Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 58 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 33 ... LastLast
Results 441 to 460 of 1149

Thread: Clubul Apple Mac & macOS

  1. #441 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu cred, eu nu l-am mai oprit de cel putin o luna si il iau la scoala in geanta fara sa il inchid. Il mai pun seara la incarcat, dar nu il opresc aproape niciodata. Asa il folosesc de peste 6 luni si bateria tocmai ca s-a imbunatatit dupa Mavericks.

    Si oricum, dupa ce revii nu cred ca pierzi vreun procent din bateria, poate 1-2%.

    LE: De cand am facut update la Mavericks nu l-am mai oprit.

  2. #442 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Descarca coconutbattery sa verifici in ce stare este bateria.
    Peste 90% este ok , ce este sub 85-90% inseamna ca este pe duca incet incet.

  3. #443 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    E la 96%. Are numai 20 de saptamani.

  4. #444 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    E ok sa mai scada si sa urce , cateodata am 91% iar cateodata 98%.
    Important este sa mai descarci bateria complet macar odata pe luna

  5. #445 SP
    Junior Member roby_monaco82's Avatar
    Salutare.Am nevoie neaparat de Office 2011 si nu stiu cum pot reinstala trialu’.Mentionez ca l-am avut instalat si mi-a expirat,am sters tot ce tine de word,excel etc. cu Appcleaner si tot nu pot reinstala,daca stiti voi alta varianta e bine venita.Multumesc anticipat.

  6. #446 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, cum pot sa-mi inlocuiesc drive-ul optic cu un SSD ? Cat costa si de unde pot lua un bracket compatibil cu MacBook Pro 13 ?
    Exista vreo posibilitate (inafara de un drive extern, pe USB) sa pot face drive-ul intern, printr-un adaptor, extern ? Fac foarte rar disc-uri (in principal pentru masina, pentru ca mi-e lene sa leg mereu iPod-ul) si chiar si cu 1 la 2 luni, tot nu-mi vine sa raman fara...

  7. #447 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu de aici am luat 2 bucati: http://www.amazon.co.uk/eSynic%C2%AE...=macbook+caddy

    O sa vrei sa pui SSD-ul in locul HDD-ului iar pe cel din urma sa il pui in caddy. Viteza blocului optic prin sata 2 e mai mica decat sata 3 cat ai in momentul asta la HDD. In felul asta storci cat mai mult din viteza SSD-ului.

  8. #448 SP
    Senior Member Madk91's Avatar
    Servus!

    Am gasit un macbook pro din 2007 in stare foarte buna. La numai 600 Ron

    Singura problema este ca e parolat cu user si password.

    Daca pun pe un DVD Mac OSX si incerc sa ii dau format , pot scapa de parola?

  9. #449 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Te referi la Firmware Password sau doar o simpla parola din OS X ?

  10. #450 SP
    Senior Member Madk91's Avatar


    Asa arata Log In -ul.

  11. #451 SP
    Teraflops Graft's Avatar
    Această soluție s-ar putea să-ți vină în ajutor: Forgot Mac Password? How to Reset Your Mac Password (with or without CD)

  12. #452 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Merg doar la unele , e o solutie buna daca o aplicatie nu are trial sau o versiune demo.
    Attached Images Attached Images dev.jpg

  13. #453 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cine e dispus sa-si vanda o masina pentru treaba asta?


  14. #454 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    A inceput si asta sa sufere, sa vezi de acum incolo dislikes )

    ---------- Post added 19-12-2013 at 14:27 ----------

    L-a sters, to many dislikes )))

  15. #455 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Back to the Mac.

    Vreau sa imi iau un desktop de Craciun. Oscilez intre un iMac si un Mac Mini.
    Precizez ca vreau ca acesta sa fie "my primary computer" pentru multi ani de acum incolo : stocarea tuturor datelor, productie muzicala, editare foto si video etc. De aceea, vreau sa il tunez cat de mult imi permit.
    Imi doresc foarte mult un iMac. Problema mea se leaga de limitarile care exista. NU vreau unul de 27", e mult prea mare si diferenta de la cel de 21" e de vreo 3000 RON. Dar pe cel de 21" nu pot sa pun i7 si 32GB RAM. Sunteti de parere ca unul de 21" cu i5 si 16GB RAM e suficient de future-proof? Sa zic, pentru 4-5 ani. Cu i5, Fusion Drive de 1TB si 16GB RAM, ajung pe la 8500 RON cu el.
    Mai exista varianta Mac Mini, care nu a primit update de vreun an. Aici, cu un i7 la 2.6 GhZ ( fata de i5 la 2.7 pe iMac ), 16GB RAM si acelasi Fusion Drive de 1TB, ajung pe la 7300.

    Chiar daca pare ca ies mai ieftin cu Mini-ul, monitorul meu de la PC nu mai duce, si mai am si costul perifericelor. Asta ma duce pe la 1000 RON, ajung la 8300 si tot cam pe acolo sunt. Nu as da aproape 2000 de euro pe o cutiuta care nu prea imi inspira incredere. La iMac, am totul "out of the box" si nu mai am de cheltuit niciun ban.

    Am nevoie de un desktop solid si nu pot sa scap din vedere ca nu ii mai pot face upgrade-uri ulterioare.
    Ce parere aveti ?

  16. #456 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Let's see
    Mac Mini cu Upgrade la 16 GB , i7 ,1 TB Fusion Drive + Tastatura si Mouse Apple iese 7.398,00 Lei la iStyle , fara monitor of course.
    iMac 21.5 cu Upgrade la 16 GB RAM , 1 TB Fusion Drive ( are tastatura si mouse inclus ) 9.388,00 Lei la iStyle

    +/-

    iMac

    +Primesti o bijuterie de ecran
    +Este totul inclus , nu trebuie sa te chinui cu zeci de fire and stuff, doar il bagi in priza.
    +Arata muuuult mai estetic fata de mini
    +Vine cu o placa dedicata 750m 1 GB , performante foarte bune pe cand mini vine cu o amarata de placa integrata HD 4000
    +Dead Silent in Full load

    -Nu poti face singur upgrade daca nu ai "balls" sa ii dezlipesti ecranul , personal l-am lipit si dezlipit de cateva ori si arata perfect si am facut upgrade la 16 GB RAM ( mult mai ieftin decat la Apple ) si SSD fata de puturosul HDD 5400 RPM
    -Nu este lafel de "flexibil" ca un Mini.
    -Sunt sanse ( mici dar sunt ) sa iti apara pete pe ecran dupa 4-5 ani

    Mac Mini

    +Poti sa ii faci upgrade foarte usor , deschizi capacul de jos si ai la indemana tot.
    +Mic , usor , il poti cara cu tine in vacanta si sa il accesezi cu iPad-ul avand un server VNC sau ceva de genul.
    +Teoretic mai fiabil
    +Pret mult mai mic fata de iMac , doar sa ii faci tu personal upgrade pentru ca iesi mult mai ieftin decat sa faci upgrade direct la iStyle sau noumax

    -Nu vine cu Mouse si Tastatura
    -E incomod sa ajungi la porturile din spate
    -O placa integrata ok pentru browsing and stuff dar in aplicatii mai "mancacioase" nu face fata.
    -Trebuie monitor separat , alte cabluri , alta petrecere.

    Personal as alege un iMac cu 8 GB RAM , i5 , 750m , 1 TB HDD pentru inceput iar dupa cand mai faci rost de bani cumperi tu singur RAM-ul si un SSD (Poti baga vechiul hdd de 2.5 inch intrun rack USB si il prinzi frumos de piciorul de la iMac , simplu , elegant si nu se vede absolut nimic.) iar in timp sa iti mai cumperi 2 monitoare de 23 inch sa le pui in parti.

    P.S:Scuzele mele pentru greselile gramaticale dar scriu de pe telefon si ma grabesc undeva.

  17. #457 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E cea mai proasta perioada sa cumperi un iMac. Esti la 6 luni de la ultimul model si mai sunt tot 6 luni pana la modelul nou. Daca dai acum o caruta de bani pe unul, peste 6 luni te zgarii pe ochi ca modelul nou are cine stie ce chestie interesanta. Asa e mereu. Bine, in felul asta nu cumperi niciodata nimic, dar eu am ajuns la concluzia ca cel mai bun moment in care sa cumperi ceva de genul e chiar la lansare.

    Daca vrei editari foto/video, iti trebuie neaparat i7. Also, placa video, pentru 100EUR cat e diferenta, mergi pe 780MX sau cum ii zice. MX cred ca e. Mie mi se pare inutil cel de 21.5. E doar 1080p, care peste 4-5 ani o sa fie precum un 1280x720 de acum. Nu e prea mare cel de 27, dupa ce il ai de o saptamana pe birou, nu o sa mai vrei altceva. Ia doar 16GB RAM si iti mai adaugi tu apoi, momentan nu cred ca vei avea nevoie de mai mult, poate doar daca faci cine stie ce nebunii. Sa nu iei 8GB ca primesti 2 placute de 4, ia 16GB ca primesti 2 de 8 si mai ai doua sloturi libere.

    Eu as renunta la Fusion Drive si as lua SSD de 512. Iti va ajunge pentru zi de zi si cu un HDD extern prin Thunderbolt vei avea viteze foarte bune.

    Future proof mie nu mi se mai pare nimic, am fost si eu in situatia asta anul trecut si am optat pentru PC pentru ca nu imi place sa raman in urma. Acum depinde ce vrei, dar eu as lua configuratie de mai sus. Si pe bune, umbla putin pe un 27" si nu o sa te mai intereseze piticania cealalta.

  18. #458 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Tudy dar tu ai cam uitat ce preturi nesimtite sunt la Mac-uri in Romania , un iMac ca ala al tau ajunge la 14.258,00 Lei , fara upgrade la CPU.
    Ca o mica precizare : Modelul de 21.5 inch nu are usita in spate pentru RAM pe cand cel de 27 inch are.

  19. #459 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Adevarat, la jumatate de pret faci un Hackintosh la care poti face apoi ce upgrade-uri vrei tu. Daca vrei iMac eu zic ca nu merita sa iei un model de baza. E ca si cum ai lua un Maybach la care nu ai cumpara si dotari optionale, pur si simplu nu e ce trebuie.

  20. #460 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Multumesc pentru recomandari, am uitat sa spun ca bugetul meu e pe la 9.000 RON.

    @ Trefla - Voi vedea realmente o diferenta intre 2.7 GhZ si 2.9 GhZ la iMac si placile video? Vreau sa stiu daca se justifica aia 1.000 RON. De asemenea, ce imi recomanzi tu, e configuratia standard, iar eu ma tem de HDD-uri ca de foc. Mi-e foarte frica sa fac upgrade singur, nu am desfacut in viata mea un calculator, cu atat mai putin o jucarioara de-asta care nu e facuta ca sa-si bage utilizatoru' mainile-n ea. Gasesc pe cineva undeva care imi poate garanta ca o sa se descurce cu asa ceva?

    @ tudyniuz - De ce nu e in regula Fusion Drive? Memoria aia flash ma duce la niste scoruri fabuloase. Mi-am facut de un lucru pe un 27" saptamana trecuta in iStyle. Stiu ca e super sexy, arata foarte bine, dar chiar mi se pare enorm. Recunosc ca imi face cu ochiul rezolutia aia, dar dupa cum am spus, ma indoiesc ca peste vreo 4 ani o sa am acelasi Mac. 1920X1080 e OK. Apropo, iMac-ul a avut un refresh in octombrie, la cateva zile inainte de keynote-ul cu Mavericks. De unde 6 luni ? Inteleg ce spui si asa incerc sa imi iau si eu produsele, cand apar, dar pana la urmatorul update vor mai trece vreo 10 luni. Presupunand ca la un moment dat o sa ma supere 1080p, daca voi cumpara un alt monitor cu rezolutie mai mare, il voi putea conecta la ala si sa imi ruleze la rezolutia respectiva? Si eu m-as simti mai future proof cu un PC, din cauza faptului ca ii pot face upgrade cand vreau eu, dar chiar nu vreau sa mai vad Windows.


    Ca software, pentru productie muzicala m-am gandit la Logic Pro X, cel din suita Pro de la Apple. Pana acum, am mai lucrat in Fruity Loops, Ableton si Cubase, dar si Logic are review-uri foarte bune. Cam pentru muzica imi doresc calculatorul asta cel mai mult, am un studio de inregistrari audio pe care l-am construit cu cineva acum vreo trei ani. Toata treaba am facut-o brici pe un PC, Ivy Bridge i5, 8GB RAM. Nu mai tin minte placa video, in orice caz, o jucarie de la Nvidia. Productie de instrumentale, inregistrare voci, mixaj si masterizare. Toate le faceam pe PC-ul ala, pe care din motive care nu tin de mine, nu il mai putem folosi. Pentru editare video, voiam Final Cut, dar lumea e extrem de dezamagita de X, asa ca nu stiu catre ce sa ma indrept. Pentru foto ( in principiu cover-uri pentru diverse materiale audio ), nu vreau ceva care sa rupa norma, pentru ca e cea mai light chestie legata de productivitate pentru mine. Fac cover-uri fara probleme in Pixelmator pe un amarat de MacBook.

    Cand vine vorba de muzica, vreau sa ii dau de lucru pana nu mai poate si vreau sa poata. Acolo chiar o sa il stresez. Pe PC-ul respectiv, totul mergea perfect si avea i5. Sigur ca habar n-am cat sunt de pretentioase Mac-urile, dar m-as bucura sa nu necesite i7. Cu foto ma indoiesc ca va fi o problema, dar nu stiu ce sa fac pentru video. Nu stiu ce program sa folosesc, iar daca e nevoie de i7...uh-oh.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 23 of 58 FirstFirst ... 13 21 22 23 24 25 33 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Apple TV & tvOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 49 Last Post: 26-10-2023, 12:30
  2. Clubul Apple Watch & watchOS By MonkY in forum Apple
    Replies: 172 Last Post: 14-09-2023, 21:06
  3. Vând Apple iPad Silver de 16Gb + husă Apple (poză reală) By forum157 in forum Notebooks & Tablets
    Replies: 1 Last Post: 23-05-2018, 16:03
  4. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  5. Replies: 95 Last Post: 11-11-2012, 13:03

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts