Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Cont PSN furat..... din prostie

  1. #1 SP
    Junior Member tazman's Avatar

    Cont PSN furat..... din prostie

    Salut,
    Povestea pe scurt este ca nepotul meu care a primit un PS4 de craciun m-a sunat azi cu plansete si atacuri de panica ca i-a imprumutat contul unui prieten, nu am inteles pentru ce, care la randul lui nu stiu cui i l-a dat si pana la urma a ajuns la cineva care a schimbat parola si tot.


    Contul nu era vechi dar i-am cumparat niste jocuri de pe PS Store care acum sunt pierdute.


    O sa trec mai pe seara pe la el si dilema este: se mai poate face ceva pentru a recupera contul pana sa-si taie pustiu’ venele in timp ce sare de la etaj?


    Eu sunt la concurenta si nu prea stiu politica Sony.

  2. #2 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Contul este legat de o adresa de e-mail, parola poate fi oricând schimbata folosind aceasta adresa. Daca respectivul individ are acces si la contul de email asociat contului, singurii care pot face ceva sunt cei de la Sony.

  3. #3 SP
    Junior Member tazman's Avatar
    Am ajuns si verificat acum. A schimbat si parola si mailul.

    Am gasit un mail pe playstation.com/ro : [email protected]. Este ok pentru a deschide un caz la ei?

  4. #4 SP
    Member Striker09's Avatar
    Mai bine suni. Eu am rezolvat o problema de genul in cateva minute la telefon.

    Sent from my SM-G928F using Tapatalk

  5. #5 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    am un prieten caruia i s-a furat prin phishing contul si i s-a schimbat mailul. contul lui era pe US. i-a contactat pe cei de la support de acolo si pentru ca nu mai tinea minte intrebarea secreta (avea contul din 2007), a reusit sa isi recupereze contul folosind un cod unic de identificatre de pe spatele primei console activate in acel cont (un ps3 phat din acelasi an).

    nu spun neaparat ca sa va ajunge aici, sau ca cei de la supportul pentru romania aplica aceleasi metode de recuperare, dar cu siguranta exista variante multiple pentru recuperarea contului.

  6. #6 SP
    Member eneea's Avatar
    Ca imprumuti contul inteleg, dar nu pot intelege de ca i-a dat si parola de la adresa de mail? Anunta-ne cum ai rezolvat ca sunt curios

  7. #7 SP
    Junior Member tazman's Avatar
    Am reusit azi sa-l recuperez. Cei se la Sony au fost de mare ajutor.
    M-au intrebat: adresa de mail, Online ID-ul si data nasterii si din fericire am raspuns corect la toate

    Pentru inceput a trebuit sa fiu de acord sa preiau eu contul ca si tutore si mi-au trimis un fel de formular in care sa raspund la 3 intrebari:
    1. Sunt parintele sau tutorele copilului
    2. Sunt dispus sa preiau contul PSN
    3 Sa confirm sa sunt de acord cu crearea unui sub-account pentru copil.

    Am trimis formularul cu DA la toate si cu o copie dupa CI atasata si apoi au facut ei magia lor:
    1. au blocat contul
    2. au dezactivat optiunea 2 step verification (o activase magarul si pe asta)
    3. mi-au trimis un link pt resetare parola
    4. mi-au trimis un mail cu pasii exacti pentru crearea unui sub-account pt copil si activarea lui pe consola

    Astept sa vina pustiul de la scoala si sa testeze daca totul este ok.

  8. #8 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Felicitari pentru reusita.

    Stiu sigur ca un nesimtit undeva isi roade unghiile acum

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    N-ar strica o plangere la politie - nu de alta dar asta este furt calificat.

  10. #10 SP
    Junior Member tazman's Avatar
    Pana la urma a recunoscut ca de fapt nu i l-a dat unui prieten ci unui tip pe care l-a cunoscut online in jocuri. Nu am decat o adresa de mail.

    S-a putut conecta cu sub account-ul, a activat PS4 pe el dar nu-i apar jocurile din master account. Va trebui sa continui discutia cu cei de la suport.

  11. #11 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Treaba cu sub-acountul sta asa: bagi contul principal pe consola (si va trebui sa ramana acolo), o activezi ca "primary" apoi bagi sub-account-ul pe aceeasi consola si in acel moment (daca nu sunt deja instalate) jocurile achizitionate de master account apar in "library" la subaccount ...

    Eu am 2 console in casa, eu si fi'miu .. dar un singur cont pe care cumpar jocurile si PS+ ... el intra cu subaccount si are acces la absolut toate jocurile achizitionate de mine, inclusiv acces online. COnditia ca el sa poata juca cu subaccount-ul este ca consola lui sa fie consola "mea" principala, activata ca atare in contul de la Sony.
    Doar cu master account-ul poti juca si pe console secundare.

  12. #12 SP
    Junior Member tazman's Avatar
    Aha, sarumana'
    O sa trec pe la el atunci sa configurez consola

  13. #13 SP
    Member Kratos666's Avatar
    tazman Ai dat poza cu actu de identitate?

  14. #14 SP
    Junior Member tazman's Avatar
    Da,copie dupa cartea de identitate

  15. #15 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Asa o trebuit sa procedez si eu in cazul unui verisor bine ca ai rezolvat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Cont PSN By gabytro in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 20-09-2014, 23:19
  2. Replies: 3 Last Post: 04-01-2011, 20:09
  3. Cont furat By klausn in forum Help Desk
    Replies: 6 Last Post: 11-06-2009, 17:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts