Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 12 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 ... LastLast
Results 141 to 160 of 227

Thread: Your PC Specs

  1. #141 SP
    Member Andrei260191's Avatar
    http://valid.x86.fr/6m75cz

    Cu placa video am cam dat o in bara...bugetul a fost de vina. Poate o voi schimba.

  2. #142 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Trebuia sa iti iei macar un 750ti. Este un pic mai scumpa decat varianta normala.

  3. #143 SP
    Member Andrei260191's Avatar
    Da...citisem atunci ca mare diferenta intre 750Ti si 750SC de la EVGA nu e mare diferenta...din pacate n am luat in calcul si cantitatea de VRAM. Oricum 99% din jocuri le joc pe ps4...pe pc mai joc exclusivitati.

  4. #144 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    750ti e echivalentul la ce poate ps4 si iesi mai ieftin cu jocurile pe pc decat pe ps4, parerea mea.

  5. #145 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Da, și trebuie sa vezi mereu ce driver mai apare, ce DirectX mai apare, sa fii sigur ca le instalezi corect și asa mai departe... La ps4 bagi discul și te joci, nu faci setări, nu pierzi timpul cu nimic. De vreo 3 ani nu mai joc nimic pe pc, deși ar putea sa ducă jocurile cat de cat.

  6. #146 SP
    Member Andrei260191's Avatar
    Eu am mai mult de 3 ani de cand joc aproape numai pe consola pt ca e mai simplu, mai ieftin si o experienta mult mai placuta. Pe pc vreau sa joc exclusivitati gen Heroes sau jocuri de strategie care din pacate lipsesc pe console.

  7. #147 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nu inteleg in ce fel e mai ieftin sa te joci pe consola decat pe PC. Faza cu placile video de mii de lei schimbate anual, e un mit, iar jocurile lansate pe console, la 6 luni dupa aparitie, costa tot cate 100 de lei. DA : Inquisition a iesit in noiembrie si sub 90 de lei, nu l-am vazut nicaieri. Pentru PC ai tone de reduceri, aproape ca nu e zi in care sa nu fie ceva discount pe undeva. Dar separat de costurile pe termen lung, si eu prefer consolele.

  8. #148 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu e chiar un mit Razzo... stai sa vezi ca iese DirectX12 si o sa innebuneasca toti (cei care vor neaparat DX12) sa-si ia placa video compatibila. In plus la un PC nu tine totul doar de placa video... degeaba ai una de mii de ron daca nu ai sursa, procesor si alte alea sa o sustina. Resursele jocurilor mari (vezi The Witcher 3), cresc anual... in timp ce la o consola cerintele sunt identice. Acum nah, poti sa joci pe PC si pe low sau medium, moment in care te intrebi daca nu mai repede merita consola.

    Cum sa zic, e imposibil sa faci la 399$ (cat e un PS4) un PC pe care sa te poti juca The Witcher 3 (e doar un exemplu) ca pe consola.

    Da, sunt preturi ceva mai mici la jocuri... insa eu zic ca-ti scoti banii cu PS+ si Live Gold... unii fac sharing de account, piata SH de jocuri de console e de 10x mai bine pusa la punct. Si nici sa un incepem discutia despre exclusivitati... unde poti sa dai si jde mii de euro pe cate placi video doresti... e degeaba daca jocul nu exista pe PC.

    In fine, nu vreau sa dezbatem iarasi avantaje si dezavantaje... vroiam doar asa sa punctez (on-topic) ca pentru a juca aceleasi titluri ca pe PS4, iti trebuie o configuratie destul de serioasa si in care mai devreme sau mai tarziu trebuie sa re-investesti.

    Si ca sa fiu 100% on-topic, listez si eu mai jos "vechitura" mea de main PC:
    • CPU: Intel Core i7-3770K
    • MB: Asus P8Z77 WS
    • RAM: 32GB Crucial Balistix LV
    • GPU: NVIDIA GeForce GTX 660 Ti (Twin Frozr IV Power Edition OC - 2 GB)
    • MON: Dell UltraSharp U3011 30" + Dell 2407WFP 24"
    • SSD: Samsung SSD 850 PRO 256G
    • HDD: 2 x ST3000DM 3TB + Velociraptor 10K 1TB
    • SPU: Creative X-Fi Fatal1ty Professional
    • ODD: HL-DT-ST BD-RE
    • LAN: 2 x Intel Gigabit
    • ROUT: Asus AC68U
    • ATX: Enermax 620W
    • UPS: APC Back-UPS Pro 1500
    • MOUSE: Logitech G502
    • KEY: Logitech Internet PS/2 (yeah baby!)

  9. #149 SP
    Senior Member Anderul's Avatar
    Quote Originally Posted by Graft View Post
    Ce înghesuială pe aici, zici că s-au vorbit toți să nu posteze într-un thread deschis de tine
    started from the bottom now we here.

  10. #150 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    @Monky Vechitura ta de pc e inca buna. E de aceiasi sau chiar mai bun ca performanta decat un ps4. Nu e imposibil sa iti faci un pc ieftin, doar ca pe multi nu ii intereseaza asta si prefera consola.

  11. #151 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    More or less , fiecare cu ce ii place si il tine buzunarul acuma dar nu ti trebuie 5000 lei + sa te poti juca pe pc.

    So please , no consoles vs pc war.


  12. #152 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Avand in vedere ca Witcher 3 pe PC este 129 zl / comparat cu 229 vers de Ps4/Xbone ... am decis sa-l cumpar pe PC, insa e corect, la 400 $ e imposibil sa faci un PC care sa ruleze Witcher 3 la fel ca pe PS4 (presupun ca pe Xbone ruleaza aproape/sau la fel de bine ca pe PS4) cred ca in momentul de fata Xbone e si mai ieftina decat PS4 deci .. se poate chiar si mai bine optimizat pretul.

    Asta e cel mai bun lucru la jocurile de consola, orice joc, il pui in drive, dureaza ceva sa se instaleze (din pacate jocurile din ziua de azi sunt imense) si apoi il joci fara prea mari greturi in conditii decente, fara batai de cap, fara upgrade de driveri sau pierdut ore in a face diverse configurari dubioase.

  13. #153 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da Trefla, insa doar pe procesor si placa video (i3 4130 si GTX 750 Ti) dai cat pe consola. Si iti mai trebuie o groaza de alte piese. Si in final ajungi sa joci cu setarile de mai jos (cel putin asa e specificat in video description). Not fun! Cel putin nu pt. mine...
    • V-Sync: On
    • Resolution: 1920x1080
    • Nvidia Hairworks: Off
    • Number of Background Characters: Low
    • Shadow Quality: Medium
    • Terrain Quality: Medium
    • Water Quality: High
    • Grass Density: Medium
    • Texture Quality: Ultra
    • Foliage Visibility Range: Medium
    • Detail Level: Medium
    • Ambient Occlusion: SSAO
    • All post effects on except vignetting.
    Insa da... sunt de acord ca daca nu-ti permiti si o consola si un PC bun... si ai nevoie sa si lucrezi dar vrei sa te si joci, atunci mai bine investesti un pic mai mult si iti faci un PC mai bun. Dai skip la exclusivitati si te bucuri de ce poate PC-ul. Personal as merge pe o solutie gen un PC mai low pt. Office, filme, dtp... si o consola. In final, depinde de buget... hating-ul nu isi are locul aici. La urma urmei cel care isi permite sunt sigur ca are atat un PC bun cat si ce console isi doreste

  14. #154 SP
    Member Andrei260191's Avatar
    Eu de exemplu am dat pe sistemul meu 3000 si ceva de lei acum cateva luni cu tot cu monitor si cateva reduceri si sunt jocuri care nu mi ruleaza deloc si altele care merg pe ultra sau high.

  15. #155 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Nu cred ca o unitate in suma de 2500 lei construita pentru gaming nu este capabila sa nu ruleze orice joc.

  16. #156 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Nici eu nu cred. Daca investesti 2000 de lei in placa video si procesor (poate chiar mai putin), iar cu memoria RAM, carcasa, sursa si HDD-ul sari un pic de 500 de lei, cred ca iti ruleaza orice, si nu oricum, ci pe high settings.

    Componentele din video-ul lui Trefla costa 1400, maxim 1500 de lei. Un PS4 e 1800. Sigur, cu PC-ul e extrem de probabil sa ajungi pe la un 2000, dar performantele sunt extrem de comparabile si ai o tona de functionalitate in plus. Separat de aspectele 100% obiective, totul tine de preferinte. Eu unul nu ma declar multumit de ce am primit in schimbul a cei 50 de euro pentru PS+ in ultimele 12 luni pe PS4. Au fost luni la rand unde jocurile au fost foarte departe de ceea ce mi-as fi dorit eu sa joc, ca sa nu mai vorbesc de momentele cand au fost probleme cu serverele si asa mai departe. Ce am apreciat, insa, a fost oferta pentru PS3. But then again... we're all next gen now. Cu exclusivitatile sunt de acord, sunt titluri care nu merita ratate pentru nimic in lume pe console. Chiar daca si PC-ul are exclusivitatile lui (infinit mai numeroase decat ce este pe console), nu ma pot gandi la nici macar un singur titlu despre care sa pot spune cu mana pe inima ca merita.

    Nu fac niciun elogiu PC-ului... Doar ca pentru mine, gaming-ul pe console a devenit nejustificat de scump. Trebuie sa platesc 200 de lei pe an pentru online si oricat ar fi de bine pusa la punct piata second-hand, daca vreau sa joc un titlu AAA in prima luna, cel mai probabil voi ajunge sa platesc 200 de lei pentru el. Peste 6 luni, il iau la jumatate de pret, ceea ce mi se pare in continuare foarte scump. Tocmai din ratiuni financiare, in primul rand, inainte de 60FPS, rezolutii uriase si texturi, vreau sa ma uit si in curtea vecina si sa vad ce e si acolo, incercand sa privesc cat mai obiectiv posibil lucrurile.

  17. #157 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bafta in a juca la 2500 RON bagati in PC jocuri precum Bloodborne, inFamous Second Son, The Order 1886, Forza Horizon 2, Driveclub, Bayonetta 2, Killzone, God of War, and so on... and so on... n-are rost sa listez toate exclusivitatile...

    Dar please, hai sa nu transformam threadul in PC vs Console. On-topic discutam despre configuratiile noastre pentru PC-uri. In configuratia mea am pe PC fix ZERO jocuri, si am un feeling ca asa va fi si pe viitor. Ultimul joc de PC pt. care am facut upgrade, a fost Eve Online. Noroc ca am reusit sa ma las... deja ma simteam ca si cand m-as fi dus la munca, zilnic...

  18. #158 SP
    Member Andrei260191's Avatar
    Nu...nu ruleaza orice joc.
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1433237322839.png uploadfromtaptalk1433237311999.png

  19. #159 SP
    Member BlackSnake's Avatar
    Eu am dat 2600 ron pe al meu si ruleaza orice joc pe high 1080p si majoritatea spre 60 fps. Am gtx660 in loc de gtx750 in rest am acelasi procesor si aceiasi rami ca in pozele de mai sus.

  20. #160 SP
    Member Andrei260191's Avatar
    Pai placa video ma trage in jos...nu stiu cum ai reusit sa l iei cu 2600...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 8 of 12 FirstFirst ... 6 7 8 9 10 ... LastLast

Similar Threads

  1. Your Mac Specs By Trefla in forum Apple
    Replies: 58 Last Post: 30-04-2015, 21:59
  2. Type your name! By RonanN1 in forum Funny
    Replies: 31 Last Post: 20-11-2013, 14:17
  3. Replies: 0 Last Post: 11-03-2012, 02:02
  4. Choose your comrade! By MonkY in forum Polls
    Replies: 22 Last Post: 15-08-2011, 22:06
  5. Share your speed! By MonkY in forum Software
    Replies: 49 Last Post: 04-05-2011, 13:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts