Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 85

Thread: Zvon: Sony incepe productia PS4 la sfarsitul anului!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Zvon: Sony incepe productia PS4 la sfarsitul anului!

    Conform unor surse ale celor de la Digitimes, doi mari producatori de componente din Taiwan (Foxconn si Pegatron Technology - cei care dealtfel s-au si ocupat de productia si asamblarea consolei PlayStation 3) au inceput pregatirile pentru noua consola a celor de la Sony: PlayStation 4. Se presupune ca pregatirile au ca scop inceperea asamblarii spre sfarsitul anului 2011, astfel incat undeva la inceputul lui 2012 Sony sa poata livra pe piata cel putin 20 de milioane de console, direct in ziua lansarii.

    Personal nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca spre sfarsitul anului cei de la Sony aduc pe piata si noua consola portabila PSP Vita... Nu le sta in obicei sa "aglomereze" perioadele de lansare si fabricatie in felul acesta... Insa, dupa problemele financiare pe care le au, pe langa problemele de imagine cauzate de caderea PSN-ului, probabil ca cineva acolo sus s-a suparat. Mai ales ca s-a luat probabil in calcul si lansarea unei console concurente de la Nintendo... Wii U.

    Desigur, nu va puteti astepta ca PS4 sa se apropie de reclama de acum 10 ani or so, la PlayStation 9 (cea cu globul), insa zvonurile spun ca la bordul noii console vom avea un competitor serios pentru Kinect. Well, avand in vedere ca PS3-ul face 5 ani in Noiembrie, am putea spune ca a avut un lifespan incomparabil cu PS2, insa trebuie sa avem in vedere si evolutia atat hardware cat si software din ultima perioada (deh, acum ceva anisori nu exista Apple cu iOS-ul, nu exista Android-ul).

    Nu putem decat sa asteptam si sa va tinem la curent cu orice informatie referitoare la PS4. Intre timp, threadul http://www.consolegames.ro/forum/f15...aystation-4-a/ deja vuieste de zvonuri...
    Attached Images Attached Images playstation_eye.jpg

  2. #2 SP
    Member emanuel's Avatar
    pai si de ce ps3 a avut un lifespan incoparabil cu ps2 ? pt ca daca se lanseaza ps4 in 2012, asta inseamna ca ps3 va avea 6 ani de viata, exact la fel ca ps2 - care a fost lansat in 2000, iar ps3 a venit in 2006 = 6 ani.

  3. #3 SP
    Member reltih_floda's Avatar
    sunt curios de design si ce parte tech va avea ps4.exista aceste informatii undeva?

  4. #4 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Hm, eu care mi-am dorit asa mult sa vad o noua consola de la Sony ma tem acum cu graba asta sa nu o dea in balarii.
    Inceputul lui 2012?! Pfff, ce dreak, a inebunit lupu'
    MonkY, sa fi pus si tu un link, un linkoi, un linkut, ceva...

  5. #5 SP
    Senior Member SirAndrew's Avatar
    uite:

    PlayStation 4 to go into production in late 2011

    mie mi se par aberatii.
    daca era adevarat Sony urla cat putea de tare ca sa creeze hype pentru noua consola... vorbeau la E3 numai despre Playstation 4.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by emanuel View Post
    pai si de ce ps3 a avut un lifespan incoparabil cu ps2 ? pt ca daca se lanseaza ps4 in 2012, asta inseamna ca ps3 va avea 6 ani de viata, exact la fel ca ps2 - care a fost lansat in 2000, iar ps3 a venit in 2006 = 6 ani.
    Diferenta este ca PS2 inca se va mai vinde, pe cand pentru PS3 sunt planuri de a-l retrage de pe piata/inlocui cu PS4. Pe cand PS4 va fi out, PS2 va avea 12 ani si va continua sa se vanda/produca, pe cand PS3-ul va avea 5-6 ani si acolo va ramane. Asta doar daca nu cumva vor reusi sa reduca extraordinar de mult costurile de fabricatie pentru PS3 si sa rezolve problema compatibilitatii PS2. In felul acesta, ar putea renunta la PS2 si nu la PS3. Dar sincer, ma indoiesc profund
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    MonkY, sa fi pus si tu un link, un linkoi, un linkut, ceva...
    Nu te ajuta cu nimic, trust me... In plus, e vorba de 3 linkuri, am extras o concluzie, pentru ca altfel spuneam povesti aici. A nu se ignora faptul ca l-am trecut ca zvon, desi tipii respectivi erau gata sa jure ca sursa lor e 100% genuine.

  7. #7 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Daca o sa ofere compatibilitate pentru jocurile PS3, noua consola va fi mai apreciata. Pentru ca se lanseaza o gramada de titluri in toamna-iarna pt PS3. Ar fi pacat ca din 2012 sa nu se mai produca PS3. Eu zic ca sunt doar zvonuri. Daca nu e zvon, atunci in urmatoarea perioada ar trebuie sa auzim si cate o stire oficiala, legat de asta.

  8. #8 SP
    Junior Member alin18's Avatar
    Eu zic ca sunt doar zvonuri!Cum spunea si SirAndrew, la E3 trebuiau sa vorbeasca numai de PS4.

  9. #9 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Quote Originally Posted by SirAndrew View Post
    uite:

    PlayStation 4 to go into production in late 2011

    mie mi se par aberatii.
    daca era adevarat Sony urla cat putea de tare ca sa creeze hype pentru noua consola... vorbeau la E3 numai despre Playstation 4.
    Care ar fi interesul sa creeze "hype" in jurul lui PS4 cand ei vor sa vanda anul asta, VITA? Cred ca este mai important ca oamenii sa se gandeasca numai la produsul care va iesi.

  10. #10 SP
    Senior Member FuriaAlba's Avatar
    Ma indoiesc ca vor scoate inca o consola anul acesta.Pai ganditi-va...iese Vita si intre timp ei anunta ca vor scoate Ps4 pe piata prin decembrie cine naiba se mai deranjeaza sa cumpere Vita ? stiu ca n-au legatura insa oamenii n-au atatia bani pentru console.Anu asta a iesit 3ds,deasemnea cei de la Sony Ericsson au scos un telefon Playstation... au si ei atata minte sa se gandeasca ca "hopa poate nu vor cumpara oamenii consola noastra asa repede ca au iesit si altele"

    Daca va iesii Ps4 in viitorul apropiat,cel mai probabil se va intampla in 2012.

  11. #11 SP
    Member pufy's Avatar
    Am impresia ca Michael Pachter spunea cum ca Sony va trebui sa scoata o consola noua deoarece atat Microsoft cand Nintendo vor fi concurenti mari pe piata in viitorul apropriat cu noile lor console(Parca la Pach Attack am vazut ).
    Personal sunt foarte curios ce vor avea de oferit fiecare in parte desi dupa ar trebui sa scoata foarte multe exclusivitati individuale ca sa ne dam seama in ce directie vom merge sau nu cu noile console . In materie de gameplay atat Kinect cat si Move simt ca nu m-au atras foarte mult(am tinut Move-ul cam 3-4 saptamani jucandu-ma foarte putin). Jocul Sorcery inca nu a aparut sunt curios daca si celelalte jocuri move vor fi tinute pana la lansarea noului PS

  12. #12 SP
    Member krOOm's Avatar
    Mie mi se pare foarte tarziu inceperea productiei..la ps3 a durat 4 ani numai dezvoltarea CPU-ului plus teste plus alte chestii...eu zic ca ps4 este construit cum am mai spus, ii mai trebuie carcasa si jocurile dezvoltate pentru el bag mana in foc ca daca ma duc si cotrobai prin fabrica/fabricile unde se fac PS gasesc PS4 pe vreo masa ceva, bagat in teste ,

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FuriaAlba View Post
    Ma indoiesc ca vor scoate inca o consola anul acesta.
    Dar cine a spus ca vor scoate anul acesta? De-abia spre sfarsitul anului se rezolva toata planificarea legata de materiale, design, testing, linie de productie, etc... Avand in vedere cum a facut Sony pana acum, probabil se vor lansa initial pe piata nipona, dupa aceea in US. Ori asta inseamna ca cel mai devreme la jumatatea lui 2012 o sa vedem noi PS4 prin Europa. Daca nu cumva se vor decide sa faca un international launch, desi ma indoiesc profund ca pot reusi in atat de scurt timp.

  14. #14 SP
    Junior Member livon swonk's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Conform unor surse ale celor de la Digitimes, doi mari producatori de componente din Taiwan (Foxconn si Pegatron Technology - cei care dealtfel s-au si ocupat de productia si asamblarea consolei PlayStation 3) au inceput pregatirile pentru noua consola a celor de la Sony: PlayStation 4. Se presupune ca pregatirile au ca scop inceperea asamblarii spre sfarsitul anului 2011, astfel incat undeva la inceputul lui 2012 Sony sa poata livra pe piata cel putin 20 de milioane de console, direct in ziua lansarii.
    Pina acuma Sony a trimis spre vinzare maxim 15 milioane de PS3-uri in oricare an fiscal de cind a inceput sa faca PS3-ul. 20 de milioane in ziua lansarii pare foarte exagerat. Unde ar sta ele cit timp se aduna aceste cantitati? Stocarea de marfa costa bani. Cine ar putea face atitea console in asa de scurt timp? Cine ar cumpara aceste console, pentru ca Sony nu isi vinde singura consolele, ea vinde console la distribuitori, corect?
    Din cite am inteles eu de altundeva, zvonul afirma ca Sony se asteapta sa vinda 20 de milioane in primul an. Sa analizam: daca pretul PSVita este sa fie luat ca un semn pentru noua directie in care merge Sony, atunci nou PS4 va avea un pret mult mai bun la lansare decit PS3-ul a avut la vremea lui. Acest lucru ar putea intr-adevar sa indreptateasca previziuni de vinzari mult mai bune decit pentru PS3 la lansare. De asemenea, acu ca Kaz Hirai e sef la Sony Computer Entertainment, se prea poate ca Sony sa incerce sa "se razbune" pe competitorii sai cu o lansare surprinzator de rapida a unui PS4 competitiv, inovativ si cu un pret bun. Toate acestea ar merge in schimb impotriva planului de 10 ani a PS3-ului, care dupa parerea mea mai are in el un RealSlim si citeva reduceri de pret. Poate in 2013, si fara sa inlocuiasca PS3-ul.
    PS4 cu PSeye a la Kinect, PS Move2 si casca VR cum ar fi, ce ziceti? Bani si camera capitonata sa ai.

  15. #15 SP
    Junior Member petrutz13's Avatar
    Zvon...Sony nu au nici un motiv pentru a scoate o noua consola, PS3 inca nu si-a aratat adevarata putere.

  16. #16 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Xbox News: Ubisoft 'extremely limited' by PS3 and 360 - ComputerAndVideoGames.com

    Ubisoft is once again banging the drum for the arrival of next-generation consoles, claiming that its development options are left "extremely limited" by PlayStation 3 and Xbox 360.
    Company CEO Yves Guillemot said in April that the long console cycles being enjoyed by Xbox 360 and PlayStation 3 were hurting industry creativity. UK boss Rob Cooper echoed his view, remarking that Ubi wanted new consoles "sooner rather than later".

  17. #17 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by petrutz13 View Post
    Zvon...Sony nu au nici un motiv pentru a scoate o noua consola, PS3 inca nu si-a aratat adevarata putere.
    Sa i se dea ban acu si pt urmatoarele veti.

  18. #18 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    nu am avut timp sa citesc toate posturile, dar IMHO urmatorul PS si Xbox vor fi anuntate in 2012 si vor fi scoase pe piata la sf lui 2012 inceputul lui 2013 (xbox), sfarsitul lui 2013 (playstation). poate intre timp vor anunta un handheld si cei de la microsoft punct, vedem peste 1-2 ani cine a avut dreptate

  19. #19 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    Asa cred si eu ca ceva ceva tot se va anunta la urmatorul E3 si ca cel mai devreme vom vedea o consola noua de la Microsoft sau Sony in iarna lui 2012-primavara 2013. Dar n-ar strica sa ne faca o surpriza mai repede

  20. #20 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Interes crescand asupra problemei. Am gasit mai multe saituri care 'fierb' la acest zvon.
    Cred ca atacurile hacking asupra retelei PlayStation de prin aprilie joaca un rol important in decizia Sony de a lansa, oarecum precipitat, o noua consola.
    Precipitat din perspectiva faptului ca Sony anticipa o durata de viata a lui PS3 de 10 ani !!!!!!!
    Dar concurenta 'naste' monstri..nu-i asa ?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 21-08-2013, 14:32
  2. Replies: 7 Last Post: 16-02-2013, 23:57
  3. Replies: 6 Last Post: 08-02-2012, 02:10
  4. Borderlands DLC pana la sfarsitul anului By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 19-10-2009, 00:11
  5. Forza 3 va fi lansat la sfarsitul anului By istrategie in forum Console News
    Replies: 20 Last Post: 19-05-2009, 09:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts