Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 20 of 20

Thread: Fez 2 anulat!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Fez 2 anulat!

    Phil Fish, creatorul lui Fez, este un tip foarte nervos din fire. Dupa problemele avute in timpul dezvoltarii primului joc, iata ca nici de aceasta data lucrurile nu merg cum trebuie. Fish si-a informat fanii pe Twitter ca productia lui Fez 2 a luat sfarsit. Se pare ca acesta este nemultumit de intreaga industrie si este satul de tot. Picatura care a umplut paharul se pare sa fi fost Marcus Beer (Annoyed Gamer de pe Gametrailers) care l-a facut cu ou si otet in timpul unei emisiuni. Fish a fost numit: "hipster", "tosspot", "f-ing a-hole" si " a wanker". Se pare ca Phil nu a mai rezistat si a renuntat la tot.

    Asta a postat pe twitter:
    FEZ II is cancelled
    i am done
    i take the money and i run
    this is as much as i can stomach
    this isn't the result of any one thing, but the end of a long, bloody
    campaign

    you win
    Recomand sa vedeti filmul: Indie the Movie, in care Fish apare frecvent si este destul de vizibil comportamentul si temperamentul sau.
    Attached Images Attached Images fez2.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Am vazut filmul recomandat de tudyniuz si urmaresc fel de fel de stiri legate de domnul Peste (video-uri gen Gametrailers, articole fel de fel, post-uri pe Twitter). Tipul intr-adevar mi se pare un "hipster", "tosspot", "f-ing a-hole", poate si "wanker" . A scos si el un joc de succes si de atunci are un God complex cat casa (nu prea colaboreaza cu nimeni, nu accepta critica de nici un fel, e incapatanat etc). Inteleg ca e foarte mult stres in a crea un joc (trust me, I know) dar nu vezi developerii de la Bastion, Braid, Minecraft sau Limbo (jocuri care mi se par la ani distanta lumina fata de Fez) sa o ia pe ulei asa de tare.

    Un singur lucru mai am de zis la Phil Fish: If you can't stand the heat, get out of the kitchen!

  3. #3 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    E un douchebag.O persoana de nimic.Bine,a facut Fez,dar ca om se comporta ca un copil de 5 ani

  4. #4 SP
    Junior Member nookzor's Avatar
    Cel mai bun exemplu este in clipul asta:

    Triple A douchebag.

  5. #5 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Amandoi sunt cam "plini de ei" (defapt toti de la masa aia). S-a discutat despre "ei" si atitudinea lor si in ultimul episod Invisible Walls.

    Imi pare rau ca le-am cumaprat jocurile si filmul. Data viitoare NU voi mai face aceasta gresala.

    Nota 2.

  6. #6 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    In general imi pare rau cand se intampla asa ceva, probabil filmul in sine le-a creeat o nisa de succes care s-a dovedit a fi prea mare pentru ei. Spun "imi pare rau" pentru ca "Fez" si "Braid" au fost foarte bune considerand bugetul si modul de publicare, desi personal nu sunt fan-ul niciunuia dintre ele si nici originale nu le pot numi.

    Cred insa ca anumite aspecte personale despre niste profesionisti sau artisti exceptionali in domeniile lor ar trebui sa stea departe de ochii publicului. De ce m-ar interesa parerea lui Fish sau Blow despre gamingul japonez? Daca zice Fish ca suge, va inceta sa-mi mai placa? Sau n-o sa mai joc Fez (in ideea ca-mi place sa-l joc) pentru ca are un creator sociopat (sau, ma rog, cu probleme serioase de comunicare)? Se intampla si la case mai mari - vezi Tom Cruise cu interviuri in care parea semi-retardat sau fanatismul lui vis-a-vis de Scientologie (ceea ce nu-l opreste sa fie un actor de prima mana), Linda Perry (4 Non Blondes) al carui talent sta fara nicio problema langa acela al oricarui artist rock vreti voi, insa hulita destul de mult datorita mesajului despre homosexualitate ceva cam prea evident si lista poate continua...

    In fine, Blow Fish fac jocuri bune? Lasati-i sa le faca. Nu-i mai intrebati despre altceva.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Totusi consider ca e greu sa apreciezi niste oameni care iti arata ca nu au clasa. Mai ales daca te astepti la altceva din partea lor. Mereu i-am considerat niste ghinionisti ca trebuie sa traiasca in industria asta in care avem cativa care controleaza totul si ei misca cu greu ceva. Si ai alta impresie fata de ei. Nu i-am auzit pe cei de la EA vorbind aiurea ca alte jocuri ar fi proaste sau etc. Pentru ca au echipele cu oameni ca si cei de mai sus care fac jocurile, si au oameni de afaceri care se ocupa de public si stiu cum sa se comporte. Sunt de acord cu AlanPoe, insa chiar si pentru pestii mai mici cum sunt indie developers e nevoie de putina ordine si respect fata de industrie. Tipul asta de comportament ii place americanului prost si lipsit de educatie, dar chiar si unui amarat de roman ca mine i-a picat prost.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Fac si eu o mica analogie la ce a spus AlanPoe si va zic cum procedez. La actorii mei favoriti nici nu incerc sa citesc ce fac sau ce cred in real life. Pot sa fie toti niste mici Einstein sau sa fie toti cocote masculine. Pentru mine conteaza imaginea lor in film si atat. Eu apreciez personajul si rolul pe care-l joaca. Modul in care intra in pielea personajului ma intereseaza si nu ca-si bate nevasta acasa.

    Asa ca si in lumea jocurilor, putin imi pasa mie ca CEO la Sony este sado-maso sau Steve Balmer e gay si uraste manga. Ma intereseaza jocurile scoase de ei si atat.

  9. #9 SP
    Senior Member h0stile's Avatar
    recunosc ca are o doaga sarita, ca e nesimtit si arogant, insa mie imi plac oamenii astia. cu ei te distrezi, nu cu mega corporatiile care te duc cu zaharelul in timp ce tu te chinui ca prostu’ sa joci ceva (vedeti EA cu Simcity, Blizzard cu Diablo sau alte scandaluri recente precum cel legat de Aliens). preferati o corporatie din asta care va trateaza ca pe cel mai important client numai pana in momentul in care ati cotizat? pai atunci ne meritam jocurile si ne meritam tratamentul asta pentru ca nu ii “pedepseste” nimeni cu portofelul, iar ei continua sa inregistreze vanzari uriase. Simcity s-a vandut in 2mil. de exemplare, in ciuda problemelor pe care le-a avut. nu i-a “pedepsit” nimeni si toata nebunia din presa a fost degeaba.

    “people telling me they’re going to pirate my game because they dont like me. gamers are the worst ****ing people.” si nu are dreptate? inteleg motivele pentru care lumea pirateaza in general, dar sa piratezi pentru ca il urasti pe developer este un infantilism de mare clasa.

    “Your games just suck”. greseala aici nu e atat in formulare, cat in lipsa unui argument. din pacate, majoritatea jocurilor care vin din partea developerilor japonezi sunt de nisa, pentru un grup restrans de persoane. ori te afli in grupul ala, ori nu ai nicio legatura cu jocul respectiv. eu, de ex, sunt fan Yakuza, insa in cercul meu de prieteni si amici… sunt singurul. dpdv al adoptiei mainstream, imi pare rau sa o spun, dar cam are dreptate.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cateva tweet-uri:
    Attached Images Attached Images 2521658-phil-1.png

  11. #11 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar

  12. #12 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Cliff Bleszinski issues open letter to Phil Fish, asks for his return to gaming | VG247

    are dreptate in mare, dar tot nu consider ca merita Fish sa se intoarca in industria jocurilor daca area atitudinea aia.

    Intr-adevar are si MonkY dreptate, ar trebui sa ne concentram doar pe jocurile facute de developeri dar cand vezi ce egocentrici imaturi care se agita de la doua, trei chestii sunt in spatele creatiilor parca nu poti sa treci cu vederea asa de usor.

    La finalul zilei, Phil Fish ramane doar un copil rasfatat care a dat lovitura cu un titlu indie decenet (la care a lucrat 4 ani.... now that's an achievement).

    btw, ce era in video-ul postat de nookzor? Se pare ca a fost retras de user...

    ---------- Post added 30-07-2013 at 21:49 ----------

    L.e. si uita inca un motiv pentru care Phil Fish nu merita pic de simpatie din partea gamerilor: GDC: Japanese dev mocked 'your games suck' | Game Development | News by Develop

    long story short: un developer japonez a intrebat ce parere are despre jocurile japoneze, deoarece foarte multe titluri indie s-au inspirat din jocuri japoneze precum Mario sau Zelda (si multe altele). La care domnu Peste a raspuns simplu: "your games suck". Si apoi declara ca Annoyed Gamer nu stie "how much this $hit hurts". Ma lasi? Drama queen. El a insultat milioane de oameni care sunt foarte atasati de jocurile japoneze (impreuna cu developerii care lucreaza la acestea) si totusi el e victima...

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    ce era in videoul ala postat de nookzor? lasa-ma sa-ti raspund printr-un quote

    Quote Originally Posted by Tudoran View Post
    [url=http://www.vg247.com/2013/07/30/cliff-bleszinski-issues-open-letter-to-phil-fish-asks-for-his-return-to-gaming/]L.e. si uita inca un motiv pentru care Phil Fish nu merita pic de simpatie din partea gamerilor: GDC: Japanese dev mocked 'your games suck' | Game Development | News by Develop

    long story short: un developer japonez a intrebat ce parere are despre jocurile japoneze, deoarece foarte multe titluri indie s-au inspirat din jocuri japoneze precum Mario sau Zelda (si multe altele). La care domnu Peste a raspuns simplu: "your games suck". Si apoi declara ca Annoyed Gamer nu stie "how much this $hit hurts". Ma lasi? Drama queen. El a insultat milioane de oameni care sunt foarte atasati de jocurile japoneze (impreuna cu developerii care lucreaza la acestea) si totusi el e victima...

  14. #14 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    de regula nu critic developeri sau studio-uri (din contra trimit mail-uri sau tweet-uri in care ii felicit pt jocul realizat) dar de data asta am dat un reply ceva mai diferit la Tweet-ul de la Polytron in care anunta ca Fez 2 a fost anulat.

    @Polytron Japan 1- Phill Fish 0
    some people might hate me, but this guy is at the bottom of my gaming black list.

    ---------- Post added 30-07-2013 at 21:55 ----------

    I see what you did there Andrewqp. Sneaky . Merci pt raspuns. Anyway am vrut sa impartasesc ce am aflat ieri la o bere cu un prieten de la firma...

  15. #15 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    @Tudoran Reply-ul tau suna chiar bine,fata de al meu

  16. #16 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by JeNeI View Post
    @Tudoran Reply-ul tau suna chiar bine,fata de al meu
    Uneori chiar ma agit cand vad douchebags nerecunoscatori egocentrici ca el pe net. Nu e mai frumos cand toate studio-urile sunt in armonie?

  17. #17 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Cateva tweet-uri:
    Auch! Ce s-a luat in gura cu Marcus Beer!

  18. #18 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Lasand la o parte ca este un total douche...ati auzit asta?

    "How much fish could a Phil Fish fish if a Phil Fish could fish fish?"

  19. #19 SP
    Senior Member solecon's Avatar

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Vad ca nu se potoleste:
    Controversial developer Phil Fish, who abruptly cancelled development of Fez 2 last year over a heated Twitter debate, has once again raised eyebrows on the social network, claiming that YouTubers are 'stealing' from game developers.

    Dupa cum am zis si in alte topicuri: sa zica merci ca-l baga cineva in seama!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Fez 2 By tudyniuz in forum Console Club
    Replies: 2 Last Post: 18-06-2013, 00:31
  2. Replies: 3 Last Post: 26-03-2013, 17:24
  3. WarDevil anulat By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 28-10-2010, 18:45
  4. Heist anulat By erik95 in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 01-02-2010, 11:55
  5. Tiberium anulat By istrategie in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 02-10-2008, 06:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts