Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Darksiders II Review

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Darksiders II Review

    Tocmai ce am terminat Darksiders II si nici nu stiu sincer de unde sa incep cu review-ul (atat de entuziasmat sunt). Ma calmez insa si ma gandesc ca, cel mai greu va fi faptul sa-mi impun o groaza de limite pentru a nu posta spoilere. Si din pacate, la un astfel de joc, a nu dezvalui elementele principale si punctele forte, vor rezulta intrun review minimalist. Prefer acest lucru insa pentru a nu strica placerea de a experimenta voi nebuniile din joc (nu asa cum au reusit cei de la IGN si Gametrailers - thank you very much... not!).

    Ma inarmez cu o vointa de fier, ceva Coca Cola, 2-3 arme posedate, tolba plina de elixir, si aprob vorba unui roman talentat: "Sa trecem la treaba!". Incep prin a spune din start: daca nu ai jucat Darksiders I inainte de II, fa-o acum! E pacat de story si se pierde enorm din feeling, daca nu chiar te vei simti un pic pierdut luptand pentru o cauza si persoane pe care nu le cunosti. Primul Darksiders a fost copt de cei de la Vigil Games si publicat de catre THQ prin 2010. Practic a aparut din neant si fara prea multa publicitate jocul a trecut neobservat de multi. Sunt sigur ca-l veti gasi pe aria de Bazar sau site-urile de specialitate la un super pret, jocul fiind publicat atat pe Xbox 360, PS3 cat si pe PC.

    Jocul se axeaza in jurul celor 4 Calareti ai Apocalipsei (permiteti-mi va rog sa le spun horsemen, calaret mi se pare un pic prea... copilaresc) si daca in prima parte traim povestea lui War, in Darksiders II, la aproape 2 ani dupa, avem posibilitatea de a experimenta al doilea horseman: Death! L-am asteptat cu preorder de mai bine de un an... si cred ca in final a meritat asteptarea.

    Pentru cei care ati terminat deja primul Darksiders, tin sa va anunt ca in partea a doua totul este dus la superlativ. Nu veti pierde nimic, ba din contra, consider ca Darksiders II este exact ceea ce am asteptat. Mai multe arme, mai multe skill-uri, un story sublim, varietate mai mare, etc. Din punct de vedere grafic, jocul pastreaza acelasi stil din prima parte, insa vine cu mai multe efecte si o fluiditate de nota 10. Nimic nu pare "out of place", nici chiar anumite texturi "low res" nu deranjeaza... pur si simplu atat de bine e aranjat totul incat pare a fi o poveste pe care o traiesti, neavand timp sa verifici fiecare textura a frunzelor pe langa care treci in tromba.

    Ca gameplay, fara a va dezvalui prea multe secrete, se poate spune ca daca War era genul "solid" si bazat pe forta bruta, well, Death este genul "agil" si bazat pe miscari rapide, finalizate de obicei prin trecerea sufletului amaratului cu care te-ai batut intro lume mai buna. Bineinteles ca primul lucru pe care l-am testat in joc a fost sa vad cum e sa "ma iau pe mine insumi". After all, i'm Death! A fost funny, n-am reusit, bineinteles.

    Vei avea la indemana o arma principala (de exp. scythe) si o arma secundara (de exp. hammer) cu ajutorul carora vei face niste combo-uri demne de Devil May Cry. Well, poate exagerez un pic... Death are niste combo-uri mai realiste si nu pot spune ca am reusit sa zbor la ceruri cu vreun mob in brate si acolo sa-i car 2000 de lovituri. Asta pentru ca Moartea nu sta prea mult la discutii. De obicei de baza sunt eschivarile dupa care urmeaza... Death's call! Btw, cand am spus ca vei avea la indemana o arma principala si una secundara, sa nu va ganditi ca va fi una singura si gata. Oh no... de-a lungul jocului cred ca am avut cateva sute de exemplare, din care unele ceva mai suparate (cele posedate, pe care le puteti upgrada consumand alte item-uri).

    De-a lungul povestii va vor ajuta bineinteles si armurile, impartite in cateva categorii (shoulder, armor, glove, boot), plus un talisman. Si potiuni, din care insa nu puteti avea decat 2 tipuri: health & mana. Si maxim 5 din fiecare (grr). E distractiv sa vezi cum un caracter din joc poate cara dupa el sute de arme si armuri, dar nu poate duce decat maxim 10 sticlute. Well, e ok... presupun ca ar deveni mult prea usor la boss fights.

    Sistemul de atribute pentru caracter este mult imbunatatit fata de primul joc al seriei, in cazul de fata avand 8, printre care si nivelul eroului, cel care va deschide calea pentru noi skill-uri. Aici avem 2 set-uri distincte aranjate intr-un tipic RPG skill-tree. Atributele pot fi crescute cu ajutorul fiecarui item purtat sau chiar cu ajutorul anumitor NPC in schimbul unor quest items.

    Tot timpul veti avea 3 resurse de care sa tineti cont: Health bar-ul, Wrath bar-ul (mana) si Reaper bar-ul. Atat Health-ul cat si Wrath-ul le puteti creste prin potiuni sau prin efecte ale armelor, pe cand Wrath-ul (cel care va ajuta sa va transformati in "Grim Reaper") doar prin efectele item-urilor (fara potiuni).

    Veti avea parte de toate "mecanicile" ce fac din Darksiders un joc foarte bun: alergari de-a lungul peretilor in stil Prince of Persia, sarituri si inot ca la Olimpiade, teleport-uri, miscari secrete... Apropos de secrete, aici este ceva ce exceleaza in Darksiders II. Pana si camerele secrete au secrete. Orice zona din joc are cel putin un cufar ascuns, un item la care e greu de ajuns... sau super funny, ascuns in "plain sight". Iar pentru mecanica unor camere sau zone din joc, sincer... cred ca au angajat ceva ingineri la development, pentru ca de multe ori vei sta si te vei minuna la ce le-a trecut prin cap. I just love it (pe de alta parte, va da multa bataie de cap si va necesita multa cofeina, tutun si candy bars)!

    Ca story, aici e complicat. Ce-as putea sa spun fara sa introduc spoilers? Well, e bestial, si va va purta pe taramuri nebanuite. Mie personal mi s-a parut excelent pusa in valoare si de faptul ca nu e 100% liniar asa cum se intampla in majoritatea jocurilor de acest gen. Ca si primul, vei avea posibilitatea de a trece dintro zona in alta (la timpul potrivit), cu ajutorul unor portal-uri. Nu-ti face griji insa, te vor indruma prin story personaje care mai de care mai exotice, vei avea trainers si traders in toate zonele. Partea frumoasa e ca vei putea seta ce doresti ca si quest activ (amanand un pic questul principal), acesta fiind indicat pe harta.

    Pentru ajutor de-a lungul jocului vei avea partener un corb, pe nume Dust. Acesta iti va face zile negre de multe ori indicandu-ti zone prin care ai mai fost, dar de cele mai multe ori iti va salva nervii, aratandu-ti calea corecta de urmat. In zonele de "traversare" vei fi insotit bineinteles de un cal pe masura luI Death: Despair. Pe amandoi ii vei avea inca de la inceputul jocului, so don't worry: no spoilers here!

    Pe partea de muzica, nu am ce sa reprosez: nota 10. E atat de bine realizata incat te face sa te simti bine, tempo-ul crescand in functie de tipurile de fights, dungeons, zona in care esti... Sunetele fac toti banii: simti fiecare suflet plecat intro lume mai buna. De arme nu mai vorbim, parca prind viata (oh, ce antiteza am reusit).

    Pentru multiplayer nu sunt prea multe de spus, jocul nepermitand decat un transfer de items intre players. Aici poate e singurul downside al jocului. Mi-ar fi placut o arena in care sa te confrunti cu altii... insa nu pot decat sa sper ca acest lucru va exista la un ulterior update. Desi, sa fiu sincer, e cam aiurea sa fie mai mult decat o singura Moarte...

    La bonus-uri se poate spune ca Darksiders II sta foarte bine. Pe langa "arene" unde puteti juca la nesfarsit, "maze-uri" care va vor manca zilele (sau noptile), hidden areas, zone in care veti juca in third person ca in Gears of War, boss fights ca in Shadow of The Collossus, triggered events (desi in numar foarte mic) gen God of War, etc... etc. La care mai adaugam si o groaza de redeamable items (arme si armuri in special - eu de exp. de la inceputul jocului am primit 3 arme speciale: unul de pe pagina lor de Facebook, alte doua pentru inregistrarea la ei pe site).

    Probabil stiti deja de threadul prin care am anuntat problemele financiare pe care THQ le avea (daca nu, aveti detalii aici). Well, eu zic ca prin Darksiders II cei de la THQ si-au spalat pacatele si au venit cu ceva care ar putea sa-i ajute. Din nefericire, nu sunt foarte multi cei care apreciaza acest gen de jocuri. Eu nu pot spune decat ca de-abia astept partea a treia a jocului... si voi face preorder in secunda in care acesta va fi anuntat. Sper sa reziste pe metereze THQ pana atunci. Amen!

    As avea multe de spus despre Darksiders II (probabil as putea vorbi o zi intreaga), insa nu vreau sa va stric placerea de a-l juca. Este un action-adventure RPG clasic. Este, in opinia mea, un "manual" despre cum ar trebui sa arate un joc in acest gen. Este un must have pentru orice gamer pasionat dupa poveste, gameplay, actiune si aventura... si nu il recomand celor care numara pixelii si sunt enervati ca jocul nu e FPS!

    Story: 10
    Gameplay: 10
    Sunet: 10
    Grafica: 9

    Nota Finala: 9.75
    Attached Images Attached Images darksiders_ii_review_01.jpg darksiders_ii_review_02.jpg darksiders_ii_review_03.jpg darksiders_ii_review_04.jpg darksiders_ii_review_05.jpg darksiders_ii_review_06.jpg darksiders_ii_review_07.jpg darksiders_ii_review_08.jpg darksiders_ii_review_09.jpg darksiders_ii_review_10.jpg darksiders_ii_review_11.jpg darksiders_ii_review_12.jpg darksiders_ii_review_13.jpg darksiders_ii_review_14.jpg darksiders_ii_review_15.jpg darksiders_ii_review_16.jpg darksiders_ii_review_17.jpg darksiders_ii_review_18.jpg darksiders_ii_review_19.jpg darksiders_ii_review_20.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai jos ceva extra imagini din Darksiders II. Enjoy!
    Attached Images Attached Images darksiders_ii_review_24.jpg darksiders_ii_review_23.jpg darksiders_ii_review_22.jpg darksiders_ii_review_21.jpg darksiders_ii_review_25.jpg darksiders_ii_review_26.jpg darksiders_ii_review_27.jpg darksiders_ii_review_28.jpg darksiders_ii_review_29.jpg darksiders_ii_review_30.jpg darksiders_ii_review_31.jpg darksiders_ii_review_32.jpg darksiders_ii_review_33.jpg darksiders_ii_review_34.jpg darksiders_ii_review_35.jpg darksiders_ii_review_36.jpg darksiders_ii_review_37.jpg darksiders_ii_review_38.jpg darksiders_ii_review_39.jpg darksiders_ii_review_40.jpg

  3. #3 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Spot On review MonkY ...

  4. #4 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Un review de nota 10. Thx bro !

  5. #5 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    That's my game Foarte bun review-ul Monky.Ai avut grija sa nu bagi vreun spoiler si asta este ceea ce conteaza pana la urma.Good job

  6. #6 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Excelent , convinced me in buying the game 100% !

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Foarte bun review si m-ai cam convins sa-i dau o sansa. Desi 1 mi-a placut la nebunie, nu am apucat sa-l termin (m-am blocat cam la 85% din plictiseala si repetivitate) si nu l-am mai reluat. Dar sincer, dupa cum il lauzi (si vad ca e ceva sincer, nu platit de cine stie cine ) cred ca merita o sansa.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu cred ca as putea sa scriu vreodata review-uri platite... Daca scriu despre un joc (si mai ales cu noaptea in cap, imediat dupa ce l-am terminat), inseamna ca merita (din punctul meu de vedere). Am pus review-ul in ideea ca multi vor sari peste joc asa cum s-a intamplat si cu primul Darksiders. Si ar fi chiar pacat.

    Sunt putine jocurile care te fac sa intri cu adevara in pielea personajului, si din fericire Darksiders este unul dintre ele. Nu de putine ori s-a intamplat sa vina femeia sa vada ce s-a intamplat auzindu-ma pe mine aclamand chestii de genul "Yeah... take that from Death!" sau "You know i can't die, right?"

    Si un clip din Darksiders cu o melodie pe masura: All Nightmare Long - Metallica


  9. #9 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Witcher 2 este un manual despre cum să arate un joc genul ăsta. Din toate privințele. But that's my 2 cents.

    �n orice caz, am jucat Darskiders II și nu prea mi-a plăcut. L-am jucat pe PC, și da, era o portare de toată mizeria. L-am abandonat imediat, deși mi-au plăcut combat-ul și l00t-ul. Nici nu prea sunt un fan al genului, am jucat și God Of War și m-am uitat str�mb la el.

    Good review MonkY. Keep up the good job.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sadismek: genul asta de jocuri e un sacrilegiu sa-l joci pe PC. Chiar si daca are suport de gamepad... portarea de obicei e de 2 lei. E un joc clasic de console. Punct

    Si daca nu va placa varianta rock... am mai gasit un filmulet (geniala ideea):


  11. #11 SP
    Member Darku's Avatar
    Excelent review si screenshot-uri frumoase.
    Ca idee cum este comparativ cu GoW 3 ? merita cumparat Darksiders 2 sau mai bine iau GoW 3 ?

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Darku View Post
    Ca idee cum este comparativ cu GoW 3 ? merita cumparat Darksiders 2 sau mai bine iau GoW 3 ?
    Sunt totusi jocuri diferite. Eu as zice sa le iei pe amandoua. GoW 3 se bazeaza mai mult pe triggered events, pe cand Darksiders 2 e "brain kill" cu ale sale secrete. Ambele sunt jocuri exceptionale, dar daca vrei ceva gen "walk and kill" mergi pe GoW 3. Daca vrei ceva care sa necesite si "brainstorming", mergi pe Darksiders 2.

    P.S. La ambele recomand a se juca titlurile anterioare

  13. #13 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Darksiders II Review

    Un review bun, o intrebare am si eu, poate nu am fost atent cand am citit, cate ore de gameplay a avut?

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    Un review bun, o intrebare am si eu, poate nu am fost atent cand am citit, cate ore de gameplay a avut?
    Sincer nu stiu exact, pentru ca am reinceput jocul si savegame-ul arata timpul petrecut de la New Game. Dar ca idee, cam o saptamana (cate 4-5 ore pe zi)... deci as spune aproximativ 30 de ore.

  15. #15 SP
    Senior Member calin_kalf's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Veti avea parte de toate "mecanicile" ce fac din Darksiders un joc foarte bun: alergari de-a lungul peretilor in stil Prince of Persia, sarituri si innot ca la Olimpiade
    inot!

  16. #16 SP
    Member Dromoter's Avatar
    Quote Originally Posted by calin_kalf View Post
    inot!
    Give him a break ! La cat a scris era imposibil sa nu fie macar o greseala si oricum pentru ce ai citit review-ul ? Sa ii cauti greselile sau sa afli informatii utile despre joc ?

  17. #17 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

    Re: Darksiders II Review

    Quote Originally Posted by raul12 View Post
    Give him a break ! La cat a scris era imposibil sa nu fie macar o greseala si oricum pentru ce ai citit review-ul ? Sa ii cauti greselile sau sa afli informatii utile despre joc ?
    Omul a fost deranjat de greseala, ce tot săriţi de fund in sus cand cineva corectează un moderator? E de inteles ca omul a scris recenzia la ora 2-3 dimineata si poate sa mai greşească, dar totusi hai sa nu mai fim asa ofuscati cand cineva ne corectează cu bun simt.
    PS nu este numai o greseala si sper ca �ntr-un final cei care se simt jigniţi sau deranjaţi de aceste "corecturi" sa inteleaga ca intr-un final este spre binele lor si nu numai. Sunt useri pe acest forum care apreciază acest lucru.
    PPS s-au legat multe prietenii datorită acestui forum, haideti sa acceptam si critica, mai ales atunci cand este constructiva

  18. #18 SP
    Banned cryyo's Avatar
    Quote Originally Posted by DanTe23 View Post
    dar totusi hai sa nu mai fim asa ofuscati cand cineva ne corectează cu bun simt.
    Apropo de aceasta polemica care s-a iscat acu, corectiile se fac in privat, parerea mea. Tot am zis sa-mi exprim opinia cu privire la cei care corecteaza dupa altii. Bunul simt ar trebui sa te indemne "sa tragi de perciuni" pe cineva intr-un PM, nu in public. Nu se face.

    Sunt useri pe acest forum care apreciază acest lucru.
    Eu unul nu agreez deloc metoda prin care se crede absolut inept ca se mai poate face educatie prin forumuri. Motiv pt. care urasc din rarunchi thread-ul acela mirobolant in care mai de graba se rade de cei care o mai scrantesc si in nici un caz nu sunt "dusi pe calea cea buna". E plin de profi p'aici si mi-e cam sila de ei, ca sa va spun sincer.
    Asta nu inseamna ca trebuie tolerat orice, dar mai cred ca moderatorii se pot ocupa trimitand un mic PM atunci cand e cazul si se sare calul.

  19. #19 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Poate că faptul că a postat �n public e discutabil, dar ideea �n sine e bună. Nu a făcut educație pe forum, dar aducerea �n atenție a unei greșeli nu ar trebui să fie �nt�mpinată cu "Give him a break".

    Așa hai să spunem și despre Băse "Give him a break" (Just kiddin', pentru cei cu simțul umorului de lemn).

  20. #20 SP
    Senior Member Marinake's Avatar

    Re: Darksiders II Review

    Pana la urma va place reviewul?

    In legatura cu greselile , asta e.Oamenii gresesc.Nu suntem roboti si chiar si aia au un anume failure rate.

    Sent from my E15i using Tapatalk 2

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:40
  2. User Review: Darksiders II By OEE in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 6 Last Post: 06-09-2012, 08:48
  3. Replies: 0 Last Post: 27-08-2012, 18:52
  4. User Review: Darksiders By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 28 Last Post: 19-03-2010, 19:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts