Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 35 of 83 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast
Results 681 to 700 of 1659

Thread: Clubul Xbox One X

  1. #681 SP
    Banned Titi Berlogea's Avatar
    Quote Originally Posted by fpalexb View Post
    Parerea mea este sa mai astepti, sa vezi ce poate intredevar noua consola si apoi decizi.


    AlexB
    Cum adica sa astepti sa vezi ce poate noua consola, exista niste cifre concrete care spun de ce este capabila consola. Nu discutam despre o drujba care atunci cand taie un copac de esenta mai tare e posibil sa ii sara lantul si astepti sa o cumpere 10 persoane inainte sa iti confirme sau infirme acest lucru.
    Ca sa numai vorbesc ca in 30 de zile se poate returna, 2 ani garantie...

  2. #682 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Comparatie total inutila a consolei cu drujba, conteaza totusi cat de repede tai copacul si cat de usor.

    Eu i-am sugerat sa astepte sa vada daca merita Xbox One X sau sa-si ia Xbox One S, stim cifrele, dar nu stim cum le va pune in practica, sa vedem daca exista chichite precum ESRam, cum a fost la prima consola, depinde si ce buget are si daca la final dupa ce se trage linie ce se merita sa-si achizitioneze omul.

    Omul a cerut un sfat, fiecare dintre noi are cate o parere.

    Pe principiu are "30 de zile se poate returna", iti poti lua toate produsele de la un magazin si apoi le returnezi in 30 de zile si mergi la alt magazin si tot asa, aceasta nu este un argument.


    AlexB

  3. #683 SP
    Banned Titi Berlogea's Avatar

    Xbox One X

    "Daca merita"!!! Sarim peste si comparam 1.3 teraflopi vs 6 teraflopi, comparam full hd vs 4k, comparam 1200 lei cu 2200 lei. Restul detaliilor memorie, cpu etc nu le mai dezvolt ca nu face sens. Sa cumperi un S o consola mult mai slaba ca dupa 6-12 luni sa o vinzi ca sa cumperi X-ul ca realizezi ca este mult mai superioara si nu intru in detalii, este o tampenie deoarece pierzi bani!!
    Cam asa calculez eu! Cu "daca se merita" calculeaza o persoana care stie f bine ce face consola noua, problema fiind ca isi permite doar S-ul si face un efort prea mare sa isi cumpere X-ul.
    X-ul merita fara nici un fel de discutie. S-ul l-as recomanda doar pt copii sub 14 ani care nu au experienta in gaming dar si-a luat ca au si colegii de la scola sau pt jucatorii de fifa. Chichite/neajunsuri au toate electronicele!!!! Daca te apuci sa le contabilizezi inainte de a cumpara un produs ajungi sa numai cumperi nimic.
    Daca xbox-ul era o masina atunci eram de acord cu tine in privinta chichitelor.

  4. #684 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Pariu ca dintre toti cei care au vorbit despre teraflopși, atat aici cat si pe threadul PS4 Pro, maxim 5% stiu ce este un teraflops. Dintre cei 5%, cel putin jumatate stiu doar ca vine de la operatii in virgula mobila pe secunda, fara sa stie cum este reprezentata informatia in memorie sub forma de biti.

    Dar deh, e la moda sa fii la moda cu termenii geeky.

  5. #685 SP
    Banned Titi Berlogea's Avatar
    Este foarte posibil sa fie adevarat ce spui. Am specificat niste cifre, cu caracter orientativ, mentionand de mai multe ori ca nu doresc sa intru in detalii si bine am facut. Am explicat simplist cum stau lucrurile. Daca discutam de masini de F1 mai ziceam ... dar aici e vorba de un amarat de xbox!

  6. #686 SP
    Member eneea's Avatar
    @Titi: eu sunt curios cu me faza aia cu 4K, daca e pe bune faza si cati developeri o sa ofere suport pt asta. Ca vad ca Bungie a anuntat ca pt Destiny 2 nu o sa faca asta. Si sincer pe mine 4K nu pot spune ca ma impresioneaza foarte tare, as prefera in fullHD care sa aiba stabil 60 FPS.

  7. #687 SP
    Admin MonkY's Avatar
    eneea: pana la urma, Microsoft le ofera developerilor platforma (suficient de puternica as spune eu)... Ce face developerul mai incolo, tine strict de el. Daca el vrea 1080p cu nu stiu ce nebunii de A.I. activate la 400fps, pt. ca asa ii place lui, atunci asa va face. Din pacate (sau din fericire), Microsoft nu cred ca le poate impune developerilor si publisherilor ce rezolutie sa aiba un joc, si cate FPS-uri. Din cate am vazut in documentul lor intern, acestia impun doar un minim, si fac recomandari pt. rezolutia X si Y.

    Stiu ca pe unii nu ii pasioneaza 4K-ul, si ca unii inca nu au un astfel de TV, dar din punctul meu de vedere, pe Xbox One X, 4K-ul ar trebui sa devina STANDARD, nu OPTIONAL... Vrei sa joci in lower res, nu te opreste nimeni sa setezi in 1080p.

  8. #688 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    MonkY, e greu sa ai standard true 4k pe Xbox One X. Asta vom vedea pe urmatoarea generatie de console. Dpdp hardware si al pretului, nu ai cum, fizic, sa ai ceva mai complex de FIFA sau ceva cu masini in arena. Asta este o generatie de mijloc. Cat timp duce in 2k, eu ma declar multumit.

  9. #689 SP
    Banned Titi Berlogea's Avatar
    Quote Originally Posted by eneea View Post
    @Titi: eu sunt curios cu me faza aia cu 4K, daca e pe bune faza si cati developeri o sa ofere suport pt asta. Ca vad ca Bungie a anuntat ca pt Destiny 2 nu o sa faca asta. Si sincer pe mine 4K nu pot spune ca ma impresioneaza foarte tare, as prefera in fullHD care sa aiba stabil 60 FPS.
    Forza 7 4k 60 fps, fix ce imi trebuie pt inceput !!! Cu volan si un scaun playseat totul este perfect.
    Toate jocurile sportive de la EA vor fi in 4k. PES este anuntat in 4k. F1 2017 este anuntat in 4k.
    La ce putere are consola sunt convins ca o sa rulelze 4k fara probleme jocurile. Ca unele studiouri spun ca jocurile lor nu or sa ruleze 4k cine stie care sunt motivele reale.
    Eu stiu f bine ca in ziua lansarii o sa o cumpar la fel cum am facut si cu cea veche. Iar pretul este unul corect.

  10. #690 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    MonkY, e greu sa ai standard true 4k pe Xbox One X.
    Daca era vorba de development pe un PC cu o configuratie asemanatoare, ti-as fi dat dreptate. Acolo se loveste developerul de jde mii de placi video, drivere, OS-uri diferite, DirectX whatever, OpenGL nu stiu cat, and so on. Aici, cu asemenea hardware si cu o configuratie unica, ar trebui sa poata duce 4K standard fara probleme. Doar ca nah, "optimizarea e greu"... e mai mult de munca. De ce sa se chinuie? O sa vezi, developerii seriosi vor avea engine-uri 4K... in timp ce altii vor da vina pe multiplayer sau multiplatform (vezi Doamne, reducem totul la 1080p ca sa nu fie discrepante intre cei ce joaca pe Xbox One S si cei ce joaca pe Xbox One X - pai frack it, nu de asta am dat niste bani in plus?)...

  11. #691 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da. Ai dreptate. Si exceptand Naughty Dog, care sunt foarte buni pe optimizare, dar PS only, vom vedea ceva cu adevarat calitativ doar de la o mana de developers (ex: Rockstars) si asta clar, doar pe partea de SP.

    Oricum, tine cont de faptul ca acei 6 teraflopși sunt echivalentul unui 1070 de la nvidia, placa, care nu e facuta pentru 4K.

  12. #692 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Oricum, tine cont de faptul ca acei 6 teraflopși sunt echivalentul unui 1070 de la nvidia, placa, care nu e facuta pentru 4K.
    Si iar ne intoarcem la vesnica poveste cu ce se poate face pe PC cu o placa video, stiind clar vom compara mere cu pere... Nu vreau sa incep iarasi un versus, dar trebuie sa tinem cont ca GPU-ul de pe o consola nu are dezavantajele bus-ului PCIe (fiind SoC cu timp mai mic de acces si bandwith mai mare), trebuie sa tinem cont ca vorbim de upto 12GB GDDR5 cu banda mai mare (la un GTX 1070 vorbim de maxim 256GB/s pe cand X-ul am inteles ca sare de 326GB/s)... in plus avem kernel dedicat, totul e customizat fix pt. un chip, nu 1000. As indrazni sa spun ca poti face cu un X linistit ceea ce faci cu un GTX 1080 pe un PC care cu siguranta ar costa de 2-3 ori mai mult. Asta daca tu ca developer chiar vrei...

    Cat despre urmatoarea generatie care va fi cu adevarat 4K... sa fim sinceri, deja atunci probabil o sa ne plangem ca vrem totul in 8K... Eu zic ca daca PS4 Pro se descurca binisor cu aproape 2Tflops mai putin, X-ul va fi belea! La raportul performanta / pret nu are cine sa o bata, cel putin nu in viitorul apropiat.

  13. #693 SP
    Member eneea's Avatar
    Pe mine ma pierdeti in specificatii tehnice, mie nu mi se pare ca X1X poate sa duca 4K..si nu true 4K cum zic ei ca aia din cate stiu nu inseamna nimic. Dar chiar ii rog pe cei de la MS sa-mi arate ca ma insel, chiar m-as bucura. decat 4K cu 30fps, prefer 1080 sau "2k", dar sa am 60FPS.

    Monky din cate stiu PS4 Pro are in jur de 4 teraflops

  14. #694 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Ai exemplu de 4k 60 FPS mai in urma pe forum" Forza 7 " care este totuși un joc destul de complex cu vreme dinamica , etc. Un joc a fost rulat și in 6k " TitanFall 2 " pe x1x . Deci dacă Developerii au chef sa pună osul la treaba , 4k este ușor de atins

  15. #695 SP
    Banned Titi Berlogea's Avatar

    Xbox One X

    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Pai da. Ai dreptate. Si exceptand Naughty Dog, care sunt foarte buni pe optimizare, dar PS only, vom vedea ceva cu adevarat calitativ doar de la o mana de developers (ex: Rockstars) si asta clar, doar pe partea de SP.

    Oricum, tine cont de faptul ca acei 6 teraflopși sunt echivalentul unui 1070 de la nvidia, placa, care nu e facuta pentru 4K.
    Eu am rulat cu un 1060 3gb Battlefield 1 in 4k cu cu efectele pe low in 40 de fps iar imaginea afisata pe dislay era mult mai buna decat in full hd cu efectele la maxim.

  16. #696 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai da, vorbesti de PC (unde cine stie ce procesor mai bun ai) si de un joc deja vechi. Noi vorbim de jocuri ce urmeaza sa apara, nu de alea deja facute sa mearga bine pe actualele/fostele console.

    Ma rog, intram prea mult in detalii off-topic. Eu sper sa fie bun si sa-mi dea peste nas, sa vedem toate jocurile in true 4K si restul detaliilor care nu ma intereseaza cat de putin. Consola oricum o sa o iau cat mai day 1 posibil. Sper sa avem si jocuri care sa merite upgrade-ul.

  17. #697 SP
    Senior Member Florin85's Avatar
    Am dat precomanda , pentru un Xbox One X.Pentru mine e o schimbare bine venita. Am fost posesor de ps3 si sunt si posesor de ps4.

  18. #698 SP
    Banned Titi Berlogea's Avatar
    Ce fac performantele Sfatul meu e sa nu o cumperi la precomanda!! Retailerii sunt niste imbecili in Romania. Nu o sa o primesti la usa in ziua lansarii. Cel mai bine o cumperi din magazin in ziua lansarii. Eu sper sa prind un bundle cu Forza 7.

  19. #699 SP
    Member fpalexb's Avatar
    Am o intrebare, poate are un raspuns cat se poate de normal, dar totusi o voi pune.


    Stie cineva care vor fi formatele video suportate de Xbox One X, doresc sa stiu daca mai are rost sa-mi achizitionez si un media player. Singurul lucru care nu il poate poate prelua o consola este subtitrarea si nu pot spune ca ma afecteaza.


    Am gasit lista de formate video / audio suportate de Xbox One / S si observ ca nu are .ISO:
    • 3GP audio
    • 3GP video
    • 3GP2
    • AAC
    • ADTS
    • animated GIF
    • .asf
    • AVI DivX
    • DV AVI
    • AVI uncompressed
    • AVI Xvid
    • BMP
    • JPEG
    • GIF
    • H.264 AVCHD
    • M-JPEG
    • .mkv
    • .mov
    • MP3
    • MPEG-PS
    • MPEG-2 MPEG-2 HD
    • MPEG-2 TS
    • H.264/MPEG-4 AVC
    • MPEG-4 SP
    • PNG
    • TIFF
    • WAV
    • WMA
    • WMA Lossless
    • WMA Pro
    • WMA Voice
    • WMV
    • WMV HD

    AlexB

  20. #700 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Nu suporta și nici nu va suporta .iso deoarece probabil sunt chestii legale privind ceva drepturi de autor...etc. in schimb pe X1/s filmele rulează cu subtitrări in romana daca de afla in folderul filmului (sau pe hdd/stick)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 35 of 83 FirstFirst ... 25 33 34 35 36 37 45 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Clubul Xbox One By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 7883 Last Post: 15-06-2023, 20:45
  3. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts