Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Nintendo 3DS - Region locked

  1. #1 SP
    Member hibrid13's Avatar

    Nintendo 3DS - Region locked

    Nintendo s-a prountat in privinta zvonurilor ce sustineau ca noua consola (3DS) va fi region locked. Consola 3DS va fi disponibila in trei variante: Japoneza, Americana si Europeana/Australiana. Nintendo a dezvoltat cele trei versiuni luand in calcul limba vorbita in fiecare regiune, cerintele pentru varsta necesara ceruta de anumite jocuri si functia de control parental, precum si dezvoltarea in conformitate cu legile fiecarei regiuni; pana acum consolele erau la fel iar jocurile region-free. Au mentionat ca doresc sa asigure jucatorilor cea mai buna experienta posibila in materie de gaming, printre altele precizand ca jocurile vandute intr-o anumita regiune vor functiona doar pe console distribuite in aceeasi zona (ca si in cazul Xbox360: PAL, NTSC, NTSC-J, dar si Playstation 3 cu zonele specifice). Vor aparea indicatii necesare pe fiecare dintre ambalajele consolelor, astfel incat cumparatorul sa stie in ce regiune se incadreaza consola sa si in consecinta ce varianta a jocului este necesara. Nu a fost stabilita o data pentru lansarea noii console in America si Europa, insa cat de curand speram sa avem mai multe detalii in acest sens; in Japonia doritorii vor putea achizitiona 3DS-ul pe 26 februarie.
    Attached Images Attached Images 3ds___courage_not_included_by_100seedlesspenguins.jpg

  2. #2 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Oribil! Suntem �n 20011 și �ncă mai există Region Locking. Good stuff.

    ...np. Un motiv �n plus pentru a face hack-uri pe ea.

    Apoi ies ei și se pl�ng de modări and stuff dar nu �nainte de a se lăuda c-au v�ndut 34957834957 de unități [majoritatea userilor av�nd cel puțin 2 modele cumpărate, fiecare după caz (PAL; NTSC-J / NTSC-U;NTSC-J / PAL;NTSC-U)].

    Prietene, scoate limitarea și lasă lumea să se joace. Legi...ce legi? Cred că glumești! Ți-am cumpărat consola, ți-am cumpărat jocul, ți-am cumpărat accesoriile, care-i problema ta? Ești lacom la bani, este? Marș!

    Region Lock is stupid. Punct.

  3. #3 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Proasta miscare din partea celor de la Nintendo. Vorba lui RonanN1, se cred viteji prin decizii de genul asta si pe urma tot ei se plang de piraterie si alte cele. Cine sa-i mai inteleaga?

  4. #4 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Treaba cu region locking-ul se poate rezolva foarte simplu (la jocuri - că de filme nu-mi pasă). Lași consola RF (ăsta-i cel mai important lucru) și pui o taxă suplimentară (de 10$ sau 15$) pentru jocurile ce nu aparțin regiunii din care este cumpărătorul și gata.

    Legi, legi...ce legi? Fă tu legi unde trebuie...securitate națională (etc.)...lasă tu jocurile. �ți intră talibanu' �n țară cu racheta lipită de picior și tu faci legi ce limitează jocurile. Te bagi unde nu-ți fierbe oala.

    Exemplu (nu-s expert �n economie, whatever):

    Am consola RF și eu sunt PAL. Vreau să cumpăr un joc NTSC-J; NTSC-U care e exclusiv (ce normal �n Japonia; US e 30$) ei bine pe mine, deoarece sunt PAL, jocul mă va costa 40$ sau 45$. Oki, np. Plătesc diferența de preț și-l joc.

    O situație WIN-WIN. Excrocii �și primesc banii (diferența) iar eu �mi primesc jocul. Bine, pa.

    Dar să-mi iau �NCĂ O CONSOLĂ...e cam aiurea.

    *mda, vorbește fix ăla care are 4 360-uri.

    Fool me once shame on you fool me twice shame on me...

  5. #5 SP
    Banned Frankie's Avatar
    E foame de bani baieti.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E aceeasi problema ca si in cazul regiunilor la DVD-uri si BluRay's... Nu se poate trece peste din pacate. Decat in momentul in care totul va fi digital... dar chiar si atunci (vezi cazul Xbox 360) vor exista region blocked items...

  7. #7 SP
    Member AVoF's Avatar
    Se stie cumva ce memorie va avea caseta de joc a unui 3ds?

  8. #8 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by RonanN1 View Post
    Oribil! Suntem �n 20011 și �ncă mai există Region Locking. Good stuff.

    ...np. Un motiv �n plus pentru a face hack-uri pe ea.

    Apoi ies ei și se pl�ng de modări and stuff dar nu �nainte de a se lăuda c-au v�ndut 34957834957 de unități [majoritatea userilor av�nd cel puțin 2 modele cumpărate, fiecare după caz (PAL; NTSC-J / NTSC-U;NTSC-J / PAL;NTSC-U)].

    Prietene, scoate limitarea și lasă lumea să se joace. Legi...ce legi? Cred că glumești! Ți-am cumpărat consola, ți-am cumpărat jocul, ți-am cumpărat accesoriile, care-i problema ta? Ești lacom la bani, este? Marș!

    Region Lock is stupid. Punct.
    Nu prea inghit posturile tale, dar nu se putea zice mai bine decat ai postat tu.
    P.S.: Suntem in 2011, nu in 20011.

  9. #9 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Poate tu ești �n 2011 Eu sunt �n 20011

    Nu prea inghit posturile tale
    ...merci că mi-ai zis. Te-am trecut pe lista neagră

  10. #10 SP
    Senior Member GoodFella10's Avatar
    Si in Europa cand se lanseaza 3DS-ul?

  11. #11 SP
    Member hibrid13's Avatar
    Am scris mai sus, e incert deocamdata. Luna asta si luna viitoare vor tine conferinte prin Europa si America de Nord, poate atunci vor anunta ceva. Sunt japonezi, asta e...
    Quote Originally Posted by hibrid13 View Post
    Nu a fost stabilita o data pentru lansarea noii console in America si Europa, insa cat de curand speram sa avem mai multe detalii in acest sens.

  12. #12 SP
    Ike
    Member Ike's Avatar
    Quote Originally Posted by AVoF View Post
    Se stie cumva ce memorie va avea caseta de joc a unui 3ds?
    Se zvoneste ca ar area o capacitate de 8GB

  13. #13 SP
    Banned Venom's Avatar

  14. #14 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    VG247 � Blog Archive � 3DS to launch for $249 on March 27 in US, March 25 in Europe
    Nintendo’s confirmed a March 27 launch of 3DS in the US. It’ll sell for $249 and March 25 in Europe.

    No price was confirmed for Europe.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Halo Reach GwG | De ce nu downloadeaza? Region Locked? By sebycu13 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 36 Last Post: 25-09-2014, 17:26
  2. Xbox One va fi region-locked By Tudoran in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 05-06-2013, 11:42
  3. Wii U este region-locked By Sadismek in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 25-09-2012, 16:33

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts