Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast
Results 41 to 60 of 106

Thread: PS3 Slim vs PS3 Phat

  1. #41 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: PS3 Slim vs PS3 Phat

    Si am auzit ca vor sa scoata functia de install new os cu viitoare f/w updates deci n-o sa ne mai bucuram mult timp de asta (daca ne foloseste la ceva).

  2. #42 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Banuiesc ca functia Install Other OS nu prea conteaza ,caci e only for Linux.... si nu cred ca o sa iasa vreun windows , ca asta e facut de Microsoft ( Microsoft si Sony se cam bat cap in cap ). HDD-ul se poate schimba si la Phat si la Slim , iar un Phat bundle cu HDD schimbat ma costa cat un slim bundle. Centrul meu de interes sunt performantele celor doua console... daca singurele diferente sunt HDD-ul si functia Install Other OS , cele 2 variante se deosebesc doar prin design si marime... In cazu asta s-ar putea sa merg spre phat.... (portofelul dicteaza din nou) .

  3. #43 SP
    Member Ares's Avatar
    consola are un jur de 1 an si jumatate si arata impecabil. am cumparat`o in cutie , cu toate accesorile cu care a venit de noua inclusiv toate manualele si totul era un punga ....pungutza..pungushoara...etc...
    eu ma joc in jur de 1-2 ore (din cauza sericiului) pe zi mai putin in weekend cand bag si 14 ore .
    pana acum consola s-a comportat f bine. promit ca daca se strica ceva postez aici
    sfatul meu este ca ptr inceput sa te risti la una sh de la cineva pe care il cunosti sau care are referinte bune , nu sa cumperi de la oricine asa aiurea in tramvai.
    chiar sunt curios ce decizie ai sa iei.

    ai pup iu ol

  4. #44 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    eu ma joc in jur de 1-2 ore (din cauza sericiului) pe zi mai putin in weekend cand bag si 14 ore
    14 ore? omule , ai respectul meu Si mie imi place sa butonez ( am un PSP ) da nu pierd mai mult de 2-3 ore pe zi ( chiar si in weekend ) . Ma rog , banuiesc ca sta altfel treaba cu o consola non-portabila( banuiesc ca nu e gresit termenul )... Am spus, momentan merg spre un Phat de 80 Gb, da se stie , nu se potriveste socoteala de-acasa cu cea din targ... sau cum adora prietenul meu sa spuna, ,,fac planul ca tiganul" . O sa va anunt spre ce m-am decis in o saptamana - doua... ca deja fac plimbari prin magazine sa gasesc oferte Daca mai sunt lucruri care trebuie spuse , va rog sa le scrieti aici.

    Mersi de ajutor!

  5. #45 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Si mie imi place mai mult designul Phat'ului...dar cand am avut ocazia am cumparat consola "revised"...in speranta ca orice bube ar fi avut Phat, au fost rezolvate cu Slim (blocul optic, YLOD?). Avand si un LCD Sony Bravia, si BraviaSync a avut un cuvant de spus in cazul meu.

    Dupa cum am mai zis, mi-ar fi placut un Slim Glossy

  6. #46 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Lacuieste-l si il faci glossy, no big deal.

  7. #47 SP
    Junior Member IuLy's Avatar
    care da YLOD mai des? slim-ul sau phat-ul?sau nu prea dau mai deloc? Banuiesc ca nu se compara cu xbox-ul care da rrod in mai putin de 1 luna lol

  8. #48 SP
    Member OxygeN's Avatar
    pai acum nuti poti da seama care da ylod mai des slim abia ce a aparut dar cred ca o sa reziste mai mult decat cel phat caci cei de la sony au testato inainte ca aceasta sa apara in magazine

  9. #49 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Momentan sunt mai multe cazuri de YLOD la Fat, dar acesta este pe piata din Noiembrie 2006, in timp ce Slimul a aparut abia in Septembrie 2009. Mare problema nu e YLOD, sunt foarte putine care au aceasta problema. Si inca un lucru, nu stiu unde ai auzit tu ca X360 da RROD intr-o luna. Ultimele revizii au remediat problema.

  10. #50 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    De stricat oricum se strica... Acum depinde cand asta e chestie si de noroc.... Poate sa dea Ylod maine , poate sa dea Ylod peste cativa ani. NU conteaza modelul, conteaza cum ai grija de el.... adica nu stiu daca sunt 3000 de console cu Ylod din cat au vandut Sony... Ca daca sta nopti intregi la downloaduri, e normal sa dea Yod. Exista vreun aparat care sa protejeze consola de Ylod? ( adica sa o raceasca mai cu spor) .

  11. #51 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Exista niste ventilatoare care se ataseaza in partea din spate a consolei (vezi eBay, Amazon).
    Vroiam si eu sa imi iau unul dar am intrebat o persoana care se pricepe la console daca este intr-adevar eficace si mi-a spus ca mare lucru nu face.
    Daca ai bani de dat cumpara unul, daca nu atunci nu este necesar.

  12. #52 SP
    Senior Member mark's Avatar

    Re: PS3 Slim vs PS3 Phat

    Nu e necesar la ps3. Poate la xbox.

  13. #53 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Si Ylod cum se mai previne ? ma refer inafara de aerisire buna.... Apropos, filmele trebuie sa le cumpar ( blu-ray ) neaparat sau exista posibilitatea sa le rulez de pe HDD ( nu cele cumparate de ps Ps Store) ?

  14. #54 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by RazvyLord View Post
    Si Ylod cum se mai previne ? ma refer inafara de aerisire buna.... Apropos, filmele trebuie sa le cumpar ( blu-ray ) neaparat sau exista posibilitatea sa le rulez de pe HDD ( nu cele cumparate de ps Ps Store) ?
    YLOD nu prea se poate preveni 100%, la fel cum nu exista nici un aparat electric care sa nu se strice mai devreme sau mai tarziu, fie el aspirator sau PS3. Ce poti sa faci este sa il ti intr-un spatiu cat de cat aerisit si sa nu ii blochezi gurile de ventilatie (lasa si un 15-20 cm in spate liber).

    Cat despre filme si cum sa le rulezi, exista alte thread'uri dedicate.

  15. #55 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Am inteles...
    Prietenul meu are o problema cu un ps 6gb. Il are de ani, dar a inceput sa numai citeasca bine blu-ray-urile. Adica are Fifa 08 , il baga in consola , de aparut apare posibilitatea sa intre in joc, dar cand intra dupa putin timp ori i se blocheaza, ori ii da eroare. Exista vreun ,,leac''?

  16. #56 SP
    Senior Member Nariggar's Avatar
    Da, se schimba blocul optic, o poate face Donely si il costa undeva in jur de 400ron. Problema e destul de cunoscuta la modelul phat de 60gb.

    Cit despre produse electronice care se strica mai devreme sau mai tirziu, e relativ ce spuneti voi, exemplu? Eu am un TV de 10 ani si inca mai functioneaza iar calitatea imaginii e mult mai buna decit la cel LCD, nu s-a depreciat nici o secunda, sau am un HDD de 250gb seagate de 3 ani care functioneaza si acum fara sa faca probleme, secretul? TV-ul a fost curatat periodic, HDD-ul este foarte bine ventilat si deasemeni curatat. Asa ca produsele electronice ne tin in functie de cum stim noi sa le intretinem.

  17. #57 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by tiberiu_sim View Post
    Da, se schimba blocul optic, o poate face Donely si il costa undeva in jur de 400ron. Problema e destul de cunoscuta la modelul phat de 60gb.

    Cit despre produse electronice care se strica mai devreme sau mai tirziu, e relativ ce spuneti voi, exemplu? Eu am un TV de 10 ani si inca mai functioneaza iar calitatea imaginii e mult mai buna decit la cel LCD, nu s-a depreciat nici o secunda, sau am un HDD de 250gb seagate de 3 ani care functioneaza si acum fara sa faca probleme, secretul? TV-ul a fost curatat periodic, HDD-ul este foarte bine ventilat si deasemeni curatat. Asa ca produsele electronice ne tin in functie de cum stim noi sa le intretinem.
    +1 de la mine pt. blocul optic.

    Cu riscul de a da in offtopic, sunt de acord cu ce spui tu, insa si afirmatiile tale sunt relative. La orice produs exista o anumita uzura in timp, poti sa il ventilezi pana isi ia zborul si sa il cureti pana straluceste. Un HDD sa tine 3 ani nu e nimic deosebit, dar te va mai tine inca 10 ani? Exista mai multi factori care pot duce la defectiunea (prematura sau nu) a unui produs, sa ai grija de el e doar unul.

  18. #58 SP
    Senior Member RazvyLord's Avatar
    Aveti amandoi dreptate... Totusi ii citeste celelalte jocuri si din cate il stiu nu si-ar duce-o la reparat nici daca ar fi pe gratis... Apoi daca mai e si 400 Ron, ar prefera s-o vanda in loc s-o repare
    Stiu ca pentru Phat este suport pentru a sta vertical ( nu cred ca e neaparat ) , intrebarea mea este: exista ceva asemanator si pentru Slim?

  19. #59 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Da exista un stand asemanator si pentru versiunea Slim.
    De fapt, daca nu ma insel, versiunea Phat nu avea nevoie de stand neaparat pe cand cea Slim da.

  20. #60 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Quote Originally Posted by Csander View Post
    Da exista un stand asemanator si pentru versiunea Slim.
    De fapt, daca nu ma insel, versiunea Phat nu avea nevoie de stand neaparat pe cand cea Slim da.
    Nici slim nu are neaparat nevoie de stand pt. a sta vertical. La mine sta stabil (doar asa il tin) si nu sunt riscuri sa cada decat dacate il rastorni intentionat.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 6 FirstFirst 1 2 3 4 5 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts