Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: E oficial: noul standard TV este UHD

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    E oficial: noul standard TV este UHD

    Dupa lupta dusa pentru implementarea HDTV, care in Statele Unite s-a soldat cu un procent de peste 75% din totalul TV-urilor, era normal sa vedem evolutia la urmatorul pas. Si daca la CES-ul de anul acesta am vazut prototipuri 4K si 8K, nu aveam nimic oficial. Well, de astazi este oficial. Cei de la CEA (Consumer Electronics Association) ne anunta ca dupa Full HD vom avea UHD. Care altfel mai poate fi regasit sub denumirea de "4K UHD", "Ultra High Definition" sau "Ultra HD".

    Pentru ca un device (TV, monitor, proiector) sa poata avea certificare UHD, acesta trebuie sa aiba o rezolutie de cel putin 8 milioane de pixeli activi, cu minim 3840 pixeli pe orizontala si 2160 pe verticala! Aspect ratio-ul trebuie sa fie cel putin 16 x 9 si trebuie sa existe cel putin o conexiune digitala capabila sa suporte bandwith-ul de 4K fara sa se bazeze pe conversie.

    Eu unul speram ca un format cu definitie mai mare de Full HD sa apara mai repede... dar cand ma uit ca in Romania de-abia daca avem 10 posturi capabile sa emita in 1080i (si atunci se bazeaza in mare parte pe surse SD la care se face un upscale oribil), parca imi trece. Oricum, eliminand Romania din calcul, ma minunez de faptul ca acum ar fi pentru prima oara cand avem un format oficial, dar nu exista niciun fel de suport pentru asa ceva (asa cum pentru SD am avut DVD, pentru HD am avut BluRay)...

    Macar suntem fericiti ca putem achizitiona in curand TV-uri UHD de la Sony, Samsung, Panasonic, Sharp si LG (la preturi astronomice, desigur), insa pentru doritori... nu uitati: va trebuie neaparat HDMI 1.4 sau DisplayPort 1.2. Desi nu exista inca surse pentru astfel de rezolutii, sunt sigur ca pasionatii de fotografie vor fi in sfarsit multumiti ca nu vor mai trebui sa-si "indese" imaginile de 8Mpx intr-un "amarat" de FullHD. Sper ca si urmatoarele generatii de console sa vina pregatite pentru 4K/8K, altfel va fi de rau...

    8K, te asteptam cu interes!

    Mai jos aveti comunicatul de presa de la CES:
    Consumer Electronics Industry Announces Ultra High-Definition
    Sonoma, CA – 10/18/2012 – The next generation of so-called “4K” high-definition display technology for the home – giant-screen TVs with more than eight million pixels of resolution, four times the resolution of today’s high-definition televisions – will be called “Ultra High-Definition” or “Ultra HD,” connoting its superiority over conventional HDTV, according to the Consumer Electronics Association (CEA)�.

    CEA’s Board of Industry Leaders unanimously voted yesterday to endorse the consensus opinion of CEA’s “4K” Working Group recommending the term “Ultra High-Definition” and related performance attributes. The name and related minimum performance characteristics are designed to help consumers and retailers understand the attributes of this next generation of superior television and display technology beginning to roll out this fall. The vote came during the Board’s meeting at CEA’s annual CEO Summit and Board Retreat held here through Friday.

    The Working Group, now known as the CEA Ultra HD Working Group, was formed earlier this year to bring a wide array of stakeholders together to discuss how best to define and educate consumers about this new technology.

    “Ultra HD is the next natural step forward in display technologies, offering consumers an incredibly immersive viewing experience with outstanding new levels of picture quality,” said Gary Shapiro, president and CEO, CEA. “This new terminology and the recommended attributes will help consumers navigate the marketplace to find the TV that best meets their needs.”

    The consumer electronics industry’s new designation for Ultra HD products was the result of extensive consumer research conducted by CEA’s market research group. “Ultra HD” consistently rated highest in terms of helping consumers understand the technology and in communicating the technology’s superior viewing experience.

    The group also defined the core characteristics of Ultra High-Definition TVs, monitors and projectors for the home. Minimum performance attributes include display resolution of at least eight million active pixels, with at least 3,840 horizontally and at least 2,160 vertically. Displays will have an aspect ratio with width to height of at least 16 X 9. To use the Ultra HD label, display products will require at least one digital input capable of carrying and presenting native 4K format video from this input at full 3,840 X 2,160 resolution without relying solely on up-converting.

    “Under CEA’s leadership, the Ultra HD Working Group spent the majority of the summer meeting and discussing how to bring this technology to market,” said CEA Ultra HD Working Group Chairman Gary Yacoubian, president and CEO of Specialty Technology/SVS. “We discussed and debated two important steps, the name and recommended attributes, in a forum that allowed a variety of key stakeholders, manufacturers, retailers, broadcasters and Hollywood professionals to lend their voices. As we educate and raise awareness among consumers, I look forward to working with our robust committee to pave the way for a successful rollout of Ultra HD.”

    “TVs remain highly sought after and were the second most frequently mentioned device on consumer wish lists this holiday season, behind only tablets,” said Shapiro. “There has never been a greater time to be a consumer of televisions and displays. You can select from a wide array of choices offering outstanding high-definition picture quality, an amazing 3D experience, and interconnectivity within and outside of the home. And now we are proud to present Ultra HD for those consumers who want tomorrow’s next-generation of displays and televisions, today.”

    Ultra HD technology will be prominently displayed at the upcoming 2013 International CES�, the world’s largest and most important annual consumer technology trade show, which will be held January 8-11, 2013, in Las Vegas.
    About CEA
    The Consumer Electronics Association (CEA) is the preeminent trade association promoting growth in the $206 billion U.S. consumer electronics industry. More than 2,000 companies enjoy the benefits of CEA membership, including legislative advocacy, market research, technical training and education, industry promotion, standards development and the fostering of business and strategic relationships. CEA also owns and produces the International CES – The Global Stage for Innovation. All profits from CES are reinvested into CEA’s industry services. Find CEA online at CEA - Home, Innovation Movement - I am Innovation - Fabien Beckers and through social media
    Attached Images Attached Images ultra_hdtv.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si ca sa va faceti o idee de diferente de marime, aveti atasat un fisier unde e comparata (asa cum se face in fotografie la comparatia de senzori) rezolutia unu VCD, DVD, 720P, 1080P, 2K si 4K. Nu de alta, dar am fost intrebat daca un BluRay actual va face fata la 4K (mergand pe premiza gresita ca 4K = 2 x FullHD). Nope, in conditiile actuale, un BluRay nu are cum sa faca fata. 4K = 4 x FullHD (minim)!
    Attached Images Attached Images video_resolutions_sd_hd_fullhd_uhd.jpg

  3. #3 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    pr0n in 8k - all I can think of, probabil va fi infiorator :-s

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    pr0n in 8k - all I can think of, probabil va fi infiorator :-s
    Nu uita, trebuie sa fie si 3D!

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Avand in vedere ca majoritatea jocurilor pe care le avem pe consola sunt doar 720p, cred ca in generatia urmatoarea vom vedea numai 1080p si nimic peste. Pacat, un joc la rezolutiile alea ar fi fost uimitor.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Avand in vedere ca majoritatea jocurilor pe care le avem pe consola sunt doar 720p, cred ca in generatia urmatoarea vom vedea numai 1080p si nimic peste. Pacat, un joc la rezolutiile alea ar fi fost uimitor.
    Sa nu uitam faptul ca totusi vorbim de console de ani buni. Mai exact, 7 ani pentru Xbox 360 si 6 ani pentru PS3. Pe cand s-au lansat ele, FullHD era totusi un "vis" (ca si 3D-ul). In ziua de azi, pana si un smartphone reuseste sa randeze in 1080P. Excluzand Wii U (Nintendo nu a vrut niciodata sa fie next-gen, imo), urmatoarele console ar trebui sa fie lansate cu 4K in minte... altfel se vor trezi ca sunt mai slabe decat cine stie ce jucarie de 2-300 USD!

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Daca vor avea capabilitati 4k, eu as fi dispus sa fac trecerea la 4k cat mai repede mi-as permite financiar. Daca nu, nu vad rostul trecerii pentru mine. Nu ma uit prea mult la filme sau seriale, la TV niciodata, si daca nici jocurile nu imi ofera mega rezolutii, raman la 1080p.

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    O fi oficial acest standard dar de beneficiat de el, haaaa...sa fim seriosi, cine stie cand. Eu sper in viata asta.
    O data cu 4K se nasc 1001 de probleme. Cat va fi un joc, 100G?! Pe ce il punem sau ce viteze de net ne trebuie sa-l dam jos in cazul ca e in format digital?
    Consolele vor avea capabilitati 4K dar pana sa vedem noi jocuri la rezolutia aia, pfff... Eu de Angry Birds in UHD nu sunt interesat.
    Sa ne spuna cineva care se pricepe mai bine decat mine ce putere de calcul ne trebuie pt. un joc la 1080p si ceva filtre active.
    Dupa ce primim acest respuns avizat vom vedea ce inseamna REALMENTE jocuri la 4K. Vise fratilor...

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cryyo: in primul rand este un standard de televiziune... de-abia dupa aceea vom vedea ce se poate in materie de gaming. Dar, daca ar fi sa ne gandim la putere de calcul, cred ca odata cu 4K se va schimba si mentalitatea producatorilor de GPU-uri. Nu sunt ei cei care la fiecare noua serie se lauda cu chestii gen "e de 2x mai rapida decat generatia anterioara"?!? Pai, acum sa-i vedem, ca doar se lauda cu peste 200FPS in anumite jocuri FullHD... oare cat duc in 4K?

    Pe de alta parte, cred ca schimband modul de lucru, ar putea sa se optimizeze upscale-ul (cu un core dedicat pentru asa ceva)... sa nu fie necesar sa randeze absolut tot in 4K. De exp. vertex shaders nu au nevoie de upscale, ci doar de mai multi pixeli. Faci upscale la background, la anumite texturi, iar restul, randezi in 4K. Dar... sa ajungem acolo, si vedem.

  10. #10 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    totusi sa fim seriosi...sa-ti cumperi un tv cat intreg peretele din apartament mi se pare total ne-practic....ocupa prea mult spatiu...
    un FullHD de 120 cm(fie si el si 3D) e mai mult decat arhi-suficient si ptr cei mai pretentiosi(parerea mea)..ptr restul exista cinema..

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    totusi sa fim seriosi...sa-ti cumperi un tv cat intreg peretele din apartament mi se pare total ne-practic....ocupa prea mult spatiu...
    un FullHD de 120 cm(fie si el si 3D) e mai mult decat arhi-suficient si ptr cei mai pretentiosi(parerea mea)..ptr restul exista cinema..
    Ce legatura are 4K-ul cu ecranul cat tot peretele? Poate sa fie linistit si de 32-50" (dupa care depinde de distanta de la care te uiti). Pentru monitor de PC 32" 4K de la 50cm e perfect, 50-60" 4K de la 2-3m pentru TV la fel. Parerea mea

    P.S. Vezi Retina Display pe device-uri de 10" - 13" care demonstreaza ca nu e nevoie sa fie cat tot peretele pentru a observa diferenta de calitate...

  12. #12 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu mi-as lua unul cat peretele, dar sunt mai scumpe decat o masina. Oricum, in caz de 4k, ar arata bine orice pe orice dimensiune. E de aproape doua ori cat un iMac cu retina.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci, daca am lua-o matematic, daca un iPad 3 are 2048 x 1536 la 9.7", 3840 x 2160 ar avea acelasi PPI la o diagonala de 25.57". Daca un MacBook Pro de 15" are 2880 x 1800, pentru acelasi PPI la 3840 x 2160 ar veni o diagonala de fix 24". Deci nu e nevoie de "cat tot peretele", dar sunt ferm convins ca ar arata sublim pe un 50"

  14. #14 SP
    Member solaru's Avatar
    Aveti ocazia sa comandati noile televizoare Sony de 84" cu rezolutie 4k. Sunt la superoferta, pretul e foarte atractiv!!! 24.999,99 USD (in UK este 25.000 lire - cel mai bun curs valutar din istorie)

    Sony 4K TV | 4K Resolution TV | 3,840x2,160 Pixel Display | Sony Store USA

    KD-84X9005 | All 214 cm / 84

    eu am comandat 2... grabiti-va cat mai sunt la promotie!

    ---------- Post added 21-10-2012 at 10:09 PM ----------

    Mai in gluma, mai in serios... inainte de a avea succes cu rezolutiile 4k trebuie sa se mai schimbe cate ceva la standardele de transmisie a programelor TV, si nu vorbesc doar in Romania, unde aproape ca nu mai am sperante. Nu cred ca vor fi foarte multi care isi vor lua televizoare cu noul standard doar pentru content de pe suport fizic.
    Iar pentru a scadea pretul e nevoie de volume de vanzari, sau cel putin de sperante de volume mari... iar pentru asta e nevoie ca acest standard sa devina mainstream. iar pentru asta e nevoie de suportul furnizorilor de content pe cablu/satelit. Cred ca si traficul de date pentru televiziune in 4k va fi semnificativ!

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Solaru, e foarte posibil sa nu ajunga niciodata un standard pentru toate televiziunile (desi stii vorba aceea: nicidodata sa nu spui niciodata). Ci sa fie doar pentru content premium. Insa ma uitam la ce face Google recent (care a inceput sa ofere Gigabit + TV via Google Fiber - la preturi decente) si imi dau seama ca e suficient bandwith sa visam linistiti la 20K, nu doar 4K.

    Cum am zis mai devreme, cunosc multi nebuni care si-ar lua 4K nu neaparat pentru filme sau jocuri (care oricum nu prea sunt), ci pentru fotografie. Pentru ei, chiar si 8K e putin

  16. #16 SP
    Member solaru's Avatar
    E adevarat. nu am spus ca nu e posibil, doar ca trebuie schimbat ceva. Parerea mea este ca rata de innoire a tehnologiei e mai mare decat puterea de absorbtie a pietei, si daca nu vii cu o oferta foarte competitiva dpdv pret/calitate/specificatii nu te vei impune ca standard pe piata.
    citeam ca Sony si Toshiba se bat sa ofere televizoarele cu 4k. Din nefericire ei nu mai sunt de ceva vreme cei care fac regulile pe piata display-urilor. Samsung si Lg vor fi cei care o vor face, iar ei inca mai au de muls de pe full HD si 3D (care mie personal mi se pare mai mult marketing decat beneficiu real pentru noi consumatorii).
    Pana la urma nici in state si nici in vest nu sunt multi care ar da pe un TV mai mult de 2.000 de USD/Euro. Si in prezent un TV de 3-4k este de vis pentru 99% dintre consumatori oriunde s-ar afla ei.

  17. #17 SP
    Banned isis's Avatar
    Quote Originally Posted by cryyo View Post
    O fi oficial acest standard dar de beneficiat de el, haaaa...sa fim seriosi, cine stie cand. Eu sper in viata asta.
    O data cu 4K se nasc 1001 de probleme. Cat va fi un joc, 100G?! Pe ce il punem sau ce viteze de net ne trebuie sa-l dam jos in cazul ca e in format digital?
    Consolele vor avea capabilitati 4K dar pana sa vedem noi jocuri la rezolutia aia, pfff... Eu de Angry Birds in UHD nu sunt interesat.
    Sa ne spuna cineva care se pricepe mai bine decat mine ce putere de calcul ne trebuie pt. un joc la 1080p si ceva filtre active.
    Dupa ce primim acest respuns avizat vom vedea ce inseamna REALMENTE jocuri la 4K. Vise fratilor...
    Luam cel mai pretentios joc al momentului, Battlefield 3. Pentru 4k, toate filtrele activate inclusive 4xAA, pentru un framerate de 50FPS, avem nevoie de un GTX 690 sau de un SLI de GTX 680. Solutia grafica pe desktop costa 50 de milioane de lei vechi. Sau daca ne limitam la un maxim de 30fps, este sufficient un Radeon 7970 sau un singur GTX 680 [in jur de 20-27 de milioane].

    Asta este pentru un joc pretentios dar actual. Pentru urmatoarea iteratie a motorului graphic din BF3 probabil ca cerintele de system vor creste. Orice placa grafica sub 7970 sau GTX 680 este incapabila in a randa 4K la 30fps in detalii mari.

  18. #18 SP
    Junior Member dacblood's Avatar
    @Monky: Imi pare rau sa te anunt, dar generatia viitoare de console nu o sa poata face mai nimic in rezolutie 4K. Personal cred ca mai bine se axeaza pe configuratii foarte potente in FHD. Oricum pe ei ii intereseaza vanzarile mari, asa ca 4k nu are ce cauta....

  19. #19 SP
    manfurismojive kobayashi's Avatar
    4K...hold your horses! , si eu care ma gandeam sa fac trecerea de la "amaratul" meu de LCD la un LED TV pt PS4

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by isis View Post
    Asta este pentru un joc pretentios dar actual. Pentru urmatoarea iteratie a motorului graphic din BF3 probabil ca cerintele de system vor creste. Orice placa grafica sub 7970 sau GTX 680 este incapabila in a randa 4K la 30fps in detalii mari.
    Ai zis bine "actual", insa 4K nu e nici pe departe actual. Initial va fi doar pentru premium users (tin sa-ti amintesc ca sunt useri care joaca in rezolutii chiar si mai mari de 4K, folosind multi-monitor configs)... si probabil in cei 2-3 ani in care se va impune, vor ajunge la zi si producatorii de chipuri grafice. De fapt, ei deja sunt stressati de chestii gen Retina, care se apropie "ingrijorator" de mult de 4K.
    Quote Originally Posted by dacblood View Post
    @Monky: Imi pare rau sa te anunt, dar generatia viitoare de console nu o sa poata face mai nimic in rezolutie 4K.
    Multumim pentru anunt. Cum a fost calatoria in viitor? Tot asa bumpy sau au mai rezolvat problemele?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. GameCase este primul controller oficial pentru iOS 7 By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 7 Last Post: 25-09-2013, 11:38
  2. HDMI 2.0 este oficial: 4K la 60FPS! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 12 Last Post: 06-09-2013, 00:56
  3. Replies: 14 Last Post: 01-02-2013, 00:47
  4. E-74 este noul RROD? By SublimingSun in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 171 Last Post: 26-04-2011, 18:54

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts