Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 3 of 3

Thread: Minireview: Consola SNES portabila - YOBO Fc-16 GO

  1. #1 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar

    Minireview: Consola SNES portabila - YOBO Fc-16 GO

    La inceputul lunii Ianuarie am aflat cu stupoare ca Yobo a lansat noua consola portabila FC-16 (o clona bazata pe procesor SNES). M-am grabit sa comand una de pe un site care distribuia aceste produse (YOBO gameware). Pretul era foarte bun 60 $ (+transport / + eventuale taxe la vama - respectiv TVA) - insa am avut noroc si am primit un discount code de 4 $, alaturi de acesta am primit si un 10 % discount de la shop - o promotie care s-a desfasurat pana la data de 15 ianuarie. Eu fiind foarte nerabdator (toti cei care ma cunosc indeaproape stiu faptul ca imi doream enorm o consola portabila care sa poata emula SNES in mod true - sau ma rog frame-to-frame) am ales un tip de shipping foarte scump (42 $) deci per total - de pe card mi-au fost opriti 280 RON (aproximativ echivalentul a 92 $).

    Dupa ~ 7 zile am sesizat ca pachetul deja a intrat in tara, dupa inca 5 zile (rastimp in care coletul a stat la POSTA-VAMA - oficiul 3, cei mai melci oameni de pe planeta) am reusit sa ridic consola.

    Primul gand - EXALTARE - dupa ce urmarisem niste clipuri cu review la consola (o sa le postez mai jos) - am conchis ca aceasta este cam groasa/bulky - insa cand am scos'o din cutie am constat ca nu e asa, grosimea nefiind deloc deranjanta, este cam cat 2 DS lite puse unul peste celalat - sau ~ 3 cm grosime, insa TINETI CONT, aceasta consola functioneaza cu casete SNES (NTSC) care au grosime de peste 1 CM - daca preferati comparatia cu casete de SNES, grosimea este SUB 3 casete)

    Consola are o forma de CLAM (scoica) similara cu familiarele (de acum) Nintendo Gameboy SP, Nintendo DS, Nintendo DS Lite, Nintendo DSi. Este disponibila in 3 culori:

    - Silver (partea unde e ecranul are culoarea argintie, restul fiind negru)
    - Charcoal (neagra - negru complet - este cea pentru care am optat eu)
    - Red (capacul ecranului este de culoare rosie)

    Are o asezare tipica a tastelor:

    - in partea stanga - cross ul
    - in partea superioara 2 shoulder triggere - left / right
    - in dreapta - butoanele pentru actiuni - Y / X / B / A
    - central - select - power (on/off) - start
    - sub ecran (lateral dreapta) butonul de RESET de asemeni exista si un led de stare (lateral stanga) care se aprinde in mod continuu cand bateria este incarcata/intermitent cand bateria este descarcata.

    Pe lateral dreapta

    - avem un switch pentru selectia displayului (LCD sau console screen) - aceasta consola poate fi folosita si pe post de consola de camera
    - si un buton de volum - sunetul este MONO (un singur difuzor - dar EXTREM DE PUTERNIC)

    Pe latura superioara avem:

    - slotul pentru casete (dupa cum am zis consola functioneaza EXCLUSIV cu casete NTSC/USA)
    - cele 2 shoulder buttons (left si right)
    - mufa pentru cablu AV (acesta ofera o imagine FOARTE buna pe LCD/Plasme - mult peste consola "clasica" SNES)
    - mufa pentru alimentator - aceasta consola se alimenteaza la priza si foloseste o baterie interna (care se schimba foarte usor) similara cu cele pentru telefoane mobile (nokia)

    Pe latura inferioara avem:

    2 leduri de stare care palpaie intermitent cand cele 2 controlere wireless (DA - consola vine insotita de 2 controlere WIRELESS) nu sunt conectate si continuu - cand sunt conectate.

    Consola are o greutate medie (as aproxima undeva la 450 grame) -

    Cel mai interesant aspect este ecranul - care este SUPERB - (nu comparabil cu consolele brand, insa mult peste ce am vazut pe clone portabile de pana acum) - are o marime de 3.5" (adica vreo 9 cm) mai mult decat suficient pentru a te juca decent si a nu suge bateria prea repede (bateria tine cam 3-4 ore de jucat continuu pe ecran - probabil ceva mai mult pe LCD)

    Pe langa consola in pachet avem urmatoarele

    1. cablu AV - necesar pentru joaca pe LCD / Plasma TV (sau CRT) - avem mufele clasice Y/R/W (composite)
    2. cele 2 controlere wireless - care sunt clone identice dupa controlerul standard de SNES insa ceva mai groase (datorita faptului ca functioneaza cu 2 baterii AAA)
    3. o pereche de casti (proaste evident - au mufa jack mica ... imi scapa ordinul de marime, pentru cunoscatori ca jackul de la castile nokia, sau castile Xbox 360)
    4. un incarcator de priza (am inteles ca este 110-220 - insa pentru sistem american, deci necesita un convertor pentru prize europene - eu il folosesc cu transformator)

    Dupa ce am desigilat tot am bagat prima caseta am inceput sa ma joc.

    Prima impresie (jucand Super Rtype) - tastele de control (cross) ale consolei nu sunt foarte precise (daca apesi o tasta de actiune - de ex cea de charge in Rtype - controlul devine cam prost sus/jos - fata/spate) in alte jocuri insa nu m-au deranjat (desi am jucat doar Final Fantasy III - aproape in mod exclusiv de cand am cumparat jucaria ) Am testat insa si un controler wireless si acesta functioneaza mult mai bine la control (repet aceelasi feeling ca la cel de SNES original - numai ca e WIRELESS )

    A 2-a impresie - extrem de proasta - consola mi-a facut probleme - in sensul ca nu aveam semnal pe ecranul acesteia, insa aveam semnal pe LCD/plasma - AV cable. Am incercat sa o trimit inapoi (pentru waranty) insa inainte sa o impachetez (azi) am retestat'o pentru a ma asigura ca inca nu merge si ... culmea, functioneaza din nou. Eu sper sa nu se repete fenomenul si sa ma pot bucura de jucarie asa cum trebuie.

    Per total va pot spune ca este o jucarie extrem de interesanta, care te surprinde prin ecranul de buna calitate, calitatea imaginii jocurilor conectate la un LCD/Plasma (de mari dimensiuni) si nu in ultimul rand datorita celor 2 controlere wireless. Eu va recomanda sa o cumparati daca sunteti fani SNES si nu numai (sau va doriti sa redati viata jocurilor SNES)










  2. #2 SP
    Member Mykayel's Avatar
    Destul de misto...dar raman la PSP. E drept ca are ecranul mai mic dar asta nu e ceva rau iar ca avantaje: Ma pot juca NES, GENESIS, N64, PlayStation1, SNES, ATARI si GBA pe langa multe alte emulatoare si plus jocuri de PSP.
    Desi eu sunt de parere ca se merita aceasta clona SNES. Cine stie, poate o sa imi iau si eu una candva, macar de curiozitate. (totusi pretul e mai mult decat acceptabil, zic eu)

  3. #3 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    PSP are ecranul mai mare decat consola asta - (PSP are 4.3" fata de 3.5")

    Acesta nu este un emulator - este REAL DEAL - merge cu casete de SNES (cred ca apare clar in clipurile puse de mine) - nu are nici un joc "inclus" (pentru ca nu are memorie).

    Iar faptul ca te poti juca romz pe PSP - depinde de "gust" - eu spun ca nu te poti juca decat cele vechi (de genul NES/Master System ... - 8biti) sau mai vechi (Atari .. etc) - sau Playstation (1 - datorita, emularii pe care au facut'o cei de la Sony)

    Restul se misca execrabil si au zeci (daca nu chiar sute de buguri)

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vreau sa imi iau o consola portabila By Flavy in forum Console Club
    Replies: 9 Last Post: 06-07-2011, 13:07
  2. Panasonic The Jungle - noua consola portabila By apbaciu in forum Console News
    Replies: 18 Last Post: 12-10-2010, 19:42
  3. Replies: 9 Last Post: 25-11-2009, 03:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts