Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 1 of 1

Thread: User Retro Review: Sonic the Hedgehog

  1. #1 SP
    Member Tom_Cat's Avatar

    User Retro Review: Sonic the Hedgehog

    1. Intro: "Asa ceva nu poate sa existe! Imposibil! " - replica pe care mintea mea o insira minute in sir in timp ce maxilarul purtat de miscari necontrolate ma facea sa par ca sunt in mijlocul unei crize de epilesie. "Saracul, nu a citit partea cu jocurile video si epilepsia din manual" - isi spuneau cei din jur, timp in care, cu miscari tremurande ma apropiam de ceea ce imi va ramane in minte mereu cand ma gandesc la o consola: Sega Mega Drive 16 bit (bai tata!). Trecand peste primul impact, cu o miscare rapida si precisa de ar face invidios si cel mai indarjit aplicant al artelor martiale, am pus mana pe controler, l-am strans bine si am inceput ceea ce imi va schimba viata radical: SONIC the Hedgehog.

    2. Impresii: Si acum, la aproape 20 de ani de la acel moment, mi se face pielea de gaina si primul lucru care il vad in fata ochilor este un fond alb, un scris albastru si bineinteles vocea care mi-a ramas intiparita in minte..."SEGA", urmata de celebra tema sonora din Sonic !Ah, ce rau imi pare ca nu pot insera direct, insa voi pune linkuri pentru exemplificare!

    Pentru mine efectul acestui joc a fost aceleasi ca o felie de tort de ciocolata pentru un copil din Somalia. Grafica, sunetul, muzica...o da muzica! Fiecare nivel in parte si atentia la detalii erau "mind blowing". Imi este destul de greu sa fiu obiectiv, asa ca nici macar nu o sa incerc, pentru mine si acum reprezinta grafica ideala.
    Stilul de joc dinamic, cu viteza lui Sonic si level design-ul genial al celor de Sega au facut din mine un zombie, mancam ,respiram si beam Sonic de dimineata pana seara. Deoarece nu exista posibilitatea de save, sesiunile de Sonic durau in medie 8 ore timp in care duceam jocul la capat. In fiecare zi. Timp de mai multe zile!

    3. Tehnicisme: Chiar daca prezint jocul acesta din suflet si nu din minte, totusi trebuie sa ii fac o prezentare tehnica corespunzatoare. Da, acest joc este.. CELMAITAREJOCALTUTURORTIMPURILOR! Genial, genial, nu mai exista altul ca el si punct!. Eh, acum ca mi-am revenit putin, pot sa va spun ca este un sidescroller clasic, plin de secvente de platform si uneori puzzle-uri contra timp, pretul fiind recinceperea unui nivel (care nu este deloc mic). Grafica jocului este ideala spre geniala si chiar mai sus, foarte bine conturata, excelent colorata si mai ales functionala. Ce mai, a fost un rasfat grafic si astazi grafica mi se pare buna si imi face placere sa il joc.

    4. Dr.Robotnik Personajul negativ din Sonic, transforma vietatile pasnice in roboti, numai buni sa iti puna bete in roate. Sonic, supereroul albastru si iute de picioare are ac de cojocul lor in cel mai simplu mod cu putinta, brevetat de la Mario incoace, le sari in cap. Tocmai acest mod simplist face jocul atat de agreabil, nu este nimic complicat, dar conteaza experienta si dexteritatea. Inamicii pe care ii vei intalii sunt diversificati si specifici zonelor de care apartin, astfel diversitatea este bine primita, facand mereu loc gandului "Oare ce mai urmeaza?".

    5. Revenind la nivelele din Sonic, acestea sunt impartite in 6 Zone, fiecare cu cate 3 acte si in plus, o Zona speciala cu 6 stagii de unde colectionai Gems (foarte grele dealtfel).
    Zonele sunt urmatoarle :
    - Green Hill Zone - o zona plina de verdeata si palmieri, paradisul din care provine Sonic
    - Marble Zone - temple de marmura si vulcani.
    - Spring Yard Zone - o zona industriala
    - Labirinth Zone - o pestera sau o mina
    - Star Light Zone - o zona high-tech cu un soundtrack de zile mari, unul dintre cele mai reusite din toate jocurile.
    - Brain Zone - laboratorul lui Dr. Robotnic unde are loc si lupta finala (Robotnic in niste pistoane, destul de greu de batut initial, usor dupa ce inveti succesiunea).

    De remarcat ca la sfarsitul fiecarei zone are loc un Boss Fight cu Robotnik, de fiecare data cu alta abordare, lucru deosebit de distractiv si in acelasi timp greu, deoarece chiar daca la inceputul primelor Zone Robotnik este usor de batut, spre final, luptele capata si un element tactic, trebuie sa iti alegi foarte bine momentele cand sa il lovesti.

    6. In loc de incheiere vreau sa multumesc pentru oportunitatea de a prezenta acest joc, stiu ca am scris fara noima si fara logica, doar niste idei, insa imi este foarte greu sa exprim ceea ce simt si stiu ca fiecare are jocul lui despre care ii vine foarte greu sa scrie, usor sa vorbeasca dar mai ales sa zambeasca! Sonic tu esti eroul meu si o sa am grija sa te prezint si nepotilor mei, cand o sa vina vremea, sa vada cum trebuie sa arate unul adevarat!

    7. Va urma Franciza Sonic beneficiaza de multe continuari, ba chiar Sonic a tradat si a ajuns si pe la Nintendo (tradatorule de neam si consola!). Oricum, pentru mine primul a fost jocul , restul nu au mai avut atata substanta. Se anunta o noua aventura 2D dar HD pentru 2010. Oh boy! grea este asteptarea aceasta....




    Nota Retro: 10
    Attached Images Attached Images sonic.png p1020019.jpg p1020020.jpg p1020016.jpg p1020024.jpg p1020026.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 12-01-2013, 21:26
  2. Replies: 0 Last Post: 08-04-2011, 00:35
  3. Sonic the Hedgehog 4: Episode 1 By Donely in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 04-10-2010, 07:03
  4. User Review: Sonic and the Black Knight By Leni in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 0 Last Post: 17-09-2009, 18:10

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts