Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Xbox One castiga teren, cel putin in SUA

  1. #1 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Xbox One castiga teren, cel putin in SUA

    Microsoft a inceput sa redreseze in ultima vreme problemele pe care si le-au creat de la anuntul oficial al noii console, iar acest lucru se vede si in statistici, Xbox One reusind sa castige teren fata de PS4, cel putin in SUA. Aceste cifre au fost furnizate de catre vgchartz, iar ultima oara cand au fost actualizate a fost pe data de 24 august. In aceasta perioada, 24 august - 19 octombrie, Xbox One a inregistrat un numar de 175.000 de precomenzi, ajugand la un total de 525.000, fata de doar 125.000 de PS4, insa numarul total de precomenzi pentru PS4 este de aproape 725.000 de unitati.

    Este adevarat ca inca PS4 se afla in topul preferintelor gamerilor si are un avantaj considerabil fata de concurenta, dar sa nu uitam ca aceste statistici sunt exclusiv pentru SUA, "casa" celor de la Microsoft, aici aflandu-se cei mai multi fani ai consolei Xbox. Se preconizeaza ca vanzarile din prima saptamana a celor doua console vor fi destul de apropiate, cu un avataj pentru cei e la Sony, unde analistii se asteapta sa depaseasca bariera de 1.000.000 de console.

    Mai jos aveti un top 10 pentru precomenzile de jocuri pentru fiecare consola in parte, va las pe voi sa trageti concluzile:

    PlayStation 4

    1. Call of Duty: Ghosts - 298,180
    2. Battlefield 4 - 273,766
    3. Killzone: Shadow Fall - 250,155
    4. Assassin's Creed IV: Black Flag - 213,354
    5. Watch Dogs - 153,569
    6. Destiny - 89,970
    7. Madden NFL 25 - 81,119
    8. NBA 2K14 - 59,592
    9. inFAMOUS: Second Son - 57,562
    10. Knack - 40,982

    Xbox One

    1. Call of Duty: Ghosts - 329,032
    2. Battlefield 4 - 153,221
    3. Assassin's Creed IV: Black Flag - 137,928
    4. Watch Dogs - 95,314
    5. Forza Motorsport 5 - 90,573
    6. Dead Rising 3 - 86,648
    7. Ryse: Son of Rome - 82,888
    8. Destiny - 66,448
    9. Madden NFL 25 - 58,870
    10. Titanfall - 50,347
    Attached Images Attached Images 359540.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Pai e si normal pentru SUA, acolo XBOX-urile au fost tot timpul promovate mai puternic, de ceva timp am inceput sa ma uit pe la seriale si filme seara si ma distreaza cand vad ca tot apar XBOX 360-uri in anumite secvente in diverse episoade din seriale si chiar si in filme, PS3-uri in schimb n-am prea vazut.

  3. #3 SP
    Member Pr3D4TH0R's Avatar
    Să înțeleg că majoritatea oamenilor care își cumpara PS4, îl iau pentru COD? Pff...

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    De data aceasta ma bucur sa fiu in minoritate. Nu ma intereseaza ca toti vor CoD si Battlefield. Destiny, Dead Rising 3, inFamous, FM5... se pare ca sunt "nisa"... I don't mind! Pacat ca in categoria RPG-uri cam bate vantul.

    Cel mai straniu este Titanfall... o cerere atat de mica?

  5. #5 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Aici nu stiu ce sa zic cu Titanfall. Primul clip a fost awesome, dar apoi a aparut gameplay video si de atunci mi-a scazut total interesul pentru el (cel putin mie).

  6. #6 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Aparent castiga xbox....per total tot ps4 are mai multe precomenzi..xbone va trebui sa vina cu oferte(in materie de jocuri) cat mai bune ca sa fie sigura de "dominatie" in sua..

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Daca mai rateaza inca un joc data de lansare... o sa fie un mare fail PS4 launch-ul. Dupa ce ca avea putine exclusivitati... dupa amanarea Watch Dogs si Driveclub, inca unul si e grav. Deja aparusera probleme la Battlefield 4, dar cred ca a trimis repede Sony o armata de programatori sa salveze situatia

  8. #8 SP
    Member Joystick's Avatar
    Normal ca americanul cumpara Xbox One ca doar nu e tampit sa dea 400$ japonezilor pe Ps4 ....

  9. #9 SP
    Junior Member naerayan's Avatar


    Americanii sunt mai nationalisti decat nemtii din anii '30.

    Dar cui ii pasa daca americanii cumpara XBOX One si europenii cumpara PS 4, pana la urma, mai ales ca europenii au parte doar de "lucruri" frumoase din partea Sony.

    Eu oricum sunt xenofob (consolofob mai degraba pentru ca tin si sustin PS pana-n dinti ) si sunt ferm convins ca Microsoft se bazeaza pe piata americana ca sa faca niscai cash, Europa a sub dictaturi SONY.

    Si pe buna dreptate, pana la urma, adica, toti prietenii mei ridica in slavi KINECT-ul celor de la Microsoft (IT-isti care se bucura ca fac sala si joaca tenis, box si fotbal in sufragerie ), dar in momentul in care le spun cum trateaza gamerii SONY (ce jocuri gratis, ce discount-uri, cum se plimba jocurile etc.) multi raman dupa care-ti dau hai ba ca nu se poate asa ceva. Stiti si voi ca exista indivizi de genul. Ori, daca sunt din astia la noi, de ce nu ar fi si la americani? Si avand in vedere si populatia de pe continentul respectiv raportat la Romania.... TADAAAAAAM!

    ---------- Post added 22-10-2013 at 09:41 ----------

    Quote Originally Posted by Joystick View Post
    Normal ca americanul cumpara Xbox One ca doar nu e tampit sa dea 400$ japonezilor pe Ps4 ....
    OFFTOPIC (scuze pentru ceea ce urmeaza)- Imi place semnatura ta. La mine semnatura ta ar suna cumva de genul: Not the best Player...But i will stop your KillStrike ! By killing myself with a grenade! HA!


  10. #10 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Dacă îţi iei kinect să faci mişcare în casă tre să fi redus mintal, te duci la sală pt asta, eu vrei ps4 pt jocuri, am avut toate tipurile şi nu mă schimb pt nimic.

  11. #11 SP
    Member nutzule's Avatar
    ambele console vor avea succes, fiecare are clientela sa

  12. #12 SP
    Junior Member naerayan's Avatar
    Quote Originally Posted by Se7en Fury View Post
    Dacă îţi iei kinect să faci mişcare în casă tre să fi redus mintal, te duci la sală pt asta, eu vrei ps4 pt jocuri, am avut toate tipurile şi nu mă schimb pt nimic.
    Pentru "redusi mintal" s-au facut jocuri care utilizeaza motion controller-e 'n sh*t.

    Ale dracu' chestii, ca se si vand de numa'! Nu trebe sa fii redus mintal ca sa-ti treaca prin devla ca e mai usor/comod/funny/bla-bla-bla sa "faci sala" din sufragerie decat sa mearga sa plateasca un abonament la sala.

    Daca ii faci retardati pe cei care cred ca pot sa faca conditie fizica in fata televizorului, atunci pe cei care fac cumparaturi online cum ii consideri? Ologi? Oligofreni?

  13. #13 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Si asa suntem numiti "redusi mintali" ca ne jucam pe gamepad/controller de catre PC freaks + tastatura + mouse. Nu avem nevoie sa ne mai numim si noi consolistii unii pe altii (Xbox vs. PS ). Sa o lasam moale, fiecare consola vine cu motion control (kinect vs. Move). Fiecare vine cu Cloud, BD si toate cele. Mai nou ambele vin cu AMD. Nu trebuie sa o luam cu flame-urile si trollismul. Asta e, Xbox are piata mai bazata pe US, PS pe Japonia, Europa e impartita, nu neaparat juma-juma, dar nici cum credeti 90% pentru PS4 ca deveniti visatori.

  14. #14 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Este 99% sigur, Xbox ONE, urmatoarea consola de jocuri de la Microsoft va putea rula aplicatiile de pe Windows 8.1. Acesta este inca un pas in planul Microsoft de a unifica toate cele trei platforme: mobila, PC si gaming. Xbox One se va baza foarte mult pe virtualizare. Practic, vor fi doua masini virtuale care vor functiona impreuna, una care va rula sistemul de operare Windows 8.1, schimbat ca si interfata si comunicarea cu perifericele, si una care va rula jocurile.


    Sursa: AI


    Iauzi,urat..

  15. #15 SP
    Junior Member higara's Avatar
    doar pentru ca cod are cu 30k precomenzi in plus nu-mi spune nimic. Totusi, e trist ca noile console atat de potente isi incep viata cu pocnitoarea cod, chiar incep sa cred ca majoriatate care au console sunt puberi

  16. #16 SP
    Junior Member bicepsul's Avatar
    eu unu nu vad niciun joc bun de luat. am jucat bf4 single player, ce-i drept pe 360. aceeasi campanie de umplutura ca in bf3, aceleasi mecanici de joc niciun improvement la partea de gameplay cel putin pe sp. Multiplayer-ul probabil e imbunatatit fata de bf3. Cod-ul acelasi joc ca in toti anii desi am fost fan mi-am pierdut interesu pentru el acum vreo 3 ani. chiar nu ai ce sa alegi cel putin la lansare, destiny apare la anu, watch dogs la fel, deep down la fel. singurele jocuri care parca aduc o chestie noua nu se lanseaza o data cu consola. cumperi consola noua si joci rehash-uri cu grafica imbunatatita. cu ryse au scos ochii cu o grafica foarte buna ce rula pe pc. pe xbone au scazut rezolutia ca sa nu mai zic de numarul de poligoane de pe personaje care a fost aproape injumatatit. e jepcareala pe fata.

  17. #17 SP
    Member andreiaka's Avatar
    Forta XBOX ! Stiam ca pot conta pe tine ca nu dai cu piciorul gamerilor.

  18. #18 SP
    Senior Member iPaul's Avatar
    Quote Originally Posted by andreiaka View Post
    forta xbox ! Stiam ca pot conta pe tine ca nu dai cu piciorul gamerilor.
    what?
    Attached Images Attached Images v23ciwe.gif

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 07-08-2013, 19:05
  2. Replies: 24 Last Post: 02-06-2013, 14:57

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts