Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 44 of 52 FirstFirst ... 34 42 43 44 45 46 ... LastLast
Results 861 to 880 of 1040

Thread: PlayStation Store Romania

  1. #861 SP
    Junior Member herske's Avatar
    nu merge. primesc eroare "3d secure error" . pot cumpara doar de pe consola.

  2. #862 SP
    Junior Member riconos's Avatar
    Salutare,

    Imi puteti spune va rog cum mai este treaba acutala cu conturile PS de RO / UK / US.
    Azi o sa imi vina consola PS 4 Pro si vroiam sa stiu urmatoarele:
    - Am un cont de PS Romania si unu de US. Cel de US este sa zicem cel "principal" cu achievementuri etc... . Pentru PS + conteaza pe ce cont este facut ? daca ambele sunt pe consola, au ambele access la PS + ?
    - Exista diferente de content la jocuri ? DLC-uri in principal in functie de regiuni ? Banuiesc ca discurile sunt region free ca si la xbox ?

    Pana acum am avut Xbox One si aveam cont de US si puteam plati orice din RO cu card MasterCard ING.

    Multumesc!

  3. #863 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Pe contul pe care ai facut abon. ps plus poti trage jocurile acelea gratuite lunar, poti avea acces la reducerile suplimentarare etc. Daca iti setezi pe acest cont consola ca fiind "primary", atunci ai acces online si ptr jocurile ce le joci de pe alte conturi (nu numai ptr contul cu ps+). De pe contul fara plus nu poti avea reducerile sau trage jocurile gratuite, numai de pe contul cu plus, doar facilitatea online poate fi "impartita", sa zicem asa.

    Acum jocurile cumparate pe oricare cont (cu reducere plus sau nu) le poti juca si pe celalalt cont (salvarile nu stiu sa fie transferabile intre conturi). Practic jocurile le tragi pe hard si sunt accesibile conturilor de pe consola. Bine cu conditia ca pe acele conturi (de unde dowloadezi jocurile) sa fie setata consola ca fiind primary. Poti seta consola ca fiind primary pe toate conturile (nu stiu de o limita - eu am 5, din cele 3 tari, si toate sunt primary LE: am citit acum ca ar fi maxim 16).

    E o greseala cand zicem ca setam contul ca fiind primary (pe care am facut-o si eu). De fapt consola se seteaza pe contul respectiv ca fiind "primary". Poti sa ai contul si in alte console, dar numai o consola e primary pe acel cont.

    Cand deschizi consola ptr prima data, iti vei face un user si vei atasa la el un cont psn. Te va intreba atunci daca vrei ca ze console sa fie primary. Daca vrei sa activezi setarea asta la alti useri din consola (cu alte conturi asociate) atunci Settings - Playstation Network - Activate as you Primary PS4 - Activate

    Aici e explicata in romengleza lor Activate as Your Primary PS4 (Activare ca PS4 principal) | PlayStation®4 Ghidul utilizatorului

    Nu stiu ce sa iti zic de discuri. Din ce am citit discurile sunt region free dar dlc-urile sunt region locked. Deci dlc-urile cumparate pe contul us, merg pe us, cele pe ro, pe ro. Mai pe romaneste daca incepi jocul pe us si iti cumperi dlc-ul pe ro, acesta nu va merge pe jocul jucat pe us (trebuie sa reincepi jocul pe ro).

    Eu discurile le joc pe contul de ro in general (am cateva exceptii pe contul de uk, ptr ca nu am vrut sa o iau de la capat). Intentionez sa imi iau un dlc, asa ca tot pe ro il iau.

  4. #864 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    DLC - urile sunt region locked in sensul ca un joc care este zona 2(are pe el simbolul acela cu planeta si cifra 2) este compatibil doar cu un dlc cumpărat de pe un store din zona 2, adica Europa. Z1 e US si Z3 Asia parca.
    Un joc luat de pe store UK, de exemplu, este compatibil cu un dlc de pe RO pt ca ambele sunt in Zona 2( Europa) si utilizatorul le poate juca pe ambele de pe oricare dintre cele doua conturi atata timp cat are consola setata ca primary pe ele.

    @johnconstantine Ce spui tu ca daca incepi jocul pe US si iei dlc-ul pe RO, acesta iti funcționează doar daca incepi jocul pe RO, e greșit. In cazul asta ai un DLC cumpărat degeaba pe care nu il poti folosi decat daca cumperi jocul și pe RO.

  5. #865 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Pana la urma vad ca, cu cardul meu BT (am fost la banca si avea deja nelimitat setat) pot plati numai de pe consola (pe pc imi da 3d secure error). Pe contul asta de ro (am 2) am mai platit mai demult (acum un an si ceva poate 2). Uitasem ca nu poti plati cu suma exacta, ci tb sa pui in wallet o suma (25, 50, 100 lei etc) si cu aia sa platesti. Exemplul meu fiind asa: 7 lei in wallet, platesc cu cardul... imi ia 25 lei de pe card si 2 lei din wallet (27 lei ptr un dlc). Daca imi scapa ceva si se poate plati suma numai din card sa-mi ziceti.

    De pe celalalt cont am incercat sa cumpar ceva mai demult si imi zicea ca datele nu sunt corecte, desi erau.

    Ca o idee generala am observat ca daca introduci coduri (redeem), date, sau cumperi ceva cu cardul, pe consola ai mai mici sanse sa ai o eroare decat daca faci asta de pe calculator.

  6. #866 SP
    Junior Member mihaimmn's Avatar
    In acest moment am un cont psn UK ... daca imi fac un cont psn RO pentru a cumpara mai multe jocuri, insa trofeele obtinute se vor adauga la cele pe care le am in acest moment ? ms

  7. #867 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Trofeele nu pot fi transferate de pe un cont pe celalalt. Poti sa continui sa te joci pe contul de UK si sa faci trofee pe el chiar daca achiziționezi jocuri de pe RO. Poti avea ambele conturi pe consola. Ai grija doar sa iti activezi ps4 ca primary pe ele.

  8. #868 SP
    Junior Member mihaimmn's Avatar
    am inteles, merci

  9. #869 SP
    Junior Member babone22's Avatar
    Salutare, are cineva problema aceasta pe PS Store RO? Incerc sa cumpar 2 jocuri cu acelasi card ca re mi-a mers de nenumarate ori. Am aruncat un ochi si in transaction history dar nu pare nimic suspect acolo sau sa fie vreo tranzactie blocata.
    Attached Images Attached Images img_3702.png

  10. #870 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Încearcă direct din consola.

  11. #871 SP
    Junior Member adico's Avatar
    sau dezctiveaza pe moment protectia sa ceara parola inca o data la cumparare, fara ea e ok. eu am resuit sa platesc. sau direct de pe consola, acolo nu e problema

  12. #872 SP
    Member cipvas's Avatar
    Problema asemanatoare aveam si eu cand incercam sa iau ceva de pe Store de pe PC. De pe consola mergea fara probleme. Uite raspunsul lor:


    Bună ziua,

    Vă mulțumim pentru email-ul trimis.

    Referitor la problema semnalată, aceasta este una cunoscută, fiind cauzată de o instbilitate dintre sistemul 3DS al cardului și platforma noastră web.

    Se lucrează la soluționarea problemei, însă 3DS folosește o codare relativ veche iar sistemul nostru după actualizare folosește o codare mai recentă, pentru tranzacționări. Acest lucru îngreunând rezolvare problemei.

    În cazul în care aveți și alte întrebări, ne puteți contacta utilizând datele de contact ce se regăsesc mai jos, sau răspunzând direct acestui e-mail.

    Cu stimă,

    Dan
    Suportul PlayStation

    E-mail: [email protected]
    Telefon: 0358 630 021

  13. #873 SP
    Junior Member riconos's Avatar
    incearca sa stergi si sa readaugi cardul. daca nu merge sa il readaugi, atunci ti-a expirat accesul si trebuie sa suni la banca sa ti-l reactiveze. asta mi s-a intamplat mie cu un card ING.

  14. #874 SP
    Junior Member babone22's Avatar
    Mersi tuturor pentru sfaturi, o sa incerc toate metodele.

    @riconos, tot card ING folosesc si eu insa pana acum nu am avut niciodata probleme cu el indiferent de unde am facut tranzactia PC / Consola

  15. #875 SP
    Member swenkyk9's Avatar
    100% ti-a blocat banca accesul la PSN.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #876 SP
    Member lilmonkey's Avatar
    Mai e o posibilitate, am patit-o si eu cand nu mergea luat din store de pe pc, si anume dupa cateva incercari esuate de purchase sony blocheaza tranzactiile pe contul respectiv pentru 2 zile (parca). Poti suna eventual la ei si vezi ce zic.

    On a side note, nici mie nu imi mai mergea sa cumpar de pe pc (problema cu 3d secure), am incercat azi ca am vrut sa iau un joc si a mers, probabil a fost remediata intre timp


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #877 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Acest PS Plus membership pe Romania, vine sub forma de cod? Incerc sa-mi dau seama daca vine pe mail (sau exista si ceva fizic), si cat dureaza (gen trebuie confirmat de cineva de la comenzi, sau se "livreaza" automat pe mail odata facuta plata online).

  18. #878 SP
    Junior Member riconos's Avatar
    e fizic, deschizi pachetul si codul e inauntru. il activezi pe profil in ps store si contul tau e PS Plus.

  19. #879 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Il gasesti fizic si in magazin. Apropo, vad ca si site-ul sony center comercializeaza acum carduri valorice in ron (sunt fizice si astea ).

  20. #880 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Mersi baieti!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 44 of 52 FirstFirst ... 34 42 43 44 45 46 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  2. PlayStation Store Romania By TheBauBau in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1003 Last Post: 29-09-2020, 20:29
  3. Ce se intampla cu Playstation Store Romania? By chris diaz in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 08-06-2019, 18:08
  4. Achizitii PlayStation Store Romania, sigure? By MRC in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 2 Last Post: 11-08-2016, 20:48
  5. Zvon: Playstation Store vine si in Romania By consol3 in forum Console News
    Replies: 58 Last Post: 18-05-2011, 06:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts