Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 46

Thread: Ce mini notebook sa-mi aleg?

  1. #21 SP
    Banned TheWarlord's Avatar
    uhm.. that's freaky BUT YES.. no really.. chiar asa e, beau cola si nu imi place pepsi... Are you shure that 360 wireless adapter i got from you isn't taped or something?
    edit:Sorry for the offtopic, but he freaked me out... BADLY

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate 1000H nu e disponibil la noi (not yet at least). Si chiar si asa, cred ca este o clasa la care autonomia conteaza mai mult decat un extra inch (6-8h vs 4 ore). E totusi EEPC, nu notebook serios. Intr-adevar, hdd-ul de 80GB pare a fi un avantaj initial... dar sa fim seriosi, daca vrei spatiu nu iti iei EEPC. Sau mai iei 2 stickuri de 32GB si ai terminat problema

  3. #23 SP
    Banned TheWarlord's Avatar
    a fost in stoc la multe magazine online. acum vad ca toate sunt pe stoc 0... nici eeepc 901 nu prea am mai vazut, iar de la orange trebuie sa il iei musai cu abonament de date.. which sucks(nu ca nu ar fi util, dar oriunde m-as duce cu el as avea wifi moca, so pointless for me).

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry, dar eu chiar lucrez cu distribuitorii Asus, si 1000H nu a venit niciodata in Romania. Ca se crede orice magazin online mare distribuitor si trece pe stoc dupa cum i se pare, asta e cu totul altceva.

    Sau poate a venit pe o cale ne-oficiala, desi ma indoiesc profund...

  5. #25 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Quote Originally Posted by TheWarlord View Post
    uhm.. that's freaky BUT YES.. no really.. chiar asa e, beau cola si nu imi place pepsi... Are you shure that 360 wireless adapter i got from you isn't taped or something?
    edit:Sorry for the offtopic, but he freaked me out... BADLY


    incercam sa-mi exprim punctul de vedere prin comparatie, nu ma asteptam sa si nimeresc. poate am dat un exemplu prea aiurea dar, ca sa explic altfel... daca Ford a facut prima masina moderna asta nu inseamna ca masinile Ford sunt cele mai bune.

    anyway... am langa mine MSI-ul pe care n-am inceput inca sa-l stresez in vreun fel... stiti cum sunt primele 24h cu ceva nou.. te tot uiti al el si nu stii de ce sa te apuci/ce sa-i faci.

  6. #26 SP
    Ex: phat_sua amermofo's Avatar
    dupa mine asus 1000H sfideaza idea de netbook ... datorita dimensiunilor.. idea cu notebook-urile era sa fie cat mai portabile... dimensiunile lui asus 700 erau perfecte..daca avea tast mai mare si ecran de 9" in bezelul ala era perfect..

    Khan .. ai luat wind-ul pana la urma .. gratz

  7. #27 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    Cat ai dat pe el pana la urma?

  8. #28 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    1470 RON si am prins o oferta care includea si un MP3 Player Disney iRiver de 1 GB.

  9. #29 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Mi-ati fi de mare ajutor daca veniti cu un sfat legat de acesta Laptop
    Acer ASPIRE ONE A150BW WHITE review cheap prices ASPIRE ONE A150BW WHITE Acer best buy discount online uk shop
    Sau HP MINI NOTE 2133 review cheap prices MINI NOTE 2133 HP best buy discount online uk shop
    Ma intereseaza sa fie mic 7'' sau 8.9'' max, il folosesc la surf in parc, un video in avion sau comenzi la birou ( mai mereu ) cand nu am timp sa pun mana pe pc-ul de acasa. Ar fi si altele care ar putea fi recomandate de pe acel site si nu numai?, vad mai sus pareri de tot felul dar chiar nu am putut sa ma hotarasc la nimic pt ca fiecare lauda alt model.

  10. #30 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    salut Robert. Eu am ales MSI Wind U100 desi are ecranul mai mare dar intre cele doua as alege Acer Aspire One. Dimensiunile sunt cele mai reduse dintre ce poti gasi pana acum pe piata.. si daca te uiti putin la specificatii pare chiar mai bun decat HP Mini Note... (procesor mai bun de exemplu).
    Si pretul e mai mic... HP sunt noi.. Mini Note-ul e primul model de la ei.. ar trebui sa mai astepti vreo 2-3 revizii daca vrei neaparat HP.

    Acer are comparativ cu HP:
    - procesor Intel care eu consider ca face diferenta
    - greutate de sub 1 kg fata de 1.15 cat are HP
    - pret mai mic
    - experienta in netbooks

    Deci.. recomand Acer.

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Yep, si eu zic sa iei Acer-ul intre cele doua. Intel vs Via e un razboi fara nici-o sansa (pt. Via). Poate la HP singurul lucru care ar merita ar fi monitorul capabil sa afiseze 1280 x 768 (fata de 1024 x 600), insa la 8.9", garantez ca dai in orbul gainilor daca tii pe default dpi.

    P.S. Asus EEPC de ce n-ai avut in calcul ? Nu gasesti in uk ?

    Later Edit: Ai putea sa te orientezi si spre un UMPC (Ultra Mobile PC) daca nu te intereseaza deloc performanta, ci cat mai mult portabilitatea. In cazul acesta, arunca un ochi la Wibrain (4.8" cu touchscreen in 1024x600, Via 1.2Ghz, 1GB DDR2, tastatura qwerty 50 taste, touchpad, 60GB hdd sau 20GB ssd, wlan, bluetooth, toate astea la 520 grame) sau Flybook HSDPA (8.9" sau 12.1" cu touchscreen Core Duo ULV - ultra low voltage - la 1.06Ghz, diverse configuratii - avand insa un mare avantaj, putand folosi cartela GSM si conexiune 3G - devine practic un mobil imens). Si Sony are alternativa de acest gen (insa mult mai expensive) si se numeste daca nu ma insel Vaio UX (4.5" touchscreen cu 1024x600, cu Core 2 Solo upto 1.2Ghz, 48GB SSD, 1GB ram, si minune, cu Windows Vista pe el - muahahaha). Un Vaio UX are in principiu 550 grame or so si daca nu ma insel stie si de cartela GSM (nu sunt sigur, asa ceva am avut in mana pt. doar 2-3 minute). La ASUS solutia UMPC ar fi la seria R2 (7" touchscreen, fara tastatura, upto 1Ghz Intel Pentium M, hdd upto 80GB, gps). O alternativa ar fi iarasi de la HTC, un telefon/calculator. HTC Shift are 7" touchscreen, 2 procesoare, 2 sisteme de operare (un Windows Mobile pt. telefon si Windows Vista pt. PC). E practic o strutzo camila...

    Idei ar fi multe... sunt tone de alternative. Depinde foarte mult de buget si ce doresti sa faci de fapt cu "mini pc-ul". Daca te descurci fara tastatura (touchscreen), daca preferi cu stick sau vrei tastatura qwerty... daca vrei si functii de telefonie, gps, etc... daca vrei sa tina cat mai mult bateria sau vrei cat mai multa mobilitate. Si in plus, tine de gusturi. Bafta in alegere ! Va fi greu, trust me
    Attached Images Attached Images asus_r2.jpg flybook.jpg htc_shift.jpg wibrain.jpg sony_vaio_ux.jpg

  12. #32 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    salut Robert. Eu am ales MSI Wind U100 ....
    Multumesc mult pt pareri , chiar imi este greu sa ma decid, am descoperit multe modele cu diferite caracteristici la preturi mai mult sau mai putin bune, vreau sa te intreb cat te tine bateria la MSI si care este parerea ta despre el, imi place si acesta pe care ti l-ai luat tu , ma gandesc ca totusi este bun si un 10'' ( nu mi-ar face pb la ochi dupa 2 ore de navigare) dar parca nu mai este ''atat'' de portabil pe cat as vrea la un 8'', sa il pun in '' rucsac'' si sa il scot oricand am nevoie.

    Am gasit si acest EEEpc 901 de care spune si Monky la 8.9'' , ce parere aveti despre acesta? , cel EEEpc 1000 este de 10'' cu toate ca este clasat pe 1 loc de cei de la Cnet facandul si mai greu (KG), este putin cam mare totodata si bateria este de 6 cell si am vazut ca tine 8 ore,m-a uimit aceasta caracteristica, parca l-as lua pe acesta, dar revin si la acest aspect legat de marime, chiar dauneaza ochiului un 8.9?? vad ca tot mai multi se plang pe forumuri, voi ce parere aveti?.
    Daca ar fi sa aleg unul de 10'' care l-ati recomanda MSI Wind? sau eeepc1000 sau :d acesta luat de la amazon US

    Monky, omule ai cunostinta vasta despre ele, m-ai facut sa nu mai vreau niciunul acum si sa imi fie tot mai greu sa aleg, mi-ai marit aria, nu ma gandesc decat la un mini laptop cu o greutate cat mai mica , cu un ecran cat mai mini dar sa nu ma rupa la ochi pana in 250 lire (cum ar fi cel din Us postat mai sus),chiar nu stiu ce sa mai aleg.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Hehe. Intre 8.9" si 10" diferenta este aproape insesizabila. Mai mult poate ar merita tastatura full size la MSI. Insa sa fim seriosi, ne descurcam noi pe tastaturi de iPhone si nu ne descurcam pe cea de la EEPC ? In plus, bateria tine cel putin dublu la 901 fata de U100. Asta este un argument care in cazul unora ia un procent mai mare de 50% in alegere. O astfel de baterie rar gasesti si pe notebook-uri de la 1000 EUR in sus. Eu zic ca la 250 lire te incadrezi la un EEPC 901 si-ti raman si bani. Eventual ii pui inca 1GB RAM (cu 2GB e alta viata)... Ai grija cand achizitionezi, sa nu te trezesti ca ai Linux sau MSDOS

  14. #34 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    la MSI U100 bateria tine ~2h 30 min. Asta pentru ca la noi in Ro inca nu a aparut modelul cu baterie 6 cell care e doar cu 30 USD mai scump (la ei). Deci oricum voi face upgrade la baterie 6 cell cat de repede posibil.

    Gandeste-te ca pe langa ecranul mic vei avea si taste din ce in ce mai mici si nu va fi la fel de confortabil sa scrii un post pe un forum sau un mail... eu unul prefer un model cat de mic cu o tastatura comoda pentru ca il iau in special ca sa scriu mult/multe.

    L.E. Haha pe de-o parte eu iti zic ca iti trebuie o tastatura comoda.. si pe de cealalta parte MonkY te convinge ca nu e chiar atat de importanta tastatura Ar trebui sa vina si o a treia parere altfel chiar ca esti din ce in ce mai indecis

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Khan, asta cu tastatura am spus-o pt. ca am citit multe review-uri in care au "demolat" 901-ul din cauza tastaturii. Asta pt. ca probabil alte puncte negative nu au prea gasit (poate touchpad-ul un pic mai "rigid" dar care sa nu uitam ca stie multitouch)... Dar sa ajungi sa zici ca un notebook e slab pt. ca are tastatura pe masura diagonalei... mi se pare exagerat. Vezi oameni care scriu pe BlackBerry unde sunt tastele vai de mama lor... vezi pe iPhone unde sunt exagerat de mici... vezi HTC Diamond unde fara un full screen keyboard esti distrus... si te iei de tastatura la 901 care e ... cel putin de 5-6 ori mai mare decat toate cele enumerate mai sus.

    Iarasi, daca te uiti la notebook-uri de top, o sa vezi durata de viata la o incarcare de maxim 3 ore, 3 ore si jumate in cazuri extreme... in schimb nu zice nimeni WOW cand vede 7-8 ore durata de viata la 901. Nu zic, nu se compara la performante... dar e genul de laptop la care conteaza portabilitatea si ergonomia, in nici-un caz performanta. Nu stiu, am impresia ca a luat-o lumea razna. Cui nu-i e deajuns, sa-si ia un Sony Vaio la peste 2000 de euro si care duce maxim 5 ore. Dar deh, e Sony

  16. #36 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Nu stiu.. uite sa-ti dau ca exemplu... tu sa tastezi aproximativ 2 ani pe o tastatura de Blackberry (e ceva nou, revolutionar, trebuie sa te acomodezi) ...dupa care sa treci la o tastatura de Blackberry de dimensiuni mai mici. Si sa vezi atunci ca te incurci in taste, ca vrei sa dai un mail in graba si vezi ca toate sirurile tale de caractere sunt cu 2 mai la dreapta (da, tastez cu ochii in monitor.. ca sa ma laud ) si trebuie sa petrec destul de mult timp si acomodare pentru a trece pe aceasta tastatura.

    Nu merge sa compari cu tastatura de HTC, iPhone, s.a.m.d. pentru ca alea sunt alte stiluri, revolutionare... stiluri pentru care ti se pare natural sa o iei de la 0, insa cand vii cu o tastatura de laptop resized incat sa te impedici in taste... instinctul iti spune sa te adaptezi nu sa cauti tastele ca si cum ai tasta pentru prima oara pe o tastatura si sa inveti din mers.

    Cum am zis... MSI a scos deja bateria de 6 celule care tine 6-7 ore. Nu cred ca bate 901 dar daca nu tii neaparat la acea ora in plus de baterie, clar ai un concurent serios pt ASUS.

  17. #37 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Nu stiu.. uite sa-ti dau ca exemplu... tu sa tastezi aproximativ 2 ani pe o tastatura de Blackberry (e ceva nou, revolutionar, trebuie sa te acomodezi) ...dupa care sa treci la o tastatura de Blackberry de dimensiuni mai mici. Si sa vezi atunci ca te incurci in taste, ca vrei sa dai un mail in graba si vezi ca toate sirurile tale de caractere sunt cu 2 mai la dreapta (da, tastez cu ochii in monitor.. ca sa ma laud ) si trebuie sa petrec destul de mult timp si acomodare pentru a trece pe aceasta tastatura.

    Nu merge sa compari cu tastatura de HTC, iPhone, s.a.m.d. pentru ca alea sunt alte stiluri, revolutionare... stiluri pentru care ti se pare natural sa o iei de la 0, insa cand vii cu o tastatura de laptop resized incat sa te impedici in taste... instinctul iti spune sa te adaptezi nu sa cauti tastele ca si cum ai tasta pentru prima oara pe o tastatura si sa inveti din mers.
    Sorry man, eu vorbesc din ce am patit eu. Am avut de instalat cateva EEPC-uri 901, si in jumatate de ora imi fugeau mainile pe taste. N-am vazut nimic atat de grav. Poate doar chestia cu drobul de sare. Ca poate o sa cada

    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Cum am zis... MSI a scos deja bateria de 6 celule care tine 6-7 ore. Nu cred ca bate 901 dar daca nu tii neaparat la acea ora in plus de baterie, clar ai un concurent serios pt ASUS.
    Uite ce spune cineva despre super bateria MSI de 6 celule:
    I am getting about 4 hours out of the battery in normal use with the wireless switched on and the display on 50% brightness.
    This is a bit lower than MSI's 5.5 hour estimate for this battery
    P.S. Sunt curios de ce nu zice nimeni ca EEPC-ul de la Asus e singurul care are wireless N fata de b/g pe celelalte

  18. #38 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    ... MSI a scos deja bateria de 6 celule care tine 6-7 ore......
    UNDE?? a 6 cell unit is nowhere to be found cred ca la asta raman dar nu il gasesc pe nicaieri..
    vreo alta pareer acum pe ultima suta inainte de a face comanda?
    Gresesc cu un MSI 6 cell ?? asta daca reusesc sa il gasesc

  19. #39 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gasesti... in Asia (sau US import)

    Iar alte pareri nu mai avem... ca oricum esti decis pe MSI...

  20. #40 SP
    Member RobertDinu's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Gasesti... in Asia (sau US import)

    Iar alte pareri nu mai avem... ca oricum esti decis pe MSI...
    Man intrebam daca GRESESC? nu daac GASESC :d , da am intrebat un prieten daca poate sa mi-l aduca din US, l-am gasit la 575 $. Inteleg man ca te-am stresat , renunt sa te mai cical , da apropo ce spui daca imi cumapr un EEE... glumeam .bafta si multam

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Ce convertor sa aleg By danutzek in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 0 Last Post: 16-11-2013, 21:33
  2. Ce telefon sa aleg ? By ony81 in forum GSM
    Replies: 17 Last Post: 23-08-2013, 10:19
  3. Ce televizor sa aleg? By boggiy in forum Console Club
    Replies: 15 Last Post: 10-07-2011, 22:33
  4. Ce sa aleg? By Asghaar in forum Hardware
    Replies: 2 Last Post: 14-10-2009, 23:36

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts