Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 903 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 103 503 ... LastLast
Results 41 to 60 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #41 SP
    Senior Member Razvan's Avatar
    Nu ne mai gandim de 7 luni.....

  2. #42 SP
    Banned Frankie's Avatar
    Oricum, nici eu nu vad rostul unui PS4 in acest moment, nici chiar peste 3-4 ani, poate mai tarziu.

  3. #43 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Frankie View Post
    Oricum, nici eu nu vad rostul unui PS4 in acest moment, nici chiar peste 3-4 ani, poate mai tarziu.
    Acum - sigur nu. Dar peste 3 ani aproape sigur ca o sa apara. Sa ne uitam cand au aparut PlayStaion-urile pana acum :
    -1994 : PS1
    -2000 : PS2
    -2006 : PS3

    Deci e un ciclu de 6 ani. Inseamna ca in 2012 va aparea si PS4. Aproximativ in 2012, poate va fi 2013, pentru ca PS3 a aparut la sfarsitul lui 2006. Eu as putea sa pariez pe orice ca in 2012 sau cel tarziu in 2013 va aparea PS3. Fireste ca acum pare suficient, insa e DEJA in urma, jocurile ruleaza doar in 720p si nu 1080p. Hardware-ul (mai ales placa video) e invechit rau, placa video e un 7600GT optimizat.

    Asta nu inseamna ca in 2012 moare PS3-ul, sa ne uitam si la PS2, inca sunt o gramada de jocuri pentru el, inca se mai vinde si se cumpara, inca grafica e "acceptabila" pe un PS2. Asa va fi si peste cativa ani cu PS3. Prin 2015-2016 vor mai fi jocuri de PS3, insa PS4 va fi deja pe piata de 3 ani.

    Si inca o chestie din care se poate deduce ca PS4 va aparea in 2012.
    In 2000 apare PS2. In 2004 apare PS2 slim. In 2006 apare PS3. Deci PS2 slim apare cam la jumatatea ciclului sau de viata, un pic mai tarziu.
    In 2006 apare PS3. In 2009 apare PS3 Slim. Din nou - probabil ca la jumatatea ciclului de viata. Deci in 2012-2013 va urma si PS4. Parerea mea.

    Mai avem mai bine de 2 ani sa ne bucuram de PS3, vor mai aparea multe jocuri, sa ne bucuram de ele.

  4. #44 SP
    Member krOOm's Avatar
    nu stie nimeni ce se va intampla decat sony poate in momentul in care eu scriam ps4 a fost terminat de construit iar acum se lucreaza numai la carcasa oricum in laboratorul de la sony exista un inceput de consola noua daca nu una care este aproape gata

  5. #45 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    ...heh, Xbox 720.

    X - Ce consolă ai?
    Y - Xbox șaptesute două zeci
    X - Cum?
    -

    X - Ce consolă ai?
    Y - Xbox șapte douăzeci
    X - Cum?
    -

    ...etc.

    Xbox 3 frate - scurt!

    Și treaba asta merge și la Wii.

    X - Ce consolă ai?
    Y - Wii - Reloaded
    X - Cum? Wii Retarded?

    -

    ...etc.

    Wii 2 frate - scurt!

    Un carnaval.

  6. #46 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Un lucru este cert: nu va arata in veci si-n pururi ca-n 3D-ul asta. In mare parte pentru ca nimeni nu se duce la consola sa selecteze pe acolo muzica/jocurile, dupa care sa se intoarca pe canapea sa joace. Simularea aia e fix genul de design facut de nondesigneri.
    Attached Images Attached Images playstation4_concept02.jpg

  7. #47 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Si PlayStation Patru suna retarded .

  8. #48 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    Un lucru este cert: nu va arata in veci si-n pururi ca-n 3D-ul asta. In mare parte pentru ca nimeni nu se duce la consola sa selecteze pe acolo muzica/jocurile, dupa care sa se intoarca pe canapea sa joace. Simularea aia e fix genul de design facut de nondesigneri.
    Nu conteaza foarte mult cum arata, sun convins ca o sa scoata ceva care arata bine oricum, ca de aia au acolo designeri. Insa eu sper sa-l faca din nou mai mic, desi slabe sanse. PS2 slim a fost o capodopera, mie tot nu-mi vine sa cred cum l-au putut face asa mic. Iar apoi a scos PS3, ditamai consola. In mod normal ar trebui sa-l poata face mic (pe PS4), avem tehnologie pt asta...desi probabil ca o sa fie tot mare din cauza sistemului de racire

    Quote Originally Posted by djdanny View Post
    Si PlayStation Patru suna retarded .
    Da, dar nu cred ca aia se gandesc cum suna in romaneste, nici nu-l vor distribui oficial la noi
    Asa ca ramane Playstation Four.

  9. #49 SP
    Senior Member GS0Ls's Avatar
    Parerea mea e ca PlayStation: Lugu Lugu, suna mai bine si e la fel in toate limbile.

  10. #50 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Daca iti alergi hrana cu sulita si mananci la foc de tabara,da...suna bine

  11. #51 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    In mod normal ar trebui sa-l poata face mic (pe PS4), avem tehnologie pt asta...desi probabil ca o sa fie tot mare din cauza sistemului de racire
    Conteaza cat mai avanseaza tehnologia pana demareaza lucrul la PS4. PS3 era mult mai mare decat PS2 pentru ca oferea si mult mai multa putere. Daca o sa avem noroc de ceva PS4 pe tehnologie de 20nm, nu cred ca o sa fie nici cat PS3 Slim Mai ales ca se cauta in continuu cai de reducere a consumului, de disipare mai buna a caldurii etc.

  12. #52 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Diesel View Post
    PS3 era mult mai mare decat PS2 pentru ca oferea si mult mai multa putere.
    Argumentul asta e EXTREM de gresit. XBOX 360 e mai mic ca si XBOX 1 si cred ca ofera mult mai multa putere, nu ? Sau...un procesor Core2 Quad QX9770 - e mai mic ca si un procesor Pentium Pro 180 MHz si e de sute de ori mai puternic.

  13. #53 SP
    Member paulone's Avatar
    Bah, m-apuca pandaliile cand vad ce "futurist" gandesc unii, pai cum draku s-apara PS4, cand abea au trecut 3 ani de cand a aparut PS3, imi vine sa rad ca in prezent nici macar toate programele TV nu sunt transmise 16/9 sau HD, si noi ne gandim la cai verzi pe pereti, garantez ca cel putin 4-5 ani de-acum nu mai apare nicio consola

  14. #54 SP
    Member anes's Avatar
    Sunt de acord cu ce spune RaverX,mai mult ca sigur in 2012-2013 vom avea PS4.

  15. #55 SP
    Junior Member karir's Avatar
    Quote Originally Posted by gugukalimero View Post
    Ontopic:
    Pana in 2015 nu cred ca o sa vedem PS4 in casele oamenilor. Avand in vedere ca PS3 are abia 3 anisori si ca de abia a inceput sa isi arate potentialul (vezi Uncahrted 2) nu cred ca are rost sa ne facem griji ca am facut o investitie pe termen scurt.

    Offtopic:
    Cat despre GPU'ul PS3'ului fiind mai slab (marginal) decat cel al 360'ului, asta se stie deja de mult timp. Insa aici trebuie luate in considerare urmatoarele atuuri ale PS3'ului fata de 360 care ii dau un bosst considerabil de performanta:
    - Blu-Ray: avand un spatiu de peste 5 ori mai mare decat un DVD-9, texturile pot fi stocate cu o compresie semnificativ mai mica decat daca ar trebui sa incapa pe un DVD-9 => GPU'ul scapa usor, nu trebuie sa se chinuie cu decompresia texturilor la fel de tare ca si GPU'ul 360'ului
    - Cell Processsor: vine in ajutorul GPU'ului datorita SPEs

    INSA: jocuri multiplatform percum GTA IV nu prea se folosesc de CELL / SPEs astfel ca nu au cum sa merga mai bine decat varianta 360 pentru care au fost dezvoltate initial si apoi portate pe PS3. Cand un joc insa e dezvoltat luand in considerare CELL / SPEs atunci iese ceva precum Uncharted 2.

    Daca s-ar incerca acuma sa se porteze Uncharted 2 pe 360 ar iesi de la Naughty Dog un comenariu asemanator celor de la Rockstar.

    Make love not console wars!
    Da, dar majoritatea jocurilor sunt multiplatform, daca developeri nu o sa inceapa sa foloseasca acele SPEs jocurile o sa arate din ce in ce mai rau pe ps3 fata de x360. Momentan au reusit sa faca jocurile sa mearga bine pe ps3(chiar daca unele se vad mai rau decat pe x360), dar pana cat va tine? jocurile pe timp ce trec cer mai multe resurse si developeri o sa ajunga intr-un punct unde o sa vada ca acel singur procesor al ps3-ului nu va mai face fata, si va trebui sa se foloseasca de acele SPEs ca sa fie jocul 'flawless'.
    Cred ca sony a dezvoltat o tehnologie prea 'dezvoltata', si prea mult costisitoare pentru cei care produc jocurile. Puterea procesorului cell abia a fost descoperita prin jocuri gen uncharted 2, dar restul jocurilor, nu o folosesc deloc; parerea mea e ca viitorul ps3 e cam vag, si nu cred ca va aparea vreo noua consola in curand, poate prin 2014.

  16. #56 SP
    Senior Member Diesel's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Argumentul asta e EXTREM de gresit. XBOX 360 e mai mic ca si XBOX 1 si cred ca ofera mult mai multa putere, nu ? Sau...un procesor Core2 Quad QX9770 - e mai mic ca si un procesor Pentium Pro 180 MHz si e de sute de ori mai puternic.
    Am o placa Radeon de 128Mb micuta si una nVidia 8800GT de 512Mb pe tehnologie mult mai noua, care de abia incape in carcasa calculatorului.

    Poate nu m-am exprimat nici eu cum trebuie. Nu ma refeream numai la faptul ca venea cu un procesor mai bun, ci ca oferea mult mai multe in plus: procesoare mai multe, posibilitati mai multe, panou intreg numai cu card readere si sloturi USB, bluray player incorporat etc. Toate aste e normal sa ocupe mai mult loc, oricat de mult avansase tehnologia la momentul respectiv.

  17. #57 SP
    Member LeGenD's Avatar
    ain't that cute?....but it's WROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOONG

  18. #58 SP
    Senior Member darkpaul13's Avatar
    eu sper ca Sony sa fii invatat din greseliile cu PS3-ul ...cand la lansare majoritatea consolelor cumparate nu mergeau...

  19. #59 SP
    Banned Frankie's Avatar
    Quote Originally Posted by darkpaul13 View Post
    eu sper ca Sony sa fii invatat din greseliile cu PS3-ul ...cand la lansare majoritatea consolelor cumparate nu mergeau...
    Pai daca toate sunt MADE IN CHINA.

    SONY ar vinde-o si pe ma-sa doar ca sa faca profit.....

  20. #60 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by karir View Post
    daca developeri nu o sa inceapa sa foloseasca acele SPEs jocurile o sa arate din ce in ce mai rau pe ps3 fata de x360.
    Dar de ce ar arata mai rau? Are x360 vr'un secret ascuns in procesarea imaginii si noi nu stim?!
    Stai linistit x360 si-a atins limitele grafice cu mult timp in urma. Poate PS3 sa mai scoate o surpriza, doua, dar nici asta nu va face minuni. Dar nu despre asta e vorba aci...
    Daca e sa ma intrebati pe mine nu vom vedea nici buton de PS4 inainte de 2014. Consola asta se vinde foarte bine, jocurile la fel, de ce s-ar lega la cap daca nu-i doare???
    jocurile pe timp ce trec cer mai multe resurse
    Nu sunt de acord cu aceasta opinie. Jocurile tin pasul cu hardware-ul existen si nu invers. Nu se scot jocuri cu cerinte grafice fabuloase dupa care si producatorii de hardware isi spun 'UOUU, TRA SA FACEM SI NOI O PLACA VIDEO TARE".
    Producatorii de jocuri nu-s interesati sa evolueze repede pe partea de grafica sau fizica in jocuri pt. ca asta presupune munca suplimentara si cheltueli de productie mai mari, motiv pt. care PS4 va intarzia sa apara.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 903 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 103 503 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4275 Last Post: 17-04-2024, 21:38
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts