Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 28 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast
Results 41 to 60 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #41 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Haideti ca eu unul ma tin bine. Sunt cu laptopul in alta camera fata de cea in care am routerul. As face un test si pe cablu direct dar nu pot deoarece trebuie sa sun la ei sa le dau MAC ca sa imi autentifice computerul. In fine. La 50 de lei pe luna cu netul asta si televiziune cu canale HD ce pot cere mai mult? Prin cablu scot lejer 50Mbs.
    Attached Images Attached Images 3020898253.png

  2. #42 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    La mine cred ca e routerul handicapat Belkin USA Site I-am dat test acum in timp ce downloadam un joc pe Xbox 360 si s-a dus pana n 70 Mb/s iar dupa ce am oprit downloadul nu mai trece de 10 mb/s pe speedtest.net Imi da 7 la download si 26 la upload WTF ? Tre sa imi iau un router

  3. #43 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    wtf ? e normal viteza upload asa mica(Fiberlink 100)?
    Attached Images Attached Images wtf.jpg

  4. #44 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    wtf ? e normal viteza upload asa mica(Fiberlink 100)?
    Pe DL e chiar OK... pe UL nu e deloc OK. Da-le un call

    P.S. Sigur nu faci upload in timpul asta?

  5. #45 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Testat de 3 ori. Pe Speednet ma baga printr-un host din adjud de unde resies viteze mici, cred. Ori e masluit asta de pe site-ul RDS
    Attached Images Attached Images capture.jpg

  6. #46 SP
    Member Dark Wadder's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    In ce hal au ajuns... eu nu pot sa cred ca Romtelecomul e deja de n ori mai slab decat un amarat de abonament la Vodafone (am testat acum undeva intre blocuri, unde am 2 linii semnal).

    P.S. Stiu ca mai am si eu unul pe-acasa (de backup)... daca vrei ii fac un test. Ar trebui sa aibe 25Mbps or so...

    viteza respectiva este de pipera. la momentul in care am tras internet era unica alternativa. acum se pare ca a sosit ups si rds/rcs in zona, dar deocamdata nu interesat sa schimb providerul pana la finele contractului. am 4 tv la dolce si serviciul asigurat e relativ ok.
    in schimb sunt suparat pe orange mobile. si cred ca o sa-i parasesc cand expira contractul.
    maine postez si situatia de la punctul de lucru unde avem rds/rcs.

  7. #47 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Cu ce oras/orase e indicat sa faci un test speedtest pt. a-ti face o parere cat mai obiectiva despre viteza net-ului?
    Am facut un test si pe site-ul rcs&rds si pe speedtest.net si au reiesit urmatoarele (provider-ul meu este UPC iar orasul pt. testul sppedtest.net este Londra (hosted by London Web)):
    Attached Images Attached Images capture.png

  8. #48 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    A murit "steaua" celor de la UPC .

    Cel mai mult ma atrage viteza de upload-ul, pacat ca RDS-ul nu au acoperire in zona mea.

  9. #49 SP
    Junior Member TwiXXXie's Avatar
    Hehe a picat cam la fix asta cu RDS-u... vreau sa sun la aia de la Clicknet ca m-am saturat pana peste cap de ei, de 4 ani am cu ei abonament de 100mbs si merge groaznic, cade aproape in fiecare saptamana, vai de steaua lui, downloadu maxim 1.3 MB/s si upload 600kb/s deci.... si nu e ca stau eu intr-un oras uitat de lume(Orsova, jud Mehedinti), asa sunt ei, cer multi bani pe servicii de rahat; Altii de la mine din oras care au deja RDS au net mult mai bun ca al meu.

    Apropo daca stie cineva cat costa sa reliziez contractul cu cei de la Clicknet? In Noiembrie acum fac primul al din abonamentul cel nou, si contractul este pe 2 ani.

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Csander: sunt 2 "target-uri" pentru a-ti verifica viteza. Primul este cel metropolitan (la tine in oras, de preferat acelasi provider), si al doilea este cel extern. Pe cel extern iti recomand sa faci 2 teste. Unul pe UE (Frankfurt) si unul pe US (New York).

    TwiXXXie: nu sunt sigur, dar parca ultima oara cand am facut asta, a trebuit sa platesc 50% din restul abonamentului. Nu stiu daca si la Clicknet e la fel. Da-le un call.

  11. #51 SP
    Junior Member TwiXXXie's Avatar
    O sa ii sun in curand dar sunt niste scarbosi cand vine vorba de relatii cu clientii...
    Rezultatele mele la asa zisul net de 100mb/s
    3023377097.png

  12. #52 SP
    Junior Member Mausika's Avatar
    Cred ca instalarea pachetului Fiberlink 1 Gbps o sa dureze ceva pentru ca implica munca la clientul final , din cate stiu pe cablu de cat5 foloseau perechea albastra pentru telefonie fixa, urmand sa foloseasca toate perechile pentru Gigabite . O sa traga fir diferit pentru telefonie ?
    O alta problema este routerul folosit de client , sunt persoane care nu detin router cu port WAN Gigabit - "Alti bani alta distractie" .

  13. #53 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    @Mausika La mine este fibra optica pana in casa in routerul ZTE,din care este tras separat linia telefon,TV si cea de internet (cablu cu 8 pini - 100/1000Mbps).PC potent am,router comandat.Tot ce trebuie sa faca este sa configureze cutia FTTB sa mearga pe 1000Mbps.

  14. #54 SP
    Junior Member Mausika's Avatar
    @JeNeI Eu stau la bloc iar in apartament nu ajunge decat un amarat de cablu UTP si exact cum am spus telefonia este "splitata" din acel cablu

  15. #55 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Noi i-am stresat mult pana au venit si au instalat tot (trebuia sa asteptam sa primeasca fibra optica - 30 de metri pana la noi),dar asteptarea a meritat.

    P.S.Cei care au venit sa configureze routerul nu se prea stiau...vroiau sa configureze laptopul direct,dar nu au reusit.I-am zis ca rezolv eu.Am adus routerul WiFi din bloc,l-am configurat prin PPPoE si a mers

  16. #56 SP
    Junior Member Mausika's Avatar
    Din punctul meu de vedere o sa fie HAOS la instalari , timpul de asteptare o sa ajunga si la 2 saptamani - "sper sa nu fie asa " .
    Persoanele care fac instalarile nu sunt destul de informate sau instruite indeajuns pentru tehnologia actuala.

  17. #57 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mausika View Post
    Din punctul meu de vedere o sa fie HAOS la instalari , timpul de asteptare o sa ajunga si la 2 saptamani
    Mausika... se vede ca nu ai prins vremurile in care pentru un amarat de dialup asteptai 2 ani, nu 2 saptamani. Rabdare si tutun, ca ajunge la toti. Eu mai mult imi fac griji de faptul ca nu va tine infrastructura RDS o asemenea nebunie de conexiuni.

    Si sa vedeti de-acum inainte "valea plangerii" la torrents: "Vaaai, cand downloadez, nu mai pot sa fac nimic altceva pe calculator"

  18. #58 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Sa ne lase astia sa punem SSD pe PS4, lasa "torrentele" , adica sa funcţioneze, nu cum "funcţionează" pe un PS3.

  19. #59 SP
    Junior Member Mausika's Avatar
    @MonkY pe vremea Connex dial-up + Romtelecom nu imi aduc aminte sa fi fost nevoit sa astept . Oricum bravo RDS pentru ridicarea stachetei la 1Gbps mult peste concurenta si asteptam sa vedem "cel mai rapid internet de pe piata " , - pardon asta e a lui Brenciu

  20. #60 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Pe DL e chiar OK... pe UL nu e deloc OK. Da-le un call

    P.S. Sigur nu faci upload in timpul asta?
    era de la router..upload imi da 89

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 28 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts