Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Solutie conectare PlayStation la monitor LCD

  1. #1 SP
    Member rockybt18's Avatar

    Solutie conectare PlayStation la monitor LCD

    De curand mi-am luat un PS3 ca tot omu' de pe aici si am intampinat o problema des intalnita, the master TV Momentan dispun de un TV Sony Wega Trinitron CRT de 72cm dar parca pierd din puterea grafica a consolei, adica 98%.
    Documentandu-ma, am aflat ca pot sa conectez PS3 la monitorul LCD dar, nu la al meu. Am un monitor Benq FP92Wa 19" wide doar ca fara mufa DVI-D, doar D-SUB
    Din acest motiv m-am gandit sa cumpar un tuner si anume un X3M AB300 X3M tv-tuners are intrare component (YPbPr) si iesire D-Sub la monitor la rezolutii de pana la 1980x1200 (monitorul meu suporta 1440x900), desigur trebuie sa cumpar si cablul component adiacent.
    Intrebarea mea este urmatoarea: merita investitia avand in vedere faptul ca din toamna, fiind student, plec la facultate si acolo am doar un amarat de crt de 37cm ?
    Stiu deja de inconveniente gen imagine stretch pentru ca monitorul meu este 16:10, etc. dar sper ca acest tuner sa faca el modificarile in vigoare. Si as vrea sa mai stiu daca pe acel cablu component voi avea imagine HD, nu neaparat FullHD, 1366x768 e super ok, fiind apropiata de rezolutia nativa a monitorului meu.

    Solutii gen: vandut monitor, cumparat altul sau cumparat tv lcd HD nu sunt acceptate nu detin suma necesara, am calculat toate variabilele si decat sa strang bani de TV HDReady (cel mai ieftin aprox 1000ron de 66cm) mai bine cumpar jocuri

    Ca preturi ar fi:
    tunerul (mai este si stand alone - no pc needed) ~ 130ron
    cablu ps3 - component ~ 60ron
    __________________________________________________
    total investitie ~ 180ron

    Astept pareri ( de bine neaparat ).

  2. #2 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Astept si eu niste pareri despre solutia gasita de rockybt18 deoarece si eu am aceeasi problema.

  3. #3 SP
    Member Catallin's Avatar
    Cutiuta xcm cred ca te ajuta pe tine. Vezi ca pe piata SH o gasesti pe la 100-150 lei.

  4. #4 SP
    Member oBL1O's Avatar
    Eu ti-as recomanda asta , dar nu stiu unde gasesti in Ro.

  5. #5 SP
    Member davidteen14's Avatar
    Eu am exact aceeasi problema ca si tine,am mufa D-SUB la monitor ( LG de 22").M-am uitat si eu pe net si voi face exact la fel ca tine, dar ma gandesc sa achizitonez un TV-Tuner mai scump deoarece are mai multe mufe si pot juca jocurile si viziona filmele la o calitate mai mare.
    Dar poti sa cumperi un adptor care transforma D-SUB in DVI-D si apoi sa il conectezi prin HDMI, dar eu consider ca un TV-TUNER este mai folositor.

  6. #6 SP
    Senior Member Mariusik's Avatar
    Am mai gasit si eu o varianta: HDfury .

    Deci, as dori mai multe parereri daca se poate. Voi ce ati alege?

    1. TV Tuner X3M AB300 (standalone) + Cablu Component PS3 (separat) - 200RON ambele ?
    2. XCM 1080p VGA Box (contine cablu component) - 150-200RON (mai ieftin nu am gasit) ?
    3. Cablu AV Component VGA PS3 PC Monitor - 80-130RON?
    4. HDFury - 500RON? (200RON daca locuiesti in Canada sau State)


    Ce imi recomandati avand in vedere ca monitorul meu de 19" este 4:3 (NU widescreen), ca nu as vrea sa ma trezesc ca le cumpar si nu imi merg.

  7. #7 SP
    Senior Member pooaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Mariusik View Post
    Am mai gasit si eu o varianta: HDfury .

    Deci, as dori mai multe parereri daca se poate. Voi ce ati alege?

    1. TV Tuner X3M AB300 (standalone) + Cablu Component PS3 (separat) - 200RON ambele ?
    2. XCM 1080p VGA Box (contine cablu component) - 150-200RON (mai ieftin nu am gasit) ?
    3. Cablu AV Component VGA PS3 PC Monitor - 80-130RON?
    4. HDFury - 500RON? (200RON daca locuiesti in Canada sau State)


    Ce imi recomandati avand in vedere ca monitorul meu de 19" este 4:3 (NU widescreen), ca nu as vrea sa ma trezesc ca le cumpar si nu imi merg.
    HDfury vinde si un user pe forum. Nu am reusit sa-l gasesc cu search dar parca vindea mai ieftin de 500ron.

  8. #8 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by pooaul View Post
    HDfury vinde si un user pe forum. Nu am reusit sa-l gasesc cu search dar parca vindea mai ieftin de 500ron.
    http://www.consolegames.ro/forum/f41...-3-xbox-360-a/

  9. #9 SP
    Junior Member nitrouso's Avatar
    eu am de vanzare hd fury cu tot cu switcher sa le ai pe amandoua si tv-ul si consola pe acelasi monitor nu conteaza ca e lcd sau crt .. am scazut pretul in caz ca este cineva interesat .. 400 RON pret final ...

    vezi la mine in anunt ...

    numai bine.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Conectare la monitor By Pointer92 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 3 Last Post: 05-07-2014, 11:00
  2. Problema conectare PC la LCD By Honord in forum Software
    Replies: 4 Last Post: 03-04-2011, 20:51
  3. LCD TV sau LCD Monitor ? By axel in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 12 Last Post: 08-07-2010, 20:44
  4. Problema conectare PS3 - Monitor By rappy777 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 5 Last Post: 20-02-2009, 23:17
  5. Conectare PS3 la monitor LCD VGA By winkus in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 15-11-2008, 22:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts