Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 96 of 395 FirstFirst ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 196 ... LastLast
Results 1,901 to 1,920 of 7884

Thread: Clubul Xbox One

  1. #1901 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Ai inteles gresit. Nu a facut pe nimeni prost, ci obiectul care nu poate fi cumparat din lipsa banilor, este catalogat ca prost. Iar legat de una calda, alta rece, cred ca asta inseamna subiectivism. Vede si partile bune si pe cele rele. Corect?

  2. #1902 SP
    Admin MonkY's Avatar
    monstrule: se pare ca ai citit posturile mele pe sarite. Incoerenta pe care o vezi probabil se datoreaza inabilitatii tale de a intelege ca nu sunt aici sa apar o consola sau alta... sa protejez un producator sau altul. Daca am aflat ceva care nu-mi place, postez... insa on-topic. Nu ma duc pe threadul de PS4 sa scriu despre cat de bun e X1 si nici invers (asa cum fac multi altii).

    Am scris de rau cand a fost vorba de DRM, Region locked, TV, TV, Sports, TV... am scris de bine cand Microsoft si-a retras aberatiile. Lansarea X1 a fost oribila (le-am dat nota 1 din 10), conferinta lor de la E3 a fost superba (nota 10 din 10). Daca nu esti capabil sa intelegi ca X1 nu inseamna numai rahaturi... daca nu poti sa vezi si lucrurile bune (in speta exclusivitatile), atunci din partea mea... du-te invartindu-te!

    Referitor la saracie... nu ea e de condamnat... ci invidia, intoleranta si alte aberatii care se nasc din saracie... astea sunt de condamnat. Ca sa-ti dau un exemplu mai usor pe care sa-l intelegi: daca eu sunt sarac si am o Dacie, asta nu inseamna ca urasc tot ce este legat de BMW... inclusiv pe toti posesorii de BMW. Nu! Nu sunt acela care de cate ori vede un BMW scoate cheia sa mai dea o "semnatura" pe masina. Nu ma duc si ma refulez pe forumuri de BMW, incercand sa le explic cat de imbecili sunt ca si-au vandut sufletul diavolului si corporatistilor care conduc BMW... Ba din contra. Am Dacie dar ma informez despre BMW-uri, despre ce au pozitiv, ce au negativ. Poate, cine stie, intr-o zi voi avea si eu un BMW, si nu va veni alt idiot sa-mi dea cu cheia pe masina. I hope you get it! If not, vorba ta: "Baftales!"

    ---------- Post added 29-06-2013 at 23:55 ----------

    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Da, Xbox One are jocuri bune, va avea jocuri bune, are ceva bine gandit in spate, va veni ca o concurenta serioasa... iar cine nu e capabil sa accepte chestia asta... repet, ori nu e gamer, ori e hater pana in maduva oaselor, ori pur si simplu e sarac atat financiar cat si mental... si ceea ce nu poate avea sau nu poate intelege, e prost.
    Quote Originally Posted by monstrul View Post
    Scuza ma dar de cand saracia a devenit ceva de condamnat si legat de prostie...
    Eu zic sa recitesti din nou ce am scris... poate intelegi ca nu m-am referit la prostie ci la faptul ca lucrul pe care nu-l poate avea cineva (din motive financiare de exp.) inseamna ca e un lucru prost, si trebuie aruncat cu noroi in el pentru asta.

    Si asta tocmai dupa ce v-am rugat din nou sa ganditi de 2 ori inainte de a posta. Well, asta este. Traim in secolul vitezei si asta ne ocupa (unora) tot timpul...

    Later Edit: Now please... can we get back to Xbox One?

  3. #1903 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Sistemul de racire pare cam prost gandit, o parte din caldura este disipata tot in consola. Trebuia mesterit ceva tip turbina pentru ca tot aerul cald sa fie evacuat.

  4. #1904 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca sistem de racire mai clasic decat cel de pe Xbox One... nu exista! Eu chiar vreau sa-i felicit ca au renuntat la aberatia de tip "tulumba" (tu-i spui turbina) folosita la Xbox 360, unde faceau pull. Acum fac push (prin partea superioara care e o grila de aerisire de dimensiuni impresionante pentru o consola) si e mult mai bine (cu un ratio cooling/noise care sunt ferm convins ca va fi excelent - pare a fi un ventilator de 120 sau chiar 140mm).

    Stai linistit ca nu ramane aer cald in consola. Ceea ce face Microsoft acolo se numeste presiune pozitiva. Pentru cei care nu stiu, e una din cele mai bune metode de a evacua aerul dintr-o incinta si totodata a preveni depunerea prafului (pe care inevitabil ventilatorul il va trage inauntru - nu cred ca vor folosi mesh-uri). Mai exact... volumul de aer introdus pe secunda de ventilator depaseste volumul fizic pe care-l are Xbox One in carcasa... acest lucru rezultand in evacuarea a tot ce este "surplus" prin fantele de evacuare/aerisire. Practic aerul introdus impinge aerul deja existent.

    Simplu si eficient! Au nota 10 la partea asta (cel putin daca raman la designul pe care-l stim de la Engineering sample). Poate in versiunea finala vor schimba solutia... asta nu o mai poate nimeni sti.

  5. #1905 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    la X1 sigur nu or sa fie probleme cu racirea,eu n-am avut/nu am probleme nici la 360, nu sunt sigur de ps4..

    in alta ordine de idei eu abia astept jocul asta, W2 mi s-a parut foarte misto, iar W3 cred ca o sa fie ceva deosebit.


  6. #1906 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    @poiuyt daca nu ai avut tu, nu inseamna ca nu au existat, da un search pe google RROD

    un lucru e sigur, nu cred ca si in aceasta generatie vom avea astfel de probleme, dupa tot ce s-a intamplat generatia trecuta cu RROD si YLOD, ar insemna bataie de joc din parte producatorilor. daca acum 7 ani cel mai probabil a fost o greseala, pentru ca se grabeau sa lanseze consolele, anul acesta nu mai au nicio scuza si cred ca ar trebui taxati grav de clienti daca vor exista astfel de probleme, fie ca vorbim de X1 fie de PS4.

  7. #1907 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Cred ca sistem de racire mai clasic decat cel de pe Xbox One... nu exista! Eu chiar vreau sa-i felicit ca au renuntat la aberatia de tip "tulumba" (tu-i spui turbina) folosita la Xbox 360, unde faceau pull. Acum fac push (prin partea superioara care e o grila de aerisire de dimensiuni impresionante pentru o consola) si e mult mai bine (cu un ratio cooling/noise care sunt ferm convins ca va fi excelent - pare a fi un ventilator de 120 sau chiar 140mm).

    Stai linistit ca nu ramane aer cald in consola. Ceea ce face Microsoft acolo se numeste presiune pozitiva. Pentru cei care nu stiu, e una din cele mai bune metode de a evacua aerul dintr-o incinta si totodata a preveni depunerea prafului (pe care inevitabil ventilatorul il va trage inauntru - nu cred ca vor folosi mesh-uri). Mai exact... volumul de aer introdus pe secunda de ventilator depaseste volumul fizic pe care-l are Xbox One in carcasa... acest lucru rezultand in evacuarea a tot ce este "surplus" prin fantele de evacuare/aerisire. Practic aerul introdus impinge aerul deja existent.

    Simplu si eficient! Au nota 10 la partea asta (cel putin daca raman la designul pe care-l stim de la Engineering sample). Poate in versiunea finala vor schimba solutia... asta nu o mai poate nimeni sti.

    Nu prea este asa cum afirmi, o parte din aerul cald se va plimba prin carcasa incalzind placa de baza. Acelasi lucru se manifesta si la PC-uri. Un cooler standard, cum este si cel de la Xbox One, ridica temperatura placii de baza cu cateva grade, asta din cauza disiparii aerului cald direct pe aceasta. Sistemele brand (Fujitsu, IBM, Dell, etc) au rezolvat aceasta problema prin izolarea radiatorului fata de restul sistemului, temperaturile placii de baza fiind mai mici, de aici si longevitatea. Dupa parerea mea, daca ramane asa sistemul de racire, vor fi probleme.

    Chiar ieri facusem ceva teste pe un Q6600 cu 2 coolere, unul standard cu heatpipe (asemanator cu cel de Xbox One) si unul de tip tower. Placa de baza cu cel standard a avut o temperatura mai mare cu 7 grade fata de cel tower, asta in conditiile unei carcase bine ventilate.

    Sistemul de la 360 nu a fost de tip turbina.

  8. #1908 SP
    Admin MonkY's Avatar
    CrysMM, testele tale din PC sunt irelevante... in Xbox One nu doare pe nimeni ca placa de baza are cu 7 grade mai mult... Pe placa de baza sunt doar niste mosfeti si condensatori care rezista la 100 de grade linistiti. Singura problema (care a si fost la Xbox 360) este la racirea CPU/GPU. Atat! Iar acea problema e rezolvata de acel radiator si ventilator, racire care la Xbox 360 a fost intotdeauna deficitara. Repet: simplu si eficient!

    Intre timp sper ca ai citit ce inseamna presiune pozitiva. Cutia de Xbox One, daca ar fi goala (fara placa de baza, procesor, , ar avea aproximativ 7200 cc (centimetri cubi). Daca punem un ventilator de 120mm care misca un minim de 50mc (metri cubi) de aer pe ora (adica 50.000.000 cc/ora, adica 833.333 cc/min, adica 13.888 cc/s), asta inseamna ca aerul din cutia de Xbox One se va inlocui de 2 ori pe secunda (prin presiune pozitiva). Desigur, luam in calcul faptul ca totusi prin grila aceea nu va avea niciodata eficienta de 100%... dar chiar si cu o eficienta de 50%, intr-o cutie goala, ventilatorul acela (unul mediu) e capabil sa schimbe tot aerul din carcasa in fiecare secunda. Asa ca nu-s probleme la partea asta.
    Quote Originally Posted by CrysMM View Post
    Sistemul de la 360 nu a fost de tip turbina.
    Repet, eu ii spun "tulumba" pentru ca era o aberatie (de tip pull - foarte ineficienta pentru TDP-ul dat de CPU/GPU). A fost gandita prost din start de cei de la MS, fata de cea de la Xbox One. In timp au mai adaugat un heatpipe, au trecut de la CPU IBM de 90nm si ATI de 90nm prin 80nm, dupa care 65nm... pana au ajuns la Trinity care folosea CPU + GPU pe aceeasi pastila de 45nm. De-abia atunci aberatia aceea de cooling a devenit eficienta (normal). Si inca odata spun, ma bucur ca n-au repetat istoria... si chiar si-au luat injuraturi pentru ca au facut cutia mai mare. Insa, daca ne uitam atenti, cutia e mai mare dintr-un singur motiv: racirea supradimensionata. Foarte frumos din partea lor.

    Pentru cine a ratat cum arata Xbox One inside (engineering sample), check in here: http://www.consolegames.ro/forum/f11...tml#post995514
    Attached Images Attached Images xbox_360_cooling_tulumba.jpg

  9. #1909 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Eu i-am spus turbina, nu tulumba, si nu este asa ceva in acea poza, aia nu este turbina, dar ma opresc aici, vad ca deviezi.

  10. #1910 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by CrysMM View Post
    Eu i-am spus turbina, nu tulumba, si nu este asa ceva in acea poza, aia nu este turbina, dar ma opresc aici, vad ca deviezi.
    Din tot ce am scris, tu ai ramas blocat la cuvantul turbina?

    In alta ordine de idei: "Xbox bigwig: Hardware specs don't matter 'because it's not 1990'. PS4 vs Xbox One will be decided by games not specs, says Penello"
    The problem is that Sony decided to go out and publish a bunch of numbers, which are in some ways meaningless. Because this isn't like 1990, when it was 16-bit versus 32-bit. As a matter of fact, they [Sony] actually go out and they talk about how proud they are about their off-the-shelf parts.

    Our guys'll say, we touched every single component in the box and everything there is tweaked for optimum performance. For me, I'd rather not even have the conversation, because it's not going to matter. The box is going to be awesome. The games are going to be awesome. I heard this exact same argument last generation and it's a pointless argument, because people are debating things which they don't know about.
    Xbox bigwig: Hardware specs don't matter 'because it's not 1990' | News | TechRadar

  11. #1911 SP
    Member j0hnnyReaper's Avatar

  12. #1912 SP
    Banned Venom's Avatar
    Asa o fi? Don Mattrick isi da demisia?
    Microsoft boss Don Mattrick leaving to head up Zynga - Destructoid
    Stirea e pe site.

  13. #1913 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Venom: dupa ce abrambureala au facut... eu m-as mira daca Don Mattrick ar fi singurul care ar pleca.

  14. #1914 SP
    Banned Venom's Avatar
    Da, acum citeam pe kotaku ca el a fost taticul kinectului si a implementarii Netflixului. Deci a vrut sa-si creasca puii cu XBoxul. TV TV TV. Pai atunci o merita.

  15. #1915 SP
    Senior Member CSergiu's Avatar
    Quote Originally Posted by Venom View Post
    Asa o fi? Don Mattrick isi da demisia?
    Microsoft boss Don Mattrick leaving to head up Zynga - Destructoid
    Stirea e pe site.
    Eu zic ca nu pleaca el, l-a dat Ballmer in suturi afara, la ce fata de spart borcane are.

  16. #1916 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by CSergiu View Post
    Eu zic ca nu pleaca el, l-a dat Ballmer in suturi afara, la ce fata de spart borcane are.
    Ca Steve Ballmer o fi vreun frumos

  17. #1917 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Nu a renuntat el degeaba...

    Well, just got the press release. Mattrick is CEO of Zynga.
    https://twitter.com/BenKuchera/statu...93688004927488

  18. #1918 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma distreaza unul dintre comentarii: "Zynga will have to check every 24 hours though."

  19. #1919 SP
    Senior Member Dj Mo's Avatar
    Steve Ballmer este cavaler mai, a fost distins cu "National Order of the Legion of Honour".

    Acum ca nu mai este Don, MS va anunta reintroducerea DRM.

  20. #1920 SP
    Member SepticEye's Avatar
    Un taran care in prag de lansare consola noua sugereaza potentialilor cumparatori sa ramana la consola veche daca nu au net merita impuscat sau dat la mana departamentului marketing sa-l spanzure.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 96 of 395 FirstFirst ... 46 86 94 95 96 97 98 106 146 196 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul Xbox One S By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 199 Last Post: 25-11-2023, 06:13
  2. Vand Abonamente Xbox Live Gold Xbox One/Xbox 360 si EA Access Xbox By siemens123 in forum Bazar Microsoft: Jocuri Console
    Replies: 187 Last Post: 16-02-2021, 14:37
  3. Clubul Xbox One X By Dant3 in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 1658 Last Post: 25-08-2020, 17:57
  4. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Hardware PC & Mac
    Replies: 4 Last Post: 25-08-2017, 18:15
  5. Vand Controller Xbox One Elite pentru Xbox One si PC By Chazy90 in forum Bazar Microsoft: Console & Accesorii
    Replies: 2 Last Post: 25-08-2017, 18:14

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts