Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 171 of 224 FirstFirst ... 71 121 161 169 170 171 172 173 181 221 ... LastLast
Results 3,401 to 3,420 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #3401 SP
    Junior Member traznet1984's Avatar
    Digital sory sa aud ca ai avut probleme.
    posibil ca ai facut repaus prea indelungat de la digitala dar TAB este primul in topul meu. blueberry este grozav, consider juicy peach. astea de care zic fiind toate pe glicerina. aveam mari sperante in marlboro VG, dar dezamagirea mi-a fost pe masura entuziasmului.
    TAB VG, in conceptia mea, i-i ia fata lejer la Ecopure rich , dar e sub TW tobacco...pacat
    super tare pontul cu PG
    in legatura cu "garantia calitatii", daca ei asigura grad farmaceutic inseamna ca e calitate. de la farmacie mi-am luat ,de muuuult, glicerina si am combinat-o cu succes in lichide, spre deosebire de aia comerciala care e pentru tincturi si altele: glicerina boraxata ( denumirea insasi te duce la faptul ca e tratata) .

  2. #3402 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Bon, revin si eu cu ceva impresii dupa ce m-am apucat din nou de jucat cu RN4081 (Super), DSE801 (Pen Style), DSE901 (Mini), Cigar, RN4062 (Cigar), DSE601 (Pipe), RS-888 (Mini-Pipe), Joye 510 (510), Joye eGo (eGo), etc. (diverse clone si third parties gen Janty, Totally Wicked). Initial vroiam sa fac o ditamai polologhia cu tabel frumos, in care sa fie notata fiecare eTigara separat. Insa ca fumator inrait, nu pot sa accept decat "only the best". Prin urmare, concluzia (proprie si personala) dupa testarea fiecarei eT in parte (cu aceleasi lichide, eventual cu acelasi cartus unde a fost posibil, dupa care folosindu-ma de convertory pentru a testa diverse baterii) este urmatoarea:

    1. Ca solutie manuala (cu buton), fara limita (fara taiere la 5 secunde or so), volum maxim de vapori si cel mai mare TH (throat hit) aleg cu usurinta: atomizator Joye 510 LR (low resistance) + baterie Joye eGo (650mAh)
    ■ Nota vapori: 10/10 (nu isi poate dori nimeni mai multi vapori, ar fi ceva exagerat)
    ■ Nota TH: 9/10 (ar fi primit 10/10 insa nu ma pot opri sa sper la ceva mai bun)
    ■ Nota gust/aroma: 8/10 (la gust poate si datorita puterii prea mari mai e de lucru)
    ■ Nota baterie: 8/10 (sunt convins ca noul eGo XL de 900mAh va fi mai ok. nu mai vorbesc de mod-uri de 6V si 2440mAh)
    ■ Nota cartus: 7/10 (din pacate, pierde puncte pentru ca este departe de cantitatea unui mega XL 510 sau DSE801)
    ■ Nota ergonomie: 9/10 (ar fi primit nota 10 din pacate nefiind automata, pierde un punct. in rest este perfecta de tinut in mana)
    ■ Nota calitate constructie: 9/10 (inca incerc sa inteleg micile scurgeri din interiorul conului de eGo. in rest, striga a produs "high quality")

    Nota finala: 8.5/10 ! O nota de aproape 9 inseamna ceva deosebit pt. mine. Acum un an-doi nu puteam visa un eT care sa se apropie de un amarat de 6-7 (fata de o tigara normala). Sunt convins ca daca ar exista un LR care sa accepte cartus XL sau un automat de lichid, o baterie mai puternica (ce a fost deja anuntata in Iunie 2010, de 900mAh), optiunea de baterie automata fara cut-off (cum spuneam, multi nu accepta solutiile cu buton), well, atunci ar fi foarte aproape de 10.
    2. Ca solutie automata, fara limita (fara taiere la 5 secunde or so), volum mare de vapori si TH ok (throat hit) aleg: atomizator Joye 510 LR (low resistance) + baterie Joye 510 Mega (280mAh)
    ■ Nota vapori: 9/10 (nu isi poate dori nimeni mai multi vapori pe o solutie atat de mica)
    ■ Nota TH: 8/10 (o nota un pic mai mica decat la eGo pentru ca bateria pare a nu furniza suficienta putere cand pierde din capacitate)
    ■ Nota gust/aroma: 7/10 (la fel, pare a prinde un mic gust de "ars", probabil datorita chinului bateriei)
    ■ Nota baterie: 4/10 (din pacate, 280mAh cu LR, la un pufait in continuu, va duce la maxim o ora)
    ■ Nota cartus: 7/10 (din pacate, pierde puncte pentru ca este departe de cantitatea unui mega XL 510 sau DSE801)
    ■ Nota ergonomie: 10/10 (in mod normal ar fi primit un 9 pentru ca totusi este destul de lunga la 13cm, insa e totusi foarte ok fata de penstyle la 15.5cm si cu putere aproape dubla)
    ■ Nota calitate constructie: 10/10 (nu am ce sa-i reprosez. e genul de eT din care tragi fara sa te gandesti la altceva. fara cut-off, fara buton)

    Nota finala: 7.8/10 ! O nota de aproape 8 pe care o primeste pentru usurinta de folosire si pentru incredibilul volum de vapori pentru o baterie atat de "mica". Intr-adevar, are 13cm lungime, dar vorbim de o cantitate de vapori pe care altii o ating cu greu pe mod-uri ce cantaresc de 5 ori mai mult si sunt de 2-3 ori mai groase (si chiar cu lungime mai mare). Poate singura alternativa ar fi o bateria KR8080-D automata (care are 380mAh) insa va creste si lungimea (convertor) si veti avea si cut-off la 5 secunde.
    3. Ca solutie manuala, fara limita (fara taiere la 5 secunde or so), gust superior, volum mediu de vapori, TH ok si capacitate mare a cartusului aleg: atomizator Joye mega-XL + baterie Joye eGo (650mAh)
    ■ Nota vapori: 7/10 (nu se poate apropia de LR insa cantitatea e satisfacatoare pentru aproape oricine)
    ■ Nota TH: 7/10 (o nota mai mica decat la LR pentru ca nu are suficienta tarie)
    ■ Nota gust/aroma: 9/10 (mi s-a parut singurul care este foarte apropiat de gustul vechiului RN4081)
    ■ Nota baterie: 9/10 (veti intreba de ce 9/10 cu aceeasi baterie ca in solutia 1. well, pentru ca nefiind LR, consumul este mult mai redus. bineinteles ca va primi un 10 cu baterie de 900mAh)
    ■ Nota cartus: 9/10 (la maxim 30 de picaturi veti avea parte de aproximativ 100 de pufaituri. A pierdut un punct insa pentru ca nu am gasit cartus cu varf plat, ci doar rotund)
    ■ Nota ergonomie: 8/10 (ar fi primit nota 9 din pacate nefiind automata, pierde un punct. mai pierde un punct datorita faptului ca atomizatorul XL si cartusul XL fac tigara mult mai lunga decat prima solutie)
    ■ Nota calitate constructie: 9/10 (fiind cartusul mai lung, conul nu acopera partea pe unde prima solutie avea pierderi de lichid. Din pacate insa, XL-ul parca nu se pupa cu restul care e foarte compact)

    Nota finala: 8.2/10 ! Este practic solutia din care pierdeti un pic din vapori si TH (fata de LR), dar castigati baterie (datorita consumului mai redus), castigati capacitate la cartus si totodata un gust mai bun, mai fin.
    Acestea fiind spuse, sper ca alegerile mele va pot ajuta in a va gasi mai usor solutia perfecta. Sunt convins ca in curand voi putea da note de 9 spre 10. O zi buna si happy vaping !

  3. #3403 SP
    Junior Member tripleb's Avatar
    merci mult, asta e probabil unul din cele mai edificatoare posturi din tot acest thred.
    De unde iti cumperi atomizoare LR 510??? (PM, daca nu poti scrie aici)

  4. #3404 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by tripleb View Post
    merci mult, asta e probabil unul din cele mai edificatoare posturi din tot acest thred.
    De unde iti cumperi atomizoare LR 510??? (PM, daca nu poti scrie aici)
    ai pm.Bafta

  5. #3405 SP
    Junior Member traznet1984's Avatar
    bine lucrat si catalogat. nu ma pot abtine, desi inca nu am testat, atomizoarele sunt gandite pentru drippin. sunt mari consumatoare de e-lichid, dat fiind faptul ca vor de fapt sa simuleze un feeling de vaporizat high voltage ( HV ). astea sunt pareri in urma lecturarii unor review'uri si vizionarea catorva clipuri. din pacate pana la sfarsitul lunii nu voi avea ocazia sa testez personal.
    acum fiindca ai testat atomizoarele LR 510 , ai incercat sa compari prin drippin unul LR si unul normal? cate pufuri ies din aceeasi cantitate de picaturi puse comparativ? dar timpul de reactie, pana sa formeze cantitatea de vapori care sa satisfaca pofta pentru un puf?

    Happy Vapin'!

  6. #3406 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tripleb: lucrez la o modalitate prin care sa puteti beneficia si voi de discount-uri la LR-uri si alte accesorii pt. eT-uri de calitate.

    traznet1984: sincer, eu nu fac dripping decat poate pentru teste temporare. Imi place sa cred ca prin eT-uri inlocuiesc fumatul nociv... fara ca acest lucru sa implice operatiuni complicate. Din punctul meu de vedere eT-ul perfect este cel care este mic (pe cat mai apropiat de o tigara normala), care sa nu implice decat umplerea cu lichid si incarcarea bateriei (operatiuni care sper sa devina cat mai putin frecvente). Nu vreau sa-mi fac din fumat un hobby, sa fac dripping la locul de munca, sa fac tweakuri in timp ce sunt la volan sau mai stiu eu ce. Pentru mine, eT-ul este o inlocuire a tigarii normale, nu o noua indeletnicire

    Mbon, acum revenind la "mari consumatoare de e-lichid", e logic si normal ca producerea masiva de vapori si TH sa fie o mare consumatoare de lichid. Sorry, device-uri care sa multiplice vapori inca nu s-au inventat, prin urmare acestia se vor produce tot in "the old fashion way". Mai exact "more vapours = more liquid = more power needed". Deci clar un LR va consuma ceva mai mult lichid (desi diferenta nu este chiar atat de mare, adica eu unul ma asteptam la o dublare de lichid necesara, fiind vorba de fapt de un procent mai mic necesar - sa zicem 20-30%).

    Referitor la "cate pufuri ies din aceeasi cantitate de picaturi" e destul de complicat. Pentru ca facand o comparatie cu acelasi lichid, aceeasi cantitate, pe acelasi tip de baterie, singura diferenta fiind atomizatorul... nu ai cum sa numeri "pufuri". Pur si simplu la 5 secunde de tras, scoti o masa aproape dubla de vapori pe LR. Fara exceptie. Iar "timpul de reactie"... man, nu te astepta ca un LR sa fie o noua inventie in lumea atomizatoarelor. Designul e acelasi (daca nu ai vedea LR-ul stantat nici nu te-ai prinde de diferenta). Singura mare diferenta este rezistenta electrica mai mica ce duce la un consum mai puternic. E practic un Joye 510 pe steroizi. Deci "timpul de reactie" este acelasi, diferenta fiind data de cantitatea de vapori produsa in acelasi timp de pufait.

    Sunt cateva mici semne de intrebare la care inca nu pot raspunde deoarece LR-uri testez de foarte putin timp. Mai exact, sunt curios de fiabilitatea lor in timp si modul in care afecteaza bateriile. De aceea va recomand sa nu incercati LR-uri pe baterii super mega folosite, sau pe baterii care sa nu poata trimite 3.7V constant la atomizator (de preferat chiar mai mult ). De aceea am si recomandat eGo, ca fiind o solutie la pret acceptabil, baterie suficienta, design, ergonomie, etc...

  7. #3407 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Interesant reviewul lui Monky. Joye 510, dupa parerea mea, este singurul atomizor din trei parti (mustiuc, atomizor si baterie) care face cel mai bine fatza necesitatilor zilnice. Totusi ramin citeva probleme majore cum ar fi temperatura de "ardere" a atomizorului dupa curatare. Lichidele (e-lichidele) trebuie sa fie doar incalzite si nu "arse". Dupa curatarea "la rosu" a atomizorului elichidul este vaporizat la o temperatura mult mai mare decit cea initiala. Ca si cind ai turna picaturi direct pe un resou electric. Inca mai banuiesc ca filamentul atomizorului iesit din fabrica ar fi impregnat cu ceva sau este in prealabil "nichelat" cu un alt strat protector termo care limiteaza sa nu se incalzeasca excesiv. Odata cu "arderea" se pierde acest strat, transformindu-se in reziduuri cu gust de "alune"... Nu stiu cit de nocive sint atomizoarele dupa curatarea lor prin "ardere"... Eu personal am smuls cu atentie toate firele acelea incolacite de sub plasa absorbanta (majoritatea erau arse de tot) si merge bine si fara ele. Asa am facut si loc acolo, sa pot da jeturi dintr-o seringa cu apa sa se duca arsura... A mai ramas doar o singura problema, cea a mustiucului. Oricit de plin ar fi cu elichid, materialul absorbant (si de retinere a lichidului) este inutil, la un moment dat esti nevoit sa tot deschizi acolo si sa torni picaturi. Mai mult de doua picaturi pe material echivaleaza cu turnarea directa pe filament. Deci stai in continuare si inchizi, deschizi si torni picaturi pina te plictisesti... Prefer in continuare mustiucele scurte de 510. Lungimea celor XL e inutila. Recent am trecut pe cartomizoare. La orice refill incap lejer cinci picaturi, nu "transpira", nu mai desfaci tot timpul mustiucul de atomizor sa picuri inauntru. De fapt nu mai sint trei parti de minuit ci doar doua: cartomizorul si bateria. Concurenta mare intre 510 si cartomizoare... Folosesc in continuare 510. Dar etigara de baza e KR-ul. Inca ceva. La KR, mai ales la cartomizoarele "silver" se simte cel mai bine caldura si e un semnal cind sa te opresti de inhalat. Ca te frigi la buze...

  8. #3408 SP
    Admin MonkY's Avatar
    vladtehodor: pai normal ca "materialul absorbant" este inutil. Sincer daca folosesti lichid VG, e mai mult decat inutil. Nici nu vei putea picura in el. De aceea recomand folosirea bureteilor de porozitate mai mare... sau a modurilor pt. cartuse. In felul acesta, chiar reusesti sa folosesti tot lichidul din cartus fara sa fii nevoit sa faci dripping din 2 in 2 minute. Cat despre cartomizatoare, nu-mi place ideea. In plus, la cat "fumez" eu, probabil as iesi mai ieftin daca as fuma tigari normale

  9. #3409 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Ca material absorbant am incercat alternativ si hirtia lipton dar si material poros din buretii de bucatarie (cei din doua straturi).
    Tot cite doua picaturi incap, mai mult nu. Eu vorbesc ca nu stau toata ziua cu penseta sa scot si sa umplu mustiucul "de jos".
    Abia astept sa apara si cartomizoarele oficiale de la joyetech, sa vedem atunci cita dreptate am avut.
    Va asigur ca le veti lauda mai mult decit mine acum, deoarece sint joyetech.
    Nu fac nimanui reclama la KR, doar recunosc cit de calitative sint ele... Cartomizoarele.

    Stiu despre viscozitatea elichidelor.
    Oricum recomand 30ml elichid (pe baza de) PG (propilenglicol) amestecat cu 20ml (2 X 10ml) pe baza de glicerina (VG).
    Boge/Dekang e ok. Ca vine vara puteti amesteca chiar 30ml cu alti 30ml...

  10. #3410 SP
    Member digital_smoker's Avatar
    Quote Originally Posted by traznet1984 View Post
    Digital sory sa aud ca ai avut probleme.
    posibil ca ai facut repaus prea indelungat de la digitala dar TAB este primul in topul meu. blueberry este grozav, consider juicy peach. astea de care zic fiind toate pe glicerina. aveam mari sperante in marlboro VG, dar dezamagirea mi-a fost pe masura entuziasmului.
    TAB VG, in conceptia mea, i-i ia fata lejer la Ecopure rich , dar e sub TW tobacco...pacat
    super tare pontul cu PG
    in legatura cu "garantia calitatii", daca ei asigura grad farmaceutic inseamna ca e calitate. de la farmacie mi-am luat ,de muuuult, glicerina si am combinat-o cu succes in lichide, spre deosebire de aia comerciala care e pentru tincturi si altele: glicerina boraxata ( denumirea insasi te duce la faptul ca e tratata) .
    au trecut problemele.... merci de parerile de rau... acum vapez , sunt ok....

    ard niste vg marlboro...mmmm

  11. #3411 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Voi incerca si varianta cu paiul in mustiuc...
    Dar plasticul topit (de la caldura interna) va fi mult mai nociv decit hirtia de tigari "classice".
    Ma refer la contactul in partea superioara, in locul de intilnire cu plasa metalica.

  12. #3412 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Ca material absorbant am incercat alternativ si hirtia lipton dar si material poros din buretii de bucatarie (cei din doua straturi).
    Tot cite doua picaturi incap, mai mult nu. Eu vorbesc ca nu stau toata ziua cu penseta sa scot si sa umplu mustiucul "de jos".
    Nici eu nu stau sa scot cu penseta (decat prima oara), si ma mir ca nu iti este ok cu buretel. Tocmai ce am facut un refill la un cartus 510 cu 8 picaturi de Camel VG High... Am picurat peste burete, l-a absorbit aproape instantaneu, happy vaping.

    Ai incercat vreunul din moduri ? Iti recomand modurile care lasa restul cartusului gol... in felul acesta nu-l mai poate retine nimic in partea de jos. Nu stiu insa si cat de eficient este daca stai cu tigara cu cartusul in sus (e posibil sa se scurga prea mult in atomizator).
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Voi incerca si varianta cu paiul in mustiuc...
    Dar plasticul topit (de la caldura interna) va fi mult mai nociv decit hirtia de tigari "classice".
    Ma refer la contactul in partea superioara, in locul de intilnire cu plasa metalica.
    Pai nu inteleg, ce treaba are paiul cu atomizatorul ? Din cate stiu eu, se pune doar in partea de jos (spre gura), in partea de sus ramanand tot vatelina aceea, imediat langa atomizator. E aproape imposibil sa topesti plasticul paiului. Decat poate daca tii apasat vreo 60 de secunde pe butonul baterie. Dar atunci cred ca deja iti ia foc plasticul de pe baterie deja

  13. #3413 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Pe 801 am modat singur in partea de jos cu burete (rar) de bucatarie iar partea superioara vata lui fina si originala.
    Ca tot s-a "strins" de la caldura. Ma complic aiurea. Mai bine cumpar cartuse noi (de 510) si arunc direct unul cite unul dupa golire.
    Sau folosesc cartomizoare. (ce-mi place sa va enervez de dimineatza)

  14. #3414 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai linistit... nu se enerveaza nimeni asa repede pe CG
    Prima intrebare este: de ce peste burete ai pus vata lui fina si originala ? Pentru ca de vina este acea vata, care mai ales dupa ce se "arde" si foloseste mai mult... pur si simplu nu mai trage. De aceea iti recomand sa pui buretel in tot cartusul. Si atat. Cat despre "mai bine cumpar cartuse noi si le arunc dupa golire"... se vede ca nu fumezi prea mult. Pentru mine o astfel de solutie m-ar duce la preturi mai mari decat tigarile normale. Si sincer, nu cunosc pe nimeni care foloseste un cartus dupa care-l arunca. E totusi perioada de criza, nu ?

  15. #3415 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Anumite modele de "vata" pentru cartuse au (totusi) gustul lor aparte.
    Cel putin asa mi s-a parut mie. S-au contractat si-am facut o singura "vata" din mai multe.
    Dar a ramas "un gust". Poate mi se pare...
    Ceva gen "Marlboro" g-vegetala de la Dekang... Ca mierea...

  16. #3416 SP
    Junior Member Aris's Avatar
    Cine-mi poate da un pm cu un furnizor de liquid pe baza de GV?

  17. #3417 SP
    Junior Member Xaruna's Avatar
    Subscriu si eu la cererea lui Aris. As fi interesata de niste furnizori seriosi ale caror produse le-ati si testat ... caci la ultimul produs de genul asta primit prin posta ... e greu de imaginat halul in care se prezenta sticla respectiva. Mai aveau si pretentia ca este UK made funny ca de unde stateam eu si priveam ... puteai jura ca vreo 20 de insi si-au varat nasul ca sa inventarieze presupun continutul. Despre lichidul in sine nici nu are sens sa mentionez ...
    P.S. Poate cineva sa imi spuna si mie cum reusesc sa fac semnatura sa apara ca o imagine nu ca un amarat de link ? eu am abandonat partida Zau ca poti sa innebunesti nu alta !

  18. #3418 SP
    Junior Member drbarsan's Avatar

    Salut

    Dupa o lunga asteptare (care a meritat), am avut placerea sa fac cunostinta cu "my" eGo, astazi. Si dupa primele pufuri zic ca....n-am cuvinte. Totusi cateva s-ar mai gasi in vocabular......fenomenal, ancestral...mirific. Aburi la greu, "good taste eGo still", TH la 10+, I'm in love Nu-i spuneti sotiei...
    Spor la voi ca si mie!

  19. #3419 SP
    Junior Member Kino's Avatar
    Imi pare rau ca cineva gandeste astfel sespre ecopure.Daca a fost achizitionat de pe okazii cu 20-30 ron discutia e inutila ,dar daca a fost achizitionat de pe un link "serios" sa ne spuneti si noua sa ne ferim.

  20. #3420 SP
    Member nicos1968's Avatar
    Quote Originally Posted by drbarsan View Post
    Dupa o lunga asteptare (care a meritat), am avut placerea sa fac cunostinta cu "my" eGo, astazi. Si dupa primele pufuri zic ca....n-am cuvinte. Totusi cateva s-ar mai gasi in vocabular......fenomenal, ancestral...mirific. Aburi la greu, "good taste eGo still", TH la 10+, I'm in love Nu-i spuneti sotiei...
    Spor la voi ca si mie!
    subscriu..multumesc maddoc ca mi l-ai adus
    PS.LR sunt extraordinare..fum TH 10+..recomand si multumesc inca odata

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 171 of 224 FirstFirst ... 71 121 161 169 170 171 172 173 181 221 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts