Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 6 of 6

Thread: User Preview: Forza Motorsport 3

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    User Preview: Forza Motorsport 3

    Forza Motorsport este o serie de jocuri lansate doar pentru consolele facute de Microsoft. Forza Motorsport 1 a aparut in 2005 pentru Xbox. A avut 231 masini grupate in 6 clase (D, C, B, A, S, R), in functie de performantele lor. De asemenea, jocul a avut un sistem de damage destul de bine pus la punct, atat estetic, cat si cosmetic. Din pacate, nu era un sistem complet, existand si limitari datorita licentelor obtinute sau nu de Microsoft. A vandut 1 milion de copii si a primit note mari din partea tuturor publicatiilor importante.

    Forza Motorsport 2 a fost primul joc din serie pe platforma Xbox360, aparut in 2007. Jocul contine mai mult de 300 de masini si 14 circuite in 47 de configuratii. Masinile sunt impartite tot in 6 clase dar denumite altfel (D, C, B, A, S, U). Sistemul de damage a fost imbunatatit fata de Forza 1 si acum ai posibilitatea de a face accidente care sa te scoata din cursa. Jocul a fost integrat in Live, putand face licitatii, concursuri, putand chiar si salva poze din joc pe serverul ForzaMotorsport. Forza Motorsport 2 a fost primit foarte bine datorita handlingului bun si optiunilor de customizare extinse, Metacritic l-a notat cu 90%.

    Acum vine randul celui mai nou joc din serie, Forza Motorsport 3. Ei bine, dupa cateva leak-uri si o anuntare oficiala pompoasa si rosie , avem in sfarsit certitudinea ca urmeaza o adevarata bomboana de joc. Acesta va include 400 de masini complet customizabile (imi cer scuze pentru acest cuvant romanglez) apartinand a 50 de producatori. De asemenea, sunt asteptate 100 piste, probabil cu tot cu configuratii.

    Modul de joc a fost schimbat si acum urmeaza un calendar competitional care include evenimente de tip drift, drag, circuit si oval de tip Nascar. Pe Live or sa fie consemnati, pe langa cele mai rapide timpuri, cei ce au cele mai bune skinuri sau setari ale componentelor. De asemenea, hostul curselor poate seta regulile jocului. Noul sistem de damage include si damage al pneurilor. Mai este asteptat si un mod video in care iti poti edita singur filmele si le poti urca pe Forzamotorsport.net.

    Eu am avut ocazia (thx Mshoft, Xbox Live) sa testez demo-ul acestui joc. Judecand ca sunt oameni care inca nu au testat acest demo sau care nu au ocazia sa il testeze, o sa fac un mic rezumat.

    Feeling extern

    Meniul care iti apare in fata este dragut si simplu. Foarte mult alb. Imi place cum arata si este relaxant. Sper sa il pastreze asa si in varianta finala. Dupa ce treci de ecranul "Push A button" ajungi in ecranul de unde selectezi masinile. La fel de simplu si finut realizat, iti prezinta cele 5 masini pe care le poti alege. Dupa asta urmeaza un screen in care ti se prezinta masina in intreaga ei frumusete, in unghiuri cinematografice. EYE CANDY . Singurul circuit pe care il poti testa este Camino Viejo de Montserrat, un circuit foarte spectaculos.

    Muzica de fundal este draguta dar parca ii lipseste ceva diversitate... Am preferat sa imi pun muzica mea de pe Zune. Prodigy + Chase and Status FTW!!! Sunetele motorului nu ma fac sa ma simt cu nimic mai rapid, desi cuplate la un sistem z5500.

    Impresii joc

    Am condus cateva zeci de ture cu Mini Cooper. Am jucat cu totul pe hard/ off mai putin linia de curse (old habit). Prima mea impresie a fost ca AIul este destul de politicos, daca eu imi vedeam de acceleratie linistit pe linia de curse, ei se dadeau in stanga si ma lasau sa depasesc. Dragut. Legat de comportamentul masinii, desi nu am condus corespondentul real, Mini Cooperul din joc imi lasa o impresie reala, mai ales la franare. Damage-ul, vizual, nu se distanteaza mult de Forza Motorsport 2. Practic, este cu totul alta treaba. Am avut un impact frontal la viteza maxima si masina deja avea probleme cu accelerarea. Dupa al doilea, deja ma chinuiam sa ajung la 5mile pe ora. Fumul care iesea pe teava de esapament in rafale merita nota 10! Super atmosfera!

    Producatorii au declarat ca jocul contine de 10 ori mai multe poligoane in constructia modelelor si ca texturile au rezolutie de 4 ori mai mare. Acest lucru chiar se vede, masinile avand o grafica extraordinara. Cooperul meu straluceste mandru in soare si reflecta tot ce este in jurul lui. Chiar si peisajul este realizat cu niste detalii interesante. Este chiar placut sa te opresti, vorba lui Dj Mo, la al doilea viraj al circuitului.

    In concluzie nu pot sa zic decat ca astept cu nerabdare jocul. Daca or sa imi permita finantele, categoric merita sa fie DayOne
    Attached Images Attached Images 1993-20nissan-20skyline-20gt-r-20v-spec_4_1.jpg fujimi_kaido_25_1.jpg fujimi_kaido_17_1.jpg 2010-20ferrari-20458-20italia_1_1.jpg fm3_v8supercar_3.jpg fm3_eurosport_34.jpg fm3_eurosport_73.jpg fm3_vw_touareg_2.jpg fm3_vw_touareg_3.jpg dan_greenawalt_unveiling_forza_motorsport_3_at_e309.jpg

  2. #2 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Masinile sunt impartite tot in 6 clase dar denumite altfel (D, C, B, A, S, U).
    O mica precizare, in FM2 masinile sunt impartite in 10 clase: D, C, B, A, S, U, R4, R3, R2, R1.

  3. #3 SP
    Member donatelo's Avatar
    Frumos Preview

  4. #4 SP
    Member Snoopz's Avatar
    daca joculetul asta ma face sa imi iau xbox,ii voi da in judecata

  5. #5 SP
    Member Solozaur's Avatar
    Intrebare: merg tunate masinile ca aspect exterior? adica exista diferite bodykit-uri/jante etc.?

  6. #6 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    Da, in functie de masina / producator.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Forza Motorsport 6 By MonkY in forum Microsoft Xbox One
    Replies: 65 Last Post: 25-11-2016, 00:35
  2. Forza Motorsport 3 By Axeaxel in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 1181 Last Post: 16-05-2012, 15:28
  3. User Review: Forza Motorsport 3 By trickz in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 5 Last Post: 02-02-2011, 16:46

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts