Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 23

Thread: Crysis 3 redat in 8K

  1. #1 SP
    Senior Member cashonly's Avatar

    Crysis 3 redat in 8K

    "'Crysis 3' hacked to run at 8K resolution is simply stunning Current GPU hardware already struggles to run Crysis 3 at 1,920 x 1,080 with details maxed out. If you want to run the game at 4K, you’re going to need a pair of GPUs to pull off the feat. But what if you want to go full-on crazy and run the title at 8K resolution? Not possible, you say?


    It is if you are using a hacked executable from K-putt. Just don’t expect the rest of your hardware to be up for the task.

    The end result is what some are calling the most beautiful examples of real-time computer-generated graphics they’ve ever seen. If fact, it’s not a stretch to mistake the screenshots for hand-drawn concept art. Yeah, they’re that full of detail.

    The enthusiast’s computer – a quad-core Haswell Xeon 1230cv3 and an overclocked Radeon 7950 – was only able to muster two frames per second while running in 8K mode. Technically, he used an ultra-widescreen resolution of 8,000 x 3,333 which consisted of 26.6 million pixels. To render at a playable frame rate, you’d likely need 10 GTX Titans all working together.

    To snag the screenshots (each clocking in at around 24MB), K-putt kept the resolution at a normal rate until reaching an area prime for a screenshot. Then, he changed the settings to 8K for the capture."

    Poze: https://secure.flickr.com/photos/k_p...7644191959442/
    Attached Images Attached Images crysis3_8k.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Bai deci era sa mi se blocheze pc-ul de la job doar cand am dat sa se deschida imaginea in format original. That's insane ! Si totusi arata atat de bine...

  3. #3 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Oare cand o sa inteleaga lumea ca nu ai cum sa vezi o poza 4k/8k pe monitor full HD... E aproape ca si cum te-ai uita la un film 3D fara ochelari.

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    dude dai sa deschizi poza si se face mai mare decat ecranul, apoi te plimbi prin ea. E poza nu video !

  5. #5 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Nu ai inteles ideea. Daca nu ai monitor 4k, NU POTI VEDEA O POZA 4k! Da, o deschizi, te plimbi 3 km pe ea, dar tot ce vezi tu e calitate full HD, pentru ca asta e maximul suportat de un monitor full HD! Nu cred ca e asa greu de inteles...

  6. #6 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    Nu ai inteles ideea. Daca nu ai monitor 4k, NU POTI VEDEA O POZA 4k! Da, o deschizi, te plimbi 3 km pe ea, dar tot ce vezi tu e calitate full HD, pentru ca asta e maximul suportat de un monitor full HD! Nu cred ca e asa greu de inteles...
    Deci daca eu ies pe balcon nu pot vedea decat 2-3 blocuri din fata mea, degeaba plimb eu privirea, alea 2-3 blocuri e maximul suportat de ochii mei. Bine ca stiu acum.

  7. #7 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Cand incepi o fraza cu "deci" deja ar trebui sa ma astept la iq-ul unei maimute, si tu nu te abati de la regula. Am vazut pe tot forumul ca esti tare frustrat, cand o sa ai argumente inteligente si nu o sa scrii doar pentru ca ai o viata trista si anosta, ne auzim. Spor!

  8. #8 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Deci daca eu ies pe balcon nu pot vedea decat 2-3 blocuri din fata mea, degeaba plimb eu privirea, alea 2-3 blocuri e maximul suportat de ochii mei. Bine ca stiu acum.
    Ai dat cu mucii-n fasole.

  9. #9 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    pe de alta parte nu explica nimeni de ce nu pot vedea o poza 4k sau 8k pe un display HD sau FullHD !

  10. #10 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    El se referea, probabil, la faptul ca densitatea de pixeli este mult mai mare pe monitoarele/tv-urile 4K. Poti vedea o poza 4K(4096 × 2160) pe un Full HD, cum de altfel, poti vedea cam orice marime posibila. Numai ca iti este afisata la rezolutia ecranului tau.

    Just my 2 cents..

  11. #11 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    El se referea, probabil, la faptul ca densitatea de pixeli este mult mai mare pe monitoarele/tv-urile 4K. Poti vedea o poza 4K(4096 × 2160) pe un Full HD, cum de altfel, poti vedea cam orice marime posibila. Numai ca iti este afisata la rezolutia ecranului tau.

    Just my 2 cents..
    pai ideea e ca daca deschizi o poza 4k, imaginea iese in afara ecranului, intradevar pe un display 4k acea poza se vede fix cat ecranul. Dar e o prostie sa zici ca vezi o poza 4k doar FullHD

  12. #12 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Eu ma dau batut. Da man, pe monitor HD, iti apare 4k, si pe monitor cu tub poti sa vezi poze HD. Cus' fck logic, that's why...

  13. #13 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    singurul lucru pe care poti sa-l faci cu o poza 8k pe un monitor fullHD e sa-i dai zoom, niciodata nu o sa vezi poza aia la rezolutia ei nativa, pentru ca nu suporta monitorul si astfel nu ai de unde sa stii cum arata de fapt aceea poza. e ca si cum as incerca sa afisez o poza fullHD pe un TV analog, ce pot sa fac altceva de a da zoom? se vede la fel ca pe un monitor fullHD poza respectiva? sper ca s-a inteles

  14. #14 SP
    Banned flavi_us's Avatar
    Te chinui degeaba sa explici, romanul intelege doar ce vrea sa inteleaga.

  15. #15 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    pai ideea e ca daca deschizi o poza 4k, imaginea iese in afara ecranului, intradevar pe un display 4k acea poza se vede fix cat ecranul. Dar e o prostie sa zici ca vezi o poza 4k doar FullHD
    Nu e vorba de marimea pozei, ci de densitatea de pixeli integrati in panel.
    Attached Images Attached Images pixel-density-comparison-displays-different-resolution.gif high-pixel-density-vs-low-pixel-density.jpg

  16. #16 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Arata sublim. Nu am ce sa comentez, decat ca astept PC-ul capabil sa tina 8K si monitorul pt. asta.

  17. #17 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Arata sublim. Nu am ce sa comentez, decat ca astept PC-ul capabil sa tina 8K si monitorul pt. asta.
    Stai, stai. Ca nu inteleg. Nu ai deja monitorul 8K? Ca daca nu-l ai de unde itu dai seama cum arata? N-ai citit ce-au scris baietii mai sus? Esti limitat de monitor, cat are rezolutie monitorul, atata vezi si tu poza.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Stai, stai. Ca nu inteleg. Nu ai deja monitorul 8K? Ca daca nu-l ai de unde itu dai seama cum arata? N-ai citit ce-au scris baietii mai sus? Esti limitat de monitor, cat are rezolutie monitorul, atata vezi si tu poza.
    Spre diferenta de altii, imi place sa cred ca sunt un om "dezghetat" si mai cunosc una alta despre fotografie & stuff like that. Prin urmare presupun ca ai postat un pamflet la adresa mea... Pe sistemul asta ar insemna ca toti fotografii sunt niste prosti, ca fac poze in 36 Mpx and above (iar Canon lucreaza deja la 75 Mpx camera), si nu au pe ce sa le vada cu adevarat

    Intr-adevar, pe un monitor FullHD daca te vei uita la o imagine in 8K, nu vei vedea niciodata "produsul adevarat" (e ca si cand ai incerca sa afisezi 33 de Mpx folosind doar 2 Mpx). Insa nu te opreste nimeni sa te uiti in 1:1 si sa te plimbi prin imagine. Pentru mine imaginea aceea in 8K e "crop heaven".

    P.S. Totusi eu nu am 1920 x 1080, ci 2 x 2560 x 1600... deci imi "permit" sa ma "plimb" (dar chiar si asa, sunt doar vreo 8Mpx amarati). E motivul pt. care imi doresc un 4K... dar mai e de asteptat. La 8K nici nu vreau sa ma gandesc... inca!

  19. #19 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Uite exemplu de 1:1 pt. 1920x1080... 4 crop-uri facute in 20 de secunde.
    Attached Images Attached Images crysis3_8k_crop_1.jpg crysis3_8k_crop_2.jpg crysis3_8k_crop_3.jpg crysis3_8k_crop_4.jpg

  20. #20 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Insa nu te opreste nimeni sa te uiti in 1:1 si sa te plimbi prin imagine.
    Quote Originally Posted by RaverX View Post
    Deci daca eu ies pe balcon nu pot vedea decat 2-3 blocuri din fata mea, degeaba plimb eu privirea, alea 2-3 blocuri e maximul suportat de ochii mei. Bine ca stiu acum.
    E ok atunci analogia mea? Sau mai trebuie sa aduc si alte argumente ca sa nu fiu facut "maimuta care are o viata trista si anosta"?

    Quote Originally Posted by flavi_us View Post
    Cand incepi o fraza cu "deci" deja ar trebui sa ma astept la iq-ul unei maimute, si tu nu te abati de la regula. Am vazut pe tot forumul ca esti tare frustrat, cand o sa ai argumente inteligente si nu o sa scrii doar pentru ca ai o viata trista si anosta, ne auzim. Spor!
    Sau ma pot apuca sa jignesc si eu userii cu etichete din astea si sa stau linistit ca nu primesc ban?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Crysis 2 By AndRewqp in forum Console Club
    Replies: 542 Last Post: 22-05-2021, 01:38
  2. Crysis 3 By Nash in forum Console Club
    Replies: 190 Last Post: 07-06-2013, 16:24
  3. Replies: 0 Last Post: 13-12-2012, 12:02
  4. Crysis 2 va fi 3D ! By naz in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 31-05-2010, 09:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts