Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Problema semnal modem wireless

  1. #1 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar

    Problema semnal modem wireless

    Salut,

    Am o problema cu net-ul de la UPC si vroiam sa vad daca exista o solutie pentru ea: am abonament de la UPC pentru tv, telefon si internet (cu modem wireless, in living). Problema: biroul meu e in alta camera, mai departe de living si as vrea internet si acolo; semnalul de la modem nu ajunge, insa (pereti multi, grosi, etc., etc.).

    Nu vreau sa mut modemul in alta parte, as vrea sa am net si in living.

    Am intrebat UPC daca exista vreo solutie in afara intinderii de cablu prin casa - pe care nu o accept sub nici o forma. Au spus nu. I-am intrebat daca pot sa platesc un al doilea abonament de internet; au spus nu, daca nu imi iau si tv de la ei, ceea ce iarasi nu vreau sa fac, ffs, n-am nevoie de doua abonamente tv ca sa-mi iau mail-ul in birou.

    Ce pot face, in afara de a rezilia contractul cu UPC si a cauta alt provider? Pot instala un booster de semnal al modemului intre living si birou (pe hol, eventual)? Exista vreo alta solutie?

    Multumesc pentru raspunsuri.

    Scuze daca nu am postat in aria potrivita; daca s-a intamplat asta, rog un moderator sa mute thread-ul acolo unde isi are locul. Multumesc.

  2. #2 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Ce fel de model e modemul wifi ?

    Kit adaptor retea Ethernet Powerline D-Link DHP-301, 200Mbps HD DHP-301 - expensive as **** but..

  3. #3 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Thanks, muggs ! Modemul e un Cisco EPC2425. Eu habar n-am retelistica, sunt total in ceata in problema asta...

    Crezi ca merge kit-ul din link pt. el? Oricum, e super scump. Pe langa whatever solutie voi adopta pt. problema asta va trebui sa-mi mai iau si un adaptor wireless pt. desktop (pt. ca nu are).

    Oricum, daca merg pe alta conexiune, nu mai e nevoie. Problema e ca nu prea mai stiu provideri care sa nu-ti gaureasca peretii cand iti pun net, ca daca as afla i-as contacta instant .

  4. #4 SP
    Senior Member muggs's Avatar
    Practic prin chestiile alea transporti "reteaua" peste cea electrica, intradevar sunt super scumpe dar sunt cea mai eleganta solutie in caz de pereti grosi / ecranati...nici Cisco ala nu pare rau, inseama ca virgula chiar ai probleme cu peretii :/

    Provider fara fire nu prea cred sa fie, o solutie mai ieftina ar fi sa treci pe rds si sa iei pe langa abonamentul principal si asta : ..:: rds.link ::.. sau sa imprumuti alt router wifi sa vezi daca e vreo diferenta.

  5. #5 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Multumesc mult pentru raspunsuri.

    Cat despre trecutul pe RDS, nu stiu, cand ma gandesc la perioada de asteptare de 45 de zile, cabluri prin casa, etc., imi vine sa bat pe cineva . Lucrul care mi-a placut la UPC este ca nu sunt cabluri vizibile prin casa deloc (netul vine prin cablul de la modem, care vine din perete si gata).

    Sa vad ce pot face...

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu nu inteleg de ce nu-ti iei un router mai destept... il pui sa functioneze ca un acces point si sa se conecteze la modem via wifi sau cablu, si sa dea mai departe la ce vrei tu prin serverul dhcp.

    P.S. Am spus router mai destept si nu acces point pt. ca ai mai multe moduri in care sa-l conectezi, si in ultima instanta, daca renunti la UPC, il vei putea folosi pe o alta retea (gen RDS). Mai mult, e cam greu sa gasesti acces pointuri de putere mare, eventual pe 2 canale (2.4Ghz si 4Ghz), cu 3 antene si alte biz-biz-uri.

  7. #7 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Thanks, Monky.

    Pai, nu mi-am luat un router mai destept pt. ca nu ma pricep deloc si nu stiam ca pot face si asta . Toate search-urile mele pe internet dupa boosting signal si alte prostii de genul asta aveau ca rezultat niste antene de exterior si lucruri similare .

    Daca aveti timp, dati-mi niste exemple de routere destepte (nu stiu ce ar trebui sa compar din specs...), eu ma duc si imi iau unul dintre ele si va spun cum a mers .

    Thx!

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru mine un router destept este acela care:
    1. Stie sa mearga atat in AP mode, Repeater, Router, Extender...
    2. Stie sa se conecteze prin toate metodele la o conexiune de internet (static IP, dinamic IP, PPPoE, PPTP, L2TP, etc.)
    3. Are 3 antene serioase pe care sa se poata regla intensitatea semnalului
    4. Stie sa mearga pe dual band (2.4Ghz si 5Ghz).

    Un astfel de model ar fi D-Link DIR-855 (dap, sunt fan Dlink in ultima perioada, pentru ca le folosim de ani buni in retele incarcate si fac fata cu brio 24/7). Din pacate, un DIR-855 ar fi cam expensive (mai mult datorita OLED-ului care nu stiu cat de folositor ar fi pt. tine). In acest caz poti opta pt. un DIR-825 (are doar 2 antene si no OLED), sau DIR-655 (are 3 antene, dar nu stie dual band). Eu folosesc acasa un DIR-635, de vreo 5 ani. Dar nu-mi fac probleme, pt. ca are 11 ani garantie !!!

    Bafta SublimingSun la alegere ! Totul tine de buget acum...

  9. #9 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Multumesc mult, Monky, de luni incep vanatoarea de solutii .

    LE: Am vazut ca router-ul tau, DIR-635, e la jumatate de pret fata de 655. Crezi ca ma ajuta (adica, il pot pune sa mearga ca AP)? Pentru ca, daca da, l-as lua pe cel mai ieftin, normal .

    Stiu ca pun multe intrebari, dar chiar nu ma pricep deloc la asta. Am citit cateva review-uri, dar nu m-am prea lamurit. Thx!

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din cate vad aici Routere wireless D-Link ca diferenta este un pic peste 100 RON la 655 fata de 635. Caz in care iti recomand cu caldura sa mergi pe 655. E model mult mai nou, sta mai bine la hardware (stie chiar si 2 retele wifi in acelasi timp) si are firmware updates mai recente (la 635 deja nu se mai scot).

    Acum am stat insa un pic si m-am gandit. Tu de fapt nu vrei cablu pana la acest dlink, deci functia de server dhcp si router o pierzi automat... si cred ca e cam dificil sa faci pe wifi toata nebunia. Asa ca, pentru a scapa de chestii complicate (si poate si cam scumpe) iti recomand una din doua alternative:

    1. Intrucat vrei net via wifi pe calculator, cumpara-ti o placa de retea wifi tare. De exp. asta: D-Link DWA-547 Placa de retea wireless - PC Garage. Nu te agita ca nu e standard N. Sigur nici modemul tau de la UPC nu este N, asa ca e suficient. Iar cu cele 3 antene de 2dBi ar trebui sa treaca de peretii problematici.

    2. Ia un acces point, e de 10 ori mai simplu de configurat (si e si mai ieftin). Ai o multitudine de solutii aici: Access point-uri

    It's your choice. Bafta !

  11. #11 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Multumesc mult pentru ajutor, scriu acest reply din birou . Serios, chiar multumesc, imi prindeam urechile singur.

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Multumesc mult pentru ajutor, scriu acest reply din birou . Serios, chiar multumesc, imi prindeam urechile singur.
    Cu placere. Insa sunt curios, pana la urma ce solutie ai ales ?

  13. #13 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Am luat un access point; placa de retea (internal, pe PCI) nu a reusit sa treaca de perete ... AP-ul plasat strategic a mers .

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Pc to tv fara semnal By ovidiu22 in forum Offtopic
    Replies: 3 Last Post: 05-06-2015, 22:39
  2. Replies: 5 Last Post: 22-02-2011, 05:10
  3. Problema router wireless Asus RT-G32 By k1du in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 19-11-2009, 19:48
  4. Replies: 4 Last Post: 28-10-2009, 12:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts