Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 735 of 903 FirstFirst ... 235 635 685 725 733 734 735 736 737 745 785 835 ... LastLast
Results 14,681 to 14,700 of 18053

Thread: Clubul PlayStation 4

  1. #14681 SP
    Member Victor420's Avatar
    A mai desfacut cineva consola ca sa o curate de praf? Tocmai ce am cumparat o surubelnita minune ca sa deschid partea din spate, si ma intrebam daca are cineva vreun sfat, la ce sa am grija.

  2. #14682 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu e mare complicatura la interior, grija doar daca intentionezi sa schimbi pasta termica sa fie ceva bun si sa o imprastii pe toata suprafata, nu merge ca la PCuri sa pui putin in mijloc. Din testele altora am vazut ca face o diferenta de 2-3 grade daca e aplicata pe toata suprafata.

  3. #14683 SP
    Member Victor420's Avatar
    Doar praful vreau sa il curat. Pot face cu aspiratorul oare?

  4. #14684 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Recomand una din cele doua:
    Attached Images Attached Images duster2.jpg t-cameras-1034-7__dslr-lens-cleaning-kit.jpg

  5. #14685 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    grija doar daca intentionezi sa schimbi pasta termica sa fie ceva bun si sa o imprastii pe toata suprafata, nu merge ca la PCuri sa pui putin in mijloc.
    pai daca pui tot ca si la PC-uri un punct in mijloc mai gros ,acest punct ar trebui sa se imprastie pe toata suprafata daca pasta e ok , deoarece strangi placa de racire peste procesor cu doua suruburi pana la contact si deci se intinde orice punct ai pune daca pasta e ok, nu stiu de ce nu ar fi ca si la PC-uri.

    eu unul asa am facut si e ok.

  6. #14686 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu se imprastie pe toata suprafata, pune niste pasta pe o bucata de ce vrei tu, acopera, ridica si vezi apoi cum s-a imprastiat. Raman parti, mai ales colturi goale. Ia ca exemplu coolerele de CPU pentru calculatoare care vin cu pasta termica pre-aplicata, acolo pasta are suprafata egala cu cea a procesorului si astfel e imprastiata peste intregul CPU. Ceva de genul vrei sa faci si la PS4. Nu zic ca nu tine si cum ai facut tu cu metoda clasica, spun doar ca din testele vazute pe net, e o diferenta de 2-3 grade.

  7. #14687 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    eu am pus pasta asta in mijloc

    https://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-...d88cae5ea4b165


    iar cand tineam placa de baza intr-o parte punctul ala din mijloc "aluneca" spre margine , e cumva foarte alunecoasa acea suprafata de pe procesor , nu stiu ce sa zic dar ma faci sa desfac iar consola sa vad daca ai dreptate ca nu se-mprastie pe toata suprafata desi eu sunt sigur ca se imprastie.

  8. #14688 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cauta pe net poze cu procesoare de PC, uite aici un exemplu cu multe metode: https://www.pugetsystems.com/labs/ar...echniques-170/

    Chiar daca e vorba de CPU de PC, e cam aceasi treaba. Vei observa ca smooth application cum am zis eu rezulta in cele mai bune rezultate (impreuna cu X shaped). Exemple de teste similare gasesti usor pe net.

  9. #14689 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    M-ai rupt, ma duc sa bag un X peste procesor..

  10. #14690 SP
    Member Duni's Avatar
    Nu prea conteaza cum pui pasta cat timp nu pui prea multa sau prea putina. Eu de 10 ani de cand tot configurez PCuri am folosit doar metoda punctului in mijloc.

  11. #14691 SP
    Member legokid220's Avatar
    Sunt de acord cu poiuyt. Confirm eu ca poti pune un punct pe procesor si se intinde dupa presare pe toata suprafata. Chiar am verificat asta.

  12. #14692 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    bai , eu recunosc , m-am prostit si am bagat si un X de fraier , dar asta e , imi place sa ma si prostesc..

    cert e ca am facut asta doar ca sa-i arat ca si un punct este suficient (silly me ! )..
    acum ma gandesc ca am prea multa pasta cu X-ul ! ceea ce e adevarat oricum
    Attached Images Attached Images 4.jpg 1.jpg 2.jpg 3.jpg

  13. #14693 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    În cazul în care nu vă descurcați, aveți mai jos etapele pe care ar trebui să le parcurgeți.
    PS4 Remote Play Windows PC, Mac

  14. #14694 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    apropo de noul update , mi se pare misto ca poti sa-ti alegi la notificari cine intra online din lista ta, ca poate te intereseaza doar 2-3 persoane , faina treaba asta

  15. #14695 SP
    Member blondutzu's Avatar
    Favorites vrei sa zici

  16. #14696 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Poiuyt, eu nici nu ti-am sugerat sa faci in X. Am spus doar ca intinderea pastei in prealabil (smooth application), se face de regula cu un card de credit sau ceva similar, duce la rezultate mai bune in cazul lui PS4 dar si pentru PC (vezi analizele din link-ul dat de mine). Nu ti-am zis sa il desfaci si sa il pui in X, daca tu asta ai priceput nu ma face decat sa cred ca ai vazut scris "X" si ai citit primul cuvant inainte si primul dupa acel "X" si ai executat. Ai intradevar prea multa pasta in pozele alea, si a facut si bule, motiv pentru care de la inceput am si zis de smooth application si nu bob de mazare sau forme geometrice.

  17. #14697 SP
    Member flightcrank's Avatar
    au bagat si player limit ,la party.

  18. #14698 SP
    Member mittyredstar's Avatar
    Diferenta majora intre aplicarea pastei termo pe CPU-PC si CPU-PS este prinderea de "rahat" in 2 puncte PS , fata de 4 cum ar fi frumos. Presiunea sa fie distribuita uniform in 4 colturi....si eu folosesc la PS metoda intinderi pastei pe toata suprafata pastilei cpu

  19. #14699 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Pot sa am , 2 conturi diferite cu aceeasi adresa ?

    Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

  20. #14700 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by mittyredstar View Post
    Diferenta majora intre aplicarea pastei termo pe CPU-PC si CPU-PS este prinderea de "rahat" in 2 puncte PS , fata de 4 cum ar fi frumos. Presiunea sa fie distribuita uniform in 4 colturi....si eu folosesc la PS metoda intinderi pastei pe toata suprafata pastilei cpu
    Pai lasa, ca unii nu pricep nicicum. I-am zis lui poiuyt sa o intinda pe toata suprafata si el a pus in X, apoi mi-a zis ca nu e bine in X

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 5 By nelutzzu in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 4276 Last Post: 27-04-2024, 10:06
  2. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  3. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts