Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 48

Thread: No next-gen consoles until 2012?

  1. #1 SP
    VIP Member Donely's Avatar

    No next-gen consoles until 2012?

    Se anunta vremuri grele cu nori grei....oare asa sa fie ????

    No next-gen consoles until 2012?

    To date, console generations have not been especially long-lived. Sony waited six years after the PlayStation 2 hit shelves to release the PlayStation 3. Nintendo's Wii followed up the GameCube in five years. And Microsoft made some gamers' heads spin by launching the Xbox 360 a mere four years after the debut of the original Xbox. If history repeated itself, that would have the next generation of consoles starting with an Xbox 360 follow-up arriving next year.

    However, with the amount of money companies have poured into their new hardware and the consistently record-breaking sales figures those machines are putting up, conventional wisdom says new systems are a ways off. Talking with financial magazine Forbes this week, THQ CEO Brian Farrell said new systems just aren't needed yet. "One of the things I like about this generation is we are still very early and there's still a lot of room for growth … as we move down those price curves," Farrell said. "Those engines have a lot of steam left in them. We think it could be seven or eight years before new machines start to roll out."

    Farrell isn't the only industry suit who thinks the current generation will remain on top of the heap for some time. Epic Games president Mike Capps said his company isn't expecting new systems until 2012 at the earliest, and 2018 at the far end of the spectrum.

    Nintendo president Satoru Iwata told Forbes that the company is already working on the successor to the Wii.

    "We are always preparing for the next hardware," Iwata told the magazine. "We are under development. … But the hardware is a kind of box that consumers reluctantly buy in order to play our games."

    Microsoft's Shane Kim would not confirm to Forbes that the company had plans for another console after the Xbox 360, while Sony executives have briefly discussed the successor to the PlayStation 3 in the past. On those occasions, they said it would not come any sooner than in previous console cycles.



  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai, sa fiu sincer, mie imi convine. Si bugetului ii convine. In opinia mea, asta inseamna ca vor scoate untul din generatiile actuale, asa cum au scos si din PS2. In plus, esti asigurat ca ai o consola care are inca 4 ani de viata de-acum inainte. Si hai sa fim seriosi, vedem cum apare cate-un titlu care arata super ok, dupa care vin developerii si spun "Stiti, nu am folosit decat 20% din puterea consolei, din cauza timpului, release date-ului, resurselor sa umai stiu eu ce". Asa, sa stea linistiti sa-si optimizeze engine-urile, ca nu-i grabeste nimeni cu un alt next-gen. Just my 50 cents

  3. #3 SP
    Junior Member Sandman's Avatar
    Eu nu vad care-i problema. Tocmai asta e ideea unei console, sa te tina cat mai multi ani. Ca daca ai schimba-o periodic ai ajunge in aceasi situatie ca la PC, cu upgrade-uri anuale.

  4. #4 SP
    Banned dragosh's Avatar
    consolele or sa tina atata timp cat se vand.si or sa mai tina destul.
    si monky,sa nu crezi oamenii care zic ca au folosit xx% din "puterea"consolei.asta e bull****.in uncharted,developerii au spus ca au folosti doar 30%,dar atunci de ce jocul ruleaza la 30 fps si are unele slowdownuri la explozii?
    da,este adevarat,cu timpul o sa mai vedem grafica din ce in ce mai buna,dar nu trebuie sa punem botul la tot ce zic developerii.
    consolele next gen actuale sunt foarte echilibrate,si ambele produc jocuri care sunt superbe vizual.asta e alt motiv pentru care generatia asta va mai dura ceva.daca nici o consola nu o depaseste pe cealalta in grafica,atunci nici una nu va lansa un alt model in viitorul apropiat.

  5. #5 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Pfff... deocamdata nu aveam de ce sa ne plangem la partea de grafica. Cu game-play-ul stau mai prost jocurile astea next-gen. Sincer, pana acuma inafara de Folklore si Ratchet&Clank, nu mi-a placut nici un joc atat de mult. Sincer, nimic din ce a iesit de PS3 pana acum nu e mai bun decat RE4 sau GOW 1 si 2. Si am terminat si AC, HS, Ratchet&Clank, DarkSector, Uncharted, Viking si COD4.

    PS: Nu am incercat inca MGS4, saptamana care vine il primesc...

  6. #6 SP
    Member Arslany's Avatar
    Quote Originally Posted by Donely View Post
    Se anunta vremuri grele cu nori grei....oare asa sa fie ????
    No next-gen consoles until 2012?
    Una dintre cele mai tari chestii care le-am auzit saptamana asta.
    Putem vedea pana atunci cum se "exploateaza" toate consolele next-gen.
    Oricum, deocamdata nu ne putem plange de nimic, jocurile se prezinta a fi demne de luat in seama.

  7. #7 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Cred ca isi dau seama ca nu trebuie sa cada in "pacatul" PC-ului unde toata ziua buna ziua trebuie sa schimbi ba placa video, ba procesorul ,ba memorii ca nush care joc nou nu mai merge bine sau deloc, acesta fiind de fapt optimizat sa ruleze numai pe componente de ultima generatie. Sa le stoarca frate pana la ultimul strop de bit.

  8. #8 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Personal consider ca ar fi bine sa apara un xbox360 second edition de exemplu care sa aibe o racire cu cap, sau de ce nu o prindere diferita a gpu-lui pe placa de baza. Un client care oricat de mult ar forja o consola si tot nu ar pica, cred ca i-ar ramane devotat foarte mult timp. Pe oricine intrebi din tara asta a noastra despre ps3 sau xbox iti raspunde asa: xbox e prost datorita racirii defectuase iar ps3 nu se poate moda.

  9. #9 SP
    Member N3O2005's Avatar
    un xbox360se ar fii la fix ... cu CPU pe 65nm + racire eficienta si silentioasa ... mult mai decent decat un nextgen de la m$

  10. #10 SP
    Manager paul's Avatar
    4 ani sigur o mai duce PS3ul insa Xbox 360 si Wii au nevoie de schimbari. La Xbox 360 sa ii schimbe arhitectura a.i. sa nu mai dea RROD si la Wii probabil tot ceva de hardware insa nu stiu exact ce.

  11. #11 SP
    Senior Member DonAdryan's Avatar
    Daca ar aparea o noua versiune de consola MicroMoale, as cumpara-o fara ezitari! Faptul ca nu au rezolvat inca the RROD issue yet ma scoate din minti... Pur si simplu nu pot cumpara un produs cu un asemenea failure-rate... I just can't...

  12. #12 SP
    Member obidan's Avatar
    Mie imi convine, nu dau bani pe alta consola pana in 2012 si developerii o sa aiba mai mult de munca sa-si optimizeze jocurile.
    Nu am avut RROD cu 360-ul si e cam cu 6 luni dupa lansare luat.
    Sunt aproape sigur ca Wii-ul va veni cu o versiune HD, cum au zis si cei de la gametrailers, peste 2-3 ani.

  13. #13 SP
    Entertainment Analysis level's Avatar
    PS3 si Xbox se vor baza p grafica , si vor incerca totusi sa acapareze si piatza "fun" unde nintendo usor usor o sa devina un "untouchable". Oricum trebuie sa vedem dak vor folosi aceste console pentru realitatea virtuala care "bate la usa" sau vor astepta pana in 2012 ca sa perfectioneze sistemele si atunci sa avem chiar o revolutzie a consolelor pana atunci , sa ne bucuram de titlurile existente ca sunt o groaza

  14. #14 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    avand in vedere ca cei de la Epic au anuntat deja de mult ca lucreaza la un Unreal Engine 4 pentru consolele viitoarei generatii, putem spune ca se vor baza pe grafica si fizica mai buna jocurile viitorului insa cred ca producatorii de console vor face un cross-over intre ei asta insemnand cum a zis si level mai sus ca Microsoft va ataca piata casual si Wii probabil va trece pe ceva performante grafice mai bune daca nu in ton cu celelalte macar la calitatea generatiei actuale.
    Sony nu va face nimic special, ei sunt atat de mandrii cu realizarile lor incat nu cred ca vor considera ca trebuie sa atace si alte segmente de piata deci vor merge pe o imbunatatire in linie, fara schimbari sau surprize.

  15. #15 SP
    Junior Member mascatul's Avatar
    La wii sunt mai in actualitate si cei de la nintendo nu prea stau degeaba martor sta noul Wii MotionPlus care suna foarte bine si eu personal d-abia astept sa vad aplicabilitatea lui Introducing Wii MotionPlus, Nintendo's upcoming accessory for the revolutionary Wii Remote at Nintendo :: What's New

  16. #16 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    @cj_quest prietene nici nu trebuie sa se modeze ps 3 ..Dupa parerea mea e o mare porcarie ca se pot moda am si ps 3 si xbox 360 nemodat....Modarea e cea mai proasta inventie ....Play on Original ! Alta satisfactie !

  17. #17 SP
    Member cj_quest's Avatar
    personal, la un salariu de 12-13 mil si deja cu o rata de 9 mil la un apartament...nu prea mai am cu ce sa cumpar un joc original...asa ca bust'e'm up.

  18. #18 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by cj_quest View Post
    personal, la un salariu de 12-13 mil si deja cu o rata de 9 mil la un apartament...nu prea mai am cu ce sa cumpar un joc original...asa ca bust'e'm up.
    Ce sa faci asta e viata.....

  19. #19 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Yep, asa e..si atat timp cat "Za Chip Master" () presteaza activitati...voi fi mai linistit...tocmai de aceea spuneam mai devreme ca abia astept PS3-ul... modat.

  20. #20 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Nu vreau sa par sarcastic dar sincer sper ca ps 3 sa nu se poata moda.... Ca sa pastrezi jocurile de calitate pe piata trebuie si oamenii care sa le cumpere .... Ar fi pacat sa se modeze ....Din simplul motiv interesul scade ...Nu zic ca sunt inpotriva modari am psp original unu modat ps 2 modat ps 1 modat xbox original ps 3 ...plus ca e blue ray cu ce dzeu se ard dicurile cand un rw de blue ray e peste 1000 ron si un disc peste 50 ron single layer ..sigur toti viseaza un mod sa se poata rula de pe hdd jocurile e posibil dar sper sa nu se poata faca mod la el

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 16 Last Post: 10-03-2015, 20:23
  2. Replies: 8 Last Post: 08-10-2014, 11:15
  3. Next-gen Prius By MonkY in forum Auto & Moto
    Replies: 1 Last Post: 21-10-2008, 00:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts