Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 187 of 224 FirstFirst ... 87 137 177 185 186 187 188 189 197 ... LastLast
Results 3,721 to 3,740 of 4463

Thread: Tigara electronica

  1. #3721 SP
    Junior Member raducu.eu's Avatar
    Quote Originally Posted by wolfydaniel View Post
    Iti zic eu cum privesc problema
    Asa printre altele, se mai uita si pe acest topic, ne citec pe noi novicii, schiteaza un zambet si isi aprind o tigara.

    Nu cred, si nici nu voi crede, ca cineva (din Romania) care nici nu comercializeaza ET-uri si e-liquid fumeaza doar ET-uri de .... hai sa zicem 3-4luni

    Asa sunt facute chinezariile astea, prin natura lor. Dar problema e ca sunt prea consumabile. Eu nu-mi pot permite sa tot comand un atomizor pe saptamana, sau baterii. Nu pt ca nu merita banii la cat tin.
    Am inteles care-i treaba cu ET-urile, ca orce lucru nou, te prinde valul la inceput, e ceva nou, pana-l descoperi, pana o musti rau, iar pana iti dai seama in ce prostie te-ai bagat, iti dai seama ca e vorba de opusul economiei/ si mai am si un dubiu.... Nush daca si sanatatii.

    Ma calmez, pana nu apar si alte inventii occidentale sau americane, nici nu mai vreau sa aud de DSE-uri, RN-uri si alte derivate

    Salut Monky Respect..... f. bine faci ca nu mai postezi aici
    Neatza.
    Sa iti spun care e parerea mea. nu stiu daca te-ai intors la ET sau nu. sunt abia la pag 50 din 187
    Eu am de gand sa fumez NUMAI ET. iar daca va veni vremea sa trag linie si sa ies "pe minus", atunci le las cu totul. trecerea pe gudroane mi se pare criminala acum. dupa 20 de ani de fumat...

    ---------- Post added 02-11-2010 at 08:41 PM ----------

    Helau fumaciosilor.

    Iaca a trecut o saptamana de cand am trecut pe vapori si chiar nu am simtit nevoia de fum. Este adevarat ca trag "mai cu spor" cateodata, simtind ca nu ma satur, insa imi trece repede avand in vedere ca folosesc un Mix USA High pe VG.

    Dar am intrat sa scriu pentru altceva. Si anume: sa fac repede un calcul dupa o prima saptamana de pufait.

    Este simplu:

    - 1 Tigara dse901 (cunoscuta ca MINI) - 89 lei
    - 5 Cartuse originale - moca (incluse in pachet)
    - 1 e-lichid High VG de 10 ml - 25 lei
    ________________________________
    TOTAL: 114 lei

    NU am luat nici atomizator de rezerva si nici baterie. Sper doar sa nu ma lase seara Daca ma lasa in timpul zilei, am baieti de la care iau pana la ora 20:00.

    Ieri am comandat mai mult de "fun" o tigara de o calitate indoielnica, avand in vedere ca este doar 49 lei si are in pachet cam asa:
    - Tigara (acumulator + atomizor + cartus)
    - 10 Cartuse de rezerva
    - 3 (!!! T R E I !!!) incarcatoare - priza, USB si masina... :-s

    O voi folosi numai pe strada, acolo unde mie personal nu imi trebuie foarte mult fum ci doar vreau sa suplinesc vechiul obicei de a fuma "pana la Metrou"
    Totodata, pentru informarea publicului care ne urmareste, nu in scopuri comerciale, voi da si numele tigarii: E-Health.

    Va tin la curent cu "cacalitatea" tigarii. Ma indoiesc ca e buna de ceva, insa nu e bine sa judecam inainte de a vedea cu se mananca, nu?

    Sa pufaiti... bine!
    (Sau... succesuri)

  2. #3722 SP
    Member digital_smoker's Avatar
    eu am mai comandat lichide... am vreo 8 flavouringuri

  3. #3723 SP
    Junior Member raducu.eu's Avatar
    omg.
    tocmai am aflat ca e-Health-ul iti dozeaza nu timpul unui "fum", ci cantitatea de nicotina aferenta unei tigari... :-s Stie cineva daca asa este?
    Si ca sa explic - CICA dupa "absorbtia unei doze medii de nicotina, echivalenta unei tigari normale, e-Health se opreste pentru urmatoarele 20 de minute!" :-o

    Stiu ca aceasta cantitate de nicotina nu poate fi calculata corect din cauza existentei mai multor concentratii in e-lichide. Asa ca doar presupun ca e vorba de "timpul efectiv de pufait" sau de "numarul de fumuri".

    Anyway, postasem cu gandul de a intreba, poate stie cineva ceva despre aceasta "pauza" de 20 min.

    P.S. maine sau poimaine (joi sau vineri) imi parvine coletul cu e-Health, dar mor de curiozitate pana atunci.
    P.P.S. oricum voi posta rezultatele

    Sa pufaiti... bine!

    ---------- Post added 04-11-2010 at 10:46 AM ----------

    Neatza fumaciosilor.

    Aseara am trecut prin clipe de groaza la gandul ca ma lasa atomizorul (~ora 23:00)

    Pentru cei care au dse901 voi explica ce s-a intamplat si ce am facut ca sa remediez problema.

    Dupa ce am ajuns acasa si am lasat tigara pe masa in pozitie orizontala timp de 40 minute (papa + dush + etc), m-am trezit ca atomizorul functiona, se incalzea, insa nu scotea fum mai deloc!
    Fumasem din ea chiar si pe drum spre casa, inclusiv pe treptele blocului pana la usa...
    Ideea e ca "galgaia" atomizorul, chiar daca nu am exagerat (ba dimpotriva) cu lichid in el sau in cartus...

    Ce am facut.
    Demontat in 3 parti - baterie, atomizor, cartus
    Pus cartusul pe un servetel, cu mustiucul in sus (vata in jos, la scurs) - 10 minute
    Pus atomizor pe un servetel cu fata in sus (partea dinspre baterie in sus) - 10 minute

    Dupa 10 minute am luat atomizorul si i-am fortat scurgerea de lichid din el prin scuturare brusca (ca la termometru). - atentie! faceti acest lucru pe geam! daca nu, va umpleti casa cu lichid!
    Apoi am astupat cu degetul partea dinspre baterie (sa nu iasa aer deloc) si am suflat... prin gaurica de aspirare de pe peretele atomizorului.
    Asadar aerul a circulat dinspre gaurica spre mustiuc, ca sa intelegeti.
    Stiu ca este greu de manuit si facut asa ceva, insa cu rabdare si exercitiu merge.
    Dupa cateva (6-8) reprize a iesit incredibil de mult lichid...

    Am reasamblat tigara, picurand in prealabil in cartus atat cat sa absoarba tot + o picatura de lichid ca sa "musteasca" si sa fie supraincarcat.
    NU AM PICURAT DELOC IN ATOMIZOR.
    Vreau sa va zic ca dupa inca 5 "fumuri" aproape goale, aburesc acum ca la inceput.

    Nu am curatat niciodata atomizorul in 11 zile de folosinta.

    Ceea ce am spus mai sus este experienta mea personala.
    Nu garantez ca daca faceti ca mine totul va merge perfect.
    Ideea e ca eu am apelat la acest mod de... uhm... sa-i zicem golire nu curatare, deoarece nu posed atomizor de rezerva.

    ATENTIE mare. Sufland in atomizor se formeaza vapori de apa (plus ceva componente din saliva etc). Daca suflati nu inseamna ca atomizorul este CURAT. Daca suflati, suflati pentru a scoate surplusul de lichid acumulat in el, nu pentru a-l curata.

    Sa pufaiti... bine!

    ---------- Post added 04-11-2010 at 02:08 PM ----------

    looooolll am gasit e-Snagovul !!!

    hehe. sunt posesorul e-tigarii e-health.
    ce pot sa spun in primele momente (abia ce m-am intors de la posta, dar nu am avut rabdare pana la birou )

    1. manualul cu instructiuni consta intr-o fituica de 9x9 cm
    2. este muuuuuuuult mai mica decat un dse901 si se aseamana mai mult cu o tigara adevarata
    3. la lumina zilei (pe strada) ledul de control nu se prea vede... e slabut rau
    4. am tras doar 10 fumuri - stiti gustul ala de Snagov de pe timpuri? asta este gustul. tigara reala zici ca e daca inchizi ochii...

    o sa revin cu detalii despre incarcare + alte observatii si, bineinteles, cu pozeeee !!

    Sa pufaiti... bine!!

    ---------- Post added 04-11-2010 at 05:53 PM ----------

    ok... am reusit sa termin bateria E-Health-ului pe la ora 4 (16:00), asta insemnand cam 2 ore de abureala.
    Nu am folosit deloc 901-le meu in perioada asta...
    Pare promitatoare jucaria asta de doi lei.
    Zic de doi lei pentru ca intre timp m-am holbat un pic la ea, iar imbinarea dintre atomizor si baterie este buna, ca filet, insa lasa de dorit la capitolul etanseitate. pare ca intra... uhm... stramb, asa, filetul ala. Dar de fapt sta "corect".
    Mai vedem dupa ce iese de la incarcat. 5 ore prima incarcare, conform fituicii ce tine loc de prospect.
    Parerea mea e ca un review pentru baterie (una singura deocamdata) voi putea face maine, la pufaiala "de zi". Avand in vedere ca o sa iasa de la incarcat pe la 21:00, nu stiu cat voi apuca sa pufai ca sa imi fac o idee despre durata de viata in regim de "fumator".

    Daca aveti ceva intrebari... mie imi trec multe lucruri prin cap, dar cand intru pe forum gasesc doar cateva cuvinte de zis despre ea .

    Sa pufaiti... bine!!

  4. #3724 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    ATENTIE mare. Sufland in atomizor se formeaza vapori de apa (plus ceva componente din saliva etc). Daca suflati nu inseamna ca atomizorul este CURAT. Daca suflati, suflati pentru a scoate surplusul de lichid acumulat in el, nu pentru a-l curata.
    Corect, nu se va curatza niciodata total. Cu cit mai repede vei usca atomizorul prin incalzirea treptata se va evapora si apa (daca l-ai spalat si cu apa...), saliva etc... Daca-l speli cu apa si-l lasi cu capul sau cu fundul in sus sa se scurga (un lucru inutil daca ai plamini si poti sufla) in vreo trei zile posibil va incepe chiar sa rugineasca. Spalarea cu apa trebuie sa fie cit mai scurta, trei minute maxim. Mai bine actionezi mecanic prin suflare/golire/semiuscare prin caldura respiratiei, pui e-lichidul tau preferat (sa nu mearga in gol sa se arda de tot) si-l incalzesti treptat pina esti sigur ca nu a mai ramas apa etc. Apoi lasi etigarea din mina. ( Daca vrei ) Kiss your ato

    ---------- Post added 05-11-2010 at 01:16 AM ----------



    ---------- Post added 05-11-2010 at 01:22 AM ----------

    Aici aveti linkul unde puteti vota petitia...
    Freedom of Choice for Smokers Petition
    Aici aveti linkul unde puteti vota petitia...

    ---------- Post added 05-11-2010 at 01:24 AM ----------

    ...ca ET-urile din UE sa nu fie asimilate medicamentelor sau produselor din tutun...

  5. #3725 SP
    Junior Member Der Pirate's Avatar
    Tocmai am scos de la naftalina ego-ul de la Sailebao, cel cu inel auriu. Hmmm... merge foarte, foarte bine.
    Acum sa fim seriosi, eu am si riva si sailebao si joye, si ma chinui sa gasesc vreo diferenta intre ele dar nici o sansa. Parca ego Sailebao scoate mai mult abur tocmai pt ca fantele de aer de pe baterie sunt doar jumate decat la celelalte. Mai putin aer inseamna o temperatura mai mare in atomizor si implicit abur mai mult si mai consistent. Deasemenea dintre cele trei modele calitatea finisajelor mi se pare cea mai buna la ego Sailebao, apoi joye si riva.

    PS: Vreau sa spun ca in aceasta comparatie sunt cat se poate de obiectiv (doar le detin pe toate trei) si este doar parerea personala. Nu vreau sa ridic in slavi vreun model anume si viceversa cu celelalte, repet in principiu sunt toate acelasi lucru, mai ales ca si preturile lor sunt cam la fel.

    ---------- Post added 05-11-2010 at 09:37 PM ----------

    PSS: Se stie destul de bine cred, faptul ca ego Sailebao este de fapt o copie dupa copia la joye ego, insa se pare asta nu inseamna ca este un produs de calitate indoielnica. Sper sa nu fiu inteles gresit, nu comercializez astfel de produse, nici nu sunt platit sa fac reclama unui produs, ci este doar concluzia la care am ajuns dupa o anumita perioada de timp de folosire a celor trei modele: cel putin spus sunt la egalitate.

  6. #3726 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Riva de la Jieshibao e cea mai adevarata !!! Restul e fake.

  7. #3727 SP
    Junior Member Der Pirate's Avatar
    Vladtheodor-e vad ca nu prea ii suferi pe micutii chinezi. Peste 90% din electronice sunt fabricate la ei. Daca am inteles eu bine chiar si joye ego se fabrica tot acolo, mana de lucru fiind mult mai ieftina. Nu iti inteleg punctul de vedere. Sa nu uitam totusi ca ei sunt chiar inventatorii acestui device.

  8. #3728 SP
    Junior Member Catalin_a's Avatar
    ...toti vrem lichid mai ieftin, intrebare de 1000 puncte

    Efecte speciale,accesorii si consumabile,Lichid Fum Euromoke Medium 5L poate fi folosit ? totusi, 80 lei 5000ml

  9. #3729 SP
    Junior Member Der Pirate's Avatar
    Daca vrei sa dansezi non-stop, de ce nu?

  10. #3730 SP
    Junior Member Fmac's Avatar
    Ala e pentru discoteca

  11. #3731 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar

    Talking

    Quote Originally Posted by Catalin_a View Post
    ...toti vrem lichid mai ieftin, intrebare de 1000 puncte

    Efecte speciale,accesorii si consumabile,Lichid Fum Euromoke Medium 5L poate fi folosit ? totusi, 80 lei 5000ml
    Wow ! Situl e la fel ca cel de la shop.vapers Doar ca nu se prea pricep la citirea si transcrierea etichetelor de pe recipiente.
    Au scris peste tot "euromoke" mancand "S"-ul mare cit casa... Smoke=fum. Cartomizoareeee, cartomizoareeeee )))))))))))))))

    ---------- Post added 06-11-2010 at 09:01 PM ----------

    English to Romanian translation "moke"=urecheat
    Slovenian to Romanian translation "moke"=faina

  12. #3732 SP
    Junior Member Catalin_a's Avatar
    Quote Originally Posted by Fmac View Post
    Ala e pentru discoteca
    waw, cum de mi'a scapat asha ceva

  13. #3733 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Quote Originally Posted by Catalin_a View Post
    waw, cum de mi'a scapat asha ceva
    Si tu credeai ca ai descoperit ghinda de aur )))))))))))))

  14. #3734 SP
    Junior Member Catalin_a's Avatar
    Quote Originally Posted by vladtheodor View Post
    Si tu credeai ca ai descoperit ghinda de aur )))))))))))))
    eram putin ironic daca nu ti'ai dat seama, stiam de la bun inceput ptr. ce este acel lichid

  15. #3735 SP
    Junior Member raducu.eu's Avatar
    helau fumaciosilor.

    am lasat de tot nicotina. nu aburesc nici macar NONE (NO)...

    dupa doua saptamani de aburit, fara analoage, pot sa spun cam asa:

    1. Am rarit la inceput de la High la Low, cu Medium intre, normal. Apoi, dupa fumatul ultimelor picaturi (de la un prieten, din lipsa de banuti), acum pufai doar Glicerina. Simpla... Marmacia DONA sa traiasca.

    2. Folosesc in continuare dse901 ca piesa principala doar acasa. Functioneaza incredibil de bine, atomizorul fiind "hranit" mereu. Nu l-am lasat niciodata "pe uscat". Desi pufai la Glicerina (atentie, NU boraxata !!), sunt multumit si de efect (abur) si de functionarea dse 901.

    3. La munca sau pe strada bag abureala cu E-Health-ul...!! Stiu, veti spune, "varza!". Ei bine, nu e chiar asa... Vreau sa va spun ca eu sunt mai multumit de E-Health decat de dse901 din punct de vedere al... uhm... "mimarii" fumatului. Trag din E ca din tigara, nu suiera ca apucata, abur dens si gustos, etc. Nici eu nu credeam ca voi ajunge sa "laud" E-Health-ul, insa o gasesc o alternativa placuta. Asta e cuvantul. Placuta. Si accesibila pe deasupra...

    Rezumatul celor 14 zile fara gudron? Well... n-am mai cheltuit nici un ban pe nimic. Am acelase atomizor + aceeasi baterie pt dse901 si acelasi atomizor + aceeasi baterie pt E-Health, ca la inceput.

    P.S. Cred ca, totusi, voi cauta ceva arome sa bag in glicerina. Are gust dulce, de... uhm... vata de zahar ars vata pe bat

    Sa pufaiti... bine !!

    ---------- Post added 09-11-2010 at 11:40 AM ----------

    ok. o mica revenire cu update.

    bateria dse901 ma tine ~2 - 2,5 ore
    bateria E-Health ma tine ~4 - 4,5 ore

  16. #3736 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Au bagat la Dona e-tigari "901" !???

  17. #3737 SP
    Junior Member raducu.eu's Avatar
    Quote Originally Posted by raducu.eu View Post
    Apoi, dupa fumatul ultimelor picaturi (de la un prieten, din lipsa de banuti), acum pufai doar Glicerina. Simpla... Marmacia DONA sa traiasca.
    Nu. De la Dona imi procur Glicerina

  18. #3738 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Am inteles eu gresit, scuze. Dar au si tigari electro acolo.
    Faza e ca esti obligat sa le cumperi multe mustiuce/cartuse reincarcate.
    De aia sint asa scumpe seturile. Poate baga in cincinalul urmator si sticlutze "economy".
    Propilen glicol au !? Io-s fan PG...

  19. #3739 SP
    Junior Member raducu.eu's Avatar
    nu stiu daca au. o sa intru sa intreb, daca imi pica una in drum
    ideea e ca am luat 100ml de glicerina si... cateva luni n-am de ce sa mai intru p-acolo

  20. #3740 SP
    Egoist vladtheodor's Avatar
    Cum ai cerut la farmacie ? "Aveti glicerina pentru aburit" !?
    Cit costa ? M-ar interesa si pe mine dar sint cam timid....

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 187 of 224 FirstFirst ... 87 137 177 185 186 187 188 189 197 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts