Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 25 of 52 FirstFirst ... 15 23 24 25 26 27 35 ... LastLast
Results 481 to 500 of 1040

Thread: PlayStation Store Romania

  1. #481 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    PS Store Romania

    Din cate stiu eu nu-ti ia mai mult dar unii useri au observat o mica taxare a tranzactiei a bancii, dar difera in mod evident de la banca la banca si este o suma mica

  2. #482 SP
    Junior Member gabs's Avatar
    Multumesc!

  3. #483 SP
    Member lucas22010's Avatar
    comisionul bancii, depinde de contract, e de 1-2%

  4. #484 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Eu ştiam că nu se percepe comision la cumpărături online, la cele de credit, la cele de salariu pot fi alte condiţii.

  5. #485 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Nu este un comision. Pur si simplu asta se pierde la rata de schimb din ron in euro etc. Daca te uiti pe internet banking imediat dupa tranzactie, iti va arata exact suma pe care ai calculat-o, dar cand se va finaliza tranzactia interbancara si aceasta va iesi din statusul "in asteptare", vei vedea exact la ce curs s-a calculat de fapt. Desi preturile pe Store RO apar in lei, acestea au fost transformate din euro, iar cand se face tranzactia, nu vei plati cu lei in lei ci cu lei in euro. Diferenta va veni de la pretul cu care banca, la care ai cardul, vinde euro in ziua respectiva.
    Pe US e si mai si. Acolo vei plati cu lei in euro, care la randul lor sunt echivalentul sumei in dolari. Aici ai deja doua cursuri de schimb implicate, deci posibil mai multe pierderi. Din fericire, acestea sunt de doar cativa lei pe oricare PS Store si, totodata, direct proportionale cu suma de plata.
    Cand Sony isi va deschide cont in lei pt PS Store RO, atunci vei plati exact pretul din store.

  6. #486 SP
    Senior Member Se7en Fury's Avatar
    Nu ştiu ce tot vb acolo, am card de credit Master Card de la Alpha Bank, am sunat la ei să verific şi mi-sa spus că din cont sa reţinut exact suma din Store, cum să îţi i-a bani la schimb dacă store este pe Ro. şi are preţurile în lei.

  7. #487 SP
    Senior Member nameless_fear's Avatar
    Mie îmi ia întotdeauna suma exacta in lei, plătesc cu mastercard forte BT. Nu se face nici o conversie, nu este nici un comision.

  8. #488 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    Am card VISA de la ING și nu mi s-au luat niciodată din cont mai mulți bani fața de ce scria în STORE.

  9. #489 SP
    Member jacksonikus's Avatar
    Unora le ia comision. Se cheamă comision de conversie valutară și se ia atunci când tranzacția se realizează cu o bancă străină. Dacă prețul e în lei, nu înseamnă că tranzacția se realizează pe teritoriul României.
    Vorbiți de parcă e ceva nou, sunt mulți care s-au plâns de diferența de preț până acum, chiar pe acest forum.

  10. #490 SP
    Junior Member yourwifemykidsx's Avatar
    am impresia ca se mai ia un mic comision la unele banci, dar in rest nu, nu sunt costuri ascunse.

  11. #491 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Quote Originally Posted by jacksonikus View Post
    Unora le ia comision. Se cheamă comision de conversie valutară și se ia atunci când tranzacția se realizează cu o bancă străină. Dacă prețul e în lei, nu înseamnă că tranzacția se realizează pe teritoriul României.
    Vorbiți de parcă e ceva nou, sunt mulți care s-au plâns de diferența de preț până acum, chiar pe acest forum.
    Ref. la PS Store Romania. Acest comision este perceput eronat de banca. Dar eu va zic ca nu este comision, este o diferenta de curs, pt ca suma venita la plata este in GBP. Atata timp cat se face dovada facturii/platii cu valoarea in lei, banca va corecta greseala.

    Eu deja am contactat banca mea (Credit Europe Bank) de 2 ori, am transmis dovada platii/facturii in lei si au corectat tranzactiile.

    ---------- Post added 26-06-2015 at 09:08 ----------

    Avand in vedere utilitatea unui forum (pe care cred ca am inceput sa nu o mai avem in vedere) va impartasesc ceva, zic eu, foarte interesant.
    Cei care si-au facut cont de PS Store pt Romania incepand cu luna noiembrie sau decembrie nu au primit cateva jocuri (gen Hitman, Thief, etc).
    Cred ca un procent semnificativ din aceasta categorie, ca si mine, au contactat serviciul suport din Romania (facebook, DA - facebook !) si nu au aflat prea multe. Apoi am fost indrumat catre o adresa de e-mail, unde tot timpul am primit feedback de genul "The case was registered in our support system ... We will contact you as soon as we have an update! ... We have re-escalated the issue to our top management team .... We assure you that we will soon have an update!".
    Ei, eu am inceput aceste discutii din ianuarie, dar pe la inceputul lui martie, fiind prins la servici si acasa cu alte chestii, am uitat de acest aspect. Acum cateva zile ma gandeam la Hitman si mi-am adus aminte.
    Pt. ca de vorba buna nu am rezolvat, am facut o plangere la un fel de OPC la nivelul UE (care are atributii de a rezolva neintelegerile doar amiabil) si apoi le-am transmis si celor de la Sony o copie.
    Rezultat ? Am primit un mesaj de la Sony, ca imi ofera jocul Bloodborne (PS4) "as so we can partially compensate you for the situation". Acum nu stiu ce inseamna partially dar eu zic ca nu e rau si asa.

    Ideea este sa ne stim drepturile si sa le cerem, legal, cand acestea nu sunt respectate.
    Sigur aceasta situatie nu poate fi urmata de cei care au conturi pe US sau UK, pt ca a trebuit sa le comunic adresa si nr de telefon (nu stiu daca vine prin posta sau redeem code). Chiar si asa va sugerez sa faceti conturi PS Plus de RO pt a mentine interesul Sony pt piata din Romania.
    Ezit sa va dau numele OPC-ului la nivel european sau un draft al plangerii, sa vedeti ce am scris, pt ca asa suntem obisnuiti - sa primim totul gratis si sa facem copy-paste. Va asigur ca nu am pierdut mai mult de 1h si recompensa (Bloodborne PS4) este pe masura.

  12. #492 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Tine atunci pentru tine numele OPC-ului si vorbeste in engleza in multiplayer.

  13. #493 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Quote Originally Posted by TheBauBau View Post
    Chiar si asa va sugerez sa faceti conturi PS Plus de RO pt a mentine interesul Sony pt piata din Romania.
    Ezit sa va dau numele OPC-ului la nivel european sau un draft al plangerii, sa vedeti ce am scris, pt ca asa suntem obisnuiti - sa primim totul gratis si sa facem copy-paste. Va asigur ca nu am pierdut mai mult de 1h si recompensa (Bloodborne PS4) este pe masura.
    E grozav tipu', il vrei la Steaua?
    Circula de azi noapte o vorba de duh a unuia, cica Giani Versace il cheama, incerc sa o adaptez situatiei: sa nu ne dea mintea lui ca ne tremura corpul, fereasca Sfantul!

  14. #494 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by TheBauBau View Post
    .Avand in vedere utilitatea unui forum (pe care cred ca am inceput sa nu o mai avem in vedere) va impartasesc ceva...

    Ezit sa va dau numele OPC-ului la nivel european sau un draft al plangerii, sa vedeti ce am scris, pt ca asa suntem obisnuiti - sa primim totul gratis si sa facem copy-paste. Va asigur ca nu am pierdut mai mult de 1h si recompensa (Bloodborne PS4) este pe masura.
    Pot să te înțeleg la faza cu acel draft, dar la faza cu numele OPC-ului nu te înțeleg. Când ți-am citit cele câteva cuvinte mi-am adus aminte de un banc

    ANUNT :
    Tanar frumos, student, nu beau, nu fumez, am o masina beton, casa cu 12 camere, parinti bogati, nu vreau nimic, doar ma laud

  15. #495 SP
    Member blondutzu's Avatar
    romanul s-a nascut OPC-ist dar in ultimul timp este foarte la moda. Suntem plini de drepturi dar cand vine vorba de obligatii ne uitam pe cer.

  16. #496 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Lucrezi la altex? Sau ce anume te deranjeaza?

  17. #497 SP
    Member portocaliu's Avatar
    Credeti ca mai baga FIFA 15 deluxe edition la reducere? a fost acum o luna parca la 100 lei dar nu am avut bani.

  18. #498 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by blondutzu View Post
    romanul s-a nascut OPC-ist dar in ultimul timp este foarte la moda. Suntem plini de drepturi dar cand vine vorba de obligatii ne uitam pe cer.
    Daca suntem asa 'plini' de drepturi, de ce nu le si primim ?!
    De exemplu dreptul de a apela la ANPC este absolut firesc, si nu facem prin asta nimic iesit din comun. O fi pt unii ceva aparte, asta-i altceva.

  19. #499 SP
    Senior Member Zero's Avatar
    Felicitarile mele, ai primit un joc, esti tare, pastreaza pentru tine numele OPC-ului, sa nu cumva sa faca si altu vreo plangere si sa primeasca ceva (doamne feri)
    Lasa, da te tu mare cu jocu' tau. Plin de inapti

  20. #500 SP
    Junior Member TheBauBau's Avatar
    Eu cred ca orice om cu macar un neuron activ (dar vad ca se gasesc si fără) poate sa se uite 30 secunde pe site-ul ANPC. Asa suntem noi invatati, de ce sa imi bat capul si sa ma interesez, cand pot primi totul moca de la un fraier. De ce sa întreb frumos cand pot sa arunc cu noroi in omul care a dat informatia?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 25 of 52 FirstFirst ... 15 23 24 25 26 27 35 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  2. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  3. Ce se intampla cu Playstation Store Romania? By chris diaz in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 08-06-2019, 18:08
  4. Achizitii PlayStation Store Romania, sigure? By MRC in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 11-08-2016, 20:48
  5. Zvon: Playstation Store vine si in Romania By consol3 in forum Console News
    Replies: 58 Last Post: 18-05-2011, 06:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts