Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 42

Thread: Filme pt ps3

  1. #21 SP
    Junior Member Narutix's Avatar
    pai asa ziceti.. nu eram sigur sa-l bag.. sa nu-l bag.. sa nu ii se intample ceva.. dar il voi incerca si va anunt daca nu merge...

    ok o sa incerc

  2. #22 SP
    Junior Member ady_ro's Avatar
    ma faci sa rad

    pai ce se poate intampla?
    in cel mai rau caz poti scrie un dvd care nu va fi recunoscut de ps3
    paguba = 1 ron sau mai mult(depinde de marca)

    eu zic ca se merita de la bun inceput sa faci o incercare

  3. #23 SP
    Member Cata25's Avatar
    Ce mult �i ia să tragă un dvd...

  4. #24 SP
    Junior Member ady_ro's Avatar
    macar un raspuns cu rezolvarea sau nu a problemei meritau cei care au incercat sa ii dea un sfat

    dar cine stie poate nu a mai avut omul acces la net sa ne zica
    e mai bine sa nu ii judecam noi pe altii pentru ca nimeni nu e perfect

    sper ca va veni si un raspuns pana la urma

  5. #25 SP
    Member Cata25's Avatar
    Și eu sper.
    Speranța moare ultima

  6. #26 SP
    Ex-Studentul :D Ovidiu's Avatar
    Am instalat si eu PS3 Media Server , si instant a mers , fara nici o setare in plus ... Thx cel cu link-ul

  7. #27 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by CatalinEu View Post
    MKV e un format pentru filme HD. E folosit pentru Blu-ray iar �nainte și pentru HD-DVD.
    Downloadezi mkv2vob și faci filmul pentru disc. Atenție, la output type selectezi AVCHD - Disc, nu file. Dacă selectezi file atunci programul o să ardă direct subtitrarea �n film (ia fiecare cadru și lipește �n el subtitrarea), ceea ce o să facă procesul să dureze vreo 6-7 ore (depinde de sistem). Dacă �l faci �nsă pentru disc procesul durează maxim 2 min. Apoi folderele rezultate (BDMV și CERTIFICATE) le arzi pe un dvd. Astea 2 foldere să fie arse direct pe dvd, adică să nu faci pe dvd un folder cu numele filmului și acolo să pui fișierele că nu o să-ți meargă.
    Deci practic deschizi mkv2vob (downloadează ultima versiune) alegi fișierul mkv sursă, selectezi la output AVCHD - Disc, lași pe automatic la video transcoding și selectezi limba subtitrării filmului. Fișierle mkv pot avea �ncorporate �n ele mai multe limbi gen maghiară, germană, franceză... așa că �nainte să alegi deschide filmul cu un program (BSplayer) și vezi cum este limba notată. De regulă alegi romanian (RUM) dar la unele este undetermined. Dacă subtitrarea nu e �n fișierul mkv ci e de tipul srt, atunci o redenumești la fel ca filmul și o pui �n același folder, bif�nd load subtitles from file.
    Dacă te duce pc-ul poți face cu PS3 Media Server, dar dacă nu �ți recomand să arzi filmu pe dvd. Succes.
    Am facut cum a zis CatalinEU, dar dureza 3 ore si in plus la sfarsit imi da si o eroare la muxing parca . am incercat si cu streaming de pe calculator, dar nu prea merge ca am calculatorul slab. Stiti cumva cum pot sa fac conversia fara sa dureze 3 ore?

  8. #28 SP
    Junior Member ady_ro's Avatar
    Pai nu ai nici o sansa daca nu ai un pc teapan.

    Doar daca alegi sa nu bagi titrarea in film.

  9. #29 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    k, dar cu eroarea aceea ce fac?

  10. #30 SP
    Member Cata25's Avatar
    Sigur nu faci ceva bine.
    Eu mi-am făcut eu robotul, full hd, �n 5 min.
    Greșești cu siguranță o setare.
    Probabil ai selectat la output file și nu disc sau usb.

  11. #31 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    Quote Originally Posted by CatalinEu View Post
    Sigur nu faci ceva bine.
    Eu mi-am făcut eu robotul, full hd, �n 5 min.
    Greșești cu siguranță o setare.
    Probabil ai selectat la output file și nu disc sau usb.
    Nu am pus cum ai zic tu, avchd disc. si am selectat load subtile, large subtile si automatic update language rum, audio english si transcoding code: mpeg-2(fast). treb sa mai fac ceva??

  12. #32 SP
    Member Cata25's Avatar
    Deci, dacă selectezi la output type file atunci programul o să facă filmu �n vreo 4-5 ore.
    Dacă selectezi �nsă AVCHD-USB(și copiezi folderul AVCHD pe stick) sau AVCHD-DISC(și arzi pe DVD folderele BDMV și CERTIFICATE) o să dureze maxim 5-6 min. Mai este �nsă ceva ce nu am menționat: dacă vrei să arzi pe DVD folderele BDMV și CERTIFICATE trebuie să alegi la nero că faci dvd udf și selectezi din secțiunea udf setări manuale și alegi udf 2.50.

  13. #33 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Quote Originally Posted by CatalinEu View Post
    Deci, dacă selectezi la output type file atunci programul o să facă filmu �n vreo 4-5 ore.
    In primul rind ca sint in jur de 3 ore. Dupa intradevar dureaza in foarte mult insa nu are nici o legatura cu Output Type: File / AVCHD-Disk / AVCHD -USB, timpul de conversie este dat de Transcode: YES (SUB) / NO.
    Durata de conversie:
    - transcoding = YES - aprox. 3 ore pe C2D 8400 / 4GB / 2x WD250 RAID0
    - transcoding = NO - aprox. 4 min

  14. #34 SP
    Member Cata25's Avatar
    Ai ultima versiune de mkv2vob? Că la mine e la video transcoding automatic.
    Oricum, idee este că eu �mi fac filmele HD pentru PS3 cu subtitrare �n maxim 5 min, ci nu �n 3 ore.

  15. #35 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    Toate versiunile au Video Transcoding: Automatic/Always/Never insa nu asta era punctul, probabil nu am fost destul de clar in exprimare. Ideea era ca viteza de conversie este determinata de modul de lucru al mkv2vob, daca are ori nu nevoie sa aplice transcoding.
    Dap este mare diferenta, insa eu sint mai comod si prefer PC + TVersity > LAN > PS3. Ca sa ma pot bucura intr-o masura acceptabila de functiile PS3 trebuie ca TVersity sa nu faca transcoding on-the-fly (lucrul asta se intimpla cind subtitrarea este in fisier separat ca *.sub/*.srt). Daca am filme la care nu am subtitrare in *.srt atunci tot asa le convertesc si eu, in aprox. 5min.

  16. #36 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Foarte tare PS3 Media Server , dar cum poti sa pui subtritare pe un film de ps3 ? Eu folosesc Allok. Stie careva un converter mai bun ?

  17. #37 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    parerea mea, mkv2vob cel mai bun cel putin la cit timp am alocat pentru cautari si teste ! nu am reusit sa gasesc mai bun ...

  18. #38 SP
    Senior Member DJ_Andrei's Avatar
    Mersi Q !! Apropo merge sa pui si subtritare filmelor cu mkv2vob ?!

  19. #39 SP
    Q
    Member Q's Avatar
    da, in stie sa ataseze *.srt insa dupa cum am spus asta inseamna transcoding:
    Durata de conversie:
    - transcoding = YES - aprox. 3 ore pe C2D 8400 / 4GB / 2x WD250 RAID0
    - transcoding = NO - aprox. 4 min

  20. #40 SP
    I Unlimited Bitza's Avatar
    Am citit tot thread-ul.Mi-a atras atentia faza cu Media Center si mi-a suras ideea pentru ca si eu vreau asa ceva.Problema este c nu-mi gasesti nici un Media Cneter,desii PS3-ul vede Laptopul.
    poate cineva care foloseste Media Center-ul la PS3 sa faca un mic tutorial de conectere Laptop/PC la PS3 prin Media Center?Sau un link ar fi ok,paca este permis.
    Thx in advanced.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Filme pe PS3 By MihaY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 14 Last Post: 28-12-2009, 18:34

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts