Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Nintendo Logic: puteti pierde tot ce ati cumparat din eShop

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Nintendo Logic: puteti pierde tot ce ati cumparat din eShop

    Am citit astazi un articol pe Kotaku care mi-a lasat un gust amar, si m-am gandit ca nu ar strica sa impart cu voi experienta, mai ales ca vi se poate intampla si voua. Mai exact, este povestea unui gamer, fan Nintendo, care a cumparat jocuri din Wii eShop si Nintendo Virtual Console de 400$. Ca fan serios, acesta a trecut de la Wii la Wii U, unde a intampinat ceva probleme. Dupa ce a dus consola Wii U la service, a primit o alta, pe care insa nu-si mai poate transfera tot ceea ce a cumparat initial.

    Din cate am inteles eu, cei de la Nintendo i-au oferit 200 USD pentru problemele cauzate... dar care nu doar ca sunt 50% din valoarea pierduta, mai sunt si nefolosibili! Si asta pentru ca Wii U online shop este cu totul altceva decat Wii shop. Nu doar ca folosesc wallet-uri diferite, dar ambele nu pot fi accesate decat de pe Wii, pe cand Wii U nu-si poate accesa decat propriul shop. Prin urmare, beware!

    Puteti citi povestea completa aici: Nintendo Fan Is Unhappy With Nintendo's $200 Answer to His $400 Wii U Problem
    Attached Images Attached Images wiiu.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    and after reading this I was like . Deaia nu prea imi place sa cumpar lucruri in format digital pentru console (de asta si din cauza HDD-ului care se umple prea repede). Oare ce a facut tipul ala dupa intamplare? A vandut consola si a zis ca asteapta PS4le

  3. #3 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Nici eu nu agreez continutul digital. Mereu exista un "poate" la mijloc. Conditiile impuse de Nintendo m-au facut sa nu achizitionez Wii U (asta pe langa alte aspecte legate de consola in sine).

    Omul a fost de buna credinta, a investit 400 in aer si a primit 200 dupa ce aerul a disparut. O corporatie cum este Nintendo sa procedeze asa... spirit de talcioc, nesimtire. Exista si posibilitatea ca povestea sa fie poveste.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca e poveste CrysMM. Omul si-a postat acolo tot ce a cumparat, inclusiv serial numbers la consolele avute. Noroc ca au fost de treaba cei de la Kotaku si i-au blurat seriile

  5. #5 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Multam fain domnu' MonkY. Mi-ai facut ziua mai frumoasa un pic, sper ca macar cativa dintre sustinatorii "digitalului" sa-si dea seama ce inseamna sa cumperi "digital". Stiu ca si tu erai mare fan, thread-ul ala "go digital", etc. Eu tot timpul am cumparat numai "hard", stiu ca pot sa-l joc si peste 20 de ani daca vreau. Si arata si fain o colectie, altfel e o camera in care vezi pe un raftulet niste jocuri originale. Plus ca se poate revinde, sunt sanse mari ca sa ii creasca valoarea in 5-10-20 de ani, etc, etc.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, la threadul acela cu Go Digital ma referam in principal la irosirea de hartie... In special pentru ziare, reviste, pe care le citesti odata si gata. Nu le poti revinde (poate cine stie, daca ai cum sa le depozitezi, poate peste 50 de ani vor fi valoroase), ocupa spatiu, omoara copacii. In cazul jocurilor e altceva... si eu prefer suportul fizic. Tare mi-e insa ca in curand nu prea vom mai avea de ales. Sa speram ca macar generatia asta ne va mai permite...

  7. #7 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Nintendo tot timpul au fost in urma cand vine vorba de lucruri ca eShop-ul.
    Eu n-am nici o problema sa cumpar jocuri digital de pe Steam si PSN pentru ca acolo stii sigur ca ele sunt legate de contul tau si nu este foarte usor sa le pierzi.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by sexbobomb91 View Post
    Nintendo tot timpul au fost in urma cand vine vorba de lucruri ca eShop-ul.
    Eu n-am nici o problema sa cumpar jocuri digital de pe Steam si PSN pentru ca acolo stii sigur ca ele sunt legate de contul tau si nu este foarte usor sa le pierzi.
    Eh, hai sa nu laudam tocmai PSN-ul acum. Sa nu uitam ca Sony cu al sau PSN a fost unul dintre cele mai mari (poate chiar cel mai mare) fail in materie de protectie din istorie. Cand PSN-ul a fost spart, au fost afectate 77 de milioane de conturi. Au zis ca au reparat problema, si dupa putin timp, alte 10 milioane de conturi sparte. Mai tineau si datele userilor intr-un format nici macar criptat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 23-10-2013, 01:49
  2. PC-ul pierde din ce in ce mai mult teren By MonkY in forum Tech News
    Replies: 26 Last Post: 22-09-2012, 17:13
  3. Replies: 0 Last Post: 29-02-2012, 08:49
  4. Replies: 20 Last Post: 18-09-2011, 10:17
  5. Cand v-ati cumparat consola? By duallcore in forum Console Club
    Replies: 66 Last Post: 01-06-2009, 18:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts