Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: PS4 va avea cea mai mare lansare din istorie?

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    PS4 va avea cea mai mare lansare din istorie?

    La conferinta de aseara Sony a avut mai multe vesti bune pentru fanii Playstation, pe care le puteti gasi pe site-ul nostru, iar printre acestea s-a dezvaluit si numarul de precomenzi pana in acest moment pentru PS4. Este pentru prima oara cand se dezvaluie un astfel de numar probabil si pentru ca se preconizeaza ca lansarea lui PS4 o sa fie cea mai mare din istoria consolelor. Andrew House a anuntat ca momentan sunt aproximativ 1 milion de precomenzi pentru PS4 si probabil ca la prima vedere numarul nu pare foarte impresionant, asa ca voi specifica cateva lucruri de care v-as ruga sa tineti cont.

    In primul rand precomenzile pentru consola sunt disponibile doar de 9 saptamani si mai sunt aproximativ 3 luni pana cand se lanseaza. In al doilea rand consola se lanseaza doar in America si Europa, probabil ca data de lansare pentru Japonia va fi dezvaluita pe 9 septembrie, lipsand astfel tara in care domina brandul Playstation. Pana ieri nu se stia cand se va lansa consola si probabil ca multi au fost rezervati cu precomanda tocmai din acest lucru. Asa ca sunt toate sansele ca acest numar sa creasca semnificativ pana in ziua de lansare, insa totul depinde de Sony si de numarul de console pe care le pot trimite spre marile lanturile de magazine.

    Precizasem la inceput ca PS4 va avea probabil cea mai mare lansare din istorie si pe ce ma bazez cand spun asta? Haideti sa comparam cu celalalte console: Sega Dreamcast: in USA 500.000 in primele 2 saptamani (225.000 in primele 24 de ore), PS2: in USA 500.000 in prima saptamana, in Japonia 600.000 in prima zi si un milion dupa 10 zile, in UK 165.000, Wii: 600.000 de unitati in 8 zile in America de Nord, 400.000 in Japonia in prima zi si 105.000 in UK in 2 zile, Xbox 360: 320.000 in 2 saptamani in USA, 70.000 in 3 zile UK si Japonia 65.000 in doar 2 zile, PS3: 200.000 in primele 2 saptamani in USA, 82.000 in prima zi in Japonia si in Europa 60.000 in doua zile. Dupa cum vedeti 1 milion de precomenzi, si mai sunt 11 saptamani pana se lanseaza consola, este enorm, mai ales ca lipseste Japonia, care este una dintre cele mai importante piete pentru Sony. Este adevarat ca acest numar nu semnifica exact numarul de console vandute, pentru ca exista oameni care renunta la precomenzi sau au dat mai multe preocomenzi, dar numarul este destul de mare pentru o consola si acesta mai mult ca sigur va creste in perioada urmatoare.

    Nu uitati PS4 se va lansa pe 15 noiembrie in USA si 29 in Europa.
    Attached Images Attached Images ps4-box.jpg

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    Este adevarat ca acest numar nu semnifica exact numarul de console vandute, pentru ca exista oameni care renunta la precomenzi sau au dat mai multe preocomenzi
    Dar sunt convins ca pentru fiecare persoana care-si anuleaza precomanda o sa fie cel putin 2 care o sa-l cumpere de pe raft, day one.

  3. #3 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Prevad ca o sa fie cozi kilometrice in prima zi de lansare, ca la pui pe vremea lui Ceasca, la Altex, Media Galaxy, Domo, Flanco si Emag.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai, cozi vor fi oricum infernale... cel putin pe 29 Noiembrie, cand este Black Friday. Daca chiar aduce emag & co PS4, eu zic sa nu va faceti planuri ca veti pune mana pe el mai devreme de o saptamana dupa 29 Noiembrie. In perioada aceea e un haos TOTAL!

  5. #5 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Eu cel putin astept sa se domoleasca nebunia asta...apoi pe la inceputul lui 2014 poate gasesc bundle...vand ps3-ul si iau ps4.Acum eu am o nelamurire.De unde putem noi lua ps plus subscription pentru PS4???Sau vor fi aceleasi ca cele de ps3...

  6. #6 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    nu va conta prea mult ca este black friday..sau voi v-ati facut planuri ca veti lua ps4 la 13 mil ?ma astept la o reducere de cel mult 100 ron (daca va fi si aia)...oricum keep calm !




    „...timpul avea cu oamenii nesfârșită răbdare.”

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    nu va conta prea mult ca este black friday..sau voi v-ati facut planuri ca veti lua ps4 la 13 mil ?
    Nu va conta la pret... ci la livrari & co. In fiecare an de black friday orice comanda am dat, a intarziat cu minim 5 zile...

  8. #8 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Eu cel putin astept sa se domoleasca nebunia asta...apoi pe la inceputul lui 2014 poate gasesc bundle...vand ps3-ul si iau ps4.Acum eu am o nelamurire.De unde putem noi lua ps plus subscription pentru PS4???Sau vor fi aceleasi ca cele de ps3...
    un sigur abonament PS+ va fi valabil pentru toate consolele, ps3, ps4 si psv, nu-ti trebuie separat, asa ca daca ai Ps+ acum, o sa ai si pe ps4.

  9. #9 SP
    Member dtancu's Avatar
    MonkY, a propos de lansare.
    Facem ceva gen lansarea PS3 in Bucuresti?
    Flanco, ceva?

  10. #10 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by AndRewqp View Post
    un sigur abonament PS+ va fi valabil pentru toate consolele, ps3, ps4 si psv, nu-ti trebuie separat, asa ca daca ai Ps+ acum, o sa ai si pe ps4.
    Si trebuie un singur cont de PS+ pentru o consola.
    Deci conturile normale (fara PS+) vor avea toate avantajele daca pe consola pe care sunt folosite exista deja un abonament.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dtancu View Post
    MonkY, a propos de lansare.
    Facem ceva gen lansarea PS3 in Bucuresti?
    Flanco, ceva?
    Din pacate in momentul de fata nici nu mai stiu cine se ocupa de promovarea PlayStation in Romania. Oricum am inteles ca e pe pile si eu unul nu suport chestiile astea. Daca nu ar fi fost Black Friday as fi propus sa ne intalnim mai multi consolisti undeva la un shop mare. Dar cum va fi nebunie in acea zi... nu stiu daca are sens.

  12. #12 SP
    Member darcangel's Avatar
    Suntem foarte siguri ca Sony va lansa PS4 si in Romania, la aceeasi data, 29 noiembrie ?

  13. #13 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    In proportie de 90%

  14. #14 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Abureala asta cu "Black Friday". Numa daca iti campezi cortu la intrare sau ceva pilute la magazinul respectiv.
    Ca sa nu credeti voi ca s-o intalnit hotu' cu prostu si noi suntem hotii. Dar stiti voi bine asta, nu zic nimic nou...
    Or fi si exceptii, dar ele nu fac decat sa confirme regula.

  15. #15 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    La noi BlackFriday numai BF nu e....oricum consola va rupe topurile doar daca va primi calificative bune dupa prima transa de achizitii.

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    News: Sony 'looking at a PS4 sell-out situation' - ComputerAndVideoGames.com
    "The problem with pre-orders, which is a good problem to have, is that they're very, very high," he said.

    "As an ex retailer myself I understand this at least as well as anyone else: we need to help retailers manage the expectations of their customers and not let them down. And that is why we advise them that, from August the 5th, they should not guarantee anyone they will get their unit on day one".

    "We are going to be looking at a sell-out situation and chasing demand, it's a problem, it's kind of a good problem to have, but it is a problem and we're trying to manage that as responsibly as we possibly can."

  17. #17 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Din câte am văzut anul trecut de black friday nu se fac reduceri la console şi jocuri, am văzut pachete de jocuri vechi la e mag care sincer nu prea merită şi console de 12 GB care la fel nu se merită, GT 5 cerea 8 gb spaţiu pe HDD şi BF3 Premium cam 12 gb, dacă mai ai cont ps plus...

    Eu nu cred că va scădea preţul in primul an, poate doar la ps3.

  18. #18 SP
    Member Buyk's Avatar
    Poate sa aibe lansarea lansarii ,daca nu e nimic la noi degeaba ! Nu prezinta interes pentru mine si ce ma deranjeaza este ca o firma precum Sony nu trateaza cumparatorii cu respect , de ce spun asta ? efectiv da la baie tarile care le fac profit mai mic si sincer m-au dezamagit total (cu Microsoft aceeiasi poveste) , noi de ce i-am respecta? store nu avem , lansare la noi nu avem , trebuie sa ne tiganim cu 100 de conturi ,sa ne clatim ochii pe facebook cum altii primesc consolele precomandate , ca la noi definitea de precomanda = " amanare " , unii primesc ban aiurea etc etc si n exemple negative, nu zic acum sa nu mai cumpere nimeni nimic , doar ca noi suntem "pamantenii" si ceilalti sunt "zei" ! Ma deranjeaza enorm cand se fac diferente si ca nu este respect reciproc , ar trebui egalitate intre toti consolistii de pe pamant ! Gata m-am descarcat ca de cand am aflat amanarea , eram foarte incordat .

  19. #19 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Citeam un articol pe Console, cum că, in Franţa sa epuizat stocul la precomenzi, următoarele comenzi se pot onora din 2014, deci apucă cine poate.

    Pe mine ma supără într-un fel ca nu ne putem conecta din ro, astfel încât să avem aceleaşi condiţii, trebuie să ma conectez cu cont uk.

  20. #20 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Macar ai sansa sa vezi review complet si cat de stabila e inainte sa o cumperi, ia intarzierea ca un avantaj.

    Se7en Fury
    Asta pt ca nu sunt lansate oficial si sunt aduse pe cale privata....nu au cum sa faca reduceri considerabile ca afara, la pret de productie...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Piesa cu cea mai mare valoare din colectia ta By ilie11 in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 24-07-2014, 03:06
  2. Replies: 11 Last Post: 27-08-2013, 17:42
  3. Killzone 3 va avea cea mai realistica zapada? By Chris in forum Console News
    Replies: 30 Last Post: 31-12-2010, 09:34
  4. Cel mai scump joc din istorie este... By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 21 Last Post: 09-07-2010, 03:20
  5. Modern Warfare 2: cel mai vandut joc din istorie By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 13-11-2009, 18:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts