Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: User Review: The Elder Scrolls Oblivion

  1. #1 SP
    Senior Member erik95's Avatar

    User Review: The Elder Scrolls Oblivion

    Jocurile din seria The Elder Scrolls se numara printre cele mai apreciate RPGuri aparute de-a lungul timpului. The Elder Scrolls III: Morrowind este considerat cel mai bun joc al seriei. Ultimul joc al seriei The Elder Scrolls IV Oblivion a fost lansat in martie 2006 pentru Xbox 360 si PC, in timp ce versinea de Playstation 3 a aparut un an mai tarziu. Avand in vedere distanta dintre lansarea jocului pe platformele Microsoft pana la lansarea acestuia pe Playstation 3 versiunea pentru consola celor de la Sony are parte de cateva imbunatatiri.

    Oblivion incepe ca orice alt RPG cu un meniu in care jucatorl isi creeaza personajul cu care va pleca in aceasta aventura. Exista destule optiuni de modificare a aspectului fizic, astfel fiecare jucator va putea creea caracterul perfect pentru el. Daca sunteti nerabdatori puteti incepe cu un caracter deja creeat, putand modifica infatisarea acestuia ceva mai tarziu. Dupa ce ati modificat infatisarea personajului va trebui sa alegeti una dintre cele 10 rase ce traiesc in Cyrodiil, dupa care veti alege 7 skilluri din cele 21 disponibile.

    Dupa ce ati terminat de creeat personajul va incepe aventura. Va aflati intr-o temnita. Dupa putin timp va veni regele Uriel Septim. Toti fii acestuia au fost asasinati, el fiind urmatoarea tinta a asasinilor. Imediat cum acesta te vede te recunoastea ca fiind cel pe care la visat, rolul tau fiind sa-i gasesti unicul fiu ramas in viata si sa salvezi Tamrielul de demonii Daedra. Singura cale de scapare a imparatului este un pasaj secret a carui intrare se afla in celula ta. Astfel pleci din inchisoare in urma imparatului. Din pacate povestea jocului nu este foarte stralucita. Questul principal e destul de scurt, putand fi terminat in 15-20 ore sau chiar mai putin. Desigur exista destule questuri secundare, iar unele sunt foarte interesante. Durata jocului depinde de jucator. Daca te intereseaza doar questul principal nu vei petrece mult timp in Oblivion. Daca iti place sa explorezi, sa te aventurezi in fiecare poarta catre Oblivion, sa devii campionul suprem al arenei si sa rezolvi multe questuri secundare atunci vei petrece zeci de ore in acest joc.

    Lumea pe care o puteti explora este gigantica. Sunt destule zone ce asteapta sa fie descoperite, dar si destule questuri secundare pe care sa le terminati. Ca in orice RPG si in Oblivion exista un sistem de avansare in nivel. Un lucru nou la acest joc ar fi scalarea inamicilor. Inamicii sunt mereu la un nivel apropiat sau egal cu nivelul tau. Un lucru bun pentru ca in acest fel jocul nu devine niciodata prea usor. Din pacate este un lucru bun doar pe hartie. Scalarea poate face jocul frustrant. Desi avansat in nivel, cu arme si armuri bune ar trebui sa inspaimanti un animal aflat in padure sau un hot acest lucru nu se intampla. Acestea devin mai puternice astfel incat armura si armele avansate devin inutile. Jocul poate fi terminat si cu un nivel foarte mic. Oblivion poate fi terminat chiar si cu un caracter de nivel 3 sau 4. Un alt punct slab al acestui joc este AIul. Cei drept uneori se descurca bine insa in alte situatii nu. Spre sfarsitul questului principal am luat parte la o batalie in care aveam de partea mea 12-15 soldati. Desi cativa dintre ei( caracterele importante) se descurcau destul de bine o parte dintre acestia stateau departe de lupta. Un alt aspect deranjant ar fi repetitivitatea in cadrul anumitor questuri. Am avut misiunea de a strange sprijin pentru un oras. Am mers in mai multe orase pentru a cere sprijin. In fiecare oras am primit din pacate acelasi raspuns de tipul: " Ti-am da sprijin, dar nu putem face acest lucru deorece in apropierea orasului se afla o poarta catre Oblivion si nu putem lasa orasul fara aparare". De fiecare data am fost nevoit sa inchid o asemenea poarta. Aparent nu e un lucru rau daca aceste misiuni nu ar fi la fel. Intri in Oblivion, cauti un turn, iei Sigil Stone din turn si poarta e inchisa. Am fost nevoit sa fac acest lucru in cadrul aceluaiasi quest de 6-7 ori, devenind extrem de repetitiv si enervant.

    La capitolul gameplay Oblivion se aseamana cu alte jocuri ale genului. Te lupti, avansezi in nivel, totul este ca in alte RPGuri. Poti face bani prin vanzarea unor obiecte sau prin lupte in arena. Banii ii poti investi intr-o casa, arme, armuri, potiuni, decoratiuni pentru casa sau poti cumpara uncal pentru a face calatoriile mai usoare. Toate acestea pot fi cumparate din Market District unde se afla magazine in care jucatorul poate vinde sau cumpara diverse obiecte.

    Oblivion a avut o grafica foarte buna la lansare. Chiar si acum Oblivion sta bine la acest capitol. Modelele personajelor sunt bine lucrate, apa arata bine si animatile sunt destul de bune. Peisajul arata in mare parte a timpului bine, insa sunt si cateva texturi mai urate. Unele peisaje te lasa cu gura cascata, insa asta nu se intampla foarte des. Oblivion are o grafica buna chiar si pentru standardele stabilite in prezent. Oblivion poate fi jucat atat din perspectiva first person, cat si din perspectiva third person. Daca jucati jocul folosind camera third person personajul principal pare sa patineze, un defect minor care insa ii va deranja pe unii jucatori.

    Muzica jocului este excelenta. Muzica este compusa de Jeremy Soul, compozitor responsabil si pentru coloana sonora din Morrowind si Knights of The Old Republic. Vocile personajelor sunt bune. Efectele sonore sunt bune.

    Oblivion nu este cel mai bun joc aparut in ultimii ani. Oblivion nu este nici macar cel mai bun RPG aparut in ultimi ani. Totusi este un joc bun ce merita incercat. Questul principal e scurt si are cateva defecte insa lumea ce poate fi explorata este uriasa. Oblivion este disponibil si in varianta Game of The Year care contine jocul si add-onul Shireving Isles. Daca gasiti jocul la un pret bun merita cumparat chiar daca nu este varianta Game of The Year, Shireving Isles putand fi cumparat de pe Playstation Store sau Xbox Live.

    Story:8
    Gameplay:8
    Grafica:9
    Sunet:9

    Nota finala: 8.5
    Attached Images Attached Images oblivion_1.jpg oblivion_2.jpg oblivion_3.jpg oblivion_4.jpg oblivion_5.jpg oblivion_6.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    Questul principal e si mai scurt. In sensul ca l-am terminat in 8 ore (si am facut si Ghilda Fighterilor intre timp).

    Te lupti, avansezi in nivel, totul este ca in alte RPGuri.
    Nu chiar. Poti sa termini jocul si cu level 2 (sau chiar cu level 1 daca apelezi la un glitch). Trebuia sa precizezi si ca inamicii cresc in nivel odata cu tine, ceea ce s-a dovedit a fi o mare prostie la care au renuntat odata cu Fallout 3.

  3. #3 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    reviewul este destul de bun,m-ar interesa jocul merita???,am jucat fallout 3 si mi-a placut si imi plac sabiile,arcuri,topoare,armuri etc. give me some opinions please

  4. #4 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Quote Originally Posted by eXistenZ View Post
    reviewul este destul de bun,m-ar interesa jocul merita???,am jucat fallout 3 si mi-a placut si imi plac sabiile,arcuri,topoare,armuri etc. give me some opinions please
    Merita jocul daca ti-a placut Fallout 3. Fallout 3 este construit pe acelasi engine. Fallout 3 este Oblivion cu cateva imbunatatiri

  5. #5 SP
    Senior Member Khan's Avatar
    reviewul este destul de bun,m-ar interesa jocul merita???
    Daca n-ai reusit sa-ti raspunzi la intrebare inseamna ca review-ul nu e tocmai bun, nu?

  6. #6 SP
    Senior Member eXistenZ's Avatar
    Quote Originally Posted by Khan View Post
    Daca n-ai reusit sa-ti raspunzi la intrebare inseamna ca review-ul nu e tocmai bun, nu?
    ba e dar nu e de ajuns ca sa ma convinga

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    erik, dragut review. Mi-a placut ca ai folosit un ton optimist pentru acest review. Chiar se simte. Ai grija la mici greselute de ortografiere.

  8. #8 SP
    Junior Member amharets's Avatar
    Quote Originally Posted by eXistenZ View Post
    reviewul este destul de bun,m-ar interesa jocul merita???,am jucat fallout 3 si mi-a placut si imi plac sabiile,arcuri,topoare,armuri etc. give me some opinions please
    dak ti a palcut fallout,eu cred k asta te va captiva aproape la fel :d nu te astepta totusi uneori al fluiditatea din fallout

    ---------- Post added 29-11-2009 at 06:05 PM ----------

    se mai gaseste FALLOUT editia de colectie? o caut sa o cumpar are cineva?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. The Elder Scrolls IV: Oblivion By tudyniuz in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 15-01-2017, 13:22

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts