Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: User Review: Assassin's Creed II

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    User Review: Assassin's Creed II

    Da, stiu, cand toata lumea a baut Pepsi, este cam greu sa apari si tu, tot cu un Pepsi, gustul fiind deja format. Cu toate astea, nu pot sa ma abtin, jocul acesta a starnit prea multe momente de fericire si de WOW in mine incat nu pot sa ma abtin sa nu povestesc. Totul a inceput cu un trailer care continea elemente de gameplay, mai exact, cel cu melodia Genesis de la Justice. Dupa ce am vazut acel trailer am simtit ca ma leaga ceva de joc, pentru prima oara. De ce? Pentru ca ador filmuletele perfect sincronizate cu muzica. Ma poti face sa cumpar si un pinguin daca filmuletul de prezentare are muzica perfecta in momentul oportun.

    Prima mea vizita in universul Assassin's Creed a fost, bineinteles, odata cu Assassin's Creed 1. Am petrecut cateva zeci de ore bune cu acel joc si am fost dezamagit profund. Distante mari de parcurs, misiuni multe de rezolvat intre asasinari si sistem de lupta complicat, cel putin pentru mine. Nu am reusit sa termin jocul, a trebuit sa ii cer ajutorul fratelui meu pentru a putea avansa fara sa ma plictisesc. Per total, singurul lucru care ma intriga era povestea. Templieri, chestii ascunse, WOHOO!

    Urmatorul pas a fost pe iPod, Assassin's Creed: Altair's Chronicles. Jocul este un prequel pentru prima parte si, iar, am fost dezamagit. Elementele incitante lipseau, jocul fiind handicapat de o platforma nu atat de buna pentru gaming (parere personala). Ca multe continuari/ prequeluri/ portari pe handhelduri, povestea te cam ameteste. Ce legatura are cu Assassin's Creed 2? Absolut nici una, haha! Totusi, jocul a reusit sa ma faca sa il astept pe acesta din urma cu mai mult interes.

    Hype-ul din jurul noului titlu din serie a inceput sa creasca, odata cu aparitia informatiilor. Cum mai aparea un trailer nou, hopa sus! Cum mai apareau informatii noi, pac! Astfel, multi oameni il considerau un bun candidat pentru GOTY chiar inainte sa apara. Ubisoft a facut o treaba buna aici, eliberand indeajuns de multa informatie incat jocul sa nu isi piarda din mister.

    Acum sa trecem la jocul propriu-zis. Lansat in Noiembrie 2009 pe Xbox 360 si PS3, versiunea de PC fiind programata pentru 2010. Jocul a inregistrat vanzari de 1.6 milioane $ in prima saptamana, cu 32% mai multe exemplare decat a reusit primul joc al seriei in aceeasi perioada. Receptia jocului a fost destul de buna, acesta reusind sa primeasca 91 puncte de la Metacritic. Revista The Gaming Monkey i-a acordat premiul "Game Of The Year" in numarul pe Decembrie si, mai nou, la premiile VGA organizate de Spyke, jocul a castigat titlul de "Cel mai bun joc de actiune-aventura, in timp ce IGN ii acordau premiile "Cel mai bun joc de actiune pentru Xbox360" si "Jocul anului - Xbox 360". Eu zic ca este destul de ok pentru un joc lansat luna trecuta, nu?

    Povestea pe scurt este urmatoarea: fugit, portbagaj, trepte, animus 2.0, Ezio, Firenze, Venezia, assassin, sfarsit. Aceasta varianta este pentru cei carora nu le convin povestile lungi. Pe ceilalti, va invit sa ramaneti atenti in continuare.

    Daca nu ati jucat primul joc, trebuie sa stiti ca Desmond, tipul din prezent, se conecteaza la un aparat numit Animus, prin care poate sa traiasca (in) amintirile stramosilor sai. In prima parte a trait in pielea lui Altair, acum a venit randul unui nou personaj, mai modern, mai amuzant, mai galant, mai cool. Exact, nu se mai poarta tacutii, acum sunt la moda cei ce stiu cum sa vorbeasca . M-am atasat de acest personaj instant, datorita charismei sale. Pentru mine, Ezio este un tip cu adevarat badass. Ce alt personaj mai intarzie acasa pentru a escalada pana in dormitorul unei domnisoare ca apoi sa fie fugarit de garzi? Ce alt personaj fura o gondola pentru a salva o doamna blocata pe o insula. Ce alt personaj... ei, ati inteles voi.

    Jocul ni-l da in grija pe Ezio Auditore da Firenze inca de cand era un bebelus micut si dragut. Trece prin adolescenta tarzie si devine barbat (daca are barba, e barbat, clar! ) sub actiunea controllerelor noastre. Acum se joaca, acum se maturizeaza, pe parcursul jocului, trecere care il face mai apropiat de jucator. Ai control total asupra personajului si el te asculta, cat de mult poate. Desigur, mai pica de pe o cladire cand nu te astepti, mai se arunca in apa cand speri sa treci aproape de ea dar cine nu greseste? Eu am fost amuzat cand gresea, in nici un caz enervat, datorita naturii umane, sincere, a greselilor pe care le facea.

    Firenze.

    Primul oras pe care il poti explora.
    La inceput cunosti personaje care te vor ajuta pe parcursul calatoriei precum Leonardo da Vinci, pictor si inventator dar, mai ales, un prieten de nadejde. Cu ajutorul lui descifrezi piesele de Codex stranse pe parcursul jocului si primesti arme noi din studiul acestora. Tot el te ajuta sa te infiltrezi in cea mai bine pazita cladire din Venezia. De asemenea, iti este prezentata si prima persoana pe care o vei asasina, in calitate de prieten totusi. Cu timpul o sa aflii planul sau secret si care sunt persoanele ce au stat in spatele unui mare complot ce vizeaza familia Auditore. Asta ne aduce la principalul tel al personajului din acest joc, razbunarea.

    Monteriggiorni.

    Acest oras apartine, de fapt, familiei tale. Ca mostenitor, ai dreptul si datoria de a il aduce la gloria trecuta, fiind chiar o sursa buna de bani. Desi nu ai multe misiuni in jurul acestui oras, ai destule secrete de descoperit si pot sa va garantez ca toate merita timpul petrecut! Aici le aduci pe mama si sora ta dupa complotul din Firenze.

    Venezia.
    Mare parte din joc se petrece aici. De la plimbari lungi cu gondolele la infiltrari in timpul Carnavalului sau misiuni de eliberare, ai tot ce ti-ai imaginat ca o sa gasesti aici si chiar mai mult. Leonardo te invata sa zbori si Maria te invata sa escaladezi cladiri mai rapid. Nici un alt peisaj din joc nu are valoarea Veneziei la apus sau in timpul Carnavalului. Artificii, masti, sarituri, cladiri masive, multa lume, acestea sunt ingredientele ce dau savoarea magica orasului.

    Bune si rele.
    Jocul este o imbunatatire majora fata de primul titlu al seriei. Toate elementele repetitive au fost eliminate si acum avem doar pure awesomeness(tm). Escaladarea cladirilor se realizeaza fluent, luptele sunt mai usoare acum, datorita celor 2 lame ascunse, personajul este mai complex.

    De notat sunt inovatiile precum posibilitatea de a innota, de a trage cu o arma mica, anexata lamelor ascunse, mormintele secrete si sistemul banilor. Acesta din urma este util pentru a cumpara upgrade-uri ale armelor, spatiilor de stocare, cladirilor din Moteriggiorni sau armurii. Poti cumpara tablouri care sporesc valoarea castelului, lucru care aduce in schimb, mai multi bani. Poti chiar sa folosesti banii pe post de diversiune. Alt element de inovatie sunt grupurile care distrag. Ai de ales intre hoti, mercenari si curtezane, fiecare posibilitate fiind o diversiune buna.

    Misiunile sunt superb organizate astfel incat, desi ai avea acelasi task de realizat, esti sfatuit/ ai posibilitatea sa rezolvi in alt fel, astfel evitand sentimentul de deja-vu, atat de prezent in primul joc. Colectionarii au acum la dispozitie 100 de pene, desigur, nu fara recompensa. Codexurile sunt o mostenire de la Altair si fiecare pagina iti poate aduce lucruri noi, cu ajutorul lui Leonardo da Vinci. Un alt element de noutate sunt Glyphurile, mesaje codate de la Subiectul 16, predecesorul lui Desmond pe "scaunul" Animus-ului, care iti vor arata Adevarul.

    Grafica estefoarte ok, cladirile au texturi bune si personajul este destul de detaliat. Nu am intalnit scaderi bruste de fps, nu am intalnit scaderi catusi de putin, chiar. Tot jocul a rulat constant, fluent.

    Aspecte negative nu am observat in acest joc, poate doar cutscene-uri lucrate uratel sau lipsa trasaturilor feminine la majoritatea doamnelor/domnisoarelor, lucruri total lipsite de importanta, comparativ cu plusurile.

    Eu am jucat acest joc cu mare placere, fara sa ma dezlipesc de controller. Va recomand tuturor acest joc pentru combinatia perfecta de poveste cu gameplay. Pentru mine, Assassin's Creed 2 chiar este jocul anului 2009, indiferent ce zic statisticile. Daca nu stiti cu ce joc sa va completati colectia, nu mai stati pe ganduri!

    Note.
    Grafica 9
    Story 10
    Gameplay 10
    Inovatie 8
    Sunet 9
    Je-ne-sais-quoi 10
    Personaje Badass 9
    Voice-over 7
    WOW factor 10
    Epic value 10

    Total: 92/100

    Attached Images Attached Images assassins_creed_2_profilelarge.jpg assassins_creed_2_scr004.jpg assassins_creed_2_scr001.jpg assassins_creed_2_scr002.jpg assassins_creed_2_scr005.jpg assassins_creed_2_scr007.jpg image6.png 45074_orig.jpg assassins-creed-2-concept-art-.jpg

  2. #2 SP
    Member cristian77's Avatar
    Cam mic totalul pentru un joc considerat de tine "jocul anului".Multumim pentru review

  3. #3 SP
    __The Game__ GreyhounD's Avatar
    9+10+10+8+9+10+9+7+10+10 nu prea dau 83

    Sau de fapt totalul nu reprezinta cumularea notelor pe categorii ci o nota personala?

  4. #4 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Ma scuzati, am avut prea multa incredere in creierul meu la ora 3 Nota finala este 92. Daca poate edita cineva, ok, daca nu, macar o mentiune sa se adauge Thx.

  5. #5 SP
    Senior Member Bobby's Avatar
    ntz ntz, Trickz )

  6. #6 SP
    Banned Mario's Avatar
    Nu inteleg o chestie deoarece n-am jucat partea I,ce sunt acele pieces of eden defapt?

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. User Review: Assassin's Creed IV - Black Flag By OEE in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 26-11-2013, 17:52
  2. User Review: Assassin's Creed Brotherhood By hibrid13 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 1 Last Post: 15-05-2011, 20:47
  3. User Review: Assassin's Creed II By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 2 Last Post: 15-12-2009, 14:53
  4. User Review: Assassin's Creed 2 By DeathWings in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 7 Last Post: 12-12-2009, 01:43
  5. User Review: Assassin's Creed II By weriwulf in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 12-12-2009, 00:39

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts