Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Sfarsitul unei ere - Sony va sista livrarile de Playstation 2 in Japonia

  1. #1 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar

    Sfarsitul unei ere - Sony va sista livrarile de Playstation 2 in Japonia

    Dupa aproape 13 ani si peste 150 milioane de console PS2 vandute, Sony a anuntat ca va opri livrarile de PS2 in Japonia. Cu o librarie imensa si diversificata de jocuri, cu functia de DVD player incorporata, cu o mostenire solida creata de predecesorul PS1 si altele, Playstation 2 a devenit cea mai vanduta consola din toate timpurile. Venerabila consola a reusit sa imbunatateasca si sa creasca numarul de adepti a unor cunoscute francize la vremea aceea precum Metal Gear Solid, Gran Turismo, Final Fantasy si Grand Theft Auto dar si a creat alte titluri importante precum God Of War, Kingdom Hearts, Devil May Cry, Shadow of the Colossus, Ico, Prince of Persia, Onimusha si lista poate continua. E posibil ca aproape fiecare dintre noi sa aiba in lista sa de jocuri favorite "all time" un titlu de PS2. Dar acum e timpul ca batrana consola sa iasa la o bine-meritata pensie. Probabil mayasii stiau ei ceva... Multumim PS2!
    Attached Images Attached Images ps2_logo.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    PlayStation 2... clar cea mai "venerabila" si mai bine vazuta consola pentru o lunga perioada de timp. Imi aduc aminte de reclama imensa de pe Magazinul Unirea: "Cel mai accesibil DVD Player de la Sony - si are si jocuri!"

    Pentru mine, ramane inca cea mai bine gandita consola. Al meu PS2 are aproape 12 ani, si inca pleaca "la prima cheie".
    Thx Sony for the PlayStation 2!

    P.S. Daca eram in locul lor, faceam acest lucru in momentul in care lansam PlayStation 4. Ca si "schimb complet de generatii" ar fi fost frumos...

  3. #3 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar

  4. #4 SP
    Member szabi90's Avatar
    Ai consola Ps2 de 12 ani , ce pot sa zic " WOW " , cum functioneaza dupa atata timp ?

  5. #5 SP
    Banned asperas's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    PlayStation 2... clar cea mai "venerabila" si mai bine vazuta consola pentru o lunga perioada de timp. Imi aduc aminte de reclama imensa de pe Magazinul Unirea: "Cel mai accesibil DVD Player de la Sony - si are si jocuri!"
    Pentru mine, ramane inca cea mai bine gandita consola. Al meu PS2 are aproape 12 ani, si inca pleaca "la prima cheie".
    Thx Sony for the PS2!
    Adevarat'graitai'!Cand te gandesti la acel card de numai 8mb unde intrau destule salvari pt jocuri dar no problem ca acum avem ps3 mai mult dct slim cu 500 gb pt instalu' unor Rage,Bayoneta.. de ap 8 gb si enspe mii de update'uri si delec'uri!SA

    ps:SZABI90 nu e nici o mirare ca si al meu Fat are cam tot aceeasi varsta ca si al lui Monky si nu e garbovit de loc ba chiar plesneste de sanatate nu alta..

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    Ai consola Ps2 de 12 ani , ce pot sa zic " WOW " , cum functioneaza dupa atata timp ?
    Aproape 12 ani... A avut parte de 2 "cleaning-ups" in toata perioada asta (desfacut si curatat complet). Iar blocul optic nu a cazut pentru ca dupa ce i-am pus HDD si Network Adapter, majoritatea jocurilor le accesam de pe HDD. In rest, cred ca e vorba de fiabilitatea produselor "de altadata". In zilele noastre, mai greu gasesti asa ceva (comparativ, sunt la a 6-a consola Xbox 360 - posibil mai mult, am incetat sa mai "contorizez" cate mi-au picat -).

  7. #7 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    PlayStation 2 a fost si va ramane cea mai iubita consola din lume.Cred ca cel putin 50% din utilizatorii siteului au avut 1 sau inca au.Acum pensionarea batranului cu 2 in coada cred ca prevesteste venirea tinerelului PlayStation 4.Thank you Playstation2 , ne-ai bucurat si ne-ai tinut in suspans cu jocuri minunate 13 ani.

  8. #8 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    heh. chiar ma gandeam dimineata asta sa fac o stire cu exact acelasi titlu ("sfarsitul unei ere..."). Se pare ca mi-ai luat-o inainte (a trebuit sa ma duc sa ma intalnesc cu niste prieteni mai vechi si abia acuma am ajuns acasa). Felicitari pentru stire!

    Cat despre PS2...jos palaria. Cea mai buna consola din totdeauna. Cea care m-a convins ca un fighting game cu prietenii in camera ta e oricand mai binevenit decat un CS online singur in camera. Consola care mi-a oferit seriile mele preferate din ultimii ani si jocurile pe care am ajuns sa le ador (Final Fantasy X, FF XII, God of War, Shadow of the Colossus, Okami, seria Devil May Cry, Fatal Frame si muuuuuuuuuulte altele). Nici o alta platforma nu m-a vrajit cu asa titluri bune. Consola care am luat-o cu mine in orice excursie unde aveam TV, de stateam cu colegii pana la 5 dimineata si jucam Fifa, NBA, Naruto Ultimate Ninja. Consola care a "readus la moda" schimburile de jocuri...o chestie care nu am mai facut-o de cand aveam Terminator acu mai bine de 14 ani ("iti dau jocul asta, numai daca mi-l imprumuti pe asta. vezi sa aduci inapoi jocul pana luni ca vin niste colegi in vizita. Vezi sa ai grija de disk asa cum as avea eu grija de el! etc etc). Prea multe lucruri bune de spus despre PS2. De departe consola cea mai buna dupa parerea mea, mai ales datorita valorii sentimentale. Vanzarile au meritat pe deplin! Cum a spus un tip pe net "It's funny to see that this generation of console wars was won by the PS2". Nu va mai fi nici o alta consola cum a fost PS2-ul..that's for sure.

    Felicitari Sony! Felicitari PS2! We the gamers, salute you!

  9. #9 SP
    Member momi's Avatar
    ...si eu nu pot sa spun decit ...TRIST...oare cum te poti mira ca INCA functioneaza un produs dupa 12 ani...bataia de joc a economiei de piata se pare ca si a atins scopul...
    ...adevaratele CAMPIOANE ale distractiei sunt si vor ramine primele generatii de console...PSone , sega mega drive-dreamcast ,super nintendo -64...console care inca functioneaza dupa 20 de ani...

    P.S ...ce schimb de generatii se poate face cind FAN BOY ZOMBIES asteapta o noua lansare de produs cit mai rapida ,iar menu ul le este servit fara probleme de bucatarii marilor corporatii ...orice produs al economiei actuale este preparat in asa fel incit sa fie stors de profit la maximum , fara vreun respect fata de consumatori ...oare chiar exista naivi care cred in existenta produselor vindute in pierdere ...subventionate din profitul anterior...
    ...

  10. #10 SP
    Junior Member xbox 360's Avatar
    PlayStation2 este consola preferata a copilariei mele, alaturi de PS1. Cand am vazut stirea instant mi s-a ridicat parul de pe mana, iar prin cap mi-au revenit amintirile placute cu jocurile jucate pe PS2 alaturi de prietenii mei. Jak and Daxter, GTA ,MGS, FFX si XII, Fifa si Smackdown vs Raw.

    RESPECT SONY pt minunatul PS2

  11. #11 SP
    Member A_A_A's Avatar
    Thank you, Sony!

  12. #12 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    P.S. Daca eram in locul lor, faceam acest lucru in momentul in care lansam PlayStation 4. Ca si "schimb complet de generatii" ar fi fost frumos...
    Daca eram in locur lor eu as fi lansat un nou PS2 superslim, ca si asa e la moda

    Cu tehnologia de azi il puteau face cat un cd walkman si cred ca s-ar fi vandut foarte bine.

  13. #13 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Pai avem PS Vita

  14. #14 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Kratos!

  15. #15 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Quote Originally Posted by Raskolnikov1944 View Post
    Kratos! pron
    fixed it

  16. #16 SP
    Junior Member ProGamer's Avatar
    Playstation 2 , the best !!!

  17. #17 SP
    Member paulone's Avatar
    Quote Originally Posted by szabi90 View Post
    Ai consola Ps2 de 12 ani , ce pot sa zic " WOW " , cum functioneaza dupa atata timp ?
    Monky nu minte, eu am PS2 de 11 ani si JUR ca nici macar de praf inauntru n-am sters-o si merge ca in prima zi.....deh astazi nu mai intanlim un produs asemanator astazi zici ca sunt consumabile majoritatea produselor IT si nu numai...
    Nu mai are rost sa mentionez ca erau zile cand mergea NON STOP zi si noapte...

  18. #18 SP
    Member MihneaWii's Avatar

    Sony opreste productia consolei PlayStation 2 in intreaga lume

    E oficial !

    Cred ca va aduceti cu toti bine aminte momentul in care pe forum a aparut stirea cum ca Sony a trimis ultimul lot de console Playstation 2 in Japonia; insa acela a fost doar inceputul.
    Ei bine, cu cateva zile in urma Sony a anuntat ca opreste producerea de Playstation 2 la nivel global.

    Cu 150 de milioane de unitati vandute la nivel mondial si cu o librarie cu peste 2.000 de titluri, PlayStation 2 se pensioneaza oficial.

    La revedere, maestre! Iti multumim ca ne-ai servit mai bine de 12 ani de zile.
    Attached Images Attached Images ps2.jpg

  19. #19 SP
    Member mafiozzoxp's Avatar
    Puteau sa mai traga de el pana in martie si il retrageau frumos la aniversarea de 13 ani.

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by mafiozzoxp View Post
    Puteau sa mai traga de el pana in martie si il retrageau frumos la aniversarea de 13 ani.
    13 ani... cu ghinion
    Iar 14 sigur nu au vrut sa astepte... 4 fiind o cifra fatidica la japonezi (inseamna moarte daca nu ma insel).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. PS2: sfarsitul unei epoci By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 06-07-2013, 14:26
  2. Sony Japonia ne prezinta Panopticon By Dant3 in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 21-05-2013, 13:43
  3. Replies: 84 Last Post: 23-02-2012, 21:00
  4. PlayStation 3 implineste 5 ani (in Japonia) By Tudoran in forum Console News
    Replies: 44 Last Post: 18-11-2011, 09:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts