Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 74 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 ... LastLast
Results 21 to 40 of 1469

Thread: Un TV nou pentru consola mea!

  1. #21 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Best TV for Gaming: Top Recommended HDTVs for Xbox 360, PS3 and Wii Gaming 2013

    Eu am un LCD Panasonic si cei care au venit la mine au zis ca se vede mai bine decat la televizoarele sor samsung mult mai scumpe

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ma bucur sa vad ca si ei sunt de acord cu mine... Eu tot F8000 am ales (dar in varianta de 55").

  3. #23 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Din pacate multe televizoare din lista respectiva nu se gasesc la noi. Am reusit sa identific modelul PANASONIC TX-L55ET60 de vanzare in Romania. Probabil ca o sa merg pe aceasta varianta. Vroiam mai multi cm dar ma multumesc si cu 140

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La Panasonic LED iti recomand sa faci testele de "flashlights". Pune o imagine pe background negru (dar nu complet negru, pentru ca ai sanse ca TV-ul sa opreasca de tot LED-urile daca "se prinde" ca nu e nimic iluminat pe ecran), si pune o imagine complet alba. Uita-te la margini si nu te speria. Ultimele 2 modele verificate de mine aveau defectul de cativa centimetri (pe toata lungimea ecranului), atat sus cat si jos. Am dat reject instant... dar poate unii pot trai cu acest lucru pentru ca in rest sta foarte bine.

    P.S. Nu mai stiu exact, dar vezi ca daca e IPS... o sa ai lag cam mare la jocuri. La fel, tine de fiecare in parte modul in care percepe lag-ul respectiv.

  5. #25 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Hai ca am spamat in draci

    L-am gasit si pe asta Samsung 55F6400 si cred ca e cea mai buna optine in momentul asta pret-performanta. Ce parere ai ?
    MErsi.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    55F6400 e foarte decent. Sta bine pe la toate capitolele si chiar si la timp de raspuns (in Game Mode) stiu ca se ducea pe la 30ms or so (ca idee, un F8000 care costa dublu se duce pe la 40ms). Iti recomand insa sa cauti si prin alte parti, pentru ca sigur il gasesti cu 1.000 RON mai ieftin. Si totodata, mergi si joaca-te un pic cu el. Asigura-te ca-ti place tie... lasa-i pe altii

    P.S. Si va mai fac o recomandare... NEGOCIATI daca mergeti in magazine retail! Multi nu stiu, dar preturile din magazine nu sunt batute in cuie. Eu n-am mai cumparat un TV la pretul afisat... de nu mai stiu cand. Iar daca vi se ofera un TV expus, sub 20% reducere nici sa nu va ganditi sa-l luati!

  7. #27 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by bubli-789AD View Post
    Ok mersi o sa ma uit si acolo.

    Rasko e zapacit dar il intelegem nu e problema
    Da ma da, am uitat sa-ti zic sa iei Sony.

  8. #28 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Mersi Monky. O sa-l cumpar saptamana care vine si o sa incerc sa-l caut mai ieftin.

    Rasko: Iau si Sony mah, consola. Care apropo, este o bestie. Si eu nu am citit pe net

    Offtopic: Vezi ca am pus in raft PS3-ul ca nu pot sa ma joc pe el. Am facut una bucata operatie la cot si pana ma vindec dureaza ceva. Nu pot sa folosesc controlerul. O sa ne vedem direct pe PS4 probabil cu un cont nou

  9. #29 SP
    Banned cryyo's Avatar
    In stanga plasma Panasonic (ST60) in dreapta LED Panasonic (ET60).
    Nu stiu cum a reusit MonkY sa obtina 0 backlight bleeding pe LED-ul lui !!! Ce inseamna sa ai noroc in viata.
    O fi el Samsung...si de top, dar totusi.
    Attached Images Attached Images panasonic-st60-contraste-g.jpg

  10. #30 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cryyo: din pacate tu nu stii ce inseamna backlight bleeding... Acolo tu compari doua tehnologii diferite, nu e vorba de backlight bleeding. La prima, plasma care isi opresti pixelii de tot (asa cum face si OLED-ul), la a doua, LED-ul care nu poate face asta (decat daca are backlight illumination). Intr-adevar, nu a spus nimeni niciodata (cel putin nu eu) ca se poate compara un LCD cu o plasma la asa ceva (chiar si cu functii gen Micro Dimming Ultimate in care se calculeaza "negrul din imagine"). Never will (decat poate in momentul in care va fi 1 led per 1 pixel)!

    Da, pe intuneric complet, plasma va bate la negru. Nu chiar asa cum e in comparatia pusa de tine (cel putin nu la F8000 - am un feeling ca ET60-ul acela oricum nu e prea bine calibrat), dar va bate. Din pacate, acesta printre putinele avantaje. In daylight sau daca e lumina in camera, plasma devine "washed out" in timp ce LED-ul "straluceste".

    Avantaje si dezavantaje... deh. Din pacate, nicio tehnologie nu e perfecta. Iar remanenta distruge tot ce e bun la o plasma... Degeaba se vede bine daca iti apar siglele de la posturile TV in filme... iar service-ul Panasonic iti spune ca "e normal".

  11. #31 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ia vezi, e suficient de negru pentru tine? Si astea sunt imagini facute inainte de calibrare...
    Attached Images Attached Images img_3009.jpg img_3015.jpg

  12. #32 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Ce s-a intamplat cu triluminos ,Monky??

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by flightcrank View Post
    Ce s-a intamplat cu triluminos ,Monky??
    S-a dus intr-o lume mai buna! W905A-ul avea backlight bleeding ingrozitor. Mie in locul celor de la Sony mi-ar fi fost rusine sa numesc asa ceva flagship. Pe langa asta, unghiurile de vizualizare erau o gluma proasta. Te miscai 10cm si deja vedeai altceva. HX955-ul de anul trecut era de n ori mai bun, avea si Gorilla Glass, avea si un design incredibil, plus ca era cu backlight illumination. Sony a trecut la Triluminos si in rest a ignorat cam tot. Degeaba are timp de raspuns incredibil daca vezi defectele in ultimul hal. As fi pastrat HX955-ul daca nu ar fi reusit tampitii de la livrari sa bage surubelnita in ecran (atasez o imagine cu "dauna"). Si din pacate, in Romania mai era... fix o bucata

    P.S. In cea de-a doua imagine eram in teste "Sony vs Samsung"
    Attached Images Attached Images img_2623.jpg img_3012.jpg

  14. #34 SP
    Member Clau23's Avatar
    O parere despre Televizorul SONY KDL-42W805A ? Merita banii ? Sau pot gasi ceva mult mai bun in 4000ron?

  15. #35 SP
    Admin MonkY's Avatar
    805A-ul este varianta mai ieftina a lui 905A... Insa la banii aceia... nu stiu ce sa zic. Mergi si vezi daca-ti place. Mie mi s-a parut ca negrul este sub orice critica la el (fata de concurenta). 3D-ul este pasiv, nu are Triluminos.

  16. #36 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    cryyo: din pacate tu nu stii ce inseamna backlight bleeding...
    Ei bravo acuma, nu stiu ce inseamna...ceea ce expresia in sine iti explica clar. Adica ecranul are 'sangerare' de lumina din cauza tehnologiei respective.
    Acolo tu compari doua tehnologii diferite, nu e vorba de backlight bleeding.
    Asta e si ideea pt care am pus poza, pt a compara tehnologiile (plasma vs LED) la acest capitol. La ce bun sa fi comparat LED cu LED ?!
    Si da, e plin de bleeding la LED-ul ala. Evident ca nu toate sufera asa de accentuat de acest defect.

    Intr-adevar, LED-urile stralucesc foarte frumos. Asa de frumos ca pierde din detalii.
    Insa o calibrare buna face minuni.
    Daca ar fi ledul mai ieftinica la diagonale mari poate ar fi o optiune.

  17. #37 SP
    Member flightcrank's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    S-a dus intr-o lume mai buna! W905A-ul avea backlight bleeding ingrozitor. Mie in locul celor de la Sony mi-ar fi fost rusine sa numesc asa ceva flagship. Pe langa asta, unghiurile de vizualizare erau o gluma proasta. Te miscai 10cm si deja vedeai altceva. HX955-ul de anul trecut era de n ori mai bun, avea si Gorilla Glass, avea si un design incredibil, plus ca era cu backlight illumination. Sony a trecut la Triluminos si in rest a ignorat cam tot. Degeaba are timp de raspuns incredibil daca vezi defectele in ultimul hal. As fi pastrat HX955-ul daca nu ar fi reusit tampitii de la livrari sa bage surubelnita in ecran (atasez o imagine cu "dauna"). Si din pacate, in Romania mai era... fix o bucata


    P.S. In cea de-a doua imagine eram in teste "Sony vs Samsung"
    Asa de slab sa fie w905??cineva mi a spus ca a iesit tv ul anului.Ce rulezi pe cele doua tv uri din poza?/

  18. #38 SP
    Admin MonkY's Avatar
    cryyo: plasma a murit (din momentul in care Panasonic a anuntat ca renunta, la cativa ani dupa ce Pioneer a renuntat la plasme). Deal with it... Cat despre "bleeding-ul" despre care vorbesti... daca as avea de ales, as prefera asa decat burn-in-ul. La orice ora!

    flightcrank: daca nu ma crezi, vezi pe avsforums ce injuraturi isi ia Sony cu "flagship"-ul. Da, si mie mi-au zis cei de la Sony ca e "TV-ul anului" (am avut primul W905A intrat in Romania)... Din pacate pentru ei, nu sunt unul din cei care crede orice se spune. Din teste, nu a fost nici pe departe TV-ul anului. Nici macar dupa ce au incercat sa-mi dea un Xperia Z1 cadou...

    Ca teste, rulez astea: http://www.consolegames.ro/forum/f32...i-proiectoare/ (printre altele).

    ---------- Post added 04-10-2013 at 10:20 ----------

    Si ca sa exemplific cu W905A, va dau acest exemplu: Sony Bravia KDL-55W905A review - TV - Trusted Reviews.
    Acesta este un review care a aparut (nu se stie cum) cu cateva luni inainte de lansarea produsului. Cititi-l cu atentie, dupa care intrebati-va cum mama naibii a putut primi un produs de top care are la negative points "Very limited viewing angle" (si cand spun very, indraznesc sa spun ca are printre cele mai proaste unghiuri de vizualizare), nota 10/10!

  19. #39 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    S-a dus intr-o lume mai buna! W905A-ul avea backlight bleeding ingrozitor. Mie in locul celor de la Sony mi-ar fi fost rusine sa numesc asa ceva flagship. Pe langa asta, unghiurile de vizualizare erau o gluma proasta. Te miscai 10cm si deja vedeai altceva. HX955-ul de anul trecut era de n ori mai bun, avea si Gorilla Glass, avea si un design incredibil, plus ca era cu backlight illumination. Sony a trecut la Triluminos si in rest a ignorat cam tot. Degeaba are timp de raspuns incredibil daca vezi defectele in ultimul hal. As fi pastrat HX955-ul daca nu ar fi reusit tampitii de la livrari sa bage surubelnita in ecran (atasez o imagine cu "dauna"). Si din pacate, in Romania mai era... fix o bucata

    P.S. In cea de-a doua imagine eram in teste "Sony vs Samsung"
    Stai sa inteleg: ti-ai cumparat un TV nou, Sony din cate vad, iar idiotii ti-au bagat surubelnita in ecran?????? Cum dracu? L-ai trimis inapoi sau ce-ai facut?

  20. #40 SP
    Senior Member Tekken's Avatar
    Acum cateva luni eram si eu in dubii ce tv nou sa aleg pentru gaming/filme oprindu-ma la 3 mari modele plasma Pana VT60, led Samsung F8000 si led Sony W905. Aveam in vedere si noua plasma F8500 de la Samsung laudata pe tot netul insa la momentul respectiv nu aparuse inca la noi in magazine si am renuntat sa ma interesez de respectivul tv.

    M-am jucat 4 ani pe plasma, stiu ce avantaje/dezavantaje are (calitatea imaginii superioara unui led, unghiuri excelente insa consum mare, retentie) si tocmai din cauza acelor dezavantaje nu recomand plasma pentru jocuri mai ales acum cu noile generatii de leduri. VT60 personal mi s-a parut slabut la luminozitate si stiind ca va sta intr-o camera luminoasa am renuntat, insa e un tv excelent pentru vizionat filme noaptea sau cu draperiile trase

    Despre F8000 si W905 am citit destule reviews, in mare ambele sunt apropiate, Sony sta ceva mai prost la unghiurile de vedere si la uniformitate, Samsung are input lag mai maricel (se poate diminua redenumind HDMI->PC si devine neobservabil) iar pe partea de SmartTV e tatic asa ca am ales F8000 si nu regret deloc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 74 FirstFirst 1 2 3 4 12 52 ... LastLast

Similar Threads

  1. Jocuri bune pentru configuratia mea By verde in forum Software
    Replies: 2 Last Post: 30-08-2010, 19:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts