Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Problema registrii Windows XP

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Problema registrii Windows XP

    Well, m-am trezit astazi ca a luat-o calculatorul "pe ulei" si ca da rateuri. Mare mi-a fost minunea sa vad ca registrii de la Windows XP Pro SP3 au nici mai mult, nici mai putin de 989MB !!! Nu m-as plange ca n-am memorie (4GB, din care doar vre-o 3.2GB free, pentru ca deh, e pe 32bits) insa 1GB folosit din start pentru registrii, mi se pare aberant.

    Am incercat cu TuneUp Utilities sa compactez/defragmentez, curat useless keys... dar n-a ajutat. Am mai salvat 2-3MB... Aveti idee de vre-un programel care sa-mi arate si mie ce se intampla prin registrii aia. Nu zic, am Windows-ul de mai bine de 1 an instalat, as putea sa fac un clean install (desi mi-ar lua vre-o 2 zile sa-mi pun toate cele), insa chiar sunt curios ce Dzeu ocupa atat de mult.

    Multumesc anticipat pentru idei. God bless you !

  2. #2 SP
    Banned Chifteluta's Avatar
    Norton Utilities ma mai facea bine odata. Ai probabil ceva care nu a fost dezinstalat cum trebuie. Personal nu am incredere in utilitatile de gen curatat registrii. Am avut cateva experiente neplacute chiar si cu TuneUp Utilities 2007 daca nu ma insel. Din umila mea experienta, chiar daca pe siteuri de specialitate mi-as lua ban, recomand sfantul format C:. Dupa cate tin eu minte problema ta era la win 95-98 cand fisierele txt se supraincarcau de informatii. Sigur nu e vorba de vreun proces (aka prin msconfig sau ctrlaltdelete_processes)?

  3. #3 SP
    Member SiCK's Avatar
    Vorbesti de registry.exe ?

    Tsk..tsk,clean install... ACRONIS is GOD.

  4. #4 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Norton Utilities foloseam si eu pentru curatarea registrilor. Nu am avut probleme niciodata cu el. Dar m-am lasat de tuning, din moment ce statistic vorbind, calculatorul imi mergea mai bine dar nu era nici o imbunatatire sesizabila.
    Format si fresh install sunt cele mai bune optimizari

    Si pentru a rezolva problema pe viitor, instaleaza toate cele.. dupa care faci un ghost pe o partitie si il lasi acolo uitat de timp. Instalarea Windows-ului dureaza acum 40 minute

  5. #5 SP
    Member SiCK's Avatar
    MonkY,daca e registry.exe,sterge-l.
    Sau daca n-ai incredere in mine,muta-l altundeva,fa-l .zip.Multe antivirusuri/antispyware il detecteza ca malware si poti trai fara el.

    Acronis face restore la partitia Windows in 10 minute.Include tot ce ai avut pe drive-ul respectiv cand ai facut backup-ul.Un backup la acelasi drive dureaza 4 minute.Ca idee,Program Files are la mine 3.3GB,Doc and Settings are 670MB si WINDOWS folder are 1.9GB.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Guys, thx for the advices, dar cred ca nu m-am facut inteles. Eu nu vreau sa fac imagini ghost (i already do automatic backup) pentru ca n-am ce face cu ele. Eu n-am formatat hdd-urile astea decat odata, cand le-am pus in sistem, si-atat. Windows-ul asta are mai bine de 1 an, a trecut prin 2 placi de baza, n placi video, tunere, placi de sunet, procesoare, etc... drivere la greu (ca updatez instant toate cele). E normal sa faca urat.

    Dar, ideea de baza este ca eram curios sa vad si eu un simplu statistic tool, sa vad ce Dzeu ocupa atat de mult in acei registry. Pentru ca oricat am cautat pe net, eu unul n-am gasit nicaieri probleme cu registry de sute de MB. As fi vrut sa vad ceva, macar grafic. Uite dom'le, HKEY_LOCAL_MACHINE ocupa 60% din care SYSTE/MICROSOFT ocupa 90%, etc...

    Sau un program gen HijackThis care sa imi spuna ce am activ pe-acolo si ocupa atat de mult... Well, mai il scarman un pic cu cateva utilitare (buna ocazie de a le testa eficienta) dupa care trag o instalare pe curat, ca de mult n-am mai avut parte

  7. #7 SP
    Member SiCK's Avatar
    Unde iti arata tie ca registrul are 900MB ?
    Intreb,ca e ciudat man,eu n-am auzit vreodata ca cineva sa spuna de registry ca are 900MB.Ah..la "Export" are 900MB ? De obicei e pe la 50MB.Sau vrei sa spui de 900MB RAM vazuti in Task Manager...deja sunt in ceata.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai de ce crezi ca am fost si eu debusolat... n-am vazut registry file mai mare de 20-30MB (per user). Da, ma refer la ntuser.dat. La un regedit zici ca mi-am luat basculanta... pana basculeaza un search, ma duc sa ma culc

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Poti folosi

    Registry Cleaner

    acest soft sterge din registrii "ramasitele" fostelor programe - le selectezi tu manual - daca stii ca ai sters programul, sau lasi pe el sa optimizeze singur.

  10. #10 SP
    Member SiCK's Avatar
    Mai sigur decat CCleaner nu exista.
    CCleaner - Download

    La tine e clar o eroare grava la care nici un registry cleaner nu poate face ceva.Daca poti sa faci rost de registry defragmenter ai putea sa incerci,dar ma indoiesc ca vei avea un rezultat bun.Registry Mechanic are asemenea functii,dar man... 900MB !!!1
    Attached Images Attached Images sshot-1.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Problema sunet Windows 7 By razviiii in forum Hardware
    Replies: 25 Last Post: 03-06-2014, 16:04
  2. Startup windows 7. Problema? By thedeadman14 in forum Software
    Replies: 1 Last Post: 15-11-2013, 11:41
  3. Problema Windows By sorinel94 in forum Hardware
    Replies: 1 Last Post: 25-09-2011, 00:46
  4. Problema licentiere windows By Daniel in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 02-06-2011, 15:11
  5. Problema Windows By erik95 in forum Software
    Replies: 5 Last Post: 16-04-2009, 18:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts