Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: E oficial: noul next-gen video format este H.265

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    E oficial: noul next-gen video format este H.265

    H.264 este un codec video pe care majoritatea producatorilor, userilor si developerilor l-au acceptat si implementat, procentul de acceptare al acestuia urcand de la 10% la 84% in mai putin de 3 ani. Acum insa, odata ce toata lumea vorbeste despre 4K (sau UHD) si majoritatea producatorilor de TV-uri se pregatesc sa lanseze produse capabile sa afiseze 4K, a aparut o problema: H.264 nu este destul de eficient pentru rezolutii atat de mari. Prin urmare de ceva timp a inceput lucrul la un nou codec... Acum cateva zile, acesta a fost finalizat si aprobat de catre cei de la ITU. Numele sau (ati ghicit) va fi H.265 si va mai fi cunoscut precum HEVC (High Efficiency Video Coding).

    Sa vedem cu ce se lauda acest H.265. Well, in primul rand prin faptul ca va fi un standard universal valabil (nu va fi limitat doar la PC-uri sau BluRay-uri... ci va fi disponibil pe orice device, indiferent daca ruleaza Flash sau HTML5). In al doilea rand, ne este promis faptul ca actualul 1080p (FullHD-ul) va folosi aproximativ 50% din bandwith-ul pe care-l avea H.264... un lucru care nu poate decat sa-i bucure pe cei cu servicii de streaming.

    Mai mult, se pare ca H.265 va fi scalabil si in functie de tipul conexiunii. Daca ai o conexiune decenta (20-30Mbps), poti primi un streaming de 4K fara probleme (yupee!). Stiu ca 20-30Mbps e un vis in anumite colturi ale lumii, insa daca ne gandim la orasele mari, 100Mbps a devenit un standard.

    Acum, standardul a fost aprobat... insa nu stiu in cat timp vom vedea H.256-ul fiind implementat in toate cele (camere video, camera foto, smartphone-uri, tablete, playere, etc...). Ar putea sa fie vorba de 6 luni, de 12 luni... Oricum, important este ca avem acum un codec care sa sustina 4K fara probleme. Si chiar si doar pentru 1080p, si tot merita implementarea sa (cine nu ar vrea sa-si scada instant bandwith-ul cu 50%?).

    Ramane de vazut ce si cum... poate cine stie, o sa apara un standard si mai bun. Pana atunci, traiasca H.265-ul! :)
    Attached Images Attached Images h265_next_gen_video_format.jpg

  2. #2 SP
    Member BloodSamurai's Avatar
    Criminallllll ... dar consider ca era timpul sa apara o noua generatie de codecs-format. Thanks Monky pt. info

  3. #3 SP
    Member Webpredator's Avatar
    Vesti bune pt video-maniacs si nu numai!

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Webpredator View Post
    Vesti bune pt video-maniacs si nu numai!
    Te bucuri ca ti se micsoreaza torrentii?

  5. #5 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Un lucru pe cat de bun, pe atat de asteptat.
    Ganditi-va doar la faptul ca nu mai este nevoie de hdd-uri atasate device-urilor video din casa, un simplu NAS este suficient pentru a reda continut media catre toate acele device-uri.
    Daca pana acum aveati probleme la fisiere mari in retea(1080p), acum cu siguranta o sa ruleze cursiv continutul video.
    Sper doar sa se integreze mai repede codecul, 6-12 luni par o vesnicie...

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu de-abia astept sa vad niste teste, ceva... sper sa existe si o varianta "losless" a codec-ului, sau macar un 100% quality unde sa nu se poata distinge diferenta dintre original. I can only hope...

    Intre timp, mai multe detalii pe:
    H265.net
    High Efficiency Video Coding

  7. #7 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Japonezii se pregatesc sa transmita Cupa Mondiala la fotbal din 2014 in 4K.
    Japan plans to broadcast 2014 World Cup in 4K
    Attached Images Attached Images 2014-world-cup-4k.jpg

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Iar britanicii de la BBC spun ca urmatoarea serie din "Meerkats" va fi difuzata in 4K. Sunt o groaza de emisiuni pe care le au filmate din 4K inca din 2008... dar cireasa de pe tort este data de Jocurile Olimpice din Londra in 2012, unde s-a filmat in 8K

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Oricum am inteles ca filmele din cinema sunt 8k ( probabil ca sa se vada clar pe ecranele imense, cele 3d mai mult ca sigur). Oare pe ce suport vin filmele din cinematograf ? Parca se terminase cu celuloidul....

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Oricum am inteles ca filmele din cinema sunt 8k ( probabil ca sa se vada clar pe ecranele imense, cele 3d mai mult ca sigur). Oare pe ce suport vin filmele din cinematograf ? Parca se terminase cu celuloidul....
    Neah... la cinematografele "standard" nu exista 8K. Doar la IMAX (si nu peste tot) proiectoarele sunt 2K si 4K. Cat despre suport, cred ca la IMAX-urile clasice inca se foloseste film de 70mm (fata de standardul de 35mm)... iar la IMAX Digital... suport digital (sunt un fel de HDD-uri).

  11. #11 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Mie imi place ca youtube a integrat deja codecuri pentru 4k, dar pe hartie doar.
    Probabil converteste intr-un format de-al lor, oricum calitatea de pe youtube este cel mult egala cu 1080p.
    Cel putin eu nu vad nicio diferenta la demo-urile de pe youtube fata de 1080p.
    Sunt curios daca are cineva posibilitatea sa ruleze 4k nativ, sa scrie ceva aici daca merita investit in asa ceva.
    Attached Images Attached Images dsc_0005_257.jpg

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by dydysoft View Post
    Cel putin eu nu vad nicio diferenta la demo-urile de pe youtube fata de 1080p.
    De curiozitate, ce rezolutie are ecranul pe care ai playat tu 4K de pe YouTube si se vede la fel cu 1080P-ul?

  13. #13 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Are rezolutia nativa 1920x1080 si il folosesc doar pe 1080p.
    Spun ca nu este diferenta, pentru ca acelasi material video il am si la 1080p si este identic, cel putin asa vad eu.
    Sunt sigur ca youtube nu playaza la 4k, pentru ca playerul meu nu recunoaste noul format, iar acest demo il playaza.
    Abia astept sa testez undeva material 4k nativ, inca nu am vazut prin magazine pe aici.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ideea este ca si pentru 4K si pentru 1080P YouTube foloseste acelasi codec... deci ar trebui sa mearga si pe playerul tau (totul e sa tina procesorul si bandwith-ul). Problema este alta: Pe un TV FullHD cum zici tu ca ai, nu vei observa nici-o diferenta intre content 4K si 1080P (nu are cum fizic, va afisa tot 1080P). De-abia vad o mica diferenta eu, care stau in 2560 x 1600 pe un 30" (la 0.5m distanta). Ori 2560 x 1600 de-abia inseamna 4Mpx... mai e mult pana la 4K (8Mpx).

  15. #15 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Este un proiector fullhd (credeam ca se vede in poza) si da, asa ma gandeam si eu ca din cauza asta nu pot vedea diferentele intre calitatea 4k si 1080p.
    Probabil nici materialul de pe youtub nu este filmat la calitate maxima, daca stie cineva de unde se poate lua DEMO 4K real, sa lase linkuri, chiar sunt interesat.
    Din ce am mai citit, nici playerul ce-l folosesc(R6S Egreat) nu este si nu va fii capabil sa recunoasca/redea 4k (pacat).
    Deaia sunt curios cum se va vedea 4k nativ, pana la urma vor aparea si la noi in magazine asa ceva cu siguranta.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. E oficial: noul standard TV este UHD By MonkY in forum Tech News
    Replies: 57 Last Post: 12-02-2015, 03:18
  2. Replies: 8 Last Post: 08-10-2014, 11:15
  3. Replies: 3 Last Post: 21-06-2014, 09:45
  4. Noul Wolfenstein next-gen,Interviu By SAY in forum Videos
    Replies: 1 Last Post: 17-08-2008, 21:20

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts