Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Linux

  1. #1 SP
    Senior Member Mask's Avatar

    Linux

    Numele spune totul. Este cineva care mai folosesște Linux? Ce distribuție folosiți?
    Ce aplicații folosiți?

    În ultimul timp, plăcile video ATI nu prea s-au pupat dacă pot spune așa cu acest sistem de operare din cauza driverelor, apărând diverse artefacte grafice imediat după boot, fiind imposibil de utilizat.
    Zilele trecute am găsit un mic fix, un soft care sunt convins că va ajuta multă lume cu plăci grafice ATI și îi va scăpa de chinuiala cu driverele.

    Ce aveți de făcut:

    Deschideți un terminal (shortcut Ctrl+Alt+T)
    Introduceți linie cu linie, următoarele:

    Code:
    sudo apt-get install dh-modaliases libelfg0 execstack build-essential cdbs fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++6 dkms libqtgui4 ia32-libs; sudo apt-get -f install
    wget -O ati-amd-v2.4-NoobsLab64.deb http://goo.gl/dylWp
    sudo dpkg -i ati-amd-v2.4-NoobsLab64.deb; rm ati-amd-v2.4-NoobsLab64.deb
    După ce instalați din terminal softul, intrați în Dash și îl găsiți sub numele de „Ubuntu AMD Catalyst install”. Dacă nu apare în Dash programul menționat anterior nu vă panicați și scrieți în terminal:

    Code:
    sudo ubuntu-amd-catalyst-install
    După ce intrați în el, urmați pașii de acolo (Windox shiznit, next-next-next-next-next), dați un reboot și voila!

    Succes!

  2. #2 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Clementine - cel mai complet music player.

    Code:
    • sudo add-apt-repository ppa:me-davidsansome/clementine
    • sudo apt-get update
    • sudo apt-get install clementine

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Well, eu folosesc un singur distro de Linux in ultimii ani: CentOS, care este insa dedicat serverelor. N-am mai vazut X-ul de la ultimul Ubuntu Live pe care l-am pus pe un USB stick, de proba. Ceva ani am folositsi dat o mana de ajutor la TFM (un Linux romanesc) dar developmentul a stagnat si am renuntat.

  4. #4 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Eu am inceput cu Fedora dar am trecut pe Ubuntu.
    Sunt fan Unity si cum a aparut si Steam pe Ubuntu e si mai bine. Si cu nvidia optimus sunt probleme dar tipii de la bumblebee-project au facut treaba buna. Pe langa asta mai este si add-onul primus care ajuta. Eu asta-l folosesc pentru steam, si pentru chestii cu webGL.
    Ca aplicatii as recomanda ImageMagick pentru modificat mai multe poze odata, si guake care inlocuieste terminalul cu unul de tip drop-down. Alte idei nu am momentan.

    Mi se pare misto si webapps, pentru youtube de ex ii util. Iti adauga butoane de next/previous sub meniul de volum.

    ---------- Post added 31-05-2013 at 08:07 PM ----------

    Terminal fun:

  5. #5 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Recomand Synaptic Package Manager
    Code:
    sudo apt-get install synaptic
    și Ubuntu Restricted Extras
    Code:
    sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

  6. #6 SP
    Senior Member Mask's Avatar

  7. #7 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Eu folosesc Ubuntu 12.10 pe un Dell D630.Este stabil, dar cam greu cu Wine asta.Photoshopul merge cam greu emulat, iar Gimp nu ma atrage.Oricum ca software este peste Windows 8 sau Blue sau care e ultimul acum...

  8. #8 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Ubuntu Edge | Indiegogo
    Me gusta mucho idea de a putea folosi telefonul in loc de laptop, mai ales ca il am tot timpu' la mine.
    Problema ii ca mi se pare cam mult $830 pe un telefon pe care-l primesti peste un an si ceva

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ubuntu (aka Canonical) tocmai mi-a lasat un gust amar... ditamai linuxistii acolo pe forum, si au fost hacked de nu mai stiu de ei. Au trecut 4 zile si ei inca nu au reusit sa puna forumul inapoi in picioare. 1.8 milioane de conturi furate... http://ubuntuforums.org/announce.html

  10. #10 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Eu am incercat multe, intr-o perioada trebuia sa fac review-uri lunar (articole de revista de 4-5 pagini). Am incercat Suse, Mandrake, Ubuntu, Fedora, etc, etc. Insa preferatul meu (pe care-l folosesc pe un sistem secundar) e prima dragoste - Slackware, il consider si acum cel mai apropiat de "spiritul" Linux.

    Nu are interfata grafica "ultimul racnet", nu se lauda ca poti instala driverele cu un click, nu vine cu nspe milioane de programe inutile. E Linux adevarat, daca stii ce sa faci ti-l customizezi cum iti place si e rock solid.

  11. #11 SP
    Senior Member Mask's Avatar
    Eu sunt curios cum o să fie 13.10 - Saucy Salamander.

    Probabil versiunea asta va fi și LTS.

    PS: Văd că e up and running site-ul acum.

  12. #12 SP
    Junior Member Sebastian_nds's Avatar
    EU am LInux Mint 17 Rebecca sunt multumit de el

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Gaming pe Linux By BigBibi in forum Jocuri PC
    Replies: 4 Last Post: 09-07-2014, 19:05
  2. XBMC + Linux Media Center = GeeXBoX By MonkY in forum Tech News
    Replies: 0 Last Post: 23-09-2012, 09:36
  3. Hackerii dau inapoi ceea ce Sony a luat: Linux By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 29 Last Post: 10-05-2011, 15:14
  4. Instalare linux ps3. By mihai1 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 13 Last Post: 27-10-2009, 21:05
  5. GameCube Linux? By sonic in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 5 Last Post: 09-03-2009, 03:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts