Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 11 of 11

Thread: Sfat pt un mic upgrade

  1. #1 SP
    Senior Member Mihail's Avatar

    Sfat pt un mic upgrade

    Salut tuturor,

    Am acasa un desktop HP Compaq Evo D510 MT care e cam depasit si as dori sa-i fac un upgrade. Adica sa inlocuiesc cam tot din el dorind in acelasi timp sa pastrez carcasa pentru ca e foarte silentios. Dispun de 700-1000 roni pentru upgrade si nu vreau sa fie cine stie ce configuratie pentru ca am PS3 cand e vorba de gaming. Il folosesc pentru filme si sa desenez cu tableta grafica. Stabilitatea sistemului ma intereseaza in primul rand si sa fie silentios. Daca ma puteti ajuta va raman recunoscator.
    Link cu configuratia (e cel minitower):
    Compaq Evo Desktop D510 845G - World Wide QuickSpecs

    Am atasat si o poza pentru a vedea cum arata carcasa.

    Va multumesc.
    Attached Images Attached Images compaq-evo-d51c-523.jpg

  2. #2 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar

  3. #3 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Intra aici si cauta configurator sisteme si iti faci singur configuratia.
    Who the f*ck is Zotac?

  4. #4 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Saru'mana. Insa toate alea se potrivesc in carcasa si va fi la fel de silentios? Asta ma intereseaza in primul rand. PS: foarte misto sursa aia, scrie ca e super silent.
    http://www.pcgarage.ro/surse/akasa/akp040fg7-bkeuv/

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    In carcasa o sa incapa pentru ca vei folosi piese de aceeasi marime ca cele care le ai .
    O sa fie la fel de silentios teoretic dar daca o sa faca caldura mai mare o sa faca mai mult zgomot.

  6. #6 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Superb, superb. Cred ca totusi o sa merg pe un dual core de la intel, nu am incercat inca amd si am o mica retinere. Nu ca nu ar fi buni, insa nu am avut pana acum. In legatura cu placa video: cred ca o sa o folosesc pe cea integrata din placa de baza si 2-4 Gb ram pentru Windows 7. In plus un hdd de 500 gb pentru tot felul de tampenii. Am facut un mic calcul si iese pe la 1200 ron.

  7. #7 SP
    ديجي الأمطار DeeJay-RainY's Avatar
    Quote Originally Posted by Pizzi View Post
    Superb, superb. Cred ca totusi o sa merg pe un dual core de la intel, nu am incercat inca amd si am o mica retinere. Nu ca nu ar fi buni, insa nu am avut pana acum. In legatura cu placa video: cred ca o sa o folosesc pe cea integrata din placa de baza si 2-4 Gb ram pentru Windows 7. In plus un hdd de 500 gb pentru tot felul de tampenii. Am facut un mic calcul si iese pe la 1200 ron.
    Iti spun eu configuratia de ti-am facut-o este super buna, eu am AMD si sunt foarte foarte multumit de el , in plus ventilatoarele de la ce ti-am pus acolo sunt foarte silentioase.

  8. #8 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Am salvat deja configuratia ta si e top list. Merci frumos pentru ajutor. O sa mai adaug si un hdd de 500 gb (nu am vazut in configuratia de mi-ai recomandat-o).

  9. #9 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Baga un F3 de la Samsung. Viteza e foarte buna, unde mai pui ca-i si silentios.
    Iar ca procesor, pune un Athlon II X3. Pentru 50 de lei in plus fata de un X2, se merita.
    AMD Athlon II X3 425 2.70GHz skt AM3 box Procesor - PC Garage

  10. #10 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Dupa ce mi l-ai recomandat, m-am documentat in legatura cu acel HDD de la Samsung. Pare o optiune serioasa pentru desktop. Multumesc mult pentru sfat.

  11. #11 SP
    Junior Member Cătălin's Avatar
    Vezi că Flavius a pus DDR2 pe placă de bază cu AM3 [DDR3]. @Flavius fii mai atent c�nd pui componentele că poate e cineva care nu prea are habar cu ce se măn�ncă PC-urile şi ia DDR2 şi le face să intre �n slot cu ciocanul
    Ia TeamGroup că sunt şi ieftine şi bune. Samsung F3 de 500 cred că e potrivit , depinde de buget
    PS:Carcasa suportă ATX sau doar mATX?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. To upgrade or to not upgrade... By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 50 Last Post: 16-06-2018, 19:13
  2. Upgrade la SSD By tudyniuz in forum Hardware
    Replies: 61 Last Post: 24-05-2014, 00:46
  3. Upgrade HDD PS3 By justamodel in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 17 Last Post: 16-06-2009, 22:18
  4. Upgrade reports... By MonkY in forum Help Desk
    Replies: 32 Last Post: 07-03-2009, 23:15

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts