Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 99

Thread: iPhone 6 Plus

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Lightbulb iPhone 6 Plus

    M-am gandit ca datorita modificarilor destul de mari aduse unui iPhone 6 Plus fata de iPhone 6, ar fi bine sa avem totusi un thread separat pentru Plus. In felul acesta nu mai incurcam "borcanele", mai ales ca 6+ face parte din gama phablets. In plus, iPhone 6 Plus are diferit si modul de functionare in iOS (pt. ca se poate intoarce pe landscape), prin urmare se vor intalni clar situatii complet diferite intre cele doua modele.

    O comparatie intre cele doua modele puteti gasi pe pagina oficiala aici: Apple - iPhone - Compare Models. Iar discutiile despre iPhone 6 le puteti gasi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f81...38-iphone-6-a/. Stirea despre lansare si parerile personale "la cald" le puteti gasi aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...iphone-6-plus/.

    Pe scurt, diferentele despre care stim pana acum, intre iPhone 6 si iPhone 6 Plus:
    • Dimensiuni mai mari: 137.1mm x 67.0mm x 6.9mm vs 158.1mm x 77.8mm x 7.1mm
    • Greutate mai mare: 129grame vs 172grame
    • Diagonala mai mare: 4.7" vs 5.5"
    • Contrast mai mic: 1400:1 vs 1300:1
    • Optical Image Stabilization: nu exista decat pe iPhone 6 Plus
    • Talk time mai mare: pana la 13 ore pe 3G vs pana la 24 ore pe 3G
    • Standby time mai mare: pana la 10 zile vs pana la 16 zile
    • Internet use mai mare: pana la 11 ore pe WiFi vs pana la 12 ore pe WiFi
    • Video playback mai mare: pana la 11 ore vs pana la 14 ore
    • Audio playback mai mare: pana la 50 ore vs pana la 80 de ore
    • Pret mai mare: 199$, 299$, 399$ vs 299$, 399$, 499$ (pret cu abonament)
    • Functii extra landscape: nu exista decat pe iPhone 6 Plus
    Attached Images Attached Images apple_iphone6_iphone6plus.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa punem si cateva imagini pentru a va da seama de diferente...
    Attached Images Attached Images iphone_line_prices.jpg iphone_6_plus_price.jpg iphone_5_vs_iphone_6_vs_iphone_6_plus_front.jpg iphone_5_vs_iphone_6_vs_iphone_6_plus.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si cateva hands-on-uri cu iPhone 6 Plus:






  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Primul hands-on la iPhone 6 Plus "for real":

    Desi mare lucru nu ne spune, nu avem benchmarks, nu avem nimic...

    ---------- Post added 17-09-2014 at 10:47 ----------

    Si hai ca avem si primul review mai serios: iPhone 6 and 6 Plus review: bigger and better, but with stiffer competition. Asa cum spune si acolo, 6Plus-ul e mare... prea mare pt. mine

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cateva benchmark-uri de la CNET, pentru a ne face o idee de diferentele dintre 5S, 6 si 6+.

    3DMARK ICE STORM -- UNLIMITED
    Bigger is better:

    Apple iPhone 5S - 13,858
    Apple iPhone 6 - 17,374
    Apple iPhone 6 Plus - 17,565

    GEEKBENCH 3
    Bigger is better:

    Apple iPhone 5S - 1412.2 / 2,562
    Apple iPhone 6 Plus - 1619 / 2881
    Apple iPhone 6 - 1627 / 2924

    LINPACK MULTITHREAD
    Bigger is better:

    Apple iPhone 5S - 975.92
    Apple iPhone 6 Plus - 1358.2
    Apple iPhone 6 - 1378.2

    SUNSPIDER 1.0.2
    Smaller is better:

    Apple iPhone 5S - 416.6
    Apple iPhone 6 Plus - 381.9
    Apple iPhone 6 - 345.2

    Eu, care ma gandeam sa trec la un iPhone 5S, pot spune ca sunt multumit de ce vad. Diferentele nu sunt chiar "wow", insa e clar o evolutie in performanta. Cel mai mult ma intereseaza partea cu sunspider-ul si web rendering, si vad ca a scazut foarte bine pe iPhone 6. Acum cu iOS 8, Apple va da acces la Nitro engine tuturor aplicatiilor... prin urmare, daca o aplicatie ca Facebook zbura pe un iPhone 5S (fata de orice alta Android), acum va fi racheta... Lovely!

  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ambele au un display de 5.5", cu toate astea, diferenta e uriasa.

    LG G3 vs. iPhone 6 Plus
    Attached Images Attached Images comparison.jpg

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Intr-adevar, a foarte mare... insa chiar nu putem sa comparam un LG cu un Apple. Culmea e ca si LG face panouri LCD pt. Apple, dar nu-si permite sa foloseasca ceva bun pentru propriile produse. Si aici nu ma refer la rezolutie, ci la faptul ca G3 e varza la contrast (in special in lumina puternica). La naiba, e mai slab decat un G2. Comparativ: LG G3 1800:1 contrast, Galaxy S5 2500:1 contrast, iPhone 5 4000:1 contrast (real, pe masurate). Degeaba ai 1440 x 2560 cand nu distingi aproape nimic pe ecran.

    Also, faza asta cu diagonala la anumite device-uri cu Android (cum e si G3, Nexus 5) e un pic hilara. Din cei 5.5" in majoritatea aplicatiilor pierzi o mare parte din ecran pt. ca deh... Google a renuntat la butoane hardware. Aici trebuie sa zic "kudos Samsung" pentru ca sunt printre putinii care inca au pastrat asta si lasa tot ecranul sa fie folosit. Asa cum Apple are iconic butonul de Home (si al naibii de bine folosit, mai ales cu Touch-ID).

    Also, la G3 (ca dealtfel la orice telefon de asemenea marimi) mi se pare o aberatie sa pui butoanele pe spate... e annoying as hell!

    Iata-l si intr-o comparatie care ma intereseaza pe mine (care am Note 3): iPhone 6 vs iPhone 6 Plus vs Galaxy Note 3. Cred ca am facut alegerea perfecta cu iPhone 6 (ca dimensiuni). It's the end of phablet era for me... phew!



    Later edit: grr, acelea sunt mockups de iPhone 6 si 6 Plus... but you get the point!
    Attached Images Attached Images galaxy-note-3-vs-iphone-6-3.jpg

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aici o poza reala, iPhone 6 Plus vs Note 3. So yeah, it's big! They both are!

    Insa din cate am inteles, datorita grosimii, a faptului ca are "rounded edges", a greutatii si a dimensiunii mai mici pe latime... iPhone 6-ul ti se pare mai usor de folosit si de tinut in mana. Acum, sunt doar impresiile altora, nu spun ca asa este... but it seems logical!
    Attached Images Attached Images 6plus_vs_note.jpg

  9. #9 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Eu clar pe iPhone 6 Plus voi trece, exact ceea ce imi doream de la Apple.. un phablet . Ne ajung si noua maine si ma voi convinge ca il vreau

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pfoai, ce face omul asta cu un iPhone 6 Plus: iPhone 6 Plus Camera Review: Iceland — Austin Mann.
    Cateva sample-uri mai jos...
    Attached Images Attached Images iphone_6_8-22-44_am_44_01813.0.jpg iphone-6-travel-camera-review-macro.0.jpg iphone-6-travel-photo-review-mann-header.0.jpg pastedgraphic-1.0.png pastedgraphic-3.0.png

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iFixit a inceput teardown-ul la iPhone 6 Plus: https://www.ifixit.com/Teardown/iPho...Teardown/29206.
    Attached Images Attached Images iphone_6_plus_teardown_0.jpg iphone_6_plus_teardown_1.jpg iphone_6_plus_teardown_3.jpg iphone_6_plus_teardown_4.jpg iphone_6_plus_teardown_5.jpg iphone_6_plus_teardown_6.jpg iphone_6_plus_teardown_7.jpg iphone_6_plus_teardown_8.jpg

  12. #12 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Primele impresii, imi place foarte mult telefonul. Chiar simteam lipsa unui phablet produs de Apple. Nu ma consider fanboy sau mai stiu eu ce si stiu ca e cam scump pentru ce ofera dar imi place . Must buy!

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, vor fi foarte multi care pana acum cochetau cu ideea de a achizitiona un iPad Mini cu Retina... si care in final vor merge pe un iPhone 6 Plus. Nu e la fel de mare diagonala, dar totusi, are GSM si e mult mai portabil, camera mai bune, etc...

    ---------- Post added 20-09-2014 at 08:07 ----------

    A aparut si filmuletul complet:

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Multe info, comparisons si unboxings:








  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iPhone 6 Plus vs 6 vs 5S vs 5C vs 5 vs 4S vs 4 vs 3Gs vs 3G vs 2G Speed Comparison Test


  16. #16 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Siii..a ajuns si al meu

    uploadfromtaptalk1411486681222.jpg

  17. #17 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Cam urat fara aceea poza pe fata cutiei , da aspect de clona chinezeasca

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Asteptam un review "neaos" DeathWings! Sa-l stapanesti sanatos!

    P.S. Daca nu-s prea indiscret, cum ai pus mana asa repede pe el?

  19. #19 SP
    Senior Member DeathWings's Avatar
    Sa il folosesc o zi doua si voi incerca sa fac un review cat mai obiectiv. Noi am primit pentru developing inca de vineri, azi a sosit si al meu. Baietii de la IT s-au descurcat, probabil sunt luate din Anglia deoarece au venit cu incarcatoare de Anglia.

  20. #20 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Looks like the first iPhone 6 problem that could cause some trouble for the company is finally here. Several users have started to report a rather strange problem occurring with their iPhone 6 Plus modules. The complaints come in the form of postings at the MacRumors forum with users posting pictures of iPhone 6 Plus units that have started to bend.
    Attached Images Attached Images apple-iphone-6-plus-bent-01.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 8 & iPhone 8 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 19 Last Post: 07-06-2018, 22:35
  2. Vand iPhone 7 plus black 32Gb By Alex_P in forum GSM & GPS
    Replies: 0 Last Post: 22-11-2017, 22:33
  3. iPhone 7 & iPhone 7 Plus By tudyniuz in forum Apple
    Replies: 166 Last Post: 07-04-2017, 14:21
  4. iPhone 6S & iPhone 6S Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 280 Last Post: 06-11-2016, 15:30
  5. Replies: 96 Last Post: 13-10-2014, 18:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts