Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: Cea mai dorita consola din Japonia: PS Vita!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cea mai dorita consola din Japonia: PS Vita!

    V-am zis eu de atatea ori ca asiaticii (japonezii in mod special) sunt in lumea lor aparte! Daca in restul lumii vanzarile la ultima consola portabila de la Sony (PlayStation Vita) nu merg atat de bine, in Japonia, conform poll-ului realizat de revista Famitsu, aceasta este totusi cea mai dorita consola! Ca sa fiu mai exact, in poll PSV-ul conduce cu 64%, urmata de Nintendo 3DS cu 48% si Nintendo Wii U cu 34% (nu va speriati ca da peste 100% deja, doar este poll asiatic, nu?).

    Daca ne uitam insa, in realitate vanzarile merg mult mai bine la Nintendo 3DS decat la Sony PSV in Japonia. Cu alte cuvinte, conform poll-ului, japonezii isi doresc mai mult PSV-ul, dar isi permit mai multi 3DS-ul (acesta avand un pret cu aproximativ 50% mai mic). Din pacate la intrebarea daca va scade pretul in curand la PSV, cei de la Sony au raspuns pana acum numai prin Nu-uri categorice... si lucrul acesta se vede.

    Mai jos aveti rezultatele poll-ului complet (da, si mie mi-a dat 248%) :evil:
    • PS Vita - 64%
    • 3DS - 48%
    • Wii U - 34%
    • PS3 - 25%
    • PC - 14%
    • Xbox 360 - 11%
    • Smartphone - 10%
    • PSP - 10%
    • Wii - 9%
    • iPad - 7%
    • DSi / DSiXL - 5%
    • iPhone - 5%
    • iPod Touch - 4%
    • Other - 2%
    Attached Images Attached Images playstation-vita.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Probabil a fost un poll cu multiple choice.

    Recomand filmul Lost in Translation, care arata diferenta intre culturile din vest si asiatici, in felul asta se observa si de ce sunt diferiti si ajungi sa intelegi unele lucruri despre ei.

  3. #3 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Adevarul e ca abia acum incep developerii japonezi sa-si dea interesul pentru Vita:
    1. Phantasy Star Online 2
    2. Soul Sacrifice
    3. Valhalla Knights 3
    4. Muramasa
    5. Dragon's Crown
    6. God Eater 2

    RPG-urile astea sunt programate pentru anul 2013 iar `Persona 4 Golden` s-a lansat anul trecut.

    Speram sa mai aduca si pe la noi cateva pentru ca multe dintre ele arata chiar foarte bine .

    EDIT: mi-ar placea foarte mult sa vad ca Vita devine The Action-RPG Platform .

  4. #4 SP
    Member szabi90's Avatar
    Ps Vita !!! Batalia acuma incepe, de acum incolo o sa aiba succes si mai mare , dupa parerea mea nu ar trebui sa scada pretul , deoarece oricum 249/299 $ mi se pare putin comparat cu ce stie , cat te performant este. La ca ar trebui sa se scada preturile , sunt smarthphone-urile , tabletele , la unele , mai excact la Apple , Samsung preturile sunt exagerate.

  5. #5 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    Mie asta imi arata clar preferinta japonezilor pentru tot ceea ce inseamna Nintendo (inclusiv software), ca doar iti cumperi consolele respective ca sa te joci jocurile disponibile pentru ele, nu ca sa le pui in vitrina. Al doilea lucru pe care mi-l sugereaza pollul este ca japonezii amana putin decizia de a achizitiona un Wii U. Ea este cea mai noua dintre primele 5 console (las PC la o parte) si dorita in proportie de NUMAI 34%? Este un procent relativ mic, dar probabil ca si ei, la fel ca restul lumii, mai asteapta putin pana se mareste oferta de jocuri (si se va mari cu siguranta). Cu toate acestea, Wii U este peste PS3, probabil si datorita elementului de noutate. Procentul X360 nu ma mira pentru ca X360 nu a avut niciodata o cota de piata importanta in Japonia.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Piesa cu cea mai mare valoare din colectia ta By ilie11 in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 24-07-2014, 03:06
  2. Replies: 14 Last Post: 10-06-2014, 22:33
  3. PS4 va avea cea mai mare lansare din istorie? By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 09-10-2013, 20:52
  4. Replies: 220 Last Post: 30-03-2011, 14:22
  5. Replies: 5 Last Post: 21-09-2008, 18:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts