Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: Mutarea stalpilor de energie electrica, stalp in fata garajului!

  1. #1 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar

    Mutarea stalpilor de energie electrica, stalp in fata garajului!

    Treaba sta in felul urmator, acum 2 zile mama a fost sunata de cei ce se ocupa cu mutarea stalpilor daca este de acord sa mute stalpul intre mine si vecina, astfel ocupand 10cm din spatiu nostru, din trotuar.Si-a dat acordul insa azi cand am ajuns acasa, surpriza, o gaura cam 1.1m pe 1.1m si adanca cam de 1.60 in dreptul nostru, in dreptul intrarii-garaj, gaura incepand la ~35cm si terminandu-se la ~145cm de gardul vecinei, mult, mult prea departe de cei ''10cm''.
    O mare parte a problemei este vecina, schema pe asfalt unde trebuia sa se faca gaura indica exact granita insa ea le-a zis ca acolo ar fi o teava de apa si i-a indrumat pe muncitori sa o faca in fata intrarii mele, ea vrand sa-si faca o a doua intrare in curte.Spatiul intre stalpul vechi si granita e cam de 3.5metri, arhisufiecient sa fie pus stalpul acolo.
    Este asa ceva legal in Romania? construirea unui stalp fix in dreptul singurei intrai? va rog ceva solutii.
    Attached Images Attached Images problema.jpg

  2. #2 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Pai banuiesc ca nu este, doar nu or sa monteze acel stalp in fata garajului tau, asta ar fi prea de tot....Cel mai bine e sa mergi la primarie probabil.

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cine naiba au fost tampitii care au facut gaura acolo? Doamne fereste. Pai n-au vazut ca e o intrare acolo? Nu i-ai prins sa le spui cateva? Du-te direct la politie si fa plangere. Nu mai pierde timpul la primarie.

  4. #4 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Primul pas ii sa le ceri sa-ti arate autorizatia de constructie .

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic sa te grabesti cu reclamatia (si la politie si la primarie)... pana nu te trezesti ca au si pus stalpul si tras fire. Dupa aceea, vei avea de 100 de ori mai multe probleme, si daca au undeva ceva semnat (chestia asta cu acordul verbal nu mi se pare deloc in regula), ai sanse sa fii si dat in judecata pentru daune de sute de milioane, plus bun de plata pentru toate operatiunile...

    P.S. Eu unul as strange-o un pic de gat pe vecina aceea... dar deh, ca in Romania, si-a vazut strict doar interesul ei....

  6. #6 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Eu unul as strange-o un pic de gat pe vecina aceea... dar deh, ca in Romania, si-a vazut strict doar interesul ei....
    Corect MonkY, asemenea lucruri doar la noi in tara asta poti intalni )

  7. #7 SP
    Member TheSpider's Avatar
    Acopera noaptea groapa, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat ) . glumesc , nu va suparati.
    Oricum din cate stiu exista copaci pe mijlocul drumului. Nu ma mira ca vor sa-ti puna stalpul in fata intrarii.

  8. #8 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    A iesit un circ destul de mare vineri, le-am zis ca in groapa aceea nu o sa puna niciun fir de iarba, a iesit si vecina, ne-am luat la cearta.Totusi Maiestru care se ocupa cu gaurile pare baiat finut si ne-am putut intelege, sper.Nu au mai umblat deloc la groapa si a ramas sa cheme ei un inginer de la ENEL sa hotarasca, asta ar trebui sa se intample maine.Groapa are adancime ~1.65 iar exact intre mine si vecina este canalul cu teava de la apa, dupa calculele mele matrita de la stalp ar trebui sa intre perfect intre tevile de apa.Sa vedem ce-o iesi maine, cel mai bine ar fi daca ar face o gaura in partea vecinei aproape de teava, daca inginerul are rationament asta ar trebui sa se intample, daca nu, facuta gaura din partea mea cat mai inspre teava pana ajunge sa o atinga asimptotic, vedem maine!

  9. #9 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Problema pot zice ca e rezolvata in proportie de 95%, dupa certuri cu vecina, cu cei care au facut gaura, dat telefoane la ENEl, gaura a fost refacuta intr-un loc corespunzator.Am facut reclamatie si pe site-ul lor si a venit cineva acasa, un inginer sa vada care e problema, nici in momentul de fata nu este exact la centru, in centru fiind teava de apa comuna dar fata de cum era, este mult mai bine, banuiesc ca o sa schimbe stalpii mai peste tot, daca mai pateste cineva ca mine sa nu o lase asa, sunati la enel, faceti reclamatie, NU ii lasati sa toarne beton.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Felicitari! Amuzant, dar totusi trist
    Romania: tara gropilor!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 9 Last Post: 25-11-2013, 14:23
  2. Contor consum energie By MonkY in forum Hardware
    Replies: 7 Last Post: 27-07-2013, 19:05
  3. Recomandare chitara electrica By Muthu Raoul in forum Muzica, Filme & Seriale
    Replies: 3 Last Post: 13-05-2011, 10:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts