Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 158 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 103 ... LastLast
Results 41 to 60 of 3157

Thread: Ce fel de tara este Romania?

  1. #41 SP
    Member klausn's Avatar
    Quote Originally Posted by playgame View Post
    Romania a ajuns tara care duce lipsa de respect incepand de la preturi pana la comportament!
    +1,noroc ca nu traiesc intr-un oras mare....

  2. #42 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Jumper View Post
    +1,noroc ca nu traiesc intr-un oras mare....
    Offtopic
    Da mare "noroc". Dar traiesti in Romania unde japca si birurile practicate de catre statul roman, sunt ca pe vremea imperiului otoman. Stai sa vezi cand o face acum guvernul Boc TVA 25%, daca mai conteaza in ce oras traiesti

  3. #43 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Quote Originally Posted by playgame View Post
    Romania a ajuns tara care duce lipsa de respect incepand de la preturi pana la comportament!
    preturi nesimtite sunte peste tot in EU. Romania este deja este membru EU si se va scumpi si monopoliza totul pana cand o sa coste internetul basic 40 de eur, 1 bere 4 eur, un pachet de tigari 4.50 eur samd. preturi mari = "civilizatie moderna" = salarii medii de 800 eur. asta-i tendinta.

  4. #44 SP
    Banned BugsBunny's Avatar
    Multi l-au votat pe Basescu,cum ati vrea sa fie?O tara plina de betivi care isi molesteaza copii,parca era un fel de zicala,daca nu ma insel:
    "Asa oameni ,asa conducator".

  5. #45 SP
    Banned Venom's Avatar
    Quote Originally Posted by BugsBunny View Post
    Multi l-au votat pe Basescu,cum ati vrea sa fie?O tara plina de betivi care isi molesteaza copii,parca era un fel de zicala,daca nu ma insel:
    "Asa oameni ,asa conducator".
    Si tu ce esti? Parinte sau copil?

  6. #46 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Iepure dupa nickname.

    Ontopic: nu conteaza cine pe cine a votat. Oricine ar fi iesit la conducere tot in aceasi directie ar fi mers tara. Asta este mersul la noi in tara de cand ma stiu pe lume.

  7. #47 SP
    Member playgame's Avatar
    Offf! Unii (mai) sint atat de creduli! Oricine ar fi iesit presedinte, tot asa ar fi fost. De ani buni nu mai am incredere in niciun candidat. Chiar daca ar veni unul care vrea cu adevarat sa faca ceva, nu ar putea face asta singur. Trebuie sa fie o echipa intreaga cu mentalitatea asta.

    Televiziunea prosteste lumea si o tine ocupata cu divertisment, show-uri ieftine, scandaluri sau orice alt tip de "entertainment" pt ca noi sa nu gandim prea mult, sa nu ne concentram pe lucrurile importante, ca sa nu deranjam persoanele care detin controlul.

  8. #48 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Enthroll View Post
    preturi nesimtite sunte peste tot in EU. Romania este deja este membru EU si se va scumpi si monopoliza totul .......
    Comandante esti departe de adevar. Cumva crezi ca in Germania preturile frizeaza absurdul asa cum se intampla in Romania raportat la ce economie, la ce salarii si cum functioneaza institutiile statului acolo ? Pai in Romania sunt deja preturi asa cum le spui tu, pentru ca multe produse sunt cu mult mai scumpe decat in multe tari din Europa cu economie care functioneaza real, nu ca economia din Romania care este aproape inexistenta. Pretul mediu pe gigacalorie din Romania este egal cu cel din Germania, desi PIB-ul pe locuitor este de aproximativ 5 ori mai mare �n Germania fata de Romania. Guvernul asta nemernic care "guverneaza" Romania, in frunte cu cine l-a pus, nu a fost in stare sa atraga decat 17% din 30 miliarde euro, bani dati de UE Romaniei -fonduri europene nerambursabile- dar in schimb s-a imprumutat de la FMI de 20 miliarde euro, bani care i-au cheltuit aberant in loc sa ii bage in investitii. Limitata de deficitul bugetar impus de FMI si incapabila să reducă cheltuielile cu funcţionarea statului, Romania a fost nevoita sa refuze bani europeni nerambursabili care totalizeaza multeeee miliarde de euro.... Ca sa nu mai zic ca guvernul Boc vrea sa mai ia acum de la FMI, 850 milioane de euro ca sa poata platii pensiile si salariile. Isi asuma cumva guvernul asta toate imprumuturile astea ?

  9. #49 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Ce fel de tara este Romania ?
    ...atunci c�nd răm�i 24h+ fără net (defapt zeci de oameni, nu doar eu) din cauza unor muncitori de la Electrica ce dau găuri aiurea și ferfelesc toate cablurile

    Bine c-am două abonamente de net și-a rămas �n picioare XBL-ul.

  10. #50 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Eu unul ma bucur ca traiesc aici de bine de rau ai medii naturale rapide unde sa scapi de aerul toxic din oras, mancare buna naturala fara chimicale trebuie doar numai sa cauti umpic, RDS este una din cele mai bune firme de internet din lume si cea mai ieftina, unul (oarecare) in america plateste 50$ minim sa aiba banda mea (daca vreti sa ziceti pei aceea au venituri va atrag atentia asupra Asiei (Pakistan, India de exemplu) unde ptr o banda de 256Kbps-512Kbps platesti cam tot atata (50$) sau in africa unde pe langa ca ii tot asa scumpa si cu viteza de 256-512kbps mai ii si trafic limitat de 5gb pe luna) si ma mai bucur de libertate in general, multe tari din occident au o libertate "falsa", stiu pentru ca am si un prieten care traieste in SUA de exemplu de mult timp si sunt si in relatii bune cu multi straini (cele mai rele exemple find SUA si Australia). Desigur din pacate libertatea aceasta a noastra este ca o sabie are doua taisuri pe langa benifici aduce si prejudici cel mai mare find coruptia, si puterea banului.

    Si bine a zis play uni sunt prea creduli cred tot ce se aude la TV, mai ales la antena 1/Realitatea TV duc o adevarata campanie de a minti poporul (nu ca as avea incredere in Basescu/Boc vorba lui play numai am incredere in nimeni politician), cel mai bun exemplu ar fii autostradata si centura noua facuta aici in transilvania se plangeaua ce prost este facuta ea (inclusiv marele Badea acela a fost doar unul din momentele cand mi-am dat seama ca oricat de comic ar fii, are putin caracter, canta cum ii zic alti, nu zic ca nu ar avea si el dreptate ici colo dar trebuie sa verifici umpic sa stii unde are dreptate si unde nu ca a si mintit de numa), uite asa prosteaua pe toata lumea dar cati dintre voi ati fost pe ea? Ca eu unul si oricine a mers pe ea a zis ca este o sosea buna.

  11. #51 SP
    Senior Member DevilBringer's Avatar
    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    Eu unul ma bucur ca traiesc aici de bine de rau ai medii naturale rapide unde sa scapi de aerul toxic din oras

    Lasa-ne cu remediile naturiste. Mai bine mor la 50 de ani mancand rahat-uri decat sa mor la 50 de ani de stres.

  12. #52 SP
    Senior Member ffocus's Avatar
    Romania? Romania este tara unde Berceanu, Boc, Udrea, merita realesi pentru ca nu sunt comunisti, tara unde preotii merg cu Maseratti si tara unde o furculita costa 10 RON. In alta nota, Germania nu va mai suporta prea mult sa fie vaca de muls a Europei, se va sparge buba foarte curand, mark my words.

  13. #53 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Quote Originally Posted by DevilBringer View Post
    Lasa-ne cu remediile naturiste. Mai bine mor la 50 de ani mancand rahat-uri decat sa mor la 50 de ani de stres.
    Cand am pomenit de remedi naturaliste ? si:

    1. la 50 de ani un barbat ar trebui sa fie inca in forma desigur da ca bagi toate prostiile in tine la 50 de ani o sa te simti ca la 70.
    2. Stres ? nu ii vina nimanui daca nu stii sa-ti organizezi viata cum trebuie. Stiu multe persoane care au trecut de 50 de ani si traiesc din plin.

    Dar daca vrei iara sa ne luam de mancare:

    Quote Originally Posted by Strike105X View Post
    1. Dupa un timp de facut piata iti dai seama fara probleme, recunosti de la posta ce marfa este RO si ce marfa este de import, ce marfa este de calitate si ce marfa nu este.
    2. Ajuns acasa si degustand produsele, se simte extraordinar diferenta la gust si textura (produsele romanesti fiind net superioare).
    3. Este clar ca si producatori mai mari Romanesti folosesc ingrasamant chimic si insecticide dar cea ce folosim noi este mult mai "light" in comparatie cu ce folosesc occidentalii (mai ales americani care si-au otravit solul in anumite zone datorita faptului ca au abuzat de chimicale), sau in cazul zootehniei mai sunt producatori ca oncos ce indeasa animalele cu chimicale, dar sunt si magazine ca: Agricola Bacau si Salonta, care au niste produse bune.
    4. Longetivitatea nu este singurul benificiu al unei hrane corespunzatoare si fara chimicale, mentinerea in forma si sanatatea sunt doar cateva alte benifici si mai importante (ce rost are sa traiesti si acei 60-70 de ani daca esti chinuit de vreo boala?).
    Aici ramamsesem in spambox where you backed off .

  14. #54 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Vorba ceea � Cainii latra ,ursul merge� sau �vorba lunga saracia omului�.De ce spun asa? Toti vorbim,cum este,cum ar trebui sa fie,cum e la altii.Dar noi facem ceva pentru asta?Fiecare ins ar trebui sa-si impuna un alt stil de viata ,o alta mentaliate.Exemplu banal :Merg pe strada si mi se face pofta sa-mi iau o inghetata,o iau,o mananc si raman cu ambalajul in mana.Imi spun lasa ca arunc la un cos de gunoi ,merg 50 de metri,100 ,150 nici un cos.Din ambalaj se mai scurge lichide si mi se lipeste de mana.Pana la urma ma oftic si arunc ambalajul pe jos injurand ca mi se lipesc degetele.Chiar daca la inceput vrei sa fii normal imprejurarile uneori nu te lasa.Pana la urma ,mentalitatea este totul,daca nu ne-o schimbam o sa ramanem cunoscuti drept Romania,tara lui Dracula,coruptie maxima,manele si mai stiu eu ce boxer ori gimnast.De vorbit se poate vorbi mult, faptele conteaza.Lucrez in vanzari,uneori imi vine sa-mi rup parul din cap cand ii aud pe romanasi ce aberatii scot din gura si ce le debiteaza mintea.Tot inainte cu anul 2012

    P.S Exemplul este real si mi s-a intamplat de mai multe ori.Asta e sunt roman si uneori ma complac in mocirla asta

    ---------- Post added 06-05-2010 at 02:03 PM ----------

    Se pare ce am scris a fost si mai sus.Se pare ca suntem mai multi care gandim la fel.Deci schimbarea se poate produce

  15. #55 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    @Strike105X
    Offtopic
    Comandante fara sa fiu rau, dar ai face bine pana sa ne spui tu cat de mult te bucuri ca traiesti in Romania si cum Antena 1, Realitatea si Badea ne mint pe noi, ai mai pune mana pe gramatica limbii romane. Cand citesc ce scri mai sus ma intreb daca cumva tu traiesti in viata reala sau te-ai ametit cu ceva etnobotanice ? Sti cata libertate ai in Romania ? Cumva, ai incredere si in institutiile statului ? Ai incredere in politie si in procuratura ? In ce tara traiesti tu ?

    PS. Ai dreptate, este o sosea buna dar in nici un caz nu este o autostrada, asa cum afirma Boc si cu Berceanu

  16. #56 SP
    Senior Member Strike105X's Avatar
    Off: Gramatica mea nu este chiar atat de "dramatica" pe cum incerci sa faci sa para. Suntem pe un forum nu la ora de "Limba şi Literatura Rom�nă", deci atmosfera fiind mai destinsa mici scapari/greseli mai apar, cat timp este citet si iteligibil nu vad a fii vreo problema. Cat despre incredere, spre deosebire de politia din bucuresti aici in Cluj sta mai bine treaba si-si face mai bine datoria nu perfect dar mai bine. Dar vorbind la modul general, nu, nu am incredere nici in institutiile statului dar nici in televiziunile acelea.

    PS: dar admit poate m-am lasat umpic dus de val si pentru aia imi cer scuze cum m-am adresat lui Devil in cel de al 2-lea post. Si cu asta inchei probabil ultima mea accesare a acestui thread.

  17. #57 SP
    Member Wargasm's Avatar
    Hai sa fim seriosi, pedeleii si pesedeii trebuie sa moara, pentru ca noi sa respiram un aer mai curat. Au fost la guvernare, la putere in Romania timp de 20 de ani. Rezultatul il vedeti.
    Logic ar fi sa se iasa in strada, dar nu cu scandari gospodaresti-campenesti, ci in genul Greciei.
    Dar, nu-mi fac iluzii prea multe, romanul cat are mici, bere si manele(sau haus), nu se sinchiseste de faptul ca e inrobit, ca e suprataxat, ca e calcat pe grumaz.
    Cine a angajat asa multi bugetari, sa plateasca, adica pesedeul, ca acuma stau si arata cu degetul, dar au uitat in la ce grad de coruptie se ajunsese in 2000-2004(nu ca as fi pedelist). Ca sa plateasca votantii, le dadeau prin partid locuri de munca, in administratie.
    Ciorile, mari evazionisti, sa plateasca. Doar asa se mai salveaza tara asta, atunci cand toti sunt egali si nu unii evazionisti, iar altii fraieri ce muncesc legal. De asta au disparut atatea firme. NU sa platesc eu pentru tot felul de ciori jegoase, ce merg in bmw sau haudi, iar ei sa stea cu burtile pe masini, mancand seminte.
    Cred ca-i cazul sa se iasa odata in strada. Ca-s pedelei, pesedei, penelei, nu conteaza. Toti trebuie eliminati.

  18. #58 SP
    Member makiaveliproject's Avatar
    nu o sa-i dea nimeni jos pe aceste gunoaie (pesedei penelei pedelei si mama lu draq sa-i ia),totul e pus la punct la un alt nivel si greu se va schimba!!!

  19. #59 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    MASURI ANTICRIZA ANUNTATE ASTAZI DE BASESCU-BOC !!

    Pensiile vor fi reduse cu 15%
    Fondul de salarii in sistemul bugetar va fi scazut cu 25% de la 1 iunie
    Ajutorul de somaj va fi redus cu 15%
    Salariul minim pe economie va fi de 600 ron


    Tare nu ? Cum ramane treaba cu "Sa traiti bine" si cu Romania care a iesit din criza si ca nu avem nevoie de banii de la FMI ? Nu au trecut decat 5 luni de zile, de cand promiteau romanilor o viata mai buna Serialul cu prosteala continua.... Asta este Romania in care traim si spune totul, despre ce fel de tara este. Acestea sunt masurile anticriza ale guvernului Boc ! Pentru masurile astea s-au dus cinci milioane de romani si i-au votat ? Pai orice retardat ar fi fost in stare sa ia masurile astea

  20. #60 SP
    Senior Member GeOKeR's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 158 FirstFirst 1 2 3 4 5 13 53 103 ... LastLast

Similar Threads

  1. Intrebare legata despre 2 jocuri la fel By andreiaka in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2014, 13:37
  2. Ce fel de sfarsit preferi intr-un joc video? By Dant3 in forum Console Club
    Replies: 20 Last Post: 29-10-2012, 22:46
  3. Ce fel de clasa dintr-un RPG sunteti ? By Strike105X in forum Offtopic
    Replies: 18 Last Post: 29-05-2011, 11:43

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts