Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 151 of 158 FirstFirst ... 51 101 141 149 150 151 152 153 ... LastLast
Results 3,001 to 3,020 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #3001 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Guys, hai sa ne linistim putin si sa nu mai jignim. Avem totusi un regulament pe care daca nu-l respectam, suntem liberi sa avem pareri in alte parti.

    @eidos, ai deja un warn (si ti-am editat eu ultima postare). La urmatoarea jihnire vei lua o pauza de 7 zile. Si e pacat. Stiu ca e frustrant, dar sunt sigur ca-ti poti spune parerea si pe alt ton, sau daca tot nu, poti ignora

  2. #3002 SP
    Member eidos's Avatar
    O sa incerc sa invelesc in staniol ca sa arate mai bine, dar la mijloc ramane acelasi lucru

  3. #3003 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    @razvanrazy ai grija cu limbajul asta elevat la adresa mea, crede-ma ca pot fi mai ascutit la limba in ceea ce te priveste, deocamdata am fost un domn.

    O intrebare simpla pentru toti iluminatii astia care si dupa 30 de ani cred ca politica se face pentru omul de rand.

    Ce s-a schimbat in BINE pentru omul de rand in ultimii 30 de ani? Concret!

    ...inafara faptului ca v-au indobitocit pe toti si v-au tras obloanele gandirii coerente? De cate ori ati auzit in ultimii 30 de ani: NOI SUNTEM ALTFEL! Noi ne punem in slujba cetateanului! Ce s-a intamplat dupa?!

    CONCRET!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #3004 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    Nimic!

    Partidele traditionale cu capul adanc infipt in curul Bruxelles-ului n-au fost in stare sa termine o singura autostrada care sa lege Romania de la un capat la alul. Una singura! In toti cei 31 de ani de FSN, PSD, PNL si PDL.

    E timpul ca partidele mari sa ne lase, ne-am saturat. Au cauzat direct cea mai mare migratie a unui popor pe timp de pace, transformandu-i pe romani in sclavii de serviciu ai Europei. Sparanghel scrie pe Romania daca ne mai lasam condusi de mizerii precum PSD si PNL.

  5. #3005 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu iti recomand sa termini tu cu atitudinea si amenintarile astea, pentru ca nu esti buricul pamantului si nu cred ca-ti va duce nimeni lipsa pe aici

    E foarte simplu. Nu ai votat? Nu ai dreptul sa ai o parere despre politica.

    Ce sa se schimbe in ultimii 30 de ani, daca lumea gandeste la fel de prost ca tine?
    Vrei sa vezi schimbari? Misca-ti funduletul de la caldura, la vot si vei vedea schimbari.

    Cum a fost cazu si cand a castigat Johannis cand s-a mobilizat toata lumea, cum a fost cazul si cand a fost demis Basescu de s-au mobilizat toti si l-au repus in functie, cum a fost cazul chiar acum cu Nicusor. Daca se vrea, se schimba mentalitati. Nu conteaza ce au schimbat ei, pentru ca nu au ce - parlamentul e acelasi - logic - d-aia erau importante alegerile astea

    De la Nicusor in schimb am asteptari si sunt sigur ca nu va dezamagi.

  6. #3006 SP
    Member smits's Avatar
    Frumos limbaj.

    Si tu esti parinte?

    Mai gandeste-te pana ii bagi pe toti in aceiasi oala.

  7. #3007 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar

  8. #3008 SP
    Senior Member PoisonRemedy's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    @razvanrazy ai grija cu limbajul asta elevat la adresa mea, crede-ma ca pot fi mai ascutit la limba in ceea ce te priveste, deocamdata am fost un domn.

    O intrebare simpla pentru toti iluminatii astia care si dupa 30 de ani cred ca politica se face pentru omul de rand.

    Ce s-a schimbat in BINE pentru omul de rand in ultimii 30 de ani? Concret!

    ...inafara faptului ca v-au indobitocit pe toti si v-au tras obloanele gandirii coerente? De cate ori ati auzit in ultimii 30 de ani: NOI SUNTEM ALTFEL! Noi ne punem in slujba cetateanului! Ce s-a intamplat dupa?!

    CONCRET!


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Nimic, lasa-i ca ei traiesc in iluzia aia numita "speranta" nu vezi ca ei tot spera ca se va schimba ceva, dar nu isi dau seama ca pana la urma tot pe aceiasi politicieni ii voteaza, doar ca isi schimba partidul numele. Nu exista partid sau politician in tara asta care se merite clar macar un singur vot adevarat, toti sunt niste cocalari aroganti, decat sa votez "raul mai mic" cum fac majoritatea care se duc la vot, mai bine nu particip deloc la circul asta ieftin. In rest e treaba voastra, continuati cu jignirile la adresa celor care fac alegerea sa nu voteze niste scursuri numiti politicieni, si continuati sa va umflati egoul ca ati fost la vot si ce spirit civic aveti ca nu ati votat X partid.

  9. #3009 SP
    Member eidos's Avatar
    Quote Originally Posted by smits View Post
    Frumos limbaj.

    Si tu esti parinte?

    Mai gandeste-te pana ii bagi pe toti in aceiasi oala.
    70% nu au fost la vot, aia merita din plin in oala cu
    Din cei care au fost la vot, sunt atat de putini cu capul pe umeri incat e nesemnificativ

    ---------- Post added 07-12-2020 at 12:35 ----------

    @PoisonRemedy

    Da-mi voie sa pe tine si pe logica ta

  10. #3010 SP
    Member ymess's Avatar
    Sa nu ai pretentii de spitale / autostrazi daca nu votezi? Ah, de parca primele partide PSD, PNL sau USR au facut ceva in sensul asta sau ma insel eu Castigatorii alegerilor curente: AUR. Antibotnitarii au suflu in ei, merg pe strada, protesteaza, au gura, au energie. Astia sunt cei care vor creste in 2024. Si sa nu mai zic, va plangeti ca oamenii nu au iesit la vot? Sa va reaminesc ca 1.5 milioane de oameni din mediul rural au votat mai putin fara de acum 4 ani. Cred ca nu are sens sa aduc aminte cu cine ar fi votat daca ar fi iesit la vot.

    Eu respect pe toti cei care au facut cum le-a dus capul, au votat, n-au votat, si si-au exprimat opinia lor, nu a altora. Si pe cei care au votat cum au vrut ei, indiferent de partid.

    Singurii pe care nu ii respect:

    1. Cei care au votat dupa cum au zis altii
    2. Cei care sunt suparati ca altii nu au procedat la fel ca ei.

    Pai cine vrea democratie sa aibe democratie pana la capat. Ori accepti ca toti au dreptul la vot sa faca dupa cum cred ei dupa capul lor, ori nu esti democrat.

    Si daca se mai mira cineva ca de ce iese PSD. A facut vreun alt guvern o solutie pentru toti "amaratii", asistatii social, pensionarii cu pensii mici in Romania? Asta e realitatea, sunt milioane care traiesc in pragul saraciei. O mare parte din ei sunt o povara pentru societate. Ei ce sa aleaga, un guvern care ii considera (in marea majoritatea cazurilor pe buna dreptate) parazitii societatii? Nu e interesul lor, parazitii sunt paraziti, poate chiar fara educatie, dar in contextul asta clar nu sunt prosti.

  11. #3011 SP
    Senior Member raducucosmin's Avatar
    Quote Originally Posted by smits View Post
    Bafta si drum bun, nu va vom duce lipsa, cu o astfel de gandire eu mai bine zic sa plecati azi .

    ---------- Post added 07-12-2020 at 12:15 ----------

    Cum ziceam, cu o astfel de gandire ne meritam soarta.
    Adevarul insa asta este: majoritatea oamenilor nu ies la vot iar cei care ies voteaza impotriva interesului national si fie pentru interesul unor mizerii de oameni aflati in structurile locale, politicieni sau nu, fie in interesul propriu (uneori crezand ca voteaza in interesul propriu dar de fapt isi taie craca singuri-vezi oamenii cu venituri mici sustinute de stat sau nu).

    In conditiile in care in 30 de ani noi nu am reusit ca natie sa intelegem unde e raul de fapt, si sa ne gandim la viitor nu doar la cata unirea bagam maine, la ce meci urmeaza sa ne uitam sau la ce nunta mai mergem...

  12. #3012 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    sunt oameni pe care ii intereseaza mai mult capra vecinului....
    daca ati fost la vot de ce sunteti atat de suparati? voi v-ati exercitat dreptu/vointa/democratia/patriotismul, de ce va inflamati atunci? in democratie mergi la vot sau nu, nu e comunism.
    daca oamenii nu s-au mobilizat e clar ca e din cauza unei atitudini toxice pe care unii oameni o au

  13. #3013 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Mai este si nu chiar asa. De fapt, daca nu votezi, inseamna ca-ti place situatia si nu ai niciun drept sa te plangi de asta. Daca te plangi, votezi, sperand ca vei schimba ceva. Daca in schimb te plangi dar nu votezi...e cam nasol.

    Desigur, am respect mai mare pentru cei care au fost (voit) la vot si au votat cu PSD, decat pentru cei care nu au fost deloc.

    Democratie sau nu, sunt de parere ca votul ar trebui sa fie obligatoriu, mai putin pentru detinuti. Dar asta este doar parerea mea, iar eu sunt mai ciudat

    Also, discutiile in contradictoriu de aici sunt ok, cat timp nu ne jignim intre noi, fiecare e liber sa-si spuna punctul de vedere. Iar unii chiar aveti unele pareri foarte pertinente

  14. #3014 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce fel de tara este Romania?

    @razvanrazy, eu ti-am mai povestit dumitale odata ca NU TRAIESC PE FORUMURI. Acum, ca dumneata nu-mi vei duce lipsa, nu ma mira.

    De cate ori am avut “clinciuri”, n-ai fost in stare sa argumentezi nimic. Nu ai venit cu nimic concret, palpabil iar intrebarile care te puneau in dificultate, erau ignorate. Comportament tipic de politichianist de Romanica.

    Daca te face sa te simti bine, arde-mi un ban, daca eu ma cred buricul pamantului, dumneata te crezi un Dumnezeu al acestui forum. Sincer, nu stiu ce este mai grav.

    LE: NVM, am vazut raspunsul tau vis-a-vis de intrebarea mea. M-am linistit acum, chiar nu ma asteptam la altceva.

    Multumesc.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  15. #3015 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Astia care se plang de cei care nu voteza sunt ipocriti. Fix aceeasi oameni mi-ar spune ca sunt nebun daca as veni sa ma iau de ei ca merg la vot in loc sa stea acasa, chiar daca e exact acelasi lucru: impunerea idealurilor proprii asupra altcuiva care nu le impartaseste. Ma rog, nu e doar in contextul votului, foarte multi oameni un relizeaza ca absolut orice sistem de valori este pur subiectiv si ca sistemul lor nu e cu nimic mai bun decat al altcuiva.

  16. #3016 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stai ca nu inteleg. La ce intrebari mi-ai cerut sa raspund si nu am raspuns? Nu stiu exact cine se crede buricul pamantului aici si cine vorbeste off topic si cauta fiecare ocazie ca sa ma impunga cate putin, desi iti demonstrez absolut de fiecare data ca daca eram "buricul pamantului', "sefu la forum" si oricum vrei tu sa mai zici, erai banat din prima secunda si nu discutam cu tine
    Quote Originally Posted by JohnnyUSA View Post
    O intrebare simpla pentru toti iluminatii astia care si dupa 30 de ani cred ca politica se face pentru omul de rand.

    Ce s-a schimbat in BINE pentru omul de rand in ultimii 30 de ani? Concret!
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Ce sa se schimbe in ultimii 30 de ani, daca lumea gandeste la fel de prost ca tine?
    Vrei sa vezi schimbari? Misca-ti funduletul de la caldura, la vot si vei vedea schimbari.

    Cum a fost cazu si cand a castigat Johannis cand s-a mobilizat toata lumea, cum a fost cazul si cand a fost demis Basescu de s-au mobilizat toti si l-au repus in functie, cum a fost cazul chiar acum cu Nicusor. Daca se vrea, se schimba mentalitati. Nu conteaza ce au schimbat ei, pentru ca nu au ce - parlamentul e acelasi - logic - d-aia erau importante alegerile astea

    De la Nicusor in schimb am asteptari si sunt sigur ca nu va dezamagi.
    Also, @Espiritus:
    Dreptul de vot este unul din drepturile electorale fundamentale, iar drepturile electorale sunt prin excelență drepturi exclusiv politice. Aceasta se explică prin faptul că, datorită conținutului lor, aceste drepturi pot fi exercitate numai pentru participarea cetățenilor la guvernare. Într-un stat de drept și democratic poporul trebuie să aibă ultimul cuvânt, iar acest lucru devine realitate prin exercitarea drepturilor electorale de către cetățeni. Natura exclusiv politică a acestor drepturi are unele consecințe juridice: pe de o parte, ele sunt utilizate numai pentru participarea la guvernare, adică pentru exercitarea puterii direct de către popor, iar pe de alta, ele aparțin, de obicei, doar cetățenilor, nu și altor categorii de persoane. Așadar rezultă că străinii și apatrizii nu au acces la aceste drepturi.

  17. #3017 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar

    Ce fel de tara este Romania?

    Espiritus,

    “Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm.”

    Spunea cineva odata, un CINEVA mai destept decat noi toti la un loc.

    @razvanrazy, vezi ca am dat un edit intre timp. Acum, nu stiu care pe cine vaneaza si impunge pe forum. Nu sunt convins ca eu sunt acela.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #3018 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Prietene, las-o balta pe asta cu vanatu. Ai dat edit dupa ce am postat eu
    Iar acuzele astea nu sunt ok. Te rog sa-mi spui ce altceva m-ai mai intrebat si "nu am fost in stare sa argumentez". Daca tot o dam in off topic, hai sa o dam pana la capat si unu din noi sa zboare de aici, pentru ca m-am saturat de atitudinea asta de "intelectual".

  19. #3019 SP
    Member ymess's Avatar
    Parca imi vine in minte Tudor Chirilia: "intr-o tara civilizata se voteaza" alaturi de "E o manipulare politica, alianta pentru familie, nu merg la vot". - E foarte emblematic, pe scurt multi sunt de fapt adeptii principiului: "democratia e buna cand imi convine mie".

    Eu cred ca: oamenii nu au stat in casa de lene si indiferenta. 70% nu au avut motiv sa iasa din casa. In schimb, uitati-va la George Simion. De ani de zile se chinuie sa prinda si el ceva si n-a prins mereu nimic, si acum deodata e top 4. Antibotnitarii, romanii radicali (la pachet cu extremistii) au iesit in numar mare la vot, ca au gasit pe cineva sa ii reprezinte. 70%, o parte mai moderata a romanilor, nu au niciun motiv, nu au avut niciun partid sa zica "Da ma, astia ma reprezinta".

    Si la faza: "daca nu decid eu, sa decida altii in locul meu" - foarte bine, nu vreau eu sa aleg cine ne duce in groapa de tot. 70% din romani nu au cu cine vota, nu ii reprezinta nimeni. Amaratii au cu cine vota, tiganii au cu cine vota, ungurii nationalisti au cu cine vota, ultranationalistii si extremistii au cu cine vota, tinerii care cred in Mos Craciun au cu cine vota, doar ca ehem... restul?

  20. #3020 SP
    Member Cyrax7's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Mai este si nu chiar asa. De fapt, daca nu votezi, inseamna ca-ti place situatia si nu ai niciun drept sa te plangi de asta. Daca te plangi, votezi, sperand ca vei schimba ceva. Daca in schimb te plangi dar nu votezi...e cam nasol.

    Desigur, am respect mai mare pentru cei care au fost (voit) la vot si au votat cu PSD, decat pentru cei care nu au fost deloc.

    Democratie sau nu, sunt de parere ca votul ar trebui sa fie obligatoriu, mai putin pentru detinuti. Dar asta este doar parerea mea, iar eu sunt mai ciudat

    Also, discutiile in contradictoriu de aici sunt ok, cat timp nu ne jignim intre noi, fiecare e liber sa-si spuna punctul de vedere. Iar unii chiar aveti unele pareri foarte pertinente
    Perfect de acord cu tine numai ca totusi cei care au votat ii jignesc pe cei care nu au votat.
    Fiecare e liber sa faca ce vrea din perspectiva mea si cred ca toata lumea care nu a iesit la vot isi asuma rezultatul alegeriilor pentru urmatorii 4 ani. Nu inteleg de ce automat se presupune ca o sa vedem pe strazi acum 70% din oameni care se vaicaresc? Nimeni nu se plange de nimic, o sa fie la fel ca si inainte

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 151 of 158 FirstFirst ... 51 101 141 149 150 151 152 153 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts