Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: User Review: Darksiders II

  1. #1 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar

    User Review: Darksiders II

    La inceputul anului 2010 aparea primul joc din seria Darksiders in care protagonistul era "The First Horseman of the Apocalypse - War and his stead Ruin". Pe 21 august anul acesta a fost lansata continuarea aceastui joc; si anume Darksiders II in care ne este prezentata povestea "The Fourth Horseman of the Apocalyse - Death and his stead Ruin". (iertati amestecarea limbilor, dar cel putin pe mine ma zgarie pe creier anumite traduceri in limba romana) Dupa doua saptamani de la lansare pot spune cu adevarat ca am terminat si eu acest joc magnific. M-a atras atat de mult in lumea lui incat nu m-a lasat sufletul sa il joc doar o singura data, cerand si un New Game Plus. In urmatoarele randuri o sa va povestesc experienta mea cu Darksiders II si concluziile de rigoare.
    "Come and see!" I looked and there before me was a pale horse! Its rider was named Death, and Hades was following close behind him.
    Story:
    Aceasta parte a review-ului o sa fie scurta pentru a nu umple articolul cu spoilere pentru cei care nu cunosc povestea sau nu au apucat inca sa termine jocul. Actiunea din Darksiders II are loc in paralel cu povestea din primul joc, este pozitionata cronologic intre primul si al doilea capitol din Darksiders I. Din punct de vedere artistic povestea dezvolta universul Darksiders desi ar putea sa ofere mai multe detalii si sa fie mai bine integrata. Spun acest lucru deoarece unele parti nu se leaga atat de bine intre ele sau fac ca unele evenimente din Darksiders I sa fie inutile. Per total este unul din punctele forte ale jocului si nu te face sa regreti achizitia. Mai ales ca te duce cu gandul la restul calaretilor si la modul in care va fi imbinata povestea la sfarsitul seriei.

    Graphics:
    Din punct de vedere grafic jocul se prezinta decent. Grafica este placuta si nu deranjeaza la ochi desi la standardele actuale se puteau face mult mai multe imbunatatiri. Fiecare zona din joc are specificul ei, tot universul fiind realizat superb, reusind sa te acapareze din toate punctele de vedere. HUD-ul jocului este foarte bine implementat afisand doar informatiile relevante, iar multe dintre acestea nu apar decat atunci cand trebuie. De exemplu, in timpul explorarii si al parkour-ului informatiile legate de health, wrath, etc sunt ascuse ochiului tocmai pentru a oferi jucatorului ocazia sa admire lumea inconjuratoare.

    Sound:
    Din punct de vedere al sunetului ar fi mai multe lucruri de spus, din pacate nu foarte multe pozitive. Sunetele produse de arme, de combat si de lumea inconjuratoarea sunt chiar placute si potrivite cu zona/situatia in care te afli. Voice acting-ul este la un nivel superior cu exceptia celui pentru caracterul principal care este foarte prost realizat si iti da impresia ca te afli in pielea unui personaj cu personalitati multiple. Coloana sonora este draguta dar nu reuseste sa te atraga in univers cu nimic spre deosebire de alte jocuri. Din pacate jocul este plin de buguri legate de sunet care il trage in jos. Cand te afli in combat se intampla, de multe ori, sa nu auzi coloana sonora sau te trezesti ca nu auzi sunetele de lupta. De asemena multe crash-uri de sistem sunt datorate sunetului care pur si simplu blocheaza jocul/consola daca nu este dus un dialog pana la capat inainte de selectarea altei optiuni de dialog.

    Gameplay:
    Eh, aici este cu adevarat punctul forte al acestui joc aducand o imbunatire majora fata de primul joc din serie. Din acest punct de vedere aproape ca nu ai ce sa ii reprosezi acestui joc totul mergand fara probleme si oferind o experienta cu adevarat incantatoare.

    Combatul este fluid, existand posibilitatea executarii de combo-uri, nefiind doar un simplu button mashing (desi chiar si cu asta iti faci treaba pe dificultatile mici). In principiu combatul te face sa tipi (mai ales cand esti in Reaper Form): "I'm f***ing Death, I will rule you all!". In parkour Death este mult mai agil decat fratele lui, War, putand sa se miste cu o viteaza mult mai mare si sa relizeze niste miscari care pur si simplu te lasa masca. Partea de puzzling este bine implementata, nu este nici foarte dificila dar nici foarte usoara. Unele dintre ele chiar iti lasa acel sentiment de "foarte tare frate, nici nu ma gandeam la asa ceva".

    Nou introdus in acest joc este sistemul de loot, bazat pe mmo-urile clasice, avand mai multe tipuri de iteme: normal, uncommon, rare, epic si legendary. Death poate avea echipate doua arme tot timpul si poate sa realizeze mixed combos cu ele. Una dintre ele este coasa (sau mai bine zis coasele) care nu poate fi schimbata decat cu alta coasa. De asemenea mai poate fi echipata si un secondary weapon care sunt incadrate in doua categorii: slow cu un damage mare (mace, axe, glaive, hammer) sau fast cu damage mai mic (gauntlets, claws, buckler, armblades). De asemenea, pentru o mai mare diversitate, aspectul lor difera, existand mai multe skin-uri pentru fiecare tip de main/secondary weapon. Un lucru nou introdus in acest joc sunt Possessed Weapons, care sunt arme care pot fi crescute in level consumand alte arme si castigand un damage mai mare si atributele care existau pe acestea. Restul echipamentului este reprezentat de clasicele armuri de legs, arms, chest, feet si un pendant care poate avea o abilitate unica sau atribute ca si restul.

    Un alt element RPG nou introdus este sistemul de level-up. La fiecare nivel lui Death ii cresc atributele si primeste cate un Skill-Point.
    (Atribute si Skill-points pot fi obtinute si in urma realizarii unor questuri secundare)
    1. Atributele sunt impartite in 6 categorii si sunt distribuite automat de catre sistem la fiecare level-up:
    • Health - cred ca va dati seama ce face;
    • Wrath - mana;
    • Strength - creste damage-ul in melee;
    • Arcane - creste damage-ul cu vraji;
    • Defense - creste rezistenta la lovituri fizice;
    • Resistance - creste rezistenta la vraji;
    2. Skill point-urile pot fi distribuite intre cele 2 categorii - harbinger si necromancer:
    • Harbinger tree - este focusat sa ajute un carcater bazat mai mult pe melee oferind abilitati ofensive si buff-uri de damage;
    • Necromancer tree - se axeaza mai mult pe un caracter hibrid bazat pe melee si pe vraji oferind abilitati defensive, summons si o vraja ofensiva;
    • Aceste skill-points pot fi impartite pe o categorie sau poate fi realizat un hibrid intre cele doua tree-uri;
    • Jocul ofera si posibilitatea de respec la tovarasul Vulgrim in urma achitarii unei de taxe modice (fara TVA).

    Din punct de vedere al dificultatii jocul este mult prea usor. Nici macar pe apocalyptic nu poti spune ca iti ofera o provocare, putand sa te faci tot jocul lejer, fara a folosi macar o singura potiune. De asemenea boss fights sunt chiar lejere, exista doar un singur boss care iti ofera un sentiment de satifscatie in momentul in care il bati si anume Deposed King (daca il faci ca low level). De final boss nici nu vreau sa discut, este o gluma.

    Dupa terminarea povestei principale jucatorul are posibilitatea de continua aventura pe "New Game Plus" (pe aceeasi sau pe alta dificultate) in care inamici si vor scala corespunzator cu nivelul caracterului care isi va pastra toate abilitatile si echipamentele din primul playthrough. Dupa terminarea jocului se mai deblocheaza si "Nightmare Mode" in care Death nu are decat o singura viata (Nightmare nu poate fi jucat pe NG+).

    Pe langa povestea principala a mai fost introdus un mod de joc - The Crucible, in care ai ocazia sa te bati cu 100 de wave-uri de inamici (care se deblocheaza in calupuri de 25 pe parcursul jocului). Tot in Crucible, in momentul in care faci fara intrerupere wave 1-100 se deblocheaza wave 101 in care te intalnesti cu un vechi prieten din Darksiders I. Din tot jocul pot spune lejer ca cel mai satisfacator moment a fost parcurgerea intr-o singura incercare a wave-urilor de la 1 la 101 care a fost o provocare decenta. (F U wave 99!)

    Concluzie finala:
    Darksiders II este un joc foarte bun pe care nu o sa regreti ca l-ai jucat fiind un "must have" pentru fanii universului si al acestui gen de gameplay.

    Cam asta am avut de spus despre acest joc, probabil am omis multe lucruri si am comis destule gresele gramaticale dar inca imi revin dupa Crucible. :)

    PS: sa nu uitam partea de notare:
    Story: 8/10
    Graphics: 7/10
    Sound: 6/10
    Gameplay: 9/10
    Feeling: 10/10

    Overall Grade: 8

    PS2: dedic acest review lui Rasko, care m-a ajutat mult in realizarea lui;
    PS3: mai exista un review pe forum la acest joc realizat de MonkY: LINK.
    Attached Images Attached Images d2-1.jpg d2-2.jpg d2-3.jpg d2-4.jpg d2-5.jpg d2-6.jpg d2-7.jpg d2-8.jpg ds-9.jpg ds-10.jpg ds-attributes.jpg ds-skills.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Rasko's Avatar
    Ti-am mai zis ca sistemu' meu de valori e extrem de dictatorial: nota DOI sau nota ZECE. Darksiders 2 face parte din a 2a categorie. Bravo pentru review, ai evidentiat aspecte foarte ajutatoare pentru cei nehotariti care vor o descriere cat mai coerenta a bucatilor de "puzzle" care alcatuie acest univers fantastic. Bem o bere doua trei cand ne-om vedea!! Si sa nu uitam: The horsemen are drawiiiiiiing neeeareeeeer!!!

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Felicitari pentru review OEE! Keep up the good work!

    Btw, sunt de acord cu Rasko... ori iti place la maxim si-l mai joci si a doua oara, ori ii dai 2 si te plictisesti dupa primele 30 de minute

    P.S. Eu acum sunt nedumerit: credeam ca eu sunt Death! Acum si voi? So much Death arround us...

  4. #4 SP
    Member Bozyblue's Avatar
    Heh, nice review nene. E pe bune ce zice aici din 2 perspective:

    1. am jucat si eu jocul, nu atat de infocat insa mai am putin si-l termin
    2. eram cu el pe Skype cand blestema wave 99 in Crucible

    Jocul e reusit per total si merita respect din multe puncte de vedere. Din unele mai putin dupa parerea mea dar nu-l trag prea mult in jos.

    So to Darksiders 2 and this review.

  5. #5 SP
    Senior Member axton's Avatar
    Great Review ... keep up the good work !

  6. #6 SP
    Junior Member hallo40's Avatar
    jocul este superb ,dar multe baguri ,si sa blocat de cel putin 50 de ori - per total nota 9

  7. #7 SP
    Member Sadismek's Avatar
    Super review.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:40
  2. Darksiders II Review By MonkY in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 21 Last Post: 03-09-2012, 20:21
  3. User Review: Darksiders By drik in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 28 Last Post: 19-03-2010, 19:16
  4. User Review: Battlefield 2 Review By erik95 in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 3 Last Post: 10-03-2010, 00:09
  5. User Review: Metal Gear Solid 4 - Guns of the Patriots Review By istrategie in forum Game Reviews & Previews
    Replies: 25 Last Post: 05-11-2008, 16:00

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts