Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: E3 2009: E3 Day One - Nintendo Fail ?

  1. #1 SP
    Member obidan's Avatar

    E3 2009: E3 Day One - Nintendo Fail ?

    E3 ( Electronic Entertainment Expo ) este cel mai mare eveniment din fiecare an care priveste jocurile video si consolele video. Anul acesta, 2009, E3 a avut cea mai spectaculoasa prestatie din istoria acestui eveniment. Pana acum, cele mai importante conferinte au fost cele ale companiei Microsoft , Nintendo si Elecronic Arts ( EA ). Microsoft a avut cea mai buna prezentare de pana acum ( dintre companiile care produc console ) surclasand Nintendo. Conferitna Sony va avea loc Miercuri la ora 8, Sony continuand traditia din toti acesti ani facandu-si prezentarea la sfarsitul E3-ului.

    Primele anunturi Microsoft au fost cele asteptate in industria jocurilor :
    Francizele cunoscute precum : Tony Hawk, Call of Duty si Halo au fost reinnoite si Microsoft si-a continuat dominatia pe piata filmelor ( media ) permitand utilizatorilor Xbox Live sa vizioneze Live meciuri de fotbal si filme HBO.
    Cele mai surprinzatoare anunturi Microsoft au fost :
    • Cel mai cunoscut level designer din Japonia, precum si autorul celui mai bine vandut joc pe platforma Playstation 3 Kojima a anuntat ca cea mai cunoscuta serie a sa ,, Metal Gear Solid '' va veni acum si pe platforma Xbox 360 , facuta de Microsoft.
    • Numele ,, Peter Molyneux'' vi se pare cunoscut? El este cel care a facut seria Sims, Fable si este cunoscut in intreaga lume pentru inventivitatea sa. Dar de Steven Spielberg, unul dintre cei mai cunoscut directori si regizori de film din instorie?
      Ambii au avut de prezentat unul dintre cele mai uimitoare proiecte pe care lumea gaming-ului le-a vazut vreodata: O camera video , nedenumita inca, care analizeaza in 3D un corp , foarte rapid ( 1ms ). Aceasta tecnologie nu a mai fost vazuta pana acum nicaieri, si va revolutiona lumea jocurlor pe care o cunoastem( de acest lucru m-au asigurat acesti doi ,,grei'' din industria entertainmentului) De acum, daca vrei sa joci fotbal, poti sa o faci in fata unei camere care iti scaneaza fiecare miscare, fie ea si miscarea degetelor, si te pune in pielea unui jucator renumit de fotbal. Aceasta camera recunoaste deasemenea vocea si imaginea jucatorului, aceasta putand fi folosita ca o parola sau in numeroase situatii dintr-un joc video.
    Pentru a demonstra cat de importanta aceasta tecnologie poate fi pentru industria jocurilor, Peter Molyneux a realizat un program care te lasa sa interactionezi cu un copil de 8 ani, care iti recunoaste tonurile vocii, expresiile faciale si poate intelege ceea ce spui. De acum, intr-un joc video, in loc sa fii prezentat cu un scris negru pe un fond alb poti interactiona cu persoanele din acel joc avand la dispozitie nenumarate decizii pe care le vei putea face atunci cand interactionezi cu acest caracter.
    Nintendo a avut cea mai dezamagitoare prezentare, singurile lucruri majore din aceasta fiind continuarea francizei Mario cu 3 jocuri noi:
    Super Smash Brothers 4
    Super Mario Galaxy 2
    Mario and Luigi : RPG

    Nu inclund Wii Motion Plus in prezentare E3 de anul acesta deoarece acesta a fost prezentat si anul trecut.
    Attached Images Attached Images e3_nintendo.jpg

  2. #2 SP
    Member Dromoter's Avatar
    No more heroes (partea a doua ) nu a fost prezent ?

  3. #3 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu, nu a fost.

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Molyneux n-a facut Sims. A facut Dungeon Keeper, Populous si Black & White.

    Editeaza stirea daca mai poti

  5. #5 SP
    Member Leni's Avatar
    Quote Originally Posted by raul12 View Post
    No more heroes (partea a doua ) nu a fost prezent ?
    ba da, a fost.....vezi ca am facut un thread la categoria Wii a forumului, despre ce s-a mai anuntat.....rog moderatorii daca doresc sa-l mute aici
    de asemenea mi s-a parut super interesant Metroid....pana acum nu m-a atras ptr ca a fost 1st person shooter, dar asta nou il voi lua 100%

  6. #6 SP
    Manager paul's Avatar
    Quote Originally Posted by raul12 View Post
    No more heroes (partea a doua ) nu a fost prezent ?
    Scuza-ma ca am gresit. Poftim un trailer.
    No More Heroes 2: Desperate Struggle Video Game, E3 09: Trailer | Game Trailers & Videos | GameTrailers.com

  7. #7 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Looks nice . Ooo ce tare , 2 lightsabers .

  8. #8 SP
    Member obidan's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Molyneux n-a facut Sims. A facut Dungeon Keeper, Populous si Black & White.

    Editeaza stirea daca mai poti
    F*ck i'm stupid
    Am facut articolul pentru scoala si m-am gandit sa il postez si aici, cum nici unul dintre colegii mei nu au auzit despre E3 , Peter Molyneux sau chiar Steven Spielberg for that matter ( yes, sad) nu m-am documentat prea mult atunci cand l-am facut. Sorry about the Sims thing

    Uhm...Monky..anyone, edit?


    PS:
    Nu am inclus Metroid pentru prezentarea de anul acesta, pentru ca din cate stiu eu jocul a avut doar un trailer si probabil va fi lansat dupa E3 2010 cand, probabil, o sa il arate din nou, cum au facut Nintendo si pentru Motion Plus.
    Dar, sa spunem ca Metroid a fost un anunt important a acestui an in prezentarea Nintendo, cred in continuare ca Nintendo a avut o prestatie dezamagitoare si uitandu-ma la Sony Conference am ramas cu aceeasi impresie

    - Motion Controller de calitatea Wii Motion Plus care foloseste si PlayStation Eye, ma indoiesc ca se poate face ceva cu capacitatea Eye-ului de a detecta controller-ul si probabil va fi folosit pentru a atrage jucatori casual. Natal insa cred ca este facut si cu hardcore fans in minte, chiar daca tot ceea ce face Microsoft este sa incerce sa ia o bucatica din prajitura celor de la Nintendo.
    Natal poate fi folosit in Fable 3 , in multe sport games si mai ales in RPG-uri, MMO-uri.
    Un alt lucru care l-am gasit dezamagitor la prezentarea Sony a fost faptul ca cel putin 20 de minute au fost petrecute discutand cat de multe console au vandut, Microsoft insa, siguri pe sine, nu au adus nici un numar prezentarii lor.

    Cred ca Microsoft, ca si anul trecut, au castigat acest E3 si ca Sony a venit pe locul 2. But damn, GoW 3 looks awesome



    Cel mai prostesc lucru ever a fost prezentarea unui joc cu femei ucigase din partea Nintendo btw, at E3 Nintendo, wtf?

  9. #9 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Pai femeile sunt amatoare de Sandra Brown si Agatha Cristie mai rau decat oricine. Nu mi se pare atat de prosteasca acea prezentare. Plus ca o lectura interactiva e ceva oarecum nou si se poate dovedi un concept interesant (chiar daca nu ma pasioneaza subiectul in cauza).

  10. #10 SP
    Member Leni's Avatar
    adevarat ce spune Khan, ptr clientela putina,dar existenta, feminina...cred ca a fost interesant....

    dar, nu spune nimeni nimic de Metroid si Zelda 2 si....New Super Mario Bros. Wii.....de Prof.Layton and the Diabolic Box ptr DS si Zelda Spirit Tracks...n-as zice ca a fost un fail, chiar daca principalele jocuri sunt din "gama" Mario....dar Metroid si Zelda de Wii sunt.....pfoaiiii...abia astept ....desigur si cele 2 Mario-uri(Galaxy 2 si NSMB Wii).....dar cred ca si mai nerabdator astept cele 2 jocuri de DS.... ptr ca vor aparea anul acesta, si ptr ca joc tot mai mult 'on the way'....pe tren, in pauze....seara in pat etc

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 28-10-2013, 07:27
  2. Nintendo Direct 8.7.13 - Fail or Prevail? By MonkY in forum Console News
    Replies: 15 Last Post: 09-08-2013, 16:12

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts