Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 33 of 214 FirstFirst ... 23 31 32 33 34 35 43 83 133 ... LastLast
Results 641 to 660 of 4277

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #641 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sunt sigur ca ambele console vor avea acelasi pret. Spec wise sunt ambele acolo sus si chiar si la 500, ba chiar si la 600$ ar vinde in pierdere in perioada mare de timp.

  2. #642 SP
    Banned memwarrior's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Si stai linistit ca nu va pierde Sony teren mult, este un colos in industria jocurilor ce a fost clădit timp de 25 de ani, iar in fiecare generatie ne-au încântat cu jocuri de calitate.
    Pentru orice imperiu, exista si suisuri....si coborasuri!





    P.S.
    Cred ca n-ar strica un sondaj cu vot secret si intrebarea "cati veti cumpara PS5 din prima zi de la lansare?"

  3. #643 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Eu tocmai după ce am văzut videoclipul de la DF am înțeles ceva din prezentarea de ieri seară. Nu e dracul chiar atât de negru, din contră. Păcat că au nevoie de alții care să-mi traducă limbajul de marțian, Mark Cerny.

    O sa vad cum evoluează lucrurile în primul an de după lansare. Dacă își păstrează jocurile exclusive o să fie o adiție interesantă langa "Xbox-ul" pe care îl am deja.


    PS: A dat cineva quote la postarea clonei, care e faza cu God of War și Uncharted 4?

  4. #644 SP
    Member dinamovistu's Avatar
    Scrie aberatii.
    Asa se poate:
    God of War, Infamous Second Son, and Uncharted 4: A Thief’s End are now available on PlayStation Now on PC.
    PS Now nu Google Stadia.

    Legat de PS5 vs XsX, eu oricum le voi lua pe ambele. Sper ca Sony sa vina cu o răcire cum trebuie. Ca daca iar vin cu aspiratoare si avioane...S-ar putea sa mai raman cu PS4 Pro o perioada.
    PS: Glumesc, probabil ca il voi lua Day One.
    Insa dupa prezentarea boring de ieri in care Cerny spune ca PS4/PS4 Pro sunt destul de loud ca si fan noise, eu am speranțe ca vor veni cu un sistem de răcire îmbunătățit si sa nu mai decoleze consola.

    Trimis de pe al meu SM-N960F folosind Tapatalk

  5. #645 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    La partea cu fan noise/heat evacuation mi s-a parut ca nu este foarte sigur pe ce zice si nu a vandut-o gen "Da, o sa fie o diferenta semnificativa intre PS4 Pro si PS5". S-a bazat mai mult pe animatiile alea care aratau un nivel ceva mai redus, dar pe gura a fost mai rezervat, cred ca stie el de ce. Desi asta imi doresc si eu, sa fie silentioasa, cred ca nu va fi ce trebuie. Sper sa ma insel, evident.

    Degeaba o dadea el cu teoria si explica oamenilor (care erau acolo pt jocuri, pret, design, etc) care este procesul si cauza incalzirii si cum se materializeaza ea in realitate prin evacuare de caldura si turatii mai mari.

  6. #646 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Haideti sa fim seriosi nimeni nu avea nevoie de explicatii filozofice.Altceva ne interesa pe noi.

  7. #647 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Va asigur ca sunt foarte multe lucruri care inca nu au fost dezvăluite si de o parte si de alta. Un lucru este sigur, ambele console sunt foarte puternice!
    Cei care tot compara specificațiile trebuie sa inteleaga ca in momentul de fata nu conteaza Prea mult (mai ales in primii 3-4 ani, nu vor fi diferențe in performanta). Ar trebui sa va întrebați de ce multi dintre developeri au declarat ca PS5 se misca ceva mai bine, oare de ce? Avand in vedere ca specificațiile sunt putin mai mici.... Cat despre jocurile multiplatform, ce ii opreste pe developeri sa folosească SSD-ul din PS5 si XSX la capacitate maxima atata timp cat optimizează jocul pentru fiecare in parte? Eu asta nu prea am înțeles-o, poate ne explica cineva mai bine.

  8. #648 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Ar trebui sa va întrebați de ce multi dintre developeri au declarat ca PS5 se misca ceva mai bine, oare de ce? Avand in vedere ca specificațiile sunt putin mai mici....
    Nu ma intreb nimic acum, ca nu exista nici un demo care sa ne arate FPS/Graphics comparison momentan. Nu ma intereseaza cum se misca dev kit-urile lor acum pe versiuni pre-alpha.

    Este posibil ca jocurile sa arate la fel tinand cont ca deja Xbox One X poate duce decent un 4K/30fps. Nu exista nici un motiv pentru care XSX sau PS5 sa nu poata duce 4K/60fps la lansare.

    Dupa parerea mea, diferenta se va face mai tarziu, in 2-3 ani de la lansare si in jocuri care vor solicita cu adevarat aceste bestii. Atunci este posibil sa conteze puterea mai mare a XSX-ului. Sau nu, cine stie.

    De asemenea cred ca cei care viseaza la PS5 Pro sau XSX-whatever la jumatatea ciclului de viata isi cam pierd vremea din 2 motive:
    1. Xbox One X si PS4 Pro au fost imperial necesare datorita experientei 4K (upscaled). Consolele vanila abia gafaiau in 1080p, era imperial necesar sa vina cu un update ambele companii.
    2. XSX si PS5 sunt extrem de puternice la lansare, nu vad motiv pentru care developerii sa aiba nevoie de mai mult pentru o experienta Ultra 4K. Foarte multa lume nu isi permite inca nici TV4K, dar apoi 8K. Si de aici mai deriva 2 ramuri:
    2.a. Nu cred ca TV-urile 8K vor reprezenta un standard un urmatorii 5-6 ani pentru ca nu exista content sau necesitate.
    2.b. Pentru a rula un joc in 8K, nu vad ce componente ar trebui introduse in potentialele versiuni Pro/X ca sa si ramana la un pret decent. Nu poti face o consola care sa coste 1000-1200$.

    Daca ma insel, mea culpa. Pana atunci, numai de bine, astept sa vina vara sa vad si eu niste jocuri.

  9. #649 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Intrebarea este, oare cati oameni au un tv 8k la momentul actual?Nu ma pricep la procentaje dar din ce am vazut si auzit nu cred ca sunt, sa zicem, 10% din uitilizatori de tv cu tv 8k.Din nou, nu ma pricep la procente, e doar o presupunere tinand cont ca multa lume abia a trecut la 4K.
    **chomp chomp digi 4k chomp chomp**

  10. #650 SP
    Member morphine's Avatar
    Sincer, am senzația că cei de la Microsoft le-au cam luat fata. Cel puțin la start. Îmi dă senzația că au încercat să se scoată cumva cu o prezentare complicata. Nu mă interesează alte detalii, cel puțin pentru un consumator obișnuit nu cred că-l impresionează detaliile aprofundate cat mai degrabă ceva scurt pe doi. Au o strategie de marketing dubioasă rău. Daca nu compenseaza prin exclusivități cred că hegemonia Sony se va slăbi. E bună și concurența dar la câți bani au făcut de pe urma noastră parcă m-aș fi așteptat la alt tratament.

  11. #651 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Haideti sa fim seriosi nimeni nu avea nevoie de explicatii filozofice.Altceva ne interesa pe noi.
    A fost destul de informativa prezentarea si unele lucruri chiar mi-au atras atentia. M-am saturat de toate commenturile de genul "zzzzzz boring show me games". Era deep dive in arhitectura, si am primit deep dive in arhitectura. Era o prezentare tehnica, cine voia altceva era clar ca n-o sa primeasca. Eu sunt un pic hyped, mai ales legat de Tempest.

  12. #652 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Au zis de la inceput ca este prezentarea pe care trebuiau sa o sustina in cadrul GDC - Game Developers Conference. Probabil d-aia au si inceput cu propozitia asta.

  13. #653 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    A fost destul de informativa prezentarea si unele lucruri chiar mi-au atras atentia. M-am saturat de toate commenturile de genul "zzzzzz boring show me games". Era deep dive in arhitectura, si am primit deep dive in arhitectura. Era o prezentare tehnica, cine voia altceva era clar ca n-o sa primeasca. Eu sunt un pic hyped, mai ales legat de Tempest.
    M-au făcut aia de la DF sa iau Hellblade pt sunet Cred că o sa aud vocile alea in somn

  14. #654 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    A fost destul de informativa prezentarea si unele lucruri chiar mi-au atras atentia. M-am saturat de toate commenturile de genul "zzzzzz boring show me games". Era deep dive in arhitectura, si am primit deep dive in arhitectura. Era o prezentare tehnica, cine voia altceva era clar ca n-o sa primeasca. Eu sunt un pic hyped, mai ales legat de Tempest.
    Si eu eram foarte hyped (si sunt in continuare) insa ce ne-au livrat ei nu prea s-a potrivit cu ceea ce asteptam noi.Ok, ne interesau specificatiile, dar macar un pret, niste jocuri acolo.... puteau sa anunte naibii macar developerii si francizele anume daca erau rezervati in privinta jocurilor.In schimb ne-au tinut in filozofii despre SSD si mai apoi au inceput sa explice ca la prosti cum functioneaza un sistem de racire.Wtf is this?

  15. #655 SP
    Member aleksandrel's Avatar
    Lucrurile sunt simple. Sony are exclusivitati mult mai bune. Ca nu stiu ce TF are mai putin ca Xbox chiar nu ma intreseaza. Daca imi scoate un Bloodborne, raman si pe ps4 pro. E vorba de jocuri, ca diferenta mare intre ele.....come on! Uitativa in jur ce se intampla. Va jucati jocuri pe console sau analizati lucruri care aproape nici nu sunt sesisabile intre console?

  16. #656 SP
    Banned wd87's Avatar
    Jason Schreier: Playstation 5 more superior piece of Hardware in a lot of different ways despite of what you see in Spec Sheets

    de privit cu atentie, SSD-ul e cu mult peste ce e in xbox si orice e pe PC acum, 3D audio-ul custom din PS5 e o revolutie cu mult peste ce o sa fie in xbox, viteza la GPU mai mare chiar daca are mai putini TFLOPs inseamna ca se misca mai repede procesele chiar ca mai multi tflopi la viteze mai mici, 16gb viteza constant > 10/6gb viteza diferita, o sa vedem noi in jocuri ce si cum, cand arata God Of War 2, Horizon Zero Dawn 2, Spiderman 2, joc NaughtyDog, vedem noi daca poate ceva sa se compare macar pe xbox cu ce o sa fie pe PS5 in grafica

  17. #657 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Cine-i Jason ?

    Nu exista teraflopi la viteza mai mici..

    Teraflopi inseamna puterea de calcul per total..

  18. #658 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Omule esti obositor si nu-i pasa nimanui de chestiile astea. Esti singuru care se ataca de parca e vorba de consola ta.

    Te comporti ca un copil care spune ca tatal lui e mai tare pentru ca asa crede el.

    Diferentele dintre console se vor vedea doar la jocurile multiplatform si daca aleg devii sa le faca putin diferite/sa utilizeze si acei extra ~10% din hardware - iar astea abea dupa 3-4 ani de viata a noilor console, dar vor fi atat de mici incat nu-i va pasa nimanui. Mostly toate jocurile vor rula in 4K cu 60fps, unele (izometrice sau 2d) vor duce chiar 8k (de parca i-ar pasa cuiva) pe ambele console.

    Si daca SSD-u din PS5 e 2x faster de SSD-u din Xbox (e singuru lucru pe care-l tot tii in brate) este = cu 0. 2s loading vs 1s loading sau 6s loading vs 3s loading efectiv nu conteaza. Daca vorbeam de 2 minute vs 1 minut atunci era o diferenta sesizabila. Asa efectiv nu-i pasa nimanui.

    Totul este foarte clar. Xbox Series X > PS5 dpdv hardware si o sa vedem la software. Dar diferenta aia de ~10% extra pt Xbox este nimic.

  19. #659 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Despre cine vorbesti ? Nu m-am atacat deloc...


    pfff e mult hate aici. .Sa stearga cineva post-ul meu.

  20. #660 SP
    Banned wd87's Avatar
    DigitalFoundry: It's not about load times. It's about accessing data super fast on the fly. It can change how worlds are designed. It's a fundamental shift.

    nu stii despre ce vorbesti, nu te mai baga, diferenta se vede in exclusive, nu exista nimic pe xbox one x exclusiv care o sa arate mai bune ca TLOU2 si alte exclusive, si asa o sa fie si generatia urmatoare

    Jason e un editor la Kotaku care are cele mai bune surse in gaming media, a dat informatii mai devreme cam despre toate studiourile AAA si a fost mereu corect

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 33 of 214 FirstFirst ... 23 31 32 33 34 35 43 83 133 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts