Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 37 of 37

Thread: Recomandare tableta

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    Esti sigur ca te multumeste un amarat de Intel Atom ?
    Trefla, sa stii ca Intel Atom Z3740 aka Bay Trail nu mai e chiar atat de amarat. In unele teste chiar se apropie de i3. Pacat insa ca Asus s-a zgarcit la 5-10 dolari diferenta si nu a pus un Z3770... De GPU nu mai zic nimic. E doar pentru office si un pic de "casual gaming" si nimic mai mult. Pe cine intereseaza gamingul, mai repede ii recomand un iOS sau Android device. Macar acolo stii ca toate jocurile care sunt, merg perfect. Aici, te bucuri ca poti rula cam orice joc de PC, dar niciunul la un FPS decent... iar la majoritatea pui totul pe lowest settings (care mai e farmecul?)

    Un alt lucru aiurea la Asus T100 e legat de USB3-ul acela, care este doar pe dock/tastatura. Daca pleci si tu doar cu tableta... adios USB port (mai exista un microUSB, dar care din cate stiu este doar pentru charging) - oricum voi avea la teste (sper) o bucata zilele acestea... si poate apuc sa-i fac un review serios.

    Si mare grija cum va comportati cu T100 in modul tablet, pentru ca nu are nici cea mai mica protectie de ecran. E sticla si cam atat. Gorilla Glass era prea scumpa pentru Asus. Bine ca la tableta mai ieftine le-au ramas bani si de asa ceva

  2. #22 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Hmm, esti sigur? Pe trustedreviews am găsit asta: Asus Transformer Book T100 also suffers from no serious build issues despite the slightly lower-grade construction. A glossy tablet rear doesn’t feel fantastic on the fingers, but the T100 is solidly-made, and the screen covering is Gorilla Glass, providing good anti-scratch protection.

  3. #23 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cand voi ajunge sa cred tot ce scrie pe trustedreviews.com inseamna ca e grav (trustedreviews fiind cei care au dat nota 10 unui produs cu niste defecte atat de mari incat nu merita luat nici gratis). Nu, eu in cele 2 minute de jucat cu tableta (repet, trebuie sa vina azi una la review si voi sti 100%) mi s-a parut ca e simplu plastic, sau sticla chioara (ieftina). Daca gaseste cineva sa scrie oficial ca are Gorilla Glass, atunci inseamna ca m-am inselat eu si imi cer scuze.

  4. #24 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Nici eu nu sunt sigur... Acum tot caut

    ---------- Post added 02-12-2013 at 14:46 ----------

    Maine îmi vine si mie, si o sa încerc sa ii fac un Review mic, sau sa răspund la întrebări

  5. #25 SP
    Senior Member Razorel's Avatar
    Mi-a venit tableta acum 3 zile si pot spune ca sunt foarte incantat de alegerea facuta Sigur nu are Gorilla Glass, dar nu ma deranjeaza aspectul asta. O sa incerc sa-i fac un review cat mai curand.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, e decenta insa la noi se vinde cam scump. M-am jucat intre timp cu doua T100-uri (instalate pt. clienti) si sunt OK pt. office and usual stuff. In caz ca vreti Photoshop serios sau alte nebunii, luati-va gandul. Chiar daca e Bay Trail, e totusi un Atom. Ca performante ar trebui sa se situeaza intre un Core Duo si un i3, dar din pacate e tras mult in spate de 2 cauze: prima este GPU-ul slab, si a doua cauza este ca nu are support pt. SATA/SSD... Un SSD decent ar fi sarit de 150-200MB/s si un timp de acces de maxim 0.1ms... pe cand solutia flash folosita cu greu sare de 60-70MB/s (adica aproape la fel cu un 5400RPM) si cu timp de acces de 0.41ms.

    In plus (de fapt in minus) build quality-ul nu e nici pe departe comparativ cu solutiile concurentei... si e un dust magnet. Iar cea mai mare prostie este ca portul USB este doar pe tastatura. Deci daca pleci cu ea in "tablet mode", aleluia orice fel de support via USB. Ceea ce e penibil.

    P.S. Si card readerul e la fel, sub nivel mediocru. Am pus un card de 64GB microSDXC care in mod normal avea cam 80MB/s la citire, iar pe T100 de-abia are 17MB/s. Nici macar la nivel de USB 2.0 nu ajunge

  7. #27 SP
    Junior Member obycu's Avatar
    Pana la urma a mai incercat cineva LG GPAD? Ma bate gandul sa-mi iau una. Multumesc pentru informatii.

  8. #28 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    In curand vine ziua surorii mele si ca orice copil modern, vrea o tableta (what happened to books and barbie dolls?). Bugetul e undeva in jur de 700-800 de lei si as dori sa aud niste pareri, sfaturi, recomandari etc. iPad sunt clar prea scumpe, Samsung sunt la un pret accetabil dar din cate vad nu foarte multa lume ii lauda.

    Am vazut niste tablete AllView la preturi incredibile 500-600 de lei cu quad core, 1 GB de Ram, 8 GB stocare. Sounds too good to be true (un Samsung Galaxy Tab 3 costa 800 de lei si e doar dual core, cu sisntem de operare un pic mai vechi, camera de doar 3 MP (fata de 5) ). So what gives? Are careva tableta Allview? Cum se comporta? Merita banii? etc etc

    Cam acestea au fost tabletele care le-am gasit si mi s-au parut interesante. Daca aveti alte sugestii, feel free to share. Cheers!

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar

  10. #30 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Vezi ca la Domo sunt mai ieftine cu 100 de lei, ma refer la ultimele două postate de MonkY. Le-am vazut cu ochii mei in magazin cand imi cautam accesorii pt Vita

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ah, da... eu am dat ca exemplu emag (ca mi-e mai simplu), dar aruncati si voi inainte un ochi pe price.ro and co

  12. #32 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar

  13. #33 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by gvingi76 View Post
    Cred ca o sa cumpar de la Flanco. Tot ce trebuie sa fac e sa intru pe unul dintre link-urile postate pe thread-ul celalat si apoi sa fac comanda? Simple as that?

  14. #34 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, doar atat trebuie facut. Bine, e atat de simplu incat aproape nimeni nu o face
    La multi ani surioarei! A mea a mai crescut azi cu un an

  15. #35 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Done! Looks lile its a win, win situation. Multumesc pentru ajutor .

    L.E. Merci MonkY! La multi ani si din partea mea! Numai sanatate!

  16. #36 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce ai luat pana la urma?

  17. #37 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    This bad boy: Tableta Asus Google Nexus 7 cu procesor NVIDIA® Tegra® 3 Quad-Core 1.2GHz, 7", 1GB DDR3, 16GB, Wi-Fi, GPS, Bluetooth, Android 4.1 Jelly Bean - Tablete - Tablete & telefoane .Am fost dat pe spate cand am vazut ca e 700 de lei iar la performanta e aproape dublu (din unele puncte de vedere) fata de Samsung Galaxy Tab 3 (care era 850 de lei parca pe majoritatea site-urilor).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Recomandare Tableta By DiablQ in forum GSM
    Replies: 16 Last Post: 29-08-2014, 11:36
  2. Recomandare tableta By batyc in forum Hardware
    Replies: 9 Last Post: 14-11-2013, 18:43
  3. Recomandare tableta By Dant3 in forum Android
    Replies: 6 Last Post: 10-11-2013, 08:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts