Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast
Results 21 to 40 of 130

Thread: Consolistul motociclist

  1. #21 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    Parerea mea este ca una dintre motocicletele perfecte pentru Romania in primul rand si apoi pentru incepatori este Honda Transalp .Cam inaltuta ce-i drept,dar foarte foarte prietenoasa,foarte fiabila,denivelarile si gropile nu sunt resimtite aproape deloc,loc pentru bagaje,uiti de pasager asa cum si pasagerul uita de tine si unde mai pui ca merge destul de frumusel si pe un drum forestier .
    Pentru mine motocicleta ideala in momentul de fata este BMW 800 GS dar cum nu prea sunt fonduri datorita crizelor din momentul acesta (financiara,de nervi,timp si alte crize) am sa incerc anul acesta sa-mi achizitionez un Tenere XT660Z - sper sa-mi iasa...

    Deocamdata eu cu prima dragoste acum trei ani prin turul tarii
    Attached Images Attached Images ionut-s-.jpg

  2. #22 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Am inceput tarziu mersul pe doua roti. Pasiunea este de foarte multi ani, dar situatia financiara din tinerete, urmata de evenimente placute si neplacute in viata, m-au determinat sa pun pe hold zona care tanjea dupa acest "sport". M-am consolat cu admiratul motociclistilor in trafic si visul de a merge pe doua roti. Anul trecut m-am hotarat sa trec de la statutul de visator, la cel de motociclist. Poate este tarziu, poate nu, dar mi-a ajuns sa astept aproape 34 ani ca sa fac acest lucru. Poate intr-un fel este mai bine, trecand de perioada in care ma credeam "cocosel" si vroiam sa atrag priviri.

    Ca motocicleta, am ales una nu prea potrivita pentru incepatori. Am ratat la "mustata" un ducati monster si asa am ajuns intr-un final sa am o honda cbr f4i. Este un armasar puternic, dar in cei 500km pe care i-am facut cu ea, a dat dovada ca poate merge si incet. De iertat greseli, cred ca orice motocicleta le iarta pe cele mici, dar nu le iarta pe cele majore.

    Ce pot spune despre mersul pe doua roti, este faptul ca sunt eu, motocicleta si drumul. Este o senzatie, vorba unui coleg consolist, motociclist din 2001, gen Limitless. Esti atent la tot ce misca, parca inainte de a se intampla. Il vezi pe ala de pe straduta laterala ca vrea sa iasa, ii vezi roata celui de pe banda de langa tine si realizezi ca vrea sa vireze, vezi pietonul bezmetic, care vrea sa traverseze pe unde apuca. Totul parca este diferit acum in trafic. Nu mai sunt deviat de muzica, de telefonul care suna, de paharul din care mai iau o gura de cafea. Sunt eu si drumul. Ma simt bine pe doua roti, renasc de fiecare data cand ma urc pe motocicleta. Si nu, nu mergand cu viteze ametitoare, facand slalom printre masini sau turand motorul la maxim ca sa atrag priviri. Faptul ca daca mergi pe o motocicleta, trebuie sa o faci la viteza mare, este un mit.

    Asfalt uscat
    Attached Images Attached Images dsc_3214.jpg

  3. #23 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    Iti recomand sa faci traseul Bucuresti (daca esti din Bucuresti) - Cheia - Brasov - Sighisoara.Intre Brasov si Sighisoara este o portiune dementiala de serpentine cu 2-3 benzi pe sens si asfaltul extraordinar.Asa mi-am deschis sezonul de fiecare data din 2007 si pana in 2012.Anul trecut a fost mai prost si se pare ca nici anul acesta nu este mai prejos . Asfalt uscat si la cati mai multi kilometri !

  4. #24 SP
    Senior Member Zero's Avatar

  5. #25 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    SARBAuTORI Fericite !


  6. #26 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Donely... pune poze cu jucaria, te rog. Acum cat sunt sub efectul rudotelului.

  7. #27 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Donely... pune poze cu jucaria, te rog. Acum cat sunt sub efectul rudotelului.
    Attached Images Attached Images img_2379.jpg img_2407.jpg img_2409.jpg

  8. #28 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Pfff. Superba. Sa o stapanesti sanatos. Asfalt uscat

  9. #29 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Quote Originally Posted by Dj Mo View Post
    Pfff. Superba. Sa o stapanesti sanatos. Asfalt uscat
    Multam mult. La anul o sa arata cam asa:
    Attached Images Attached Images 4.jpg 2.jpg 1.jpg

  10. #30 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Ony, uite nebunii


  11. #31 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Donely, cand iesim la o plimbarica?

    Si o bucatica din plimbarea de duminica. Una din cele 4 paduri prin care am trecut. Pacat ca a plouat.


  12. #32 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    Mo - multumesc mult, mult, mult pentru camera Astazi chiar am filmat....si este de vis -nu filmarea mea ci peisajele ;abia astept maine malul sarbesc
    Donely - asfalt uscat,fara incidente si la cat mai mult timp liber pentru plimbari;sa o stapanesti sanataos

  13. #33 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Deci ai scapat de figura cu 12 sau 6 minute si apoi pauza.

  14. #34 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    Daaa...am filmat si astazi pana a murit bateria si a tinut atat cat trebuie . Iti arat cand ajungem acasa
    Acum suntem intr-un camping aproape de Belgrad,maine vizitam si apoi..... spre Cheile Nerei cred

    Ne auzim !

  15. #35 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Hai drum bun si puneti si voi ceva poze si pe aici.

  16. #36 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    Pozeee ... Si pana acasa se strang aproape 2000 de km in sase zile din cele zece de concediu
    Attached Images Attached Images img_7717.jpg img_7708.jpg img_7712.jpg img_7713.jpg img_7726.jpg img_7734.jpg img_7772.jpg img_7773.jpg img_7784.jpg img_7894.jpg img_7909.jpg img_7921.jpg img_7931.jpg img_7953.jpg img_7959.jpg img_8004.jpg img_8030.jpg img_8032.jpg

  17. #37 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Foarte frumos. Asta da plimbare

  18. #38 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Cheile Nerei

  19. #39 SP
    Junior Member ony81's Avatar
    Lumeee , lumeee, ce spuneti de o ieseala pe 17 si/sau 18 ? Hai cu propuneri de traseu !

    @ Calin - Intr-adevar frumos prin Cheile Nerei dar pentru mine tot Retezatul ramane numarul 1 .

  20. #40 SP
    Sunt Eco Dj Mo's Avatar
    Eu ies. Propuneri de traseu nu am pentru ca nu stiu Dar va urmez oriunde, batraneste asa.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 7 FirstFirst 1 2 3 4 ... LastLast

Similar Threads

  1. Concurs "Consolistul amorezat" By MonkY in forum Concursuri
    Replies: 29 Last Post: 23-03-2010, 00:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts