Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Instalare linux ps3.

  1. #1 SP
    Junior Member mihai1's Avatar

    Instalare linux ps3.

    Salut. Incep prin a spune ca am cautat un topic asemanator si nu am gasit.
    Am mare nevoie de ajutor. Mi s-a stricat pcul si am mare nevoie de el . Am hotarat sa instalez linux pe consola insa nu l-am folosit niciodata asa ca am nevoie de sfaturi.
    1 Merg aplicatiile office si multimedia?
    2 Este usor de instalat?
    3 Ce versiune de linux sa folosesc?
    4 Voi putea reveni mai tarziu la interfata si os actual?
    5 Pot aparea complicatii grave? Brick, overheat and so on?
    6 Imi puteti da un tutorial bun?
    7 To be continued

    Atentie. Daca nu puteti posta linkurile... trimiteti-mi un msg .
    Totodata sa stiti ca desi nu am folosit niciodata linux , ma pricem destul de bine la ce tine de pc. Asta ca sa nu credeti ca va bateti capul cu vreun noob.

  2. #2 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Programming high-performance applications on the Cell BE processor, Part 1: An introduction to Linux on the PLAYSTATION 3 cred ca o sa te ajute foarte mult ...si vezi ca si eu ma pricep la pc destul de bine...dar la linux imi prind urechile.Si daca nu ma insel linuxu are niste aplicatii office...daca nu ma insel e openoffice..sau poti sa iei de aici Linux Software - Office Suites

    La primu link te invata cum sa instalezi daca dai putin scroll in jos dar mai bine citesti tot.

  3. #3 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Sunt aplicatii office si multimedia pentru linux, din pacate cele multimedia nu merg foarte bine fiindca e restrictionat accesu la procesoru grafic al ps3-ului, deci ia-ti gandu de la ele daca vrei sa rulezi filme hd.

    Linux nu este prea ushor de instalat daca nu esti familiarizat cu acest os, mi-a dat multa bataie de cap. Versiune? Incearca yellow dog linux.

    Sigur ca vei putea revenii la interfata si os ps3-ului, poti trece in linux si reveni oricand vrei.

    Nu pot aparea nici un fel de complicatii de genul brick sau overheat. Tutoriale pas cu pas gasesti o groaza pe net, baga un google.

  4. #4 SP
    Junior Member mihai1's Avatar
    Nu reusesc sa gasesc YDL bootloader, ma poate ajuta cineva?
    Caut dupa ps3 si merge foarte greu.... ;(

  5. #5 SP
    Member psycho-07's Avatar
    eu am avut YLD instalat si nu iti recomand merge foarte greu

  6. #6 SP
    Junior Member mihai1's Avatar
    o alternativa mai buna pentru yld?

  7. #7 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Toate merg greu, se misca foarte incet.

  8. #8 SP
    Member televizor's Avatar
    se misca incet la modul... foarte greu sau mai are un slowdown din cand in cand?

    si a incercat cineva ubuntu pe el? ca am vazut un video cu ubuntu pe PS3 pe youtube

  9. #9 SP
    Junior Member mihai1's Avatar
    Baieti multumesc dar lasati-o balta ... m-am hotarat sa il vand.

  10. #10 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by televizor View Post
    se misca incet la modul... foarte greu sau mai are un slowdown din cand in cand?

    si a incercat cineva ubuntu pe el? ca am vazut un video cu ubuntu pe PS3 pe youtube
    Se misca incet tot timpu, la 256 ram cat are ps3 nu ma prea mir. Merge si ubuntu, eu daca tin bine minte am avut ceva vers de kubuntu.

  11. #11 SP
    Member playgame's Avatar
    Ramii aia nu sint ca cei de pc. 256 sau 2x256
    PS2 are 32 ram.

  12. #12 SP
    Member maniac360's Avatar
    Cea mai usoara metoda de a rula linux de pe ps3 am descoperit-o acum cateva zile si dureaza mai putin de 10 minute toata "instalarea". Nu trebuie partitionat hdd-ul, nu se scrie nimic pe hdd, linuxul ruleaza de pe un LiveCD care poate fi copiat pe un cd sau memory stick.

    1. Trebuie instalat bootloaderul din meniul ps3.
    2. Trebuie copiat LiveCD-ul pe un usb stick sau ars pe un CD blank
    3. Reset la PS3 si se poate alege sa bootezi in XMB (game-os) sau de pe stick/cd.

    Partea buna e ca poti controla linuxul exclusiv din sixaxis. Distro-ul linux care-l pui pe stick/cd poate fi si el configurat, pot fi adaugate emulatoare (snes, commodore,etc) si alte programe (open office, vlc, etc). PS3-ul booteaza in linux in cateva secunde.
    Prima imagine atasata este bootloaderul si a doua si a treia este interfata linux de pe ps3. Pagina complecta cu instructiuni si linkuri este: Bootable CD for PS3 - PdaXrom embedded

    Atasez si un video care e in franceza, dar se pot vedea toti pasii:
    Attached Images Attached Images bootscreen.jpg pdaxrom-ng.png pdaxrom-ng-ps3-onscrkbd.png

  13. #13 SP
    Junior Member mihai1's Avatar
    Mi-ai atras atentia cu asta... Spune-mi te rog cum instalez open officeul. Asta este tot ce ma intereseaza.

  14. #14 SP
    Member maniac360's Avatar
    Daca te intereseaza doar Open Office si nu vrei sa-ti partitionezi hdd-ul de la ps3 atunci cea mai simpla metoda ar fi sa instalezi numai bootloaderul (petitbot sau pdaXrom sau LEU Loader) si pune pe un usb stick un liveCD (psubuntu.com sau cauti in google) care sa contina si aceasta aplicatie. Sincer, eu folosesc doar ce am descris in postul de mai sus pentru ca totul e gata configurat si optimizat pentru ps3 si nu am nici o bataie de cap.

    Cele mai bune site-uri sunt forums.ps2dev.org :: Index si psubuntu.com | Ubuntu on a Playstation 3

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Linux By Mask in forum Software
    Replies: 11 Last Post: 02-09-2016, 18:38
  2. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  3. XBMC + Linux Media Center = GeeXBoX By MonkY in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 23-09-2012, 09:36
  4. Hackerii dau inapoi ceea ce Sony a luat: Linux By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 29 Last Post: 10-05-2011, 15:14
  5. GameCube Linux? By sonic in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 09-03-2009, 03:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts