Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast
Results 61 to 80 of 83

Thread: Sfarsitul lumii, prevestiri, Nostradamus etc.

  1. #61 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by Mircea20 View Post
    eu stau cu sampania si fursecul in mana de azi dimineatza dar inca nimic
    F**k, eu sunt sarac. Nu ma imprumuti si pe mine un pahar pana dupa criza globala?

  2. #62 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mircea20 View Post
    eu stau cu sampania si fursecul in mana de azi dimineatza dar inca nimic
    Nu fi fraier, ascunde bine fursecu ala, o sa valoreze enorm. Eu mi-am facut o rezerva serioasa de conserve care expira doar in 2014. Sper sa nu le iradieze ceva explozie nucleara... Sau furtuna solara de anul viitor. Sau sfarsitul lumii din 2012. Hmmm, al treilea razboi mondial incepe azi. Sfarsitul lumii e in 2012 (cam peste 2 ani). Asa lung va fi razboiul asta ?

  3. #63 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    E dupa ora Americii sau dupa ora arabilor?

  4. #64 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    Au inebunit astea cu Nostracucu si calendaru Mayas ...Aveam un handicapat la munca numai despre asta vorbea ...2012 sfarsitu lumii Buhuhuhuhu ...Cum sa pui botu la aberati de genul asta ... Sa mai aberat o data cu Apocalipsa in anul 2000 ...Eu zic sa ne facem de cap ca in 2012 murim

  5. #65 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    E dupa ora Americii sau dupa ora arabilor?
    Nu conteaza, de aia exista ora GMT. Sau Zulu. Sau Greenwich.

  6. #66 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    1st, GMT = Greenwich Mean Time.
    2nd, nu cred ca au acelasi fus orar.
    3rd, it was a joke.


  7. #67 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by Mika View Post
    1st, GMT = Greenwich Mean Time.
    2nd, nu cred ca au acelasi fus orar.
    3rd, it was a joke.

    1st, GMT = Greenwich = Zulu
    2nd, nu conteaza, daca dai ora GMT se poate afla cat e ora pe orice fus orar, asta e si ideea GMT +/- x ore.
    3rd, serios ?????

  8. #68 SP
    Junior Member weaksis's Avatar
    da cum se bat cap in cap toate astea...Vanga aia parca ne baga in razboi pe 11..si il terminam prin 2014..Oare nu mai bine citea si ea de mayasi si il termina tot prin 2012 sa fie mai bine

    Doamne unii chiar nu au limita la "debilitatile" si "cretinitatile" pe care le enunteaza, iar unii nu au limita si "raspandesc vestea"

  9. #69 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Recomand filmele:
    1. Lost.Book.Of.Nostradamus.2007.BDRip.XviD-aAF
    2. Nostradamus.2012.2009.720p.BRRip.XviD.AC3-TiMPE
    Niciun edit, copy/paste.

  10. #70 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar

    Emisiunea " Se intampla acum ! : Despre 2012 "

    Urmariti primul clip, sau mai bine zis ascultatii macar pe primii doi telespectatori care intra in direct cu Tudor Barbu.














  11. #71 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Eu ma "c*c" pe mine de ras cand vad ce pot scoate unii pe gurita la televizor.

  12. #72 SP
    Senior Member huber's Avatar
    Quote Originally Posted by RACHyyy View Post
    Urmariti primul clip, sau mai bine zis ascultatii macar pe primii doi telespectatori care intra in direct cu Tudor Barbu.
    Te rog nu mai infecta forumul cu toate prostile de la OTV .

  13. #73 SP
    Member Mircea's Avatar
    Otv = cretini

  14. #74 SP
    Senior Member mentorica's Avatar
    putin spus cretini ...RACHyyy am respect deosebit pentru tine ca gamer , colectionar ...dar ai infectat forumul cu OTV-u frate .

  15. #75 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    E deja comic fatalul 2012 lol
    E ca si cum ai spune ca pe 31 Decembrie vine sfarsitul lumii lol ca se termina calendarul.

  16. #76 SP
    Senior Member Mika's Avatar
    Guys, I got it, sfarsitul lumii etc, dar va rog gata cu atata OTV. Am inteles mesajul: vor sa ne omoare pe toti si cu asta basta. Daca chiar exista asa ceva, o sa ne omoare si nu stiu sincer daca avem ce face.

  17. #77 SP
    Junior Member B1labong's Avatar
    Dupa parerea mea nu o sa fie sfarsitul... Banuiesc ca o sa fie vreo schimbare ceva... Oricum de abia astept lol

  18. #78 SP
    Senior Member RACHyyy's Avatar


    "Multe persoane sunt preocupate, �n mare, de aspectul acesta al nemuririi. Unele persoane acced spre istorie, ca fiind calea desăv�rşită de a nu fi uitat. Alte persoane merg pe calea ştiinţelor sau a cercetării, �n ideea că lucrările lor vor da glas, prin timp, numelui lor. C�teva persoane intră �n politică şi ajung atemporali prin diverse fapte, poziţii ocupate sau instituţii clădite.

    Fiecare om, �ncă de la �nceputul carierei, g�ndeşte că "trebuie" să răm�nă �n istorie pentru că altfel, de ce s-ar mai chinui at�t? Poate nu toţi recunosc acest lucru, dar, undeva, �n subconştient, această dorinţă prinde putere odată cu �naintarea �n v�rstă.

    Triburile amerindiene, care au o cultură mult mai vastă dec�t a albilor, consideră că fiecare om este atemporal prin spirit şi nu prin fizic. Aceştia consideră că noi beneficiem de un permis de staţionare pe păm�nt, permis dat cu o condiţie - la moarte, toată energia ta revine păm�ntului -, iar spiritul continuă să dăinuie �n alt trup, oricare ar fi acela.

    Noi, albii, punem preţ pe ce răm�ne după noi ca materie, g�ndire, legăm�nt şi, �n concepţia amerindienilor, asta ne �mpiedică să trăim cu adevărat. Ei - o parte din triburi, nu toate - consideră că sentimentul este ceea ce-ţi conferă nemurire. Sentimentul armoniei este ceea ce �i consacră pe aceştia �n istorie.
    Popoarele noastre nu au putut niciodată să trăiască �n armonie din cauza acestui lucru. Noi dorim putere, noi dorim glorie, noi dorim şi dorim. Dar, ce oferim �n schimb? Bani, instituţii, violenţă, lucruri materiale, �n general.

    Popoarele amerindiene, după moarte, nu lasă nimic material �n urma lor pentru că familia este ceea ce oferă ei �n schimbul traiului pe păm�nt.

    Triburile Apache, Hopi sau Navajo cred că sacralitatea umană rezidă �n comuniunea cu natura. Ritualurile lor sunt �n numele munţilor, a soarelui, a apei, a focului şi a vieţii. Comportamentul lor nu este limitat de norme peste norme, ci este limitat de bunul-simţ moştenit din generaţie �n generaţie. Frica lor nu constă �ntr-o entitate, care cere obedienţă şi credinţă oarbă, care-i va pedepsi dacă �ncalcă o cutumă, ci constă �n a nu ofensa păm�ntul. Ei cred �ntr-o punte a naturalului cu a supranaturalului, o punte care trebuie tratată cu respect şi dragoste.

    Triburile Quechan, Yumans cred că visele sunt cele care oferă putere şi �nţelepciune omului. Visele trebuie tratate cu importanţă şi cu seninătate. Popoarele noastre consideră visul o manifestare a inconştientului - ceea ce este adevărat conform cercetărilor de după Freud şi Yung -, dar nu meditează asupra lui. Creierul este o nebuloasă �ncă nedescoperită. Un vis poate aduce cu sine o multitudine de semnificaţii, pe care albii nu le iau �n seamă. Ceea ce, �n concepţia Quechan, este o nerozie fiindcă prin vis, strămoşii noştrii transmit mesaje importante despre viitor, care trebuiesc desluşite neapărat. Sentimentul miraculosului este ceea ce i-a păstrat pe aceştia �n istorie.

    Triburile Bella Bella �şi �ncredinţau toată cunoaşterea, tot respectul şi toată dragostea pentru viaţă �n dans. Nu sunt singurele triburi cu specific �n dans, dar sunt cele mai reprezentative, deoarece aceştia aveau dansuri pentru orice şi pentru oricine de pe orice parte a lumii (cer, păm�nt, lumea de dincolo, neant). Sentimentul dansului este ceea ce i-a păstrat �n istorie.

    �n fine, multitudinea credinţelor amerindienilor alcătuiesc o teză vastă de studiat. Multe moduri de viaţă şi diete de-ale lor pot fi aplicate albilor. �n definitiv, amerindienii au ajutat coloniile să supravieţuiască iernii, şi nu invers. Şi, toate acestea datorită sentimentului de solidaritate şi prietenie.

    Pentru atingerea atemporalităţii prin sentiment, o cură străveche amerindiană se recomandă:

    - Un program normal de 8 ore de somn
    - C�teva zeci de minute de relaxare mentală prin efort fizic
    - Respectarea liniştii dimineţii şi revizuirea viselor, de peste noapte, pentru a �nţelege ce doresc străbunii să-ţi transmită
    - Respectarea semenilor
    - Respectarea naturii
    - A dansa pentru tine şi univers
    - Acceptarea iubirii �n sufletele voastre
    - Preţuirea familiei
    - Preţuirea prieteniei şi a spiritului

    Aceasta este reţeta sumară a amerindienilor, prin care aceştia au rămas �n istorie. Şi este o reţetă care vă poate oferi şi vouă un loc... undeva."


    P.S. Omul Tudor Barbu este doar un moderator (nu intregul personal al OTV-ului), care sincer are cele mai interesante subiecte de mai bine de 12 ani. Cand vorbiti despre "infectie" nu uitati un "mic detaliu", cei care intra in direct sunt defapt oameni simpli, ca mine, ca tine sau mai bine zis ca noi...

  19. #79 SP
    Senior Member zinodaur's Avatar
    Hmm.

    Cu tensiunea asta dintre Coreea de Nord si cea de Sud, SUA, China... mai avem doua zile pana aflam daca baba Vanga a prezis bine inceputul sfarsitului.

  20. #80 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Quote Originally Posted by Luigi View Post
    Hmm.

    Cu tensiunea asta dintre Coreea de Nord si cea de Sud, SUA, China... mai avem doua zile pana aflam daca baba Vanga a prezis bine inceputul sfarsitului.
    Culca-te linistit ca nu se va intampla nimic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Calatorie in jurul lumii By zinodaur in forum Offtopic
    Replies: 36 Last Post: 18-09-2012, 21:55
  2. Replies: 158 Last Post: 30-03-2010, 20:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts